Προς το περιεχόμενο

The photoelectric thread. Tα λέμε όλα για τα φωτοβολταικά!


PC_MAGAS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 minutes ago, killer_instinct said:

Για να υποβάλεις μόνος σου την αίτηση τι χρειάζεσαι; Είναι εύκολο ή χρειάζεσαι την βοήθεια της εταιρείας που το εγκαθιστά (και θέλει ~400-500 ευρώ);

 

Δεν ειναι απαραιτητο να κανεις net metering . Ισως ειναι καλυτερα μια μπαταρια και ταυτοχρονισμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δηλαδή αν έχεις ηλεκτρική θέρμανση, να μην κάνεις αποθήκευση ενέργειας στο δίκτυο το καλοκαίρι, την οποια θα χρησιμοποιήσεις τον χειμώνα;

3 ώρες πριν, killer_instinct είπε

Για να υποβάλεις μόνος σου την αίτηση τι χρειάζεσαι; Είναι εύκολο ή χρειάζεσαι την βοήθεια της εταιρείας που το εγκαθιστά (και θέλει ~400-500 ευρώ);

 

Χρειάζεται να ανέβουν σχέδια, τεχνικές προδιαγραφές κλπ. Δεν μπορείς έτσι απλά μόνος σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θυμάμαι ότι πρέπει να μπούν και τα στοιχεία του μηχανικού.

Οι εταιρίες δεν πληρώνονται έξτρα για αυτό. Είναι στην τιμή που θα συμφωνήσετε.

Υπεύθυνος σωστής λειτουργίας είναι ο μηχανικός. Όχι ο ιδιοκτήτης. 

Κανονικά ο ιδιοκτήτης δεν πρέπει να έχει καν κωδικούς "technician" του ινβερτερ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άσχετο λίγο αλλά πολλοί γνωστοί μου σε μεγάλες μονοκατοικίες κτλ εχουν συνδέσει πολλα παρανομα στο δικτυο μεχρι που και το ρολοι γυριζει αναποδα. Ειχα δει εναν υπαλληλο ΔΕΔΔΗΕ και δε ξερω πως το καταλαβε αλλα μου ειπε εχουν συνδεσει πολλοί παράνομα. Για κάποιο λογο δε φαινεται να ενδιαφέρει πολυ ΔΕΔΔΗΕ ίσως ειναι φασαρία/μπελάς. Βεβαια έχω πει σε πολλους οτι με τους νεους μετρητες θα φαινεται αλλα ειμαι σιγουρος πως θα βρουν τροπο.

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
11 ώρες πριν, teodor_ch είπε

Κανονικά ο ιδιοκτήτης δεν πρέπει να έχει καν κωδικούς "technician" του ινβερτερ.

Εδώ επίτρεψέ μου να διαφωνήσω. Την είχα πάει έτσι με τον συναγερμά μου. Ευτυχώς που είχα τους κωδικούς. Και μπόρεσα να κάνω και integration με home assistant, ασχέτως του προβλήματος που είχα και αυτός είχε εξαφανιστεί. Μέχρι και οι εταιρείες που αγοράζουν λογισμικό κάνουν escrow agreements. Αν ήταν έτσι, με την ίδια λογική να κλειδώσουμε όλα τα κολεκτέρ και να δώσουμε τα κλειδιά στον υδραυλικό!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Άσχετο λίγο αλλά πολλοί γνωστοί μου σε μεγάλες μονοκατοικίες κτλ εχουν συνδέσει πολλα παρανομα στο δικτυο μεχρι που και το ρολοι γυριζει αναποδα. Ειχα δει εναν υπαλληλο ΔΕΔΔΗΕ και δε ξερω πως το καταλαβε αλλα μου ειπε εχουν συνδεσει πολλοί παράνομα. Για κάποιο λογο δε φαινεται να ενδιαφέρει πολυ ΔΕΔΔΗΕ ίσως ειναι φασαρία/μπελάς. Βεβαια έχω πει σε πολλους οτι με τους νεους μετρητες θα φαινεται αλλα ειμαι σιγουρος πως θα βρουν τροπο.

Τον ενδιαφέρει αλλά δεν έχει τον τρόπο/πόρους να το ψάξει. Αν πάει να κόψει όμως από την κολώνα να κάνει εργασίες, το παράνομο inverter δεν έχει μηχανισμό προστασίας και δεν κόψει και συνεχίσει να δίνει τάση προς το κομμένο τμήμα του δικτύου, τότε μπορεί να πάθει ατύχημα ο εργαζόμενος του ΔΕΔΔΗΕ και ποιος θα φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 minutes ago, mechpanos said:

Τον ενδιαφέρει αλλά δεν έχει τον τρόπο/πόρους να το ψάξει. Αν πάει να κόψει όμως από την κολώνα να κάνει εργασίες, το παράνομο inverter δεν έχει μηχανισμό προστασίας και δεν κόψει και συνεχίσει να δίνει τάση προς το κομμένο τμήμα του δικτύου, τότε μπορεί να πάθει ατύχημα ο εργαζόμενος του ΔΕΔΔΗΕ και ποιος θα φταίει;

Νομίζω πως τα inverter ειναι anti islanding που πουλάνε. Αλλα πχ πολυ γνωστος μου που του το εβαλε οικοδομος (ουτε καν ηλεκτρολογος) απλα εχουν στη μια φαση το νομιμο και σε αλλη φαση το παρανομο. Το κέρδος τεραστιο καθως μηδενησε το λογαριασμο σχεδον 

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Νομίζω πως τα inverter ειναι anti islanding που πουλάνε. Αλλα πχ πολυ γνωστος μου που του το εβαλε οικοδομος (ουτε καν ηλεκτρολογος) απλα εχουν στη μια φαση το νομιμο και σε αλλη φαση το παρανομο. Το κέρδος τεραστιο καθως μηδενησε το λογαριασμο σχεδον 

Κανονικά έχουν αλλά αν δεν λειτουργήσει και δεν έχει δηλωθεί;

Ο γνωστός αφού είχε νόμιμο, γιατί έβαλε και παράνομο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, mechpanos said:

Κανονικά έχουν αλλά αν δεν λειτουργήσει και δεν έχει δηλωθεί;

Ο γνωστός αφού είχε νόμιμο, γιατί έβαλε και παράνομο;

Γιατι έχει πολυ ελευθερο χρόνο και κάνει μεγάλα σχέδια. Με 5kw που ηταν δεν καλύπταν τις ανάγκες σε μεγάλο σπιτι και έχει σχεδια για ηλεκτρικο αυτοκινητο που θα ρουφάει ρευμα.. Οποτε με αυτο θα εχει κερδος

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Νομίζω πως τα inverter ειναι anti islanding που πουλάνε. Αλλα πχ πολυ γνωστος μου που του το εβαλε οικοδομος (ουτε καν ηλεκτρολογος) απλα εχουν στη μια φαση το νομιμο και σε αλλη φαση το παρανομο. Το κέρδος τεραστιο καθως μηδενησε το λογαριασμο σχεδον 

Τον μηδένισε πως; Γυρίζει ανάποδα ο μετρητής; Δεν τον άλλαξαν σε ψηφιακό για να βάλει το "νόμιμο";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Doubt said:

Τον μηδένισε πως; Γυρίζει ανάποδα ο μετρητής; Δεν τον άλλαξαν σε ψηφιακό για να βάλει το "νόμιμο";

Το νομιμο ειναι πολλά χρονια πισω. Και εγω εχω νομιμο αλλα ψηφιακό μετρητη έχει μονο των φωτοβολταικων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, killer_instinct είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Εδώ επίτρεψέ μου να διαφωνήσω. Την είχα πάει έτσι με τον συναγερμά μου. Ευτυχώς που είχα τους κωδικούς. Και μπόρεσα να κάνω και integration με home assistant, ασχέτως του προβλήματος που είχα και αυτός είχε εξαφανιστεί. Μέχρι και οι εταιρείες που αγοράζουν λογισμικό κάνουν escrow agreements. Αν ήταν έτσι, με την ίδια λογική να κλειδώσουμε όλα τα κολεκτέρ και να δώσουμε τα κλειδιά στον υδραυλικό!

 

Για το συναγερμό συμφωνώ και έχω πάρει τους αντίστοιχους κωδικούς.

Στο ινβερτερ ο τεχνικός υπογράφει υπεύθυνη δήλωση για τη σωστή λειτουργία.

Αν πάς και πειράξεις το country setup ή κάτι που δεν πρέπει ποιός θα βρεί τον μπελά του?

Στο συναγερμό δεν παθαίνει κανείς τίποτα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους! Χρειάζομαι τη βοήθεια σας. Σας επισυνάπτω τους 2 τελευταίους λογαριασμούς από ΔΕΗ, Οικιακό Γ1Ν, Ημερήσιο-Νυχτερινό, τριφασικό, με φωτοβολταϊκό 25kva. Αφορούν 3μηνο (09-12/2023 & 12-03/2024).  Έχουμε πολλές κιλοβατώρες λόγω θέρμανσης κα, ωστόσο οι λογαριασμοί πάντα γράφουν ότι υπάρχει πλεόνασμα εγχυόμενης. (Άρα παράγω περισσότερο από όσο καταναλώνω, σωστά; Γι’ αυτό και στις ενδείξεις δεν έχω ακόμα τον τύπο «Α» δηλ. Απορροφούμενη; ) Μας φαίνονται πολλά τα λεφτά που ζητάνε κάθε φορά στις ρυθμιζόμενες χρεώσεις και κυρίως στις ΥΚΩ. Είναι σίγουρα σωστές αυτές οι χρεώσεις; Να πληρώνω τις ρυθμιζόμενες/ΥΚΩ με βάση τις kwh του ημερήσιου/νυχτερινού χωρίς να λαμβάνουν υπόψη την εγχυομενη ή παραγόμενη; Επίσης, σε ποιο σημείο γίνεται ο συμψηφισμός του πλεονάσματος εγχυομενης από προηγούμενο λογαριασμό που γράφει κάθε φορά; 

IMG_2701.jpeg

IMG_2700.jpeg

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεβασαν τις ρυθμιζομενες στον θεο. Δεν βλεπω κατι λαθος στον λογαριασμο. Σου στελνουν εκκαθαριστικο καθε φορα; Εμενα η τιμημενη η ΖΕΝΙΘ με εχει καθε μηνα εναντι ακομα, μην τους χ..... Εχει αλλος ΖΕΝΙΘ με netmetering;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, PK1926 είπε

Ανεβασαν τις ρυθμιζομενες στον θεο. Δεν βλεπω κατι λαθος στον λογαριασμο. Σου στελνουν εκκαθαριστικο καθε φορα; Εμενα η τιμημενη η ΖΕΝΙΘ με εχει καθε μηνα εναντι ακομα, μην τους χ..... Εχει αλλος ΖΕΝΙΘ με netmetering;

Που βλέπετε την αυξηση στις ρυθμιζόμενες ???  Απλως εχει πολλές Kw κατανάλωση . Οι παροχοι - εκτος ΔΕΗ - στέλνουν εναντι κάθε μήνα ακόμα και με φωτοβολταικα. Αυτό πιθανολογείτε να αλλάξει τους επόμενους 3 -4 μήνες όταν θα εκδίδεται κάθε μήνα εκκαθαριστικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...