Προς το περιεχόμενο

The photoelectric thread. Tα λέμε όλα για τα φωτοβολταικά!


PC_MAGAS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνωρίζει κανείς πώς υπολογίζει ο τριφασικός μετρητής του ΔΕΔΔΗΕ την κατανάλωση του σπιτιού;

Για παράδειγμα, εστω οτι έχουμε τις παρακάτω ροές φορτίου σε εγκατάσταση με φ/β:

Φάση 1: -500 W     (έγχυση ενέργειας)

Φαση 2: 1000 W

Φάση 3: -500 W    (έγχυση ενέργειας)

Εαν οι καταναλώσεις αυτες παραμείνουν ακριβώς ίδιες μεσα σε διάστημα 1 ώρας, τότε τι πρεπει να γράψει ο μετρητής του ΔΕΔΔΗΕ ως κατανάλωση (1.8.1);

0 kWh, που προκύπτει απο το άθροισμα της πραγματικής ισχύος απο όλες τις φάσεις;

ή 

1 kWh, που προκύπτει απο την κατανάλωση της φάσης 2 μόνο, καθώς στις άλλες φάσεις γίνεται έγχυση ενέργειας;

Επεξ/σία από inel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χωρίς να έχω φωτοβολταϊκά, ο μετρητής θα γράψει στο 1.8.1 την 1kWh   (και στο 1.8.0) που ελαβες από το δίκτυο. Η εκχυόμενη προς το δίκτυο θα καταγραφεί στο 2.8.0. Βάσει αυτών θα γίνει μετά η εκκαθάριση.

  • 1.8.0 σύνολο κατανάλωσης ημέρας (ημερήσιου + νυχτερινού ωραρίου)
  • 1.8.1 σύνολο κατανάλωσης ημερήσιου ωραρίου.
  • 1.8.2 σύνολο κατανάλωσης νυχτερινού ωραρίου.
  • 2.8.0 σύνολο εκχυόμενης ενέργειας ημέρας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Χωρίς να έχω φωτοβολταϊκά, ο μετρητής θα γράψει στο 1.8.1 την 1kWh   (και στο 1.8.0) που ελαβες από το δίκτυο. Η εκχυόμενη προς το δίκτυο θα καταγραφεί στο 2.8.0. Βάσει αυτών θα γίνει μετά η εκκαθάριση.

  • 1.8.0 σύνολο κατανάλωσης ημέρας (ημερήσιου + νυχτερινού ωραρίου)
  • 1.8.1 σύνολο κατανάλωσης ημερήσιου ωραρίου.
  • 1.8.2 σύνολο κατανάλωσης νυχτερινού ωραρίου.
  • 2.8.0 σύνολο εκχυόμενης ενέργειας ημέρας.

 

Αυτη τη συμπεριφορά στον μετρητή ΔΕΔΔΗΕ παρατηρώ και εγώ, τώρα που το τσεκάρω σε μια καινούρια φ/β εγκατάσταση..

Δηλαδη ο μετρητής δεν κάνει 'συμφηφισμό' των ροών απο όλες τις φάσεις κάθε στιγμή ώστε να καταγράψει την κατανάλωση σαν σύνολο.

 Απεναντίας, εαν υπάρχει απορροφηση ενέργειας π.χ σε μια μόνο φάση τότε θα καταγράψει αυτή ως κατανάλωση του σπιτιού (και θα χρεώσει επίσης με τέλη δικτύου κτλ),  ανεξάρτητα εαν στις υπόλοιπες φάσεις η ενέργεια που εγχύεται πίσω 'μηδενίζει' τη συνολική ροή ενέργειας. 

Τότε η απορία που μου δημιουργείται είναι:

Γιατί ο smart meter (συγκεκριμένα της fronius, που στέλνει και τα δεδομένα στο solar.web) παρουσιάζει οτι η απορρόφηση ενέργειας απο το ηλεκτρικό δίκτυο είναι μηδέν σε αυτή την περίπτωση?  Και επίσης οτι ο ταυτοχρονισμός είναι στην ουσία 100%, καθώς θεωρεί οτι η κατανάλωση εκείνη τη στιγμη καλύπτεται απευθείας απο την παραγωγή στο σύνολό της;

Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι παρόμοιο ή διαφορετικό;;

Επεξ/σία από inel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, inel είπε

Δηλαδη ο μετρητής δεν κάνει 'συμφηφισμό' των ροών απο όλες τις φάσεις κάθε στιγμή ώστε να καταγράψει την κατανάλωση σαν σύνολο.

Ο μετρητής ΔΕΝ κάνει τον συμψηφισμό, παρά μόνον τις καταγραφές στα αντίστοιχα πεδία. Ο συμψηφισμός γίνεται πάντα στον server του ΔΕΔΔΗΕ, κατά την εκκαθάριση λαμβάνοντας υπόψη τις σχετικές τιμές του μετρητή.

34 λεπτά πριν, inel είπε

Γιατί ο smart meter (συγκεκριμένα της fronius, που στέλνει και τα δεδομένα στο solar.web) παρουσιάζει οτι η απορρόφηση ενέργειας απο το ηλεκτρικό δίκτυο είναι μηδέν σε αυτή την περίπτωση?  Και επίσης οτι ο ταυτοχρονισμός είναι στην ουσία 100%, καθώς θεωρεί οτι η κατανάλωση εκείνη τη στιγμη καλύπτεται απευθείας απο την παραγωγή στο σύνολό της;

Αυτή είναι η λειτουργία των μετρητών του εμπορίου. Έχουν τους σχετικούς αλγόριθμους από τον κατασκευαστή για να εκτελέσουν τους υπολογισμούς και να βγάλουν τις σχετικές μετρήσεις, αλλά είναι ένδειξη για τον πελάτη και δεν λαμβάνεται υπόψη από τον ΔΕΔΔΗΕ.

Το ίδιο ισχύει και για τους κοινούς μετρητές που κανείς βάζει στον πίνακά του για να βλέπει τις καταναλώσεις μέσα στο σπίτι του αντί να ελέγχει περιοδικά τον μετρητή του ΔΕΔΔΗΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jkoukos είπε

Αυτή είναι η λειτουργία των μετρητών του εμπορίου. Έχουν τους σχετικούς αλγόριθμους από τον κατασκευαστή για να εκτελέσουν τους υπολογισμούς και να βγάλουν τις σχετικές μετρήσεις, αλλά είναι ένδειξη για τον πελάτη και δεν λαμβάνεται υπόψη από τον ΔΕΔΔΗΕ.

Το ίδιο ισχύει και για τους κοινούς μετρητές που κανείς βάζει στον πίνακά του για να βλέπει τις καταναλώσεις μέσα στο σπίτι του αντί να ελέγχει περιοδικά τον μετρητή του ΔΕΔΔΗΕ.

Με λίγα λόγια, όσοι έχουν τριφασικές συνδέσεις ξεχνούν τις ακριβείς μετρήσεις/δεδομένα που συλλέγονται απο τους smart meters και inverters και παρουσιάζονται στο web interface τους καθώς δεν συμβαδίζουν με τον τρόπο υπολογισμού του ΔΕΔΔΗΕ, οπότε  δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν για αξιόπιστη παρακολούθηση της κατανάλωσης/κόστους και εξαγωγή συμπερασμάτων;;

Δεν μπορώ να πιστέψω οτι ολόκληρη Fronius για παράδειγμα δεν έχει μεριμνήσει για τέτοιες περιπτώσεις (συγκεκριμένα για 3φασικούς καταναλωτές);

Σιγουρα θεωρητικά υπάρχει η τεχνική δυνατότητα για διαμόρφωση του μετρητή,  οι μετρήσεις υπάρχουν στον μετρητη, πχ.

ισχύς σε φάση1 -500W, φαση2 1000W, φάση3 -500W , οπότε είναι απλή περίπτωση τύπου 'να εφαρμόσει τις κατάλληλές πράξεις' ωστε οι καταναλώσεις απο ηλεκτρικό δίκτυο που βγαζει να συμβαδίζουν με αυτές του ΔΕΔΔΗΕ 

Ή μήπως ο τρόπος υπολογισμού της κατανάλωσης σε ΔΕΔΔΗΕ είναι μοναδικός στον κόσμο και δεν κάθεται να ασχοληθεί η κάθε εταιρεία με μια περίπτωση;

Και πάλι δυσκολεύομαι να το πιστέψω. 

Γιατι μιλάμε σε αυτη την περίπτωση οτι τα στοιχεία που παρουσιάζονται στο solar web είναι παραπλανητικά (κυρίως για το ποσοστό αυτονομίας, την ενέργεια απο δίκτυο κ την εξοικονόμηση λόγω απευθειας κατανάλωσης). Και αυτό μόνο για όσους έχουν τριφασική σύνδεση(!).

Υπάρχει κανείς με τριφασική σύνδεση (και ιδανικα fronius μετρητη +ινβερτερ) που μπορεί να το επιβεβαιώσει ή διαψεύσει; 

Ή εστω εαν υπάρχει κάποια ρύθμιση που μπορεί να γίνει.

 

Επεξ/σία από inel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jkoukos είπε

Ο μετρητής ΔΕΝ κάνει τον συμψηφισμό, παρά μόνον τις καταγραφές στα αντίστοιχα πεδία. Ο συμψηφισμός γίνεται πάντα στον server του ΔΕΔΔΗΕ, κατά την εκκαθάριση λαμβάνοντας υπόψη τις σχετικές τιμές του μετρητή.

Σωστά, εννοώ δεν κάνει το άθροισμα των στιγμιαίων καταναλώσεων απο κάθε φάση ωστε να βγεί σαν σύνολο στην ένδειξη του μετρητή. 

Σε περιπτωση που εχουμε θετικές καταναλώσεις σε καθε φάση, πχ + 1000W καθε φάση, τότε τα προσθέτει και χρεώνει κατανάλωση 3kwh μετά απο μια ώρα. 

Όταν όμως έχουμε και αρνητικές ροές στις φασεις, πχ -500, +1000, -500, τότε γιατί να μην κάνει και εκει την προσθεση ώστε βγει μηδενικό στην ένδειξη του μετρητή;  Αντιθέτως, με χρεώνει σωνει και καλά 1kwh (με ρυθμιζομενες χρεώσεις) σε αυτή την περίπτωση 😄 😄

12 λεπτά πριν, nvel είπε

ο μετρητής της fronius είναι συνδεμένος σε σειρά με τον μετρητή του δεδδηε ή μήπως μετρά μόνο το φωτοβολταϊκό;

Ναι, εχω την εντύπωση οτι ο εγκαταστάτης τον έχει συνδέσει σε σειρά αμέσως μετα τον μετρητή του ΔΕΔΔΗΕ.

Επεξ/σία από inel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, inel είπε

Ναι, εχω την εντύπωση οτι ο εγκαταστάτης τον έχει συνδέσει σε σειρά αμέσως μετα τον μετρητή του ΔΕΔΔΗΕ.

δηλαδή τη νύχτα σου δείχνει την κατανάλωση της εγκατάστασης ή μήπως μια μόνο μικρή κατανάλωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nvel είπε

δηλαδή τη νύχτα σου δείχνει την κατανάλωση της εγκατάστασης ή μήπως μια μόνο μικρή κατανάλωση;

 Ναι, δείχνει συνολική κατανάλωση της εγκατάστασης,  που αλλάζει ανάλογα με τις ανοιχτές συσκευές στο σπίτι κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ είχα δεί σε 3Φ εγκατάσταση σπίτι μου

ότι εάν έχουμε στον fronius smart meter

Φ1 -500

Φ2 1000

Φ3 -500

τότε ο μετρητής της δεη θα γράφει μηδέν fronis smart meter στο grid γράφει μηδέν και έχουμε 100% ταυτοχρονισμό.

Δεν έχω επιβεβαιώσει με τον μετρητή της ΔΕΗ ότι γράφει το ίδιο.

Αλλά, εάν κόψω το ρεύμα απο το δίκτυο ο ινβερτερ μπορεί και καλύπτει τις ανάγκες παρόλο που οι φάσεις δεν είναι ίσες.

 

Μόλις βρώ χρόνο και όρεξη θα το επαληθεύσω με τον μετρητή της ΔΕΗ και αν δεν είναι μηδενική η ζήτηση θα το σκεφτώ να προσθέσω ένα wifi ρελέ ώστε να ενεργοποιώ με το ζόρι το Full Backup και να κόβω το δίκτυο για όσες ώρες οι μπαταρίες έχουν φορτίσει και υπάρχει αρκετή παραγωγή.

Επεξ/σία από teodor_ch
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, teodor_ch είπε

Εγώ είχα δεί σε 3Φ εγκατάσταση σπίτι μου

ότι εάν έχουμε στον fronius smart meter

Φ1 -500

Φ2 1000

Φ3 -500

τότε ο μετρητής της δεη θα γράφει μηδέν fronis smart meter στο grid γράφει μηδέν και έχουμε 100% ταυτοχρονισμό.

Δεν έχω επιβεβαιώσει με τον μετρητή της ΔΕΗ ότι γράφει το ίδιο.

Αλλά, εάν κόψω το ρεύμα απο το δίκτυο ο ινβερτερ μπορεί και καλύπτει τις ανάγκες παρόλο που οι φάσεις δεν είναι ίσες.

 

Μόλις βρώ χρόνο και όρεξη θα το επαληθεύσω με τον μετρητή της ΔΕΗ και αν δεν είναι μηδενική η ζήτηση θα το σκεφτώ να προσθέσω ένα wifi ρελέ ώστε να ενεργοποιώ με το ζόρι το Full Backup και να κόβω το δίκτυο για όσες ώρες οι μπαταρίες έχουν φορτίσει και υπάρχει αρκετή παραγωγή.

Ναι σωστά, θυμάμαι που είχε αναφερθεί σε συζήτηση κάποια στιγμή με inverter και τριφασικό.  

Ενεργοποίησα και εγώ τώρα το σύστημά μου και παρατηρώ δυστυχώς αυτό που περιέγραψα..

Οπότε ναι, θα βοηθούσε εαν θα μπορούσες παρακαλώ να το επαληθεύσεις και εσυ με μετρητή ΔΕΗ όταν βρείς χρόνο.

Με λίγα λόγια, μπορείς πχ να δείς οτι τα ημερήσια στατιστικά στο solarweb για την ενέργεια που απορροφάται απο δίκτυο δεν αντιστοιχούν με αυτα που δείχνει ως κατανάλωση ο μετρητής ΔΕΔΔΗΕ (εγώ τσέκαρα την ένδειξη του μετρητή τα μεσάνυχτα μόλις άλλαξε η μέρα και ύστερα ξανά λίγο πριν αλλάξει η επόμενη μέρα)

Και αυτό γιατί ο fronius smart meter φαίνεται να αθροίζει κάθε στιγμή την ισχύ απο κάθε φάση, οπότε το ισοζύγιο βγαίνει περίπου μηδέν και θεωρεί οτι δεν απορροφούμε ενέργεια απο το δίκτυο και οτι έχουμε 100% ταυτοχρονισμό..

Ενώ στην πραγματικότητα ότι απορροφάται με θετικό πρόσημο απο τη μία φάση προσμετράται και χρεώνεται ώς κατανάλωση απο το μετρητή ΔΕΔΔΗΕ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις κολλήσει συγκρίνοντας 2 διαφορετικές συσκευές. Το θέμα είναι αν σε βάθος χρόνου (όταν γίνει η εκκαθάριση από τον ΔΕΔΔΗΕ), οι τελικές μετρήσεις να συμφωνούν.

Ο μετρητής του ΔΕΔΔΗΕ (το ίδιο ισχύει και σε άλλες χώρες) έχει πιστοποιηθεί και έχει τις δυνατότητες βάσει των προδιαγραφών που έχουν ζητηθεί. από τους κατασκευαστές. Το αν μπορεί να αλλαχθεί το λογισμικό και να έχει την ίδια συμπεριφορά με του εμπορίου (Fronius) είναι άλλη κουβέντα. Ο server του ΔΕΔΔΗΕ έχει προγραμματισθεί με τρόπο ώστε να παίρνει τις μετρήσεις ανά πεδίο και στο τέλος να κάνει την εκκαθάριση, οπότε δεν έχει λόγο να την κάνει ο μετρητής.

Δεν έχει σημασία αν πρόκειται για τριφασική ή μονοφασική εγκατάσταση. Ισχύουν ακριβώς τα ίδια. Οι μετρητές του εμπορίου (όπως ο Fronius) προορίζονται για χρήση του πελάτη και όχι του όποιου παρόχου. Πολύ πριν τα φωτοβολταϊκά, υπάρχουν στο εμπόριο δεκάδες αντίστοιχοι (αναλογικοί και ψηφιακοί) ώστε εμείς οι χρήστες να έχουμε άμεση ενημέρωση της κατανάλωσης για οποιαδήποτε δική μας χρήση, αλλά αυτό δεν σημαίνει τίποτα απολύτως όσον αφορά του παρόχους δικτύου που κάνουν χρήση αποκλειστικά των δικών τους συσκευών με τις λειτουργίες που έχουν ορίσει στις προδιαγραφές τους.

Ακόμη και αν σε βάθος χρόνου υπάρχει απόκλιση στις μετρήσεις μεταξύ των 2 συσκευών, να είσαι σίγουρος ότι (ως έσχατη λύση) θα αλλαχθεί ο μετρητής του ΔΕΔΔΗΕ με άλλον ίδιο και ουδέν άλλο, χωρίς να λαμβάνονται υπόψη οι μετρήσεις του Fronius (που μπορεί να είναι σωστές ή λάθος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπείς στην IP του φρονιους θα δείς στην καρτέλα advanced και smart meter κάτι σαν το παρακάτω.

Παρόλο που παράγω ΣΥΝΟΛΙΚΑ 1600 παραπάνω και το εγχέω, 

Στη φάση 2 τραβάω 131w

Αν ενεργοποιήσω το full backup και κόψω το δίκτυο δεν θα έδινα τα 1600w και δεν θα τραβούσα τα 131w.

Φυσικά δε με συμφέρει αλλά γιατί ο fronius δεν κάνει καλύτερη διαχείριση? 

 

Μένει να δώ στον μετρητή αν γράφει ξεχωριστά τί τραβάω και τί παράγω ή αν κάνει την αφαίρεση.  

Απο παλαιότερο έλεγχο στις μετρήσεις είχα δεί απόκλιση. 

Δηλαδή φαίνεται ότι έχεις δίκιο. Παρόλο που η παραγωγή να είναι μεγαλύτερη απο την κατανάλωση μπορεί να χρεωνόμαστε κάποιες kwh επειδή οι φάσεις δεν είναι ίσες.

image.png.4df3454bc1975f6907596667e1fee3b2.png

 

 

Νομίζω ότι είναι αυτή η ρύθμιση αλλά δεν έχω χρόνο για δοκιμή

image.png.8b3848df2e6622e2cc602a3136784c14.png

7 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Έχεις κολλήσει συγκρίνοντας 2 διαφορετικές συσκευές. Το θέμα είναι αν σε βάθος χρόνου (όταν γίνει η εκκαθάριση από τον ΔΕΔΔΗΕ), οι τελικές μετρήσεις να συμφωνούν.

Ο μετρητής του ΔΕΔΔΗΕ (το ίδιο ισχύει και σε άλλες χώρες) έχει πιστοποιηθεί και έχει τις δυνατότητες βάσει των προδιαγραφών που έχουν ζητηθεί. από τους κατασκευαστές. Το αν μπορεί να αλλαχθεί το λογισμικό και να έχει την ίδια συμπεριφορά με του εμπορίου (Fronius) είναι άλλη κουβέντα. Ο server του ΔΕΔΔΗΕ έχει προγραμματισθεί με τρόπο ώστε να παίρνει τις μετρήσεις ανά πεδίο και στο τέλος να κάνει την εκκαθάριση, οπότε δεν έχει λόγο να την κάνει ο μετρητής.

Δεν έχει σημασία αν πρόκειται για τριφασική ή μονοφασική εγκατάσταση. Ισχύουν ακριβώς τα ίδια. Οι μετρητές του εμπορίου (όπως ο Fronius) προορίζονται για χρήση του πελάτη και όχι του όποιου παρόχου. Πολύ πριν τα φωτοβολταϊκά, υπάρχουν στο εμπόριο δεκάδες αντίστοιχοι (αναλογικοί και ψηφιακοί) ώστε εμείς οι χρήστες να έχουμε άμεση ενημέρωση της κατανάλωσης για οποιαδήποτε δική μας χρήση, αλλά αυτό δεν σημαίνει τίποτα απολύτως όσον αφορά του παρόχους δικτύου που κάνουν χρήση αποκλειστικά των δικών τους συσκευών με τις λειτουργίες που έχουν ορίσει στις προδιαγραφές τους.

Ακόμη και αν σε βάθος χρόνου υπάρχει απόκλιση στις μετρήσεις μεταξύ των 2 συσκευών, να είσαι σίγουρος ότι (ως έσχατη λύση) θα αλλαχθεί ο μετρητής του ΔΕΔΔΗΕ με άλλον ίδιο και ουδέν άλλο, χωρίς να λαμβάνονται υπόψη οι μετρήσεις του Fronius (που μπορεί να είναι σωστές ή λάθος).

Άλλο πράγμα λέμε. (νομίζω)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, teodor_ch είπε

Αν μπείς στην IP του φρονιους θα δείς στην καρτέλα advanced και smart meter κάτι σαν το παρακάτω.

Παρόλο που παράγω ΣΥΝΟΛΙΚΑ 1600 παραπάνω και το εγχέω, 

Στη φάση 2 τραβάω 131w

Αν ενεργοποιήσω το full backup και κόψω το δίκτυο δεν θα έδινα τα 1600w και δεν θα τραβούσα τα 131w.

Φυσικά δε με συμφέρει αλλά γιατί ο fronius δεν κάνει καλύτερη διαχείριση? 

 

Μένει να δώ στον μετρητή αν γράφει ξεχωριστά τί τραβάω και τί παράγω ή αν κάνει την αφαίρεση.  

Απο παλαιότερο έλεγχο στις μετρήσεις είχα δεί απόκλιση. 

Δηλαδή φαίνεται ότι έχεις δίκιο. Παρόλο που η παραγωγή να είναι μεγαλύτερη απο την κατανάλωση μπορεί να χρεωνόμαστε κάποιες kwh επειδή οι φάσεις δεν είναι ίσες.

image.png.4df3454bc1975f6907596667e1fee3b2.png

 

 

Νομίζω ότι είναι αυτή η ρύθμιση αλλά δεν έχω χρόνο για δοκιμή

image.png.8b3848df2e6622e2cc602a3136784c14.png

 

Αυτό ακριβώς που έδωσες είναι ενα καλό παράδειγμα, για να γινει πιο κατανοητό πιστευω.

Στο παράδειγμα σου φάινεται οτι η παραγωγή απο τα φ/β θα μπορουσε να καλυψει πλήρως τη ζήτηση, παρόλα αυτά στη φάση 2 o μετρητής fronius δείχνει οτι συνεχίζεις να απορροφάς 131.08 W (Power L2). 

Υπάρχουν 2 προβλήματα που προκύπτουν τώρα με βάση την παραπάνω κατάσταση:

1. Δεν έχουμε μέγιστη ιδιοκατανάλωση, ενώ θεωρητικά θα μπορούσαμε με βάση την παραγόμενη ενέργεια (θα μπορούσε να συμβάλει και η μπαταρία σε αυτό, εάν χρειαζόταν). Θέλουμε μέγιστη ιδιοκατανάλωση ώστε να αποφύγουμε και τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις.

2. Στα στατιστικά του fronius solar web θα καταγραφεί οτι υπάρχει μηδενική απορρόφηση ενέργειας απο το δίκτυο, καθώς το power total είναι αρνητικό (-1.64kW). Στον μετρητή του ΔΕΔΔΗΕ όμως θα καταγραφεί οτι έχουμε απορρόφηση ενέργειας (απο τη φάση 2) και θα χρεωθούμε φυσικά γι'αυτην με ρυθμιζόμενες χρεώσεις.

Στο τέλος, τα στατιστικά απο solar web πχ για ενέργεια απο δίκτυο δεν θα συμβαδίζουν με την κατανάλωση απο μετρητή ΔΕΔΔΗΕ και αυτό δημιουργεί παρερμηνείες.

2 ώρες πριν, jkoukos είπε

Έχεις κολλήσει συγκρίνοντας 2 διαφορετικές συσκευές. Το θέμα είναι αν σε βάθος χρόνου (όταν γίνει η εκκαθάριση από τον ΔΕΔΔΗΕ), οι τελικές μετρήσεις να συμφωνούν.

Ο μετρητής του ΔΕΔΔΗΕ (το ίδιο ισχύει και σε άλλες χώρες) έχει πιστοποιηθεί και έχει τις δυνατότητες βάσει των προδιαγραφών που έχουν ζητηθεί. από τους κατασκευαστές. Το αν μπορεί να αλλαχθεί το λογισμικό και να έχει την ίδια συμπεριφορά με του εμπορίου (Fronius) είναι άλλη κουβέντα. Ο server του ΔΕΔΔΗΕ έχει προγραμματισθεί με τρόπο ώστε να παίρνει τις μετρήσεις ανά πεδίο και στο τέλος να κάνει την εκκαθάριση, οπότε δεν έχει λόγο να την κάνει ο μετρητής.

Δεν έχει σημασία αν πρόκειται για τριφασική ή μονοφασική εγκατάσταση. Ισχύουν ακριβώς τα ίδια. Οι μετρητές του εμπορίου (όπως ο Fronius) προορίζονται για χρήση του πελάτη και όχι του όποιου παρόχου. Πολύ πριν τα φωτοβολταϊκά, υπάρχουν στο εμπόριο δεκάδες αντίστοιχοι (αναλογικοί και ψηφιακοί) ώστε εμείς οι χρήστες να έχουμε άμεση ενημέρωση της κατανάλωσης για οποιαδήποτε δική μας χρήση, αλλά αυτό δεν σημαίνει τίποτα απολύτως όσον αφορά του παρόχους δικτύου που κάνουν χρήση αποκλειστικά των δικών τους συσκευών με τις λειτουργίες που έχουν ορίσει στις προδιαγραφές τους.

Ακόμη και αν σε βάθος χρόνου υπάρχει απόκλιση στις μετρήσεις μεταξύ των 2 συσκευών, να είσαι σίγουρος ότι (ως έσχατη λύση) θα αλλαχθεί ο μετρητής του ΔΕΔΔΗΕ με άλλον ίδιο και ουδέν άλλο, χωρίς να λαμβάνονται υπόψη οι μετρήσεις του Fronius (που μπορεί να είναι σωστές ή λάθος).

Μάλλον πριν δεν έγινα τελείως κατανοητός με την περιγραφή μου, αλλά ο @teodor_ch που έχει το ίδιο μηχάνημα φαίνεται να κατάλαβε τι εννοώ και με το παράδειγμά του να το κάνει λίγο πιο ξεκάθαρο.

Επίσης, για το 'πρόβλημα' που αναφέρω παραπάνω φαίνεται οτι έχει σημασία εαν προκειται για τριφασική ή μονοφασική εγκατάσταση. Στην μονοφασική εγκατάσταση λόγω του οτι όλη η ανταλλαγή ενέργειας γίνεται στην ίδια φάση, τόσο η ιδιοκατανάλωση είναι βέλτιστη όσο και τα στατιστικά απο solarweb συμβαδίζουν με μετρητή ΔΕΔΔΗΕ.

2 ώρες πριν, teodor_ch είπε

 

Νομίζω ότι είναι αυτή η ρύθμιση αλλά δεν έχω χρόνο για δοκιμή

image.png.8b3848df2e6622e2cc602a3136784c14.png

 

 

Νομίζω (χωρίς να το έχω δοκιμάσει) οτι αυτό θα θέσει ως target την τιμή αυτή (πχ 0 W)  σύνολο για όλες τις φάσεις. Δηλαδή αθροίζει τις τιμές και απο τις 3 φάσεις και θεωρεί το σύνολο ώς τιμή στόχο. 

Οπότε δεν μπορείς να αποφύγεις την περίπτωση να έχεις πάλι θετική κατανάλωση σε μία φάση, που να αντισταθμίζεται απο την αρνητική κατανάλωση μιάς άλλης φάσης..

Επεξ/σία από inel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Solarnet

image.png.9338b9af9bdfb82ca0e8873c664bb7ca.png

 

ΔΕΔΔΗΕ μέτρηση για το ίδιο διάστημα - 332kwh κατανάλωση αντί για 226kwh του solarnet

χαοτική διαφορά

image.png.13e62448bbe942a25cdb03459acf6ab3.png

Επεξ/σία από teodor_ch
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...