Προς το περιεχόμενο

The photoelectric thread. Tα λέμε όλα για τα φωτοβολταικά!


PC_MAGAS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@inel Και εγω το ιδιο προβλημα εχω. Αλλα μου δειχνει το FRONIUS και αλλα o ΔΕΔΔΗΕ. Εσπασα το κεφαλι μου να δω τι φταιει. Να εισαι καλα που το ποσταρες το προβλημα αυτο αλλα μπραβο και στον @teodor_ch για τις πληροφοριες. Το update θα γινει αυτοματα ή πρεπει να το κανουμε manually οταν θα ειναι διαθεσιμο;

Επεξ/σία από PK1926
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, PK1926 είπε

Τωρα το ειδα, οτι εγω δεν το εκανα το update του Γεναρη. Πρεπει να προσεξω κατι; Ή απλα παταω το υpdate και ολα ΟΚ; @teodor_ch

Ότι ξέρεις ξέρω!

Εγώ το πάτησα και δεν έσκασε κάτι :)

Απλά θυμάμαι ότι το έκανα απόγευμα γιατί κόβεται η παραγωγή για λίγα λεπτά. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

5 ώρες πριν, tasosrap είπε

Καλημέρα σας. Έχω τριφασικό μετατροπέα 5Kw της Huawei. Ξέρετε πως συμπεριφέρεται στο θέμα που συζητάτε; Ευχαριστώ.

Εγω δεν γνωρίζω συγκεκριμένα για τον μετατροπέα της Huawei, αλλά θα ήταν χρήσιμο να το τσεκάρεις και να μας ενημερώσεις εδω.

Απαιτείται να έχεις προσβαση στη web σελίδα του μετατροπέα αλλά και στο site της huawei οπου ανεβαίνουν οι μετρήσεις και αποθηκεύεται το ιστορικό (Fusionsolar;) 

Δυο πραγματα μπορείς να ελέγξεις:

1. Πως διαχειρίζεται το φορτίο στις 3 φάσεις.

Λογικά και αυτός ο inverter μοιράζει ισοδύναμα την παραγωγή και στις 3 φάσεις. Αλλά θα μπορούσες να παρατηρήσεις καλύτερα πως διαχειρίζεται τη διαθέσιμη παράγωγή σε καθεμια απο τις φάσεις. Κάπου στη web σελιδα του μετατροπέα θα πρέπει λογικά να δείχνει τι power διοχετεύει ο ινβερτερ σε κάθε φάση, αλλά και τι power μετράει ο smart μετρητής της huawei σε κάθε φάση λίγο πριν το ρολόι δεδδηε (εαν είναι συνδεδεμένος σε σειρά αμέσως μετά τον μετρητή δεδδηε).

Το καλύτερο είναι να το ελέγξεις όχι στη μέγιστη ηλιοφάνεια της ημέρας αλλά άλλη στιγμή ή ακόμα και το βράδυ όταν δίνει μόνο η μπαταρία. Δες συγκεκριμένα στον smart μετρητή huawei εαν η ισχυς σε μια απο τις φάσεις παραμένει πάντα θετική (απορρόφηση απο δίκτυο), παρόλο που 'θεωρητικά' θα μπορούσε να καλυφθεί απο την παραγωγή/αποθηκευμένη ενέργεια.

Επίσης το βράδυ (όταν δίνει ακόμα η μπαταρία) μπορεί να δείς οτι η μια φάση συνεχίζει να απορροφά καποια ενέργεια απο το δίκτυο αλλά παράλληλα η μπαταρία εγχέει ενέργεια πίσω στο δίκτυο μέσω των άλλων 2 φάσεων.

2. Εάν οι μετρήσεις για κατανάλωση απο δίκτυο συμπίπτουν με αυτές απο μετρητή ΔΕΔΔΗΕ.

Στο site της huawei που ανεβαίνουν οι μετρήσεις, θα πρέπει κάπου να γράφει στα στατιστικά κάθε ημέρας τι ενέργεια σε kwh κατανάλωσε απο το δίκτυο (from grid) και τι διοχέτευσε πίσω στο δίκτυο (fed to grid).

Ένας εύκολος τρόπος είναι να συγκρίνεις μέσα σε διάστημα μιας ημέρας εάν συμπιπτουν αυτα που γράφει εκεί με αυτά που γράφει ο μετρητης ΔΕΔΔΗΕ για κατανάλωση κ έγχυση.  Θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε πως μετράει η huawei την κατανάλωση απο το δίκτυο.

Επεξ/σία από inel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει εγκαταστησει κανεις φορτιστη για EV μαζι με φωτοβολταικα?

Ποσο ευκολη ειναι η διαδικασια να περαστει ο,τι χρειαζεται παραλληλα με τις υπολοιπες καλωδιωσεις ωστε να μην σκαβονται 2 φορες τα παντα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, tasosrap είπε

Αυτο είναι screenshot πριν απο λίγο. Βοηθάει;

image.jpeg.b33e6b5a46f0a0f9f2130c1fa9e6664c.jpegD

Γενικά θελει λίγο παραπάνω παρατήρηση απο ενα screenshot.. αλλά ίσως βοηθησει εαν συνδέσεις τώρα πχ ένα ακόμα φορτίο στη πριζα, πχ πιστολάκι μαλλιών στο ζεστό και τραβήξεις αλλο ενα screenshot καθώς είναι σε λειτουργία.  🙂

Βασικά πάρε ενα screenshot πριν το ανοίξεις και ένα μετά, αφου πρώτα το αφήσεις να δουλευει τουλαχιστον  10-15 sec

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Ntinaras said:

Εχει εγκαταστησει κανεις φορτιστη για EV μαζι με φωτοβολταικα?

Ποσο ευκολη ειναι η διαδικασια να περαστει ο,τι χρειαζεται παραλληλα με τις υπολοιπες καλωδιωσεις ωστε να μην σκαβονται 2 φορες τα παντα?

Στην ουσία απλά θα πρέπει να τραβηχτεί μια γραμμή από τον κεντρικό πίνακα μέχρι το σημείο που θα μπει ο φορτιστής.

Τώρα το πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι κάτι τέτοιο, θα στο πει αυτός που θα εγκαταστήσει τα φωτοβολταϊκά αφού κάνει αυτοψία του χώρου σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θυμαται κανεις εαν για την συναψη σύμβασης συμψηφισμού (netmetering) με τον παροχο(δεη στη προκειμενη περιπτωση),  εαν θελουν ραντεβου απο κοντα ή γινεται ηλεκτρονικα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, CptBill είπε

θυμαται κανεις εαν για την συναψη σύμβασης συμψηφισμού (netmetering) με τον παροχο(δεη στη προκειμενη περιπτωση),  εαν θελουν ραντεβου απο κοντα ή γινεται ηλεκτρονικα? 

Εμενα μου ειπαν να παω σε καταστημα ΔΕΗ.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, CptBill said:

θυμαται κανεις εαν για την συναψη σύμβασης συμψηφισμού (netmetering) με τον παροχο(δεη στη προκειμενη περιπτωση),  εαν θελουν ραντεβου απο κοντα ή γινεται ηλεκτρονικα? 

Πρέπει να πας απο εκει να υπογραψεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...