Προς το περιεχόμενο

The photoelectric thread. Tα λέμε όλα για τα φωτοβολταικά!


PC_MAGAS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, DrLo είπε

Είναι πολύ ευχαριστο ότι οι τεχνικές συμβουλές σου αποτελούν αφορμή για να σκορπίσει χαρά στο κόσμο.

Καλά παραβλέπω το αύθαδες ύφος σου και επαναλαμβάνω στην περίπτωση που απλά είσαι ανάγωγος και δεν κατάλαβες (και δεν είσαι τρολλ δηλαδή που κατάλαβες και απλά είσαι ανάγωγος επίτηδες) 

 

Το ότι ένα πανελ ειναι 100 watt σημαίνει (πχ με 8 ώρες ηλιοφάνεια + το φως που παίρνει τις υπόλοιπες ώρες μέσα σε μια μέρα) θα διοχετεύσει στο δίκτυο (ή στις μπαταρίες)  περίπου 1000 βατώρες (και παίζει να λέω λίγα αλλά πες 1000) 


20 τέτοια = 20.000 βατώρες ή 20 κιλοβατώρες 

Ένα μέσο νοικοκυριό καίει (http://www.cres.gr/pepesec/apotelesmata.html) περίπου 4000 κιλοβατώρες το έτος 4000/365 = 10 και κάτι κιλοβατώρες την ημέρα άρα ναι ειναι αρκετές οι 20 κιλοβατώρες την ημέρα  για ένα μέσο νοικοκυριό. 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Τα Φ/Β μπαίνουν μόνο σε κεραμοσκεπές που κοιτάνε στον νότο;
Και από άποψη απόδοσης και νομικά ρωτάω.

Όχι όπως μπορείς τα βάζεις. Απλώς συγκεκριμένος προσανατολισμός είναι ο ιδανικός.

Σε όλους τους άλλους χάνεις...

Εμείς που έχουμε σκεπή προς ανατολή και δύση, μάλλον δεν θα πιάσουμε ποτέ το μέγιστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Τα Φ/Β μπαίνουν μόνο σε κεραμοσκεπές που κοιτάνε στον νότο;
Και από άποψη απόδοσης και νομικά ρωτάω.

Νοτο? γιατι νομιζω ανατολη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, filarhos είπε

Όχι όπως μπορείς τα βάζεις. Απλώς συγκεκριμένος προσανατολισμός είναι ο ιδανικός.

Σε όλους τους άλλους χάνεις...

Εμείς που έχουμε σκεπή προς ανατολή και δύση, μάλλον δεν θα πιάσουμε ποτέ το μέγιστο.

Και εγώ για εκεί που σκέφτομαι να βάλω, η μισή σκεπή βλέπει ανατολή και η άλλη μισή δύση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Νοτο? γιατι νομιζω ανατολη?

Όσοι βρίσκονται βόρεια του ισημερινού τα βάζουν με προσανατολισμό στον Νοτο για μεγαλύτερη έκθεση κατα την διάρκεια της ημέρας 

Τώρα αν υπάρχει νόμος που να απαγορεύει άλλον προσανατολισμό δεν νομίζω γιατί δεν επηρεάζει κάτι πέρα απο την τσέπη αυτού που έχει πάνελ... αλλά απο την άλλη δεν ξέρω κιόλας. 
  
 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_Pepper είπε

Όσοι βρίσκονται βόρεια του ισημερινού τα βάζουν με προσανατολισμό στον Νοτο για μεγαλύτερη έκθεση κατα την διάρκεια της ημέρας 

Τώρα αν υπάρχει νόμος που να απαγορεύει άλλον προσανατολισμό δεν νομίζω γιατί δεν επηρεάζει κάτι πέρα απο την τσέπη αυτού που έχει πάνελ... αλλά απο την άλλη δεν ξέρω κιόλας. 
  
 

Αχα, οκ δεν ηξερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Αχα, οκ δεν ηξερα.

απλή λογική, ο ήλιος σηκώνεται στην ανατολή, πάει προς νότο και καταλήγει στη δύση 

άρα ο νότιος προσανατολισμός είναι αυτός που τον "βλέπει" ο ήλιος τις περισσότερες ώρες της μέρας

δες όλους τους ηλιακούς που κοιτάνε :) :)

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Εγώ πάλι χαχάνισα λίγο με το συμπέρασμα σου... 20 πάνελ των 100 wat δεν παράγουν μόνο 2000watt την ημέρα αλλά έως 2000 wattώρες , έως 2000 watt ανα ώρα  δηλαδή (τουλάχιστον στις ώρες της ημέρας με την μεγαλύτερη ηλιοφάνεια ) 

Watt ανά ώρα; J/s² δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...