Προς το περιεχόμενο

The photoelectric thread. Tα λέμε όλα για τα φωτοβολταικά!


PC_MAGAS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, Feigen είπε

εχει ασφαλίσει κανένας σας το φωτοβολταικο στέγης και αν ναι με τι ετήσιο κόστος?

Στη θεσσαλία σε 1-2 ασφαλιστικές που ρώτησα δε δέχονται ασφάλεια λόγω του daniel...

Tωρα τι σχέση έχει ενα φωτοβολταικο σε ένα χωράφι που όντως μπορεί να καταστραφηκε απο μια πλημμύρα με ένα φωτοβολταικό στέγης δεν το καταλαβαίνω...

Μάλλον περιμένουν ότι ο daniel 2 θα περάσει και τις σκεπές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ρε παιδια, το νετ μετερινγκ δεν είχε καταργηθει;

εχει κανα 2 εβδομαδες μου ερχονται συνεχεια προσφορές για νετ μετερινγκ, αν υφισταται ακομα να το κανω - καποια στιγμή προ 1-1.5 ετους ειχαν πει τελος... τι ισχυει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, paylidis είπε

ρε παιδια, το νετ μετερινγκ δεν είχε καταργηθει;

εχει κανα 2 εβδομαδες μου ερχονται συνεχεια προσφορές για νετ μετερινγκ, αν υφισταται ακομα να το κανω - καποια στιγμή προ 1-1.5 ετους ειχαν πει τελος... τι ισχυει;

Αυτο λες ? https://pvstegi.gov.gr/

ισχυει ακομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Αυτο λες ? https://pvstegi.gov.gr/

ισχυει ακομα

δεν ανοιγει το λινκ, αναφερομαι στο να εγκαταστησω ΦΒ στη στεγη και να συμψηφιζεται με τη καταναλωση ρευματος μου

κοινως παραγω 10000 καταναλωνω 12000 σου πληρωνω 2000 κυρα ΔΕΗ... παιζει ακομα αυτο;

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paylidis είπε

δεν ανοιγει το λινκ, αναφερομαι στο να εγκαταστησω ΦΒ στη στεγη και να συμψηφιζεται με τη καταναλωση ρευματος μου

κοινως παραγω 10000 καταναλωνω 12000 σου πληρωνω 2000 κυρα ΔΕΗ... παιζει ακομα αυτο;

Ναι, εγω πριν 2 μηνες εκανα αιτηση για να εγκαταστησω, ελπιζοντας μαλιστα οτι θα προλαβω και την επιδοτηση.

 

Το λινκ δουλευει κανονικα παντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Ναι, εγω πριν 2 μηνες εκανα αιτηση για να εγκαταστησω, ελπιζοντας μαλιστα οτι θα προλαβω και την επιδοτηση.

 

Το λινκ δουλευει κανονικα παντως.

δε με θελει 😆

Η επιδοτηση αφορα συστηματα με μπαταρίες απο οσο ξερω, εγω θελω απευθειας διοχετευση στο δικτυο.

image.png.40a4ea3c637647aed1aad28c9c7860ee.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/2/2024 στις 10:08 ΠΜ, Vagosman είπε

Επειδή έχω προιόν της Zendure αλλα ειναι μπαταριογεννήτρια SBV4600, θα σταθώ οτι το solarflow δημιουργήθηκε για την Γερμανική αγορά οπου η έγχυση εως και 800W είναι νόμιμη. Εκει πατάει αυτο το προιόν, βαζεις πχ 2000W πανελ και εγχέεις ελεγχόμενα προς το δίκτυο.

Να ταυτοχρονίσεις τις καταναλώσεις σου στο milisecond ειναι αδύνατο, και με την έλευση των smart meters θα ειναι πιθανά ανιχνεύσιμο.

Αν συμφέρει επίσης να το κάνεις; Θα έλεγα όχι δυστυχώς. 

Αν πας σε μπαταριογεννήτρια και να έχεις μέρος των καταναλώσεων σου offline (εκτός πίνακα) είναι νόμιμο και έχεις το τυράκι να μπορείς να δουλέψεις πχ το ψυγείο σε περιπτώσεις blackout. Συμφέρει; Οχι δεν εχει οικονομικό νόημα δυστυχώς.

Το SBV έχει αυτοκατανάλωση το inverter του περι τα 100W (κακής ποιότητας ηλεκτρονικά ισχύος), οπότε θέλεις και μια σχετικά καλή φβ παραγωγή αρκετά άνω του 1kW εγκατεστημένου. Το χειμώνα είναι πρόβλημα, το καλοκαίρι περισσεύει κλασσικά.

Βάζεις επίσης και ενα τουλάχιστον 80% efficiency απο DC σε AC οn top. 

Aν πρέπει να τοπάρεις με ρεύμα την μπαταρία το round trip efficiency πάει στο ζουμερό 60%. Οπότε ούτε πλέον με νυχτερινό δεν αξίζει να μεταφέρεις καταναλώσεις.

 

Αν μπορείς να βάλεις 3kW σε πάνελ τότε πήγαινε σε sbv και παίξε το σπίτι οφλινε, αλλα με τις όποιες θυσίες για τις στιγμιαίες σου καταναλώσεις. Μαξ 3.7kW δες και τα σπεκς.

 

Καταρχάς ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, τέτοιες απαντήσεις ψάχνουμε σε φόρουμ. Αν για κάποιους έχουν κουράσει οι ερωτήσεις μπορούν να πάρουν ρεπό ή αν θέλουν να υποστηρίζουν την άποψή τους να την εκφράσουν κόσμια ακόμα και αν δεν απαντάει στην ερώτηση κάποιου συμφορμιτη.

Να σε ρωτήσω το αντίστροφο τότε με μιας και έχεις το σύστημα αν και υποθέτω ότι έχεις το 1200hub. Δεν ξέρω τι ισχύς  πάνελ έχεις αλλά κατά μέσω όρο καθημερινά πόσες kwh παράγεις; Το σκεφτόμουν και το sbv αλλά είδα ότι έχει παρουσιάσει πολλές αστάθειες, ιδιαίτερα μετά από κάποιες αναβαθμίσεις software 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1200hub τι εννοείς;

Το Sbv εχει μεσα του inverter, solar controller και battery charger. Δεν θελεις κατι άλλο περα απο το να το φορτίσεις με δικά σου φβ.

Αν θελεις να πας σε κατι πιο σταθερό τότε μαλλον πας σε ecoflow αλλα και πάλι αυτες οι λύσεις δεν ειναι "βιομηχανικές".

Τα ecoflow αρκετα ακριβότερα.

Στα μάτια μου τότε η λύση του sbv4600 ήταν ενα solar charger των 3kW, ενα ac/dc των 3,6kW (σηκώνει μεχρι και κλιματιστικό, πλυντήρια πιάτων, ρούχων) και πακέτο μπαταρίες 4.6kWh

Σαν πακέτο αξίζει, η υλοποίηση θέλει λίγο δουλειά και βέβαια λίγο καλύτερα ηλεκτρονικά ισχύος.

Eχω 2Χ550W πανελ και αυτά με ξυλο στην πολυκατοικία επειδή τα έβαλα στο δώμα. Η μαξ καλοκαιρινή παραγωγή ειναι ~6,2kWh, χειμώνα κάτω και απο 2 ενδεχομένος.

Ομως η μπαταρία αν ειναι αναμμένο το Inverter της θέλει 2.4kWh μονο να συντηρηθεί. Το βραδυ το χειμώνα την κλείνω να φανταστείς. Το καλοκαίρι έχω πάνω μεχρι και ψυγείο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, paylidis είπε

δε με θελει 😆

Η επιδοτηση αφορα συστηματα με μπαταρίες απο οσο ξερω, εγω θελω απευθειας διοχετευση στο δικτυο.

image.png.40a4ea3c637647aed1aad28c9c7860ee.png

Μηπως εισαι στο εξωτερικο?

Γιατι οσες μερες ελειπα κι εγω μου εβγαζε ακριβως αυτο το μηνυμα

Εβαλα vpn με τοποθεσια ελλαδα και δουλεψε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Feigen είπε

εχει ασφαλίσει κανένας σας το φωτοβολταικο στέγης και αν ναι με τι ετήσιο κόστος?

Στη θεσσαλία σε 1-2 ασφαλιστικές που ρώτησα δε δέχονται ασφάλεια λόγω του daniel...

Tωρα τι σχέση έχει ενα φωτοβολταικο σε ένα χωράφι που όντως μπορεί να καταστραφηκε απο μια πλημμύρα με ένα φωτοβολταικό στέγης δεν το καταλαβαίνω...

Μάλλον περιμένουν ότι ο daniel 2 θα περάσει και τις σκεπές

Η επιδότηση είναι μέχρι τον Ιούλιο του 2024. Κυνήγησε το. Εγώ ήθελα να βάλω στο χωριό , αλλά μου είπαν εφόσον δεν καίω πολύ ρεύμα εκεί, θα πάνε χαμένα τα λεφτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Vagosman είπε

1200hub τι εννοείς;

Το Sbv εχει μεσα του inverter, solar controller και battery charger. Δεν θελεις κατι άλλο περα απο το να το φορτίσεις με δικά σου φβ.

Αν θελεις να πας σε κατι πιο σταθερό τότε μαλλον πας σε ecoflow αλλα και πάλι αυτες οι λύσεις δεν ειναι "βιομηχανικές".

Τα ecoflow αρκετα ακριβότερα.

Στα μάτια μου τότε η λύση του sbv4600 ήταν ενα solar charger των 3kW, ενα ac/dc των 3,6kW (σηκώνει μεχρι και κλιματιστικό, πλυντήρια πιάτων, ρούχων) και πακέτο μπαταρίες 4.6kWh

Σαν πακέτο αξίζει, η υλοποίηση θέλει λίγο δουλειά και βέβαια λίγο καλύτερα ηλεκτρονικά ισχύος.

Eχω 2Χ550W πανελ και αυτά με ξυλο στην πολυκατοικία επειδή τα έβαλα στο δώμα. Η μαξ καλοκαιρινή παραγωγή ειναι ~6,2kWh, χειμώνα κάτω και απο 2 ενδεχομένος.

Ομως η μπαταρία αν ειναι αναμμένο το Inverter της θέλει 2.4kWh μονο να συντηρηθεί. Το βραδυ το χειμώνα την κλείνω να φανταστείς. Το καλοκαίρι έχω πάνω μεχρι και ψυγείο.

Όλα σε ένα νοικοκυρεμενα λοιπόν το sbv. Για τις ημερήσιες ανάγκες μου, 4 πάνελ των 550 μου φτάνουν. Είμαι περίπου στις 9kwh την ημέρα σε κατανάλωση. Γι αυτό γλυκό κοιτάζω το Zendure 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...