Προς το περιεχόμενο

The photoelectric thread. Tα λέμε όλα για τα φωτοβολταικά!


PC_MAGAS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 minutes ago, enrique19 said:

Εχω 2 kw φωτοβολταικα πανελ αξιζει να τα βαλω σε δεη net metering η οχι.

Από το να τα έχεις στην αποθήκη αξίζει. Και αργότερα μπορείς να συμπληρώνεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην Κύπρο πάντως με net metering είμαστε η πλειοψηφία. Έχω 5kw με inverter fronius (θηρίο) και βγάζω το χειμώνα με την αντλία θερμότητας και 50€ το δίμηνο. Ανεβαίνουν και εικόνες σε λίγο.

Screenshot_20220211_225211.jpg

Screenshot_20220211_225124.jpg

Επεξ/σία από Son^Goku
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Tsino είπε

Από το να τα έχεις στην αποθήκη αξίζει. Και αργότερα μπορείς να συμπληρώνεις. 

Καλησπερα, να ρωτησω κατι αν τυχον ξερεις;

Συμπληρώνεις λες αργοτερα με εξτρα πανελ. Αυτα μπαίνουν ευκολα μετα στο ''προγραμμα netmetering'' η θα μας φάει η γραφειοκρατια; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, NT1G είπε

Watt ανά ώρα; J/s² δηλαδή;

Οχι αυτό είναι Τζάουλ ανα δευτερόλεπτο, ανα δευτερόλεπτο  ή (J/s)/s ή J/s *1/s  και για συντομία το γράφεις δευτερόλεπτο ^2 (s²)

Σκέψου ότι έχεις μια φανταστική μπαταρία που δίνει 200 βολτ στα 10 αμπερ όταν ειναι στο 100% και τώρα είναι στο 0% (αγνοώντας απώλειες και άλλα χημικά χαρακτηριστικά των μπαταριών και του τρόπου φόρτισης τους) 

Αν έχεις λοιπόν πάνελ που παράγουν 2000 watt ανα ώρα πάει να πει πως θα γεμίσεις την μπαταρία αυτή στο 100% μέσα σε μια ώρα και κάθε επόμενη ώρα θα γεμίζεις άλλη μια τέτοια μπαταρία... ανα ώρα λοιπόν 2000watt ή 2000 watt/h (βατώρες) 

Και μάλλον γιατί εκεί μπερδεύτηκες νομίζω   το 1 watt = 1 J/s 

2000 watt ανα ώρα (ή 2000 βατώρες ή 2κιλοβατώρες) = 2000 (J/s)/h ή σε SI 2000 J/s*1/3600 = 0.55_ J/s 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γράφεις;

2000 watt ανα ώρα, άρα 0,55 watt ανά δευτερόλεπτο, άρα 0,55 J/s/s άρα 0,55 J/s²

Τέλος πάντων, τι πάει να πει τα πανελ παράγουν 2000 watt ανα ώρα, τα πάνελ ειναι 2000 watt, τελεία.

επίσης τι 2000 watt/h (βατώρες) , W×h είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, NT1G είπε

Τι γράφεις;

2000 watt ανα ώρα, άρα 0,55 watt ανά δευτερόλεπτο, άρα 0,55 J/s/s άρα 0,55 J/s²

Τέλος πάντων, τι πάει να πει τα πανελ παράγουν 2000 watt ανα ώρα, τα πάνελ ειναι 2000 watt, τελεία.

επίσης τι 2000 watt/h (βατώρες) , W×h είναι.

Ναι αριθμητικά είναι το ίδιο αλλά με τετράγωνο στις μονάδες μέτρησης εννοούμε ρυθμό μεταβολής ρυθμού μεταβολής(f") πχ ταχύτητα m/s, επιτάχυνση (ο ρυθμός μεταβολής της ταχύτητας) m/s^2  στην περίπτωση μας έχουμε απλά μια σχέση μεταξύ watt και χρόνου. 


O επιστημονικός συμβολισμός  για τις βατώρες ειναι W⋅h  νομίζω αλλά αριθμητικά είναι το ίδιο με  w/h απλά βαριόμουνα να κάνω αντιγραφή το σύμβολο(η αλήθεια ειναι ότι δεν το σκέφτηκα αλλά και να το σκεφτόμουν θα βαριόμουν :P)  μιας και δεν ξέρω πως να το γράψω μόνος μου :P αλλά μαρέσει που σε πείραξε αυτό και ας ειναι αριθμιτικά το ίδιο αλλά δεν σε πειράζει το απο πάνω. 

Τέσπα εν τέλει  δεν διαφωνούμε κάπου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

=====================

Επειδή δεν ξέρω πολλά απο τιμές και γενικά το πρακτικό κομμάτι όσο αφορά τυχόν επιδοτήσεις ή χρηματοδοτήσεις κτλ 

Το πακέτο που προσφέρει αυτός εδώ ειναι καλό για αυτά που δίνει; 

https://www.mp-energy.gr/offer/37

Επίσης, υπάρχουν τίποτα κρυφές χρεώσεις ποι τέτοιοι σαν και αυτόν δεν τις αναφέρουν; (πέρα απο τα εργατικά και την μελέτη <- επίσης πόσο ειναι νορμάλ τιμή για μελέτη ; ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/2/2022 στις 1:59 ΠΜ, Dr_Pepper είπε

Ναι αριθμητικά είναι το ίδιο αλλά με τετράγωνο στις μονάδες μέτρησης εννοούμε ρυθμό μεταβολής ρυθμού μεταβολής(f") πχ ταχύτητα m/s, επιτάχυνση (ο ρυθμός μεταβολής της ταχύτητας) m/s^2  στην περίπτωση μας έχουμε απλά μια σχέση μεταξύ watt και χρόνου. 


O επιστημονικός συμβολισμός  για τις βατώρες ειναι W⋅h  νομίζω αλλά αριθμητικά είναι το ίδιο με  w/h απλά βαριόμουνα να κάνω αντιγραφή το σύμβολο(η αλήθεια ειναι ότι δεν το σκέφτηκα αλλά και να το σκεφτόμουν θα βαριόμουν :P)  μιας και δεν ξέρω πως να το γράψω μόνος μου :P αλλά μαρέσει που σε πείραξε αυτό και ας ειναι αριθμιτικά το ίδιο αλλά δεν σε πειράζει το απο πάνω. 

Τέσπα εν τέλει  δεν διαφωνούμε κάπου. 

Πρέπει να το ξεκαθαρίσεις γιατί το λες λάθος. Το βατ είναι μονάδα ισχύος (ενέργεια ανά ώρα).

Οπότε η βατώρα είναι μονάδα ενέργειας (βατ επί ώρα, δηλαδή ενέργεια/ώρα * ώρα = ενέργεια)

Πέρα από το ότι το λες λάθος κατά τα άλλα το κατανοείς σωστά, διαχώρισε το και σωστά στο μυαλό σου και στην διατύπωση να είσαι ωραίος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Έχει πληροφορίες κάνεις για φωτοβολταϊκά που πωλούνται σε ρόλο και τα βάζουμε στη τέντα μας στο μπαλκόνι ποιος τα πουλάει ? Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυσκολεύομαι να βρω εγκαταστάτη για φ/β πάνελ... Ένας που απάντησε μου είπε ξερά ότι μου αρκούν τα 8kwp, χωρίς να ρωτήσει λεπτομέριες. Και δύο άλλοι δεν έχουν απαντήσει ακόμα...

Μήπως έχουμε κάποια πρόταση για να πάρω προσφορά (Αττική);

Αν βάλω πάνελ για 6kwp και μετά από καιρό αποφασίσω ότι δεν μου φτάνει πόσο εύκολο είναι να βάλω πάνελ για άλλα π.χ. 3; Πέρα από την εγκατάσταση χρειάζεται κάποια ενημέρωση ο ΔΕΔΔΗΕ ή κάτι άλλο; Ή απλώς έρχονται βάζουν τα επιπλέον κομμάτια και τέλος;

 

Ευχαριστώ πολύ

Επεξ/σία από filarhos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, filarhos είπε

Δυσκολεύομαι να βρω εγκαταστάτη για φ/β πάνελ... Ένας που απάντησε μου είπε ξερά ότι μου αρκούν τα 8kwp, χωρίς να ρωτήσει λεπτομέριες. Και δύο άλλοι δεν έχουν απαντήσει ακόμα...

Μήπως έχουμε κάποια πρόταση για να πάρω προσφορά (Αττική);

Αν βάλω πάνελ για 6kwp και μετά από καιρό αποφασίσω ότι δεν μου φτάνει πόσο εύκολο είναι να βάλω πάνελ για άλλα π.χ. 3; Πέρα από την εγκατάσταση χρειάζεται κάποια ενημέρωση ο ΔΕΔΔΗΕ ή κάτι άλλο; Ή απλώς έρχονται βάζουν τα επιπλέον κομμάτια και τέλος;

 

Ευχαριστώ πολύ

Ειναι μια διαδικασια και θελει χρονο δεν ειναι απλο. Θελει σχεδια κτλ. Για επιπλεον θελει δηλωση κτλ δεν ειναι απλο και πρεπει να τα σηκωνει ο inverter και να μπουνε σωστα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/1/2022 στις 5:52 ΜΜ, invisiblesurfer είπε

Υπάρχουν πολλές λύσης για αυτονόμηση με Φ/Β. Πολλά σπίτια στο εξωτερικό (πχ Αμερική) είναι εκτός δικτύου και λειτουργούν με συστημα μπαταριών που τροφοδοτείται από Φ/Β. Υπάρχουν επίσης πολλοί calculators με τους οποίους μπορεί ο καθένας να υπολογίσει τις ανάγκες του σε ρεύμα και να προσδιορίσει το μέγεθος και αριθμό πανελς και μπαταριών που θα χρειαστεί για να αυτονομηθεί πλήρως ή μερικώς από τους παρόχους ηλεκτρικού ρεύματος.  

Καλησπέρα μπορείς να αναφέρεις κανέναν calculator να πειραματιστώ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά σας!Ενδιαφέρομαι να εγκαταστήσω φωτοβολταϊκά στη στέγη της μόνιμης κατοικίας μου για net metering.To επιδοτούμενο πρόγραμμα "φωτοβολταϊκά στη στέγη" αφορά μόνο πώληση ρεύματος με σταθερή τιμή αν έχω καταλάβει καλά.

1)Εχω καταλάβει καλά; 😁

2)Υπάρχει επιδοτούμενο πρόγραμμα για net metering?

Επεξ/σία από lakistsiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...