Προς το περιεχόμενο

The photoelectric thread. Tα λέμε όλα για τα φωτοβολταικά!


PC_MAGAS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Πάντως σε μια από τις περιπτώσεις που ανέφερα παραπάνω επιλέγει ο χρήστης με διακόπτες αν κάποια συσκευή (ή ακόμα και ολόκληρη γραμμή) θα παίρνει ρεύμα από τα φωτοβολταϊκά ή από το δημόσιο δίκτυο, και μάλιστα ο ιδιοκτήτης και εγκαταστάτης μου είπε πως από την επόμενη αναβάθμιση και μετά την εναλλαγή θα την κάνει αυτόματα το σύστημα από μόνο του, μου εξήγησε και το πως αλλά δεν το πολυκατάλαβα. Αν πραγματικά θες να μάθεις, να σου δώσω το τηλ του.

μεταγωγή μεταξύ δυο πηγών φυσικά και μπορει να γίνει αλλά τότε η εγκατάσταση θα τροφοδοτείται ή από την μια πηγή ή από την άλλη, δεν θα μπορει να συνεισφέρει το φωτοβολταϊκό στην ενέργεια που απορροφά η εγκατάσταση από το δίκτυο. Να μάθω πως γίνεται μια μεταγωγή δεν μου χρειάζεται, δεν έχω αλτσχάιμερ.

30 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Μην λέμε τα ίδια, στην περίπτωση που συζητάμε τα φωτοβολταϊκά ΔΕΝ συνδέονται με το δημόσιο δίκτυο, ούτε παίρνουν ούτε δίνουν ενέργεια σε αυτό.

ξανά, οι αυτόνομες εγκαταστάσεις είναι νόμιμες αρκεί να τηρείται ο κανονισμός.

32 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Η ΥΔΕ είναι υποχρεωτική μόνο όταν πρόκειται η ηλεκτρολογική εγκατάσταση να συνδεθεί με το δημόσιο δίκτυο, και αυτό επειδή την απαιτεί ο ΔΕΔΔΗΕ, στην περίπτωση που η εγκατάσταση πρόκειται να παίρνει ρεύμα από φωτοβολταϊκά ή από γεννήτρια ή από μπαταρία ΗΟ, ποιος θα την απαιτήσει?

η ΥΔΕ είναι υποχρεωτική για όλες τις εγκαταστάσεις που περιλαμβάνει ο κανονισμός, τις ΥΔΕ τις απαιτεί ο νόμος όχι ο δεδδηε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 minutes ago, nvel said:

μεταγωγή μεταξύ δυο πηγών φυσικά και μπορει να γίνει αλλά τότε η εγκατάσταση θα τροφοδοτείται ή από την μια πηγή ή από την άλλη, δεν θα μπορει να συνεισφέρει το φωτοβολταϊκό στην ενέργεια που απορροφά η εγκατάσταση από το δίκτυο. Να μάθω πως γίνεται μια μεταγωγή δεν μου χρειάζεται, δεν έχω αλτσχάιμερ.

Έστω και έτσι η ουσία είναι ότι ούτε το φωτοβολταϊκό παίρνει ενέργεια από το δημόσιο δίκτυο, ούτε το δημόσιο δίκτυο παίρνει ενέργεια από το φωτοβολταϊκό, πρακτικά το φωτοβολταϊκό και το δημόσιο δίκτυο δεν συνδέονται.

16 minutes ago, nvel said:

ξανά, οι αυτόνομες εγκαταστάσεις είναι νόμιμες αρκεί να τηρείται ο κανονισμός.

η ΥΔΕ είναι υποχρεωτική για όλες τις εγκαταστάσεις που περιλαμβάνει ο κανονισμός, τις ΥΔΕ τις απαιτεί ο νόμος όχι ο δεδδηε.

Όσες φορές και να το επαναλάβεις, ο ισχυρισμός σου παραμένει αστήρικτος.

Αν εγώ κόψω το ρεύμα στο εξοχικό μου, του τοποθετήσω ένα αμφίδρομο wallbox, και όποτε πηγαίνω εκεί του δίνω ρεύμα με το ηλεκτρικό μου αυτοκίνητο χωρίς να έχω καταθέσει νέα ΥΔΕ, είμαι παράνομος? Και αν ναι βάση ποιου νόμου? Αν με ανακαλύψουν τι ποινές θα έχω? Ο γείτονας που θα καταγγείλει την παρανομία μου?

Έχεις κάποια απάντηση στα παραπάνω, ή κάθε ισχυρισμό σου πρέπει να το αντιμετωπίζουμε ως ευαγγέλιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Έστω και έτσι η ουσία είναι ότι ούτε το φωτοβολταϊκό παίρνει ενέργεια από το δημόσιο δίκτυο, ούτε το δημόσιο δίκτυο παίρνει ενέργεια από το φωτοβολταϊκό, πρακτικά το φωτοβολταϊκό και το δημόσιο δίκτυο δεν συνδέονται.

δεν συνδέονται εφόσον η μεταγωγή λειτουργεί σωστά, αλλά και πάλι η εγκατάσταση θα τροφοδοτείται μόνο από το φωτοβολταϊκό ή από δίκτυο, ποτέ ταυτόχρονα από τα δυο και φυσικά θα πρέπει όλα να είναι σύμφωνα με τον κανονισμό.

30 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Όσες φορές και να το επαναλάβεις, ο ισχυρισμός σου παραμένει αστήρικτος.

Αν εγώ κόψω το ρεύμα στο εξοχικό μου, του τοποθετήσω ένα αμφίδρομο wallbox, και όποτε πηγαίνω εκεί του δίνω ρεύμα με το ηλεκτρικό μου αυτοκίνητο χωρίς να έχω καταθέσει νέα ΥΔΕ, είμαι παράνομος? Και αν ναι βάση ποιου νόμου? Αν με ανακαλύψουν τι ποινές θα έχω? Ο γείτονας που θα καταγγείλει την παρανομία μου?

Έχεις κάποια απάντηση στα παραπάνω, ή κάθε ισχυρισμό σου πρέπει να το αντιμετωπίζουμε ως ευαγγέλιο?

δεν με ενδιαφέρει να σε πείσω, δεν θα κερδίσω κάτι, αυτά που γράφω είναι γνωστά σε όσους ασχολούνται με το αντικείμενο οι υπόλοιποι και να μην τα πιστεύουν δεν αλλάζει κάτι αφού δεν πρόκειται ποτέ να τα εφαρμόσουν. 

Ναι θα είσαι παράνομος γιατί κάθε μεταβολή στην εγκατάσταση πρέπει να συνοδεύεται από ΥΔΕ. Ο νόμος είναι αυτός, τις ποινές δεν τις γνωρίζω δεν είμαι νομικός.

Επεξ/σία από nvel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 minutes ago, teodor_ch said:

Βασικά μόνο αυτό στο κίτρινο πλαίσιο είναι μέρος του άρθρου 6 (και όχι 4 όπως γράφει), αλλά έτσι όπως είναι διατυπωμένο δεν ξεκαθαρίζει ότι πρόκειται για υποχρέωση, ούτε αναφέρει κάτι για ποινές σε περίπτωση μη συμμόρφωσης, πιο πολύ για οδηγία μοιάζει δλδ μια άποψη που δεν είναι δεσμευτική.

Το άλλο κομμάτι που γράφει "πρέπει" είναι απλά μια ερμηνεία, ένα προσωπικό συμπέρασμα που έχει βγάλει κάποιος.

39 minutes ago, nvel said:

δεν συνδέονται εφόσον η μεταγωγή λειτουργεί σωστά, αλλά και πάλι η εγκατάσταση θα τροφοδοτείται μόνο από το φωτοβολταϊκό ή από δίκτυο, ποτέ ταυτόχρονα από τα δυο και φυσικά θα πρέπει όλα να είναι συμφωνά με τον κανονισμό.

δεν με ενδιαφέρει να σε πείσω, δεν θα κερδίσω κάτι, αυτά που γράφω είναι γνωστά σε όσους ασχολούνται με το αντικείμενο οι υπόλοιποι και να μην τα πιστεύουν δεν αλλάζει κάτι αφού δεν πρόκειται ποτέ να τα εφαρμόσουν. 

Ναι θα είσαι παράνομος γιατί κάθε μεταβολή στην εγκατάσταση πρέπει να συνοδεύεται από ΥΔΕ. Ο νόμος είναι αυτός, τις ποινές δεν τις γνωρίζω δεν είμαι νομικός.

Επί της ουσίας δεν απάντησες σε απολύτως τίποτα, όπως ακριβώς το περίμενα, το να πετάς ένα ξερό link χωρίς να επισημαίνεις το επίμαχο κομμάτι που - νομίζεις πως - καθιστά υποχρεωτική την ΥΔΕ σε εγκαταστάσεις που δεν ηλεκτροδοτούνται από το δημόσιο δίκτυο είναι απλά υπεκφυγή.

Επίσης όπως έγραψα και παραπάνω όποιος νόμος απαγορεύει οτιδήποτε αναφέρει και τις ποινές σε περίπτωση μη συμμόρφωσης, δεν χρειάζεται να είσαι νομικός για να ξέρεις και τις ποινές, αρκεί να έχεις διαβάσει τον νόμο.

Και τέλος το θέμα δεν είναι να πείσεις εμένα, το θέμα είναι να επιβεβαιώσεις κάπως τους ισχυρισμούς σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο νόμος και ο κανονισμός είναι σαφής σε οποίον μπορεί να τον κατανοήσει, και τον γνωρίζουν όσοι έχουν την υποχρέωση να τον εφαρμόζουν, δεν έχω την διάθεση να σπαταλήσω περισσότερο χρόνο για επιμόρφωση των ιδιωτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω το ανάποδο.

 

Ο γείτονας στο δίπλα χωράφι με τις ελιές βάζει 3 πάνελ και ένα ινβέρτερ.

Τα στηρίζει όπως νομίζει και καταφέρνει ο φράχτης του να έχει τάση 220.

Ή να το πάω πιο χαλαρά, έχει χάλια συνδέσεις και πετάνε σπίθες τα καλώδια.

Είναι νόμιμος? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, DimitrPa said:

Φίλε μου γράφεις:

"2. Η εγκατάσταση που είναι χωρίς net metering και ανεξάρτητη από το δίκτυο είναι παράνομη. :Μαζί σου και σε αυτό"

Μπερδεύεις τα αυτόνομα με τα "υβριδικά" . Σου λέω γειώνεις τα αυτόνομα κανονικά με θεμελειακή, κλπ και τα μπερδεύεις με τα Φ/Β που ενώνονται στο δίκτυο. Αυτόνομο = αυτόνομο = μόνο του = χωρίς σύνδεση στο δίκτυο.

Και μπερδεύτηκα, άλλα κατάλαβα από το προηγούμενο ποστ. Hybrid, ΔΔΡ πέφτει, κλπ...

Όχι - Δεν είναι παράνομο να βάλεις αυτόνομο Φ/Β σε σπίτι εάν δεν έχει σύνδεση με ΔΕΔΔΗΕ.  Και ΥΔΕ γίνεται κανονικά και την γνωστοποιεί ο Η/Γ στο ΔΕΔΔΗΕ και κρατάς αντίγραφο.

Να βοηθήσεις να βάλει ρεύμα ένας οικονομικά ευάλωτος, πολλά μπράβο, αλλά αν δεν γνωρίζεις τι κάνεις μήπως τα κάνεις χειρότερα ή επικίνδυνα? Κάνεις τον πολιτικό μηχανικό για να χτίσει ο συνάνθρωπος ένα επικίνδυνο αυθαίρετο, που μπορεί να του πέσει και στο κεφάλι, εάν δεν είσαι μηχανικός?

Στην περίπτωση αυτή, το ασφαλέστερο είναι να βάλεις μία "γεννήτρια μπαταρίας" που πουλάνε πια παντού, Bluetti, Ecoflow, κλπ.

Πολύ φθηνότερα βάζεις μερικά πάνελ, έναν ρυθμιστή φόρτισης και μία μπαταρία και να το δουλεύει στα 12 ή 24VDC. Φώτα LED στα 12-24VDC θα βρεις πάφθηνα , φορτιστές αυτοκινήτου για κινητά, laptop, router, κλπ και TV, ακόμα και ψυγείο στα 12V θα βρεις. Επίσης δεν θα υπάρχουν απώλειες μετατροπής από DC->AC. Δεν νομίζω να χρειάζεσαι ΥΔΕ για 12VDC 😉  μπορείς να το τσεκάρεις.

Τα forum για τροχόσπιτα, έχουν πολλές πληροφορίες. Με αυτόν τον τρόπο τουλάχιστον δεν θα πάθει ηλεκτροπληξία ο άνθρωπος και εάν τα βάλει όλα σε ξεχωριστό χώρο, χωρίς εύφλεκτα υλικά, και φωτιά να πάρουν, δεν θα καεί.

Ωστόσο ακόμα και εάν βάλεις δύο μόνο πάνελ σε σειρά, ας πούμε 440Wp το καθένα, δίνουν τάση > 100VDC στο φορτιστή, η οποία είναι επικίνδυνη για ηλεκτροπληξία. Θα γειώσεις τα πάνελ? πως θα τα γειώσεις? θα έχεις την "ηθική" τουλάχιστον ευθύνη, για οτιδήποτε γίνει?

ΦΙΛΙΚΑ πάντα

Παίζει να ξέχασα να το γράψω ή δεν εννοήθηκε ιδιαίτερα ξεκάθαρα. 

Θα έρθει ηλεκτρολόγος για την εγκατάσταση. Θα φτιάξει πίνακα, θα βάλεις βέργες γείωσης κλπ. Απλά κι αυτός ο ηλεκτρολόγος δεν ξέρει τι να μου πει για την ουδετερογείωση. 

Να σου δώσω ένα αστείο παράδειγμα σχετικό με το θέμα μου. 

Βρήκα άλλον ηλεκτρολόγο σήμερα να ρωτήσω (ο 5ος θαρρώ έως τώρα είναι...). Του λέω, πως θα γειώσω το inverter; Και με ξεκινάει με το κλασσικό "πρέπει να βάλεις σωστή γείωση και να γειώσεις τα πάντα και να μετρηθεί η γείωση να είναι κάτω από 5ohm" και με αφήνει εκεί. Του λέω οκ... Το inverter βγάζει τάση 60V στην μέτρηση ουδέτερος/γείωση. Για να δουλέψει ρελέ ηλεκτροπληξίας, θες 0V. Από έρευνα μου του λέω έχω ακούσει για γεφύρωμα γείωσης και ουδετέρου, εσύ πως το ακούς αυτό; 

"Μπα, δεν θα δουλέψει μάλλον ούτε εκεί το ρελέ ηλεκτροπληξίας"

Οκ του λέω. Πώς γειώνεις μια γεννήτρια τον ρωτάω. Ουδετερογείωση μου λέει. Δουλεύουν τα ρελέ ηλεκτροπληξίας; Ναι μου λέει. Τότε δεν έχει λόγο να μην δουλέψει σε inverter του απαντώ... 

Μάλλον έχεις δίκιο λέει... 

Άλλη μια ερώτηση του λέω. Μου λες να γειώσω τα πάνελ. Δεδομένου ότι καθόμαστε στην ουσία και περνάμε και ουδέτερο από εκεί, μήπως φτιάχνουμε έναν μεγάλο κεραυνομαγνήτη και πηγαίνουμε γυρεύοντας γειώνοντας τα πάνελ; 

"Τι να σου πω, δεν ξέρω, μπορεί κι αυτό να έχει κάποια βάση... " 

Με λίγα λόγια, λίγο περί ανέμων και υδάτων από τους ηλεκτρολόγους... Κάπως έτσι πάνε έως τώρα συζητήσεις μου μαζί τους... Και δεν τους κατηγορώ που δεν έχουν άποψη, αλλά δεν μπορώ να βρω κάποιον που να έχει... 

 

Το αν φτιάχνω κάτι επικίνδυνο, τουλάχιστον σε ότι αφορά μπαταρίες (ειδικά στις μπαταρίες...), πάνελ και inverter με αρκετή πεποίθηση θα πω όχι. Αντίστοιχα στην εγκατάσταση των πάνελ τον βοήθησε άτομο με γνώση σε σιδηροκατασκευές. Σε ό,τι αφορούν τα ηλεκτρολογικά, θα έρθει εξειδικευμένο άτομο να τα φτιάξει. Ασφάλειες έχουν παρθεί για τα πάντα για να υπάρχει προστασία στην DC πλευρά. Τώρα στην AC πλευρά είναι θέμα του ηλεκτρολόγου, αλλά το να μου συνδέσει το όλο θέμα και να βάζει ρελέ ηλεκτροπληξίας, αλλά τελικά να μην δουλέψει, εμένα δεν μου λέει κάτι... Γι'αυτό λοιπόν και η αρχική μου ερώτηση περί ουδετερογείωσης... 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/2/2024 στις 6:46 ΜΜ, BELL είπε

Καλησπερα στην ομαδα, ξερω θα ριξω κροτου-λαμψης, αλλα το σκεφτομαι σοβαρα για φωτοβολταικο μπαλκονιου και επειδη τα πανελ θα τα αγορασω απο ελλαντα, θελω τη γνωμη σας για το συστηματακι

1. https://eu.zendure.com/products/solarflow-hub2000

2. https://inergion.com/wp-content/uploads/2023/09/20221122-LONGi-Data-Sheet-LR5-54HTH-435-450M-Scientist-DG-Version-PreLim....pdf 

τεσσερα απο τα lr5-54hth-450m, τα ζευγαρια παραλληλα και η τετραδα σε σειρα

3. https://www.skroutz.gr/s/49173639/Hoymiles-HMS-800-2T-Inverter-900W-Monofasiko.html

Επειδή έχω προιόν της Zendure αλλα ειναι μπαταριογεννήτρια SBV4600, θα σταθώ οτι το solarflow δημιουργήθηκε για την Γερμανική αγορά οπου η έγχυση εως και 800W είναι νόμιμη. Εκει πατάει αυτο το προιόν, βαζεις πχ 2000W πανελ και εγχέεις ελεγχόμενα προς το δίκτυο.

Να ταυτοχρονίσεις τις καταναλώσεις σου στο milisecond ειναι αδύνατο, και με την έλευση των smart meters θα ειναι πιθανά ανιχνεύσιμο.

Αν συμφέρει επίσης να το κάνεις; Θα έλεγα όχι δυστυχώς. 

Αν πας σε μπαταριογεννήτρια και να έχεις μέρος των καταναλώσεων σου offline (εκτός πίνακα) είναι νόμιμο και έχεις το τυράκι να μπορείς να δουλέψεις πχ το ψυγείο σε περιπτώσεις blackout. Συμφέρει; Οχι δεν εχει οικονομικό νόημα δυστυχώς.

Το SBV έχει αυτοκατανάλωση το inverter του περι τα 100W (κακής ποιότητας ηλεκτρονικά ισχύος), οπότε θέλεις και μια σχετικά καλή φβ παραγωγή αρκετά άνω του 1kW εγκατεστημένου. Το χειμώνα είναι πρόβλημα, το καλοκαίρι περισσεύει κλασσικά.

Βάζεις επίσης και ενα τουλάχιστον 80% efficiency απο DC σε AC οn top. 

Aν πρέπει να τοπάρεις με ρεύμα την μπαταρία το round trip efficiency πάει στο ζουμερό 60%. Οπότε ούτε πλέον με νυχτερινό δεν αξίζει να μεταφέρεις καταναλώσεις.

 

Αν μπορείς να βάλεις 3kW σε πάνελ τότε πήγαινε σε sbv και παίξε το σπίτι οφλινε, αλλα με τις όποιες θυσίες για τις στιγμιαίες σου καταναλώσεις. Μαξ 3.7kW δες και τα σπεκς.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, FishFIsh είπε

Βρήκα άλλον ηλεκτρολόγο σήμερα να ρωτήσω (ο 5ος θαρρώ έως τώρα είναι...). Του λέω, πως θα γειώσω το inverter; Και με ξεκινάει με το κλασσικό "πρέπει να βάλεις σωστή γείωση και να γειώσεις τα πάντα και να μετρηθεί η γείωση να είναι κάτω από 5ohm" και με αφήνει εκεί. Του λέω οκ... Το inverter βγάζει τάση 60V στην μέτρηση ουδέτερος/γείωση. Για να δουλέψει ρελέ ηλεκτροπληξίας, θες 0V. Από έρευνα μου του λέω έχω ακούσει για γεφύρωμα γείωσης και ουδετέρου, εσύ πως το ακούς αυτό; 

"Μπα, δεν θα δουλέψει μάλλον ούτε εκεί το ρελέ ηλεκτροπληξίας"

Οκ του λέω. Πώς γειώνεις μια γεννήτρια τον ρωτάω. Ουδετερογείωση μου λέει. Δουλεύουν τα ρελέ ηλεκτροπληξίας; Ναι μου λέει. Τότε δεν έχει λόγο να μην δουλέψει σε inverter του απαντώ... 

Μάλλον έχεις δίκιο λέει... 

Άλλη μια ερώτηση του λέω. Μου λες να γειώσω τα πάνελ. Δεδομένου ότι καθόμαστε στην ουσία και περνάμε και ουδέτερο από εκεί, μήπως φτιάχνουμε έναν μεγάλο κεραυνομαγνήτη και πηγαίνουμε γυρεύοντας γειώνοντας τα πάνελ; 

"Τι να σου πω, δεν ξέρω, μπορεί κι αυτό να έχει κάποια βάση... "

μήπως τα 60V που μέτρησες ήταν με τους ακροδέκτες στον αέρα;  οπότε δεν μέτρησες ουδέτερο και γείωση αλλά ένα πόλο  με τον ακροδέκτη που προβλέπεται να γειωθεί.  Το μηχάνημα πρέπει να συνδεθεί με το ίδιο σύστημα γείωσης του δικτύου.

Οι μεταλλικές βάσεις πρέπει να συνδεθούν ισοδυναμικά με την γείωση όπως και ο υπόλοιπος αγώγιμος εξοπλισμός σε ένα δώμα. Αν είσαι σε περιοχή με πρόβλημα κεραυνών πρέπει ο ηλεκτρολόγος να εξετάσει την εγκατάσταση ΣΑΠ.

Φυσικά η εγκατάσταση πρέπει να γίνει από κανονικοί ηλεκτρολόγο και όχι από τοποθετητή πριζοδιακοπτών, συνέχιζε την αναζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα έχουμε το σύστημα γείωση ΤΝ και ΤΤ αν τα γνωρίζω καλά. Μπορεί να γράφω και μπούρδες.

Αυτό σημαίνει ότι ο ουδέτερος είναι γειωμένος πρίν την εγκατάσταση του σπιτιού. Πιθανολογώ στον κοντινότερο μετασχηματιστή.

Για μένα η γείωση πρέπει να μπεί όσο πιο κοντά γίνεται στην πηγή (πχ ινβέρτερ) και να γειωθεί και ο ουδέτερος εκεί και το ρελέ διαφυγής να μπεί όσο πιο κοντά γίνεται στις καταναλώσεις.

Αν τα έχω καταλάβει καλά. 

ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ!

Ρώτα όσους βάζουν ΦΒ που λογικά κάποιος θα γνωρίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/2/2024 στις 11:53 ΜΜ, FishFIsh είπε

Παίζει να ξέχασα να το γράψω ή δεν εννοήθηκε ιδιαίτερα ξεκάθαρα. 

Θα έρθει ηλεκτρολόγος για την εγκατάσταση. Θα φτιάξει πίνακα, θα βάλεις βέργες γείωσης κλπ. Απλά κι αυτός ο ηλεκτρολόγος δεν ξέρει τι να μου πει για την ουδετερογείωση. 

Να σου δώσω ένα αστείο παράδειγμα σχετικό με το θέμα μου. 

Βρήκα άλλον ηλεκτρολόγο σήμερα να ρωτήσω (ο 5ος θαρρώ έως τώρα είναι...). Του λέω, πως θα γειώσω το inverter; Και με ξεκινάει με το κλασσικό "πρέπει να βάλεις σωστή γείωση και να γειώσεις τα πάντα και να μετρηθεί η γείωση να είναι κάτω από 5ohm" και με αφήνει εκεί. Του λέω οκ... Το inverter βγάζει τάση 60V στην μέτρηση ουδέτερος/γείωση. Για να δουλέψει ρελέ ηλεκτροπληξίας, θες 0V. Από έρευνα μου του λέω έχω ακούσει για γεφύρωμα γείωσης και ουδετέρου, εσύ πως το ακούς αυτό; 

"Μπα, δεν θα δουλέψει μάλλον ούτε εκεί το ρελέ ηλεκτροπληξίας"

Οκ του λέω. Πώς γειώνεις μια γεννήτρια τον ρωτάω. Ουδετερογείωση μου λέει. Δουλεύουν τα ρελέ ηλεκτροπληξίας; Ναι μου λέει. Τότε δεν έχει λόγο να μην δουλέψει σε inverter του απαντώ... 

Μάλλον έχεις δίκιο λέει... 

Άλλη μια ερώτηση του λέω. Μου λες να γειώσω τα πάνελ. Δεδομένου ότι καθόμαστε στην ουσία και περνάμε και ουδέτερο από εκεί, μήπως φτιάχνουμε έναν μεγάλο κεραυνομαγνήτη και πηγαίνουμε γυρεύοντας γειώνοντας τα πάνελ; 

"Τι να σου πω, δεν ξέρω, μπορεί κι αυτό να έχει κάποια βάση... " 

Με λίγα λόγια, λίγο περί ανέμων και υδάτων από τους ηλεκτρολόγους... Κάπως έτσι πάνε έως τώρα συζητήσεις μου μαζί τους... Και δεν τους κατηγορώ που δεν έχουν άποψη, αλλά δεν μπορώ να βρω κάποιον που να έχει... 

 

Το αν φτιάχνω κάτι επικίνδυνο, τουλάχιστον σε ότι αφορά μπαταρίες (ειδικά στις μπαταρίες...), πάνελ και inverter με αρκετή πεποίθηση θα πω όχι. Αντίστοιχα στην εγκατάσταση των πάνελ τον βοήθησε άτομο με γνώση σε σιδηροκατασκευές. Σε ό,τι αφορούν τα ηλεκτρολογικά, θα έρθει εξειδικευμένο άτομο να τα φτιάξει. Ασφάλειες έχουν παρθεί για τα πάντα για να υπάρχει προστασία στην DC πλευρά. Τώρα στην AC πλευρά είναι θέμα του ηλεκτρολόγου, αλλά το να μου συνδέσει το όλο θέμα και να βάζει ρελέ ηλεκτροπληξίας, αλλά τελικά να μην δουλέψει, εμένα δεν μου λέει κάτι... Γι'αυτό λοιπόν και η αρχική μου ερώτηση περί ουδετερογείωσης... 

 

 

 

Ναι, οι περισσότεροι εγκαταστάτες Η/Γ δεν γνωρίζουν από αυτόνομα Φ/Β. Και μερικοί από αυτούς που βάζουν αυτόνομα Φ/Β δεν είναι καν αδειούχοι Η/Γ και λένε φώναξε Η/Γ να σου κάνει ΥΔΕ :-).

Ο λόγος είναι ότι τα αυτόνομα Φ/Β είναι πολύ ακριβά σε σχέση με τα ΝΕΤ Φ/Β, λόγω πολλαπλάσιου κόστους, αφού τα Φ/Β το χειμώνα δεν παράγουν σχεδόν τίποτα και θέλεις τουλάχιστον τριπλάσιο σύστημα και μπαταρία για τις ανάγκες σου, θέλει να το ελέγχεις συνέχεια και να έχεις και backup, αφού δεν είναι και κάνα εργοστάσιο παραγωγής, ο inverter του χιλιάρικου, και γεννήτρια για τις κακοκαιρίες, κλπ. , κλπ

Υπάρχουν εκατοντάδες, εάν όχι χιλιάδες αυτόνομα συστήματα σε σκάφη. Μπορείς να μιλήσεις με ένα αντιπρόσωπο της Victron ή της Mastervolt να σου δώσει τηλέφωνα από τους συνεργάτες τους.

Δεν νομίζω βέβαια να βρεις αδειούχο Η/Γ να σου κάνει ΥΔΕ με τα άγνωστα μηχανήματα που πήρε.

Δεν καταλαβαίνω πως μετράς διαφορά δυναμικού, εάν δεν έχεις συνδέσει το inverter σε παροχή του Δεδδηε. Σαν να λέμε ότι μετράς διαφορά δυναμικού από τον ένα πόλο μίας μπαταρίας με τη γη. Που βρίσκει "δρόμο" το ρεύμα και περνάει? Μία πιθανή εξήγηση είναι να έχει βιδώσει τα πάνελ πάνω σε λαμαρίνα που είναι γειωμένη, από τον ηλιακό, π.χ και να μην έχει απομονώσει φάση ΚΑΙ ουδέτερο από το μετρητή, ή να έχει κάνει γέφυρα ουδέτερου - γείωσης στον πίνακα. Άλλη, να είναι πλασματική (δινορεύματα) και βάζοντας μία μικρή κατανάλωση (λάμπα) να μηδενιστεί, ..... ή και προβληματικό inverter, ή ....

Ίσως να διαβάσεις για την χρήση των μετασχηματιστών απομόνωσης και ίσως καταλάβεις κάποια πράγματα για το θέμα της ουδετερογείωσης, αλλά την εγκατάσταση πρέπει να την κάνει επαγγελματίας και να κάνει κοινοποίηση της ΥΔΕ στο ΔΕΔΔΗΕ.

Και ένα καλό βιβλίο εδώ: https://www.victronenergy.com/upload/documents/The_Wiring_Unlimited_book/43562-Wiring_Unlimited-pdf-en.pdf

Και ποιοί Η/Γ μπορούν να εγκαθιστούν Φ/Β? https://www.elinyae.gr/sites/default/files/2019-07/141a_13.1371456301406.pdf

Επεξ/σία από DimitrPa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 06/02/2024 at 15:56, DimitrPa said:

Ναι, οι περισσότεροι εγκαταστάτες Η/Γ δεν γνωρίζουν από αυτόνομα Φ/Β. Και μερικοί από αυτούς που βάζουν αυτόνομα Φ/Β δεν είναι καν αδειούχοι Η/Γ και λένε φώναξε Η/Γ να σου κάνει ΥΔΕ :-).

Ο λόγος είναι ότι τα αυτόνομα Φ/Β είναι πολύ ακριβά σε σχέση με τα ΝΕΤ Φ/Β, λόγω πολλαπλάσιου κόστους, αφού τα Φ/Β το χειμώνα δεν παράγουν σχεδόν τίποτα και θέλεις τουλάχιστον τριπλάσιο σύστημα και μπαταρία για τις ανάγκες σου, θέλει να το ελέγχεις συνέχεια και να έχεις και backup, αφού δεν είναι και κάνα εργοστάσιο παραγωγής, ο inverter του χιλιάρικου, και γεννήτρια για τις κακοκαιρίες, κλπ. , κλπ

Υπάρχουν εκατοντάδες, εάν όχι χιλιάδες αυτόνομα συστήματα σε σκάφη. Μπορείς να μιλήσεις με ένα αντιπρόσωπο της Victron ή της Mastervolt να σου δώσει τηλέφωνα από τους συνεργάτες τους.

Δεν νομίζω βέβαια να βρεις αδειούχο Η/Γ να σου κάνει ΥΔΕ με τα άγνωστα μηχανήματα που πήρε.

Δεν καταλαβαίνω πως μετράς διαφορά δυναμικού, εάν δεν έχεις συνδέσει το inverter σε παροχή του Δεδδηε. Σαν να λέμε ότι μετράς διαφορά δυναμικού από τον ένα πόλο μίας μπαταρίας με τη γη. Που βρίσκει "δρόμο" το ρεύμα και περνάει? Μία πιθανή εξήγηση είναι να έχει βιδώσει τα πάνελ πάνω σε λαμαρίνα που είναι γειωμένη, από τον ηλιακό, π.χ και να μην έχει απομονώσει φάση ΚΑΙ ουδέτερο από το μετρητή, ή να έχει κάνει γέφυρα ουδέτερου - γείωσης στον πίνακα. Άλλη, να είναι πλασματική (δινορεύματα) και βάζοντας μία μικρή κατανάλωση (λάμπα) να μηδενιστεί, ..... ή και προβληματικό inverter, ή ....

Ίσως να διαβάσεις για την χρήση των μετασχηματιστών απομόνωσης και ίσως καταλάβεις κάποια πράγματα για το θέμα της ουδετερογείωσης, αλλά την εγκατάσταση πρέπει να την κάνει επαγγελματίας και να κάνει κοινοποίηση της ΥΔΕ στο ΔΕΔΔΗΕ.

Και ένα καλό βιβλίο εδώ: https://www.victronenergy.com/upload/documents/The_Wiring_Unlimited_book/43562-Wiring_Unlimited-pdf-en.pdf

Και ποιοί Η/Γ μπορούν να εγκαθιστούν Φ/Β? https://www.elinyae.gr/sites/default/files/2019-07/141a_13.1371456301406.pdf

Τελικά προχθές μπήκε πίνακας από ηλεκτρολόγο συνδεδεμένος με βέργα γείωσης (θα μετρηθεί σύντομα η αντίσταση κι αν δεν είναι αρκετή, πάμε για τριγωνική) και συνέδεσα εκεί το inverter. 

Σχετικά με το αν φταίνε τα πάνελ, δεν φταίνε. Έχω την ίδια τάση μεταξύ ουδετέρου και γείωσης ακόμα κι όταν δεν έχω συνδεδεμένα πάνελ. Σχετικά με το αν είναι πλασματική, πάλι όχι, ακόμα και με φορτίο κάνει το ίδιο. 

Τελικά αρχικά για να δω τι γίνεται αποφάσισα να συνδέσω το inverter στον πίνακα όπως θα το συνέδεε οποιοσδήποτε ηλεκτρολόγος δεν ήξερε ότι το inverter έχει τέτοιο θέμα. - Η φάση εκεί που πρέπει να πάει, ο ουδέτερος εκεί που πρέπει και η γείωση στη γείωση. Γείωσα λοιπόν το inverter. 

Αυτή η τάση μεταξύ ουδετέρου και γείωσης παρέμεινε. Πατώντας το δοκιμαστικό του ρελέ διαφυγής, το ρελέ έπεσε. Τώρα τι γίνεται σε κανονικό βραχυκύκλωμα δεν το ψήνω να το μάθω, αλλά δεν έχει και σημασία επειδή... Στη συνέχεια προχώρησα να συνδέσω ουδέτερο με γείωση (παίρνοντας ένα μικρό ρίσκο (5%) για το αν το inverter θα κάνει μπουμ). Δεν έκανε μπουμ, η τάση μεταξύ ουδετέρου και γείωσης μηδενίστηκε και το δοκιμαστικό του ρελέ λειτουργεί. 

Σύμφωνα με την έρευνα μου, έτσι πρέπει να είναι συνδεδεμένο ώστε να δουλέψει σωστά το ρελέ διαφυγής και το sine wave να έχει τις κατάλληλες τάσεις για να είναι "pure sine wave". Μετά από περαιτέρω πολύ πρόσφατη έρευνα, έμαθα ότι τα inverter είτε είναι όπως το δικό μου (πρέπει να κάνεις εσύ ουδετερογείωση), είτε πιο σοβαρά και ακριβά μηχανήματα έχουν εσωτερικό ρελεδάκι που το ενεργοποιείς αν θέλεις από το μενού τους και κάνουν ουδετερογείωση εσωτερικά. Αλλά γενικά, για τελείως απομονωμένες από το δίκτυο εγκαταστάσεις, φαίνεται πως μάλλον η ουδετερογείωση is a must... 

Αυτό που με προβληματίζει είναι το εξής: Εγώ ρώτησα 5-6 ηλεκτρολόγους. Μέσα σε αυτούς 2-3 είχαν άδεια εγκατάστασης φωτοβολταϊκών και 1 ήταν κανονικός εγκαταστάτης που αυτό έκανε κάθε μέρα. Αυτός ο 1 πρακτικά δεν μου έδωσε λύση, αλλά μου έλεγε να βάλουμε γείωση. Hakuna matata... μας υποχρέωσες... φυσικά και θα βάλουμε γείωση. Μετά; Η γείωση πρέπει να είναι σωστή. ΟΚ. ΜΕΤΑ; Μετά θα σιγουρευτούμε ότι γειώσαμε τα πάντα σωστά. Οκ...και μετά; Μετά θα μετρήσουμε την γείωση... Εντάξει... Αυτό είναι εγγύηση ότι το ρελέ θα πέφτει με την περίεργη τάση που βγάζει το inverter; Ας βάλουμε πρώτα την γείωση, να την μετρήσουμε, είναι πολύ βασική η γείωση και πρέπει...

ΒΡΑΣΕ ΜΑΣ!!!... Ή ξέρεις και δεν μου λες επειδή θες να έρθεις εσύ και να χρεώσεις δεν ξέρω κι εγώ πόσα ή δεν ξέρεις και το παίζεις άνετος... Δεν του πα τίποτα περιττό του ανθρώπου, προσπάθησα να τον παροτρύνω να μου πει πως να λύσω το πρόβλημα μου και με πιλάτευε κάνα τέταρτο λέγοντας μου για την γείωση αναλύοντας το θέμα 5 φορές με ελαφρώς διαφορετικό λεξιλόγιο και σύνταξη. Οκ... Πες δεν ξέρω ή πες δεν θέλω... 

Μόνο ένας που είχε πάρει άδεια εγκατάστασης αλλά δεν είχε βάλει ποτέ ΦΒ, μου έδωσε μια λίγο πιο σίγουρη σκέψη, ότι σε μια γεννήτρια της έκανε ουδετερογείωση για να ναι σωστή, αλλά από inverter δεν ξέρει. Εγώ λοιπόν προβληματίζομαι... Έστω κι εγώ τελείωσα με τα θέματα του ανθρώπου που χρειαζόταν αυτήν την εγκατάσταση και ας πούμε ότι πετύχαμε αυτό που θέλουμε. Αν κάποιος άλλος κάπου στην Ελλάδα (άσχετος με εμένα) θέλει να κάνει κάτι παρόμοιο, που θα στραφεί; 🙂

Κατά πάσα πιθανότητα θα στραφεί σε κάποιον ηλεκτρολόγο φίλο του (επειδή όπως είπαμε δεν είναι ακριβώς νόμιμο, αν και σε τροχόσπιτο πχ δεν ξέρω αν είναι ή όχι, αλλά εκεί δεν έχεις ακριβώς γείωση 😃) που θα του πει, οκ όλα καλά. Και θα χει τάση από 60V μέχρι 120V μεταξύ γείωσης και ουδετέρου. Κι άντε να χρειαστεί να πέσει ο ρελές μετά... Εκτός αν κάνει έλεγχο με κάνα τέστερ στις πρίζες και δει ότι φωνάζει με σφάλματα... Αλλά μετά άντε να βγάλει άκρη κι ο ηλεκτρολόγος... Επειδή εγώ λέω έρευνα, αλλά οι πηγές μου ήταν μόνο 2-3. Δεν υπάρχει πρακτικά τίποτα στο internet σχετικό με αυτό το θέμα. Μόνο 2-3 αναφορές... Γι'αυτό και στράφηκα εδώ μήπως και κάποιος ήξερε κάτι... 

 

Τέσπα. Το σύστημα δουλεύει και θεωρητικά (με την γενικευμένη έννοια θεωρητικά 😋 ) είναι όσο ασφαλές μπορεί να γίνει. Να το χαρεί ο άνθρωπος, να χει ρεύμα και να ανασάνει λίγο οικονομικά καθώς δεν θα πληρώνει καύσιμα για την γεννήτρια... 

Εγώ άμα ξανά βάλω κάπου τέτοιο πράμα, θα το βάλω με ουδετερογείωση ¯⁠\⁠_⁠(⁠ツ⁠)⁠_⁠/⁠¯

Αν στο μέλλον κάποιος που ξέρει μου πει "καλύτερα κάντο έτσι" και έχει βάση ρο σκεπτικό του, επιστρέφω σε όσους έβαλα (αν είναι τότε πάνω από 1 άτομο) και τους το αλλάζω. 

Προς το παρόν, από αυτά που άκουσα, διάβασα, είδα και δοκίμασα, η ουδετερογείωση σε inverter που δεν είναι συνδεδεμένο στο δίκτυο, δουλεύει. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει ασφαλίσει κανένας σας το φωτοβολταικο στέγης και αν ναι με τι ετήσιο κόστος?

Στη θεσσαλία σε 1-2 ασφαλιστικές που ρώτησα δε δέχονται ασφάλεια λόγω του daniel...

Tωρα τι σχέση έχει ενα φωτοβολταικο σε ένα χωράφι που όντως μπορεί να καταστραφηκε απο μια πλημμύρα με ένα φωτοβολταικό στέγης δεν το καταλαβαίνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...