Προς το περιεχόμενο

The photoelectric thread. Tα λέμε όλα για τα φωτοβολταικά!


PC_MAGAS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 13/02/2024 at 20:09, samorc said:

Μάλλον περιμένουν ότι ο daniel 2 θα περάσει και τις σκεπές

Η επιδότηση είναι μέχρι τον Ιούλιο του 2024. Κυνήγησε το. Εγώ ήθελα να βάλω στο χωριό , αλλά μου είπαν εφόσον δεν καίω πολύ ρεύμα εκεί, θα πάνε χαμένα τα λεφτά. 

ακούγεται ότι 31/3 θα κλείσει το πρόγραμμα. μετά θα συνεχίσει σαν net billing. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

netbilling: θα σου αγοραζουν στο τζαμπα δηλαδη τη μεσημεριανη ενεργεια που θα τους δινεις με τα panels και θα σου πουλάνε πανακριβα τη βραδινη που θα ζητας αν δεν εχεις μπαταρια...

Βαλτε οσο προλαβαινετε netmetering...

Γιατι δε δινουν και πορτοκαλι τιμολογια στον κοσμο που εχει smart μετρητες να του πουλάνε στο τζαμπα ενεργεια το μεσημερι αφου η τιμη χονδρεμπορικης ειναι παμφθηνη τοτε?

Ο,τι συμφερει στους παροχους... "Τα δικα μου δικα μου και τα δικα σου παλι δικά μου..." 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει πάρει κάποιος την επιδότηση και σε τι χρόνο από την υποβολή των παραστατικών;

Επεξ/σία από pao2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγγνώμη αν είναι έχει απαντηθεί ήδη αλλά έχω δύο ερωτήσεις σχετικά με εγκατάσταση φωτοβολταϊκών και σύστημα net metering:


-στο λογαριασμό της ΔΕΗ στον πίνακα με τις καταναλώσεις ανά μετρητή γράφει και "το σύνολο της εγχυθεισας ενέργειας είναι 0 kWh". Προσπαθώ να βρω μια εξήγηση καθώς η πλατφόρμα του inverter (FusionSolar της Huawei) γράφει ότι για το διάστημα τού λογαριασμού το σύστημα έδωσε kWh στο δίκτυο. Υπάρχει περίπτωση αυτό που γράφει ο λογαριασμός να είναι το "ενέργεια που έδωσα στο δίκτυο μείον αυτή που πήρα από το δίκτυο"; Μου φαίνεται δύσκολο και ότι θα ήταν πολύ μπέρδεμα να το δίνουν έτσι.

-απο τη στιγμή που με το net metering το δίκτυο χρησιμοποιείται ως μπαταρία, έχει νόημα η εγκατάσταση και actual μπαταρίας στο σπίτι;
Επεξ/σία από zen3gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αληθεια, ψεμματα, κατι ενδιαμεσο, αναμενω να μου πειτε!

Μιλουσα χτες με συγγενη μου πολυ καλο ηλεκτρολογο και συγγενη μου, που ειχα χασει για καιρο. Στην ερωτηση μου που ηταν χαμενος επι μηνες, μου ειπε οτι εχει μπει σε ενα γκρουπ με αλλους και βαζουν σχεδον συνεχεια οικιακα φωτοβολταικα.

Απο τη συζητηση μου ειπε οτι 'με ενα 5αρι στην ταρατσα, και κοστος περι τις 6.500 ευρω, καλυπτεις ολες τις αναγκες του νοικοκυριου σε ρευμα, και πληρωνεις μονο τα παγια της δεη!'

Επειδη δεν μου φαινεται πολυ αληθες αυτο, ή τελωσπαντων υποψιαζομαι αρκετους 'αστερισκους', παρακαλω να μου πειτε τις αποψεις σας.

----

Σχετικη ερωτηση μου προς εσας: (συγνωμη αν εχουν απαντηθει)

το πλεοναζον ρευμα της ημερας απο το οικιακο φωτοβολταικο, το παιρνει η δεη χωρις να σε αποζημιωνει, ή εστω να το συμψηφιζει με τυχον βραδινη καταναλωση ή καταναλωση σε μερες με συννεφια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/3/2024 στις 11:33 ΜΜ, zen3gr είπε

Συγγνώμη αν είναι έχει απαντηθεί ήδη αλλά έχω δύο ερωτήσεις σχετικά με εγκατάσταση φωτοβολταϊκών και σύστημα net metering:


-στο λογαριασμό της ΔΕΗ στον πίνακα με τις καταναλώσεις ανά μετρητή γράφει και "το σύνολο της εγχυθεισας ενέργειας είναι 0 kWh". Προσπαθώ να βρω μια εξήγηση καθώς η πλατφόρμα του inverter (FusionSolar της Huawei) γράφει ότι για το διάστημα τού λογαριασμού το σύστημα έδωσε kWh στο δίκτυο. Υπάρχει περίπτωση αυτό που γράφει ο λογαριασμός να είναι το "ενέργεια που έδωσα στο δίκτυο μείον αυτή που πήρα από το δίκτυο"; Μου φαίνεται δύσκολο και ότι θα ήταν πολύ μπέρδεμα να το δίνουν έτσι.

-απο τη στιγμή που με το net metering το δίκτυο χρησιμοποιείται ως μπαταρία, έχει νόημα η εγκατάσταση και actual μπαταρίας στο σπίτι;

βαλε ενα screenshot. Σε μενα αυτο που γραφει ειναι το πλεονασμα εγχυθεισας ενεργειας ειναι τοσο. Προκυπτει απο τη διαφορα εγχυθεισας μειον την ενεργεια που ζητησα εγω απ το δικτυο. Αν αυτο που ζητησω ειναι περισσοτερο απ αυτο που εγχεω το πλεονασμα εγχυθεισας θα ειναι μηδενικο και θα χρεωθω για τη διαφορα ζητησης μειον εγχυση.

Η μπαταρια εχει νοημα για τις ρυθμιζομενες αφου σου βελτιωνει τον ταυτοχρονισμο και ελαχιστοποιει τη ζητηση απο το δικτυο. Αν δεν εχεις μπαταρια και αξιοποιησεις πλεονασμα εγχυθεισας προηγ μηνα, τις ρυθμιζομενες θα τις πληρωσει κανονικα, οι οποιες ανεβαινουν και δυσαναλογα σε κλιμακα αν ζητησεις πολλες kwh ακομα κι αν σου τις χρωστουσαν.

8 ώρες πριν, mindreader είπε

Αληθεια, ψεμματα, κατι ενδιαμεσο, αναμενω να μου πειτε!

Μιλουσα χτες με συγγενη μου πολυ καλο ηλεκτρολογο και συγγενη μου, που ειχα χασει για καιρο. Στην ερωτηση μου που ηταν χαμενος επι μηνες, μου ειπε οτι εχει μπει σε ενα γκρουπ με αλλους και βαζουν σχεδον συνεχεια οικιακα φωτοβολταικα.

Απο τη συζητηση μου ειπε οτι 'με ενα 5αρι στην ταρατσα, και κοστος περι τις 6.500 ευρω, καλυπτεις ολες τις αναγκες του νοικοκυριου σε ρευμα, και πληρωνεις μονο τα παγια της δεη!'

Επειδη δεν μου φαινεται πολυ αληθες αυτο, ή τελωσπαντων υποψιαζομαι αρκετους 'αστερισκους', παρακαλω να μου πειτε τις αποψεις σας.

----

Σχετικη ερωτηση μου προς εσας: (συγνωμη αν εχουν απαντηθει)

το πλεοναζον ρευμα της ημερας απο το οικιακο φωτοβολταικο, το παιρνει η δεη χωρις να σε αποζημιωνει, ή εστω να το συμψηφιζει με τυχον βραδινη καταναλωση ή καταναλωση σε μερες με συννεφια;

το πλεονασμα εγχυθεισας ενεργειας μπορεις να το αξιοποιησεις σε διαστημα 3ετων οποτε εσυ το θελήσεις. Μετα διαγραφεται και το χανεις.

Φυσικα για τη διακινηση πληρωνεις κανονικα τις ρυθμιζομενες χρεωσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, αν κάνει κάποιος άμεσα σύμβαση με ΔΕΔΔΗΕ για φωτοβολταϊκά, θα είναι με net-metering. Αυτή μέχρι πόσο θα διαρκέσει μέχρι να γίνει net-billing;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, killer_instinct είπε

Καλημέρα, αν κάνει κάποιος άμεσα σύμβαση με ΔΕΔΔΗΕ για φωτοβολταϊκά, θα είναι με net-metering. Αυτή μέχρι πόσο θα διαρκέσει μέχρι να γίνει net-billing;

Ευχαριστώ.

μεχρι να ληξει η 25ετης συμβαση του. Γιατι να γινει netbilling δηλαδη με το ζορι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Feigen είπε

μεχρι να ληξει η 25ετης συμβαση του. Γιατι να γινει netbilling δηλαδη με το ζορι?

Θεωρώ πως επειδή δεν είναι επικερδής και για τους λόγους που έχουν ανακοινωθεί θα το γυρίσουν σε billing.

Αν βέβαια το net metering καθορίζεται ως όρος της σύμβασης, τότε ναι, θεωρώ πως είναι πιο δύσκολο να αλλάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ενας παπαρας εγραψε ενα αρθρο που το εκαναν αναδημοσιευση ενα καρο αλλα site, στο οποιο για να παρει κλικ, ελεγε ο τιτλος οτι ολα αλλαζουν για οσους εχουν ηδη φωτοβολταικα...ερχεται το netbilling. Μετα απο 50 αραδες καπου στο τελος, ελεγε οτι το netbilling θα εφαρμοστει στις νεες συμβασεις.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να υποβάλεις μόνος σου την αίτηση τι χρειάζεσαι; Είναι εύκολο ή χρειάζεσαι την βοήθεια της εταιρείας που το εγκαθιστά (και θέλει ~400-500 ευρώ);

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...