Προς το περιεχόμενο

The photoelectric thread. Tα λέμε όλα για τα φωτοβολταικά!


PC_MAGAS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

53 λεπτά πριν, inel είπε

2. Στα στατιστικά του fronius solar web θα καταγραφεί οτι υπάρχει μηδενική απορρόφηση ενέργειας απο το δίκτυο, καθώς το power total είναι αρνητικό (-1.64kW). Στον μετρητή του ΔΕΔΔΗΕ όμως θα καταγραφεί οτι έχουμε απορρόφηση ενέργειας (απο τη φάση 2) και θα χρεωθούμε φυσικά γι'αυτην με ρυθμιζόμενες χρεώσεις.

Ο Fronius μετρητής δεν γνωρίζει και δεν λαμβάνει υπόψη χρεώσεις (ανταγωνιστικές, ρυθμιζόμενες κλπ), κλίμακες και λοιπά. Απλά κάνει τις πράξεις και σου δείχνει το αποτέλεσμα.

Στο συγκεκριμένο παράδειγμα υπάρχει παραγωγή 1,77kWh (L1+L3) και απορρόφηση 0,13kWh (L2), οπότε δείχνει σωστά συνολική έγχυση 1,64kWh. Η ίδια τιμή θα έβγαινε αν η εκκαθάριση γινόταν εκείνη την στιγμή στον ΔΕΔΔΗΕ. Ο λόγος που γίνεται αυτό (δηλαδή να υπάρχει ζήτηση στην L2 φάση) είναι αδιάφορο για τους μετρητές και δεν εξαρτάται από αυτούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Ο Fronius μετρητής δεν γνωρίζει και δεν λαμβάνει υπόψη χρεώσεις (ανταγωνιστικές, ρυθμιζόμενες κλπ), κλίμακες και λοιπά. Απλά κάνει τις πράξεις και σου δείχνει το αποτέλεσμα.

Στο συγκεκριμένο παράδειγμα υπάρχει παραγωγή 1,77kWh (L1+L3) και απορρόφηση 0,13kWh (L2), οπότε δείχνει σωστά συνολική έγχυση 1,64kWh. Η ίδια τιμή θα έβγαινε αν η εκκαθάριση γινόταν εκείνη την στιγμή στον ΔΕΔΔΗΕ. Ο λόγος που γίνεται αυτό (δηλαδή να υπάρχει ζήτηση στην L2 φάση) είναι αδιάφορο για τους μετρητές και δεν εξαρτάται από αυτούς.

ο ΔΕΔΔΗΕ όμως θα χρεώσει ρυθμιζόμενες γιατί θα μετρήσει την απορρόφηση

αυτό λέμε

 

και ο φρονιους δεν μετράει την απορρόφηση που γίνεται εκείνη τη στιγμή για κάποιο λόγο

Επεξ/σία από teodor_ch
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, teodor_ch είπε

ΔΕΔΔΗΕ μέτρηση για το ίδιο διάστημα - 332kwh κατανάλωση αντί για 226kwh του solarnet

χαοτική διαφορά

Καταρχήν θα υπάρχει μια μικρή διαφορά καθώς δεν γνωρίζεις την ακριβή ώρα που έγινε η καταμέτρηση μέσω τηλεμέτρησης από τον ΔΕΔΔΗΕ. Κάποια στιγμή εκείνη την μέρα, που μάλλον δεν συμβαδίζει με την συνολική του Fronius.

Σκέφτομαι μήπως οι μετρητές των παρόχων λαμβάνουν υπόψη στις μετρήσεις και άλλους παράγοντες και βλέπουμε διαφορές σε σχέση με του εμπορίου, ωστόσο όχι τόσο μεγάλες που δείχνεις. Π.χ. σε μένα κάθε μήνα είναι περίπου στο 2-3%.

14 λεπτά πριν, teodor_ch είπε

ο ΔΕΔΔΗΕ όμως θα χρεώσει ρυθμιζόμενες γιατί θα μετρήσει την απορρόφηση

αυτό λέμε

 

και ο φρονιους δεν μετράει την απορρόφηση που γίνεται εκείνη τη στιγμή για κάποιο λόγο

Μια χαρά την μετρά, αλλά δεν τον ενδιαφέρει (του είναι παντελώς άγνωστο το καθεστώς χρεώσεων) και δείχνει την συνολική (απορρόφηση-έγχυση). Το ερώτημα είναι ο λόγος που έχεις κατανάλωση σε μία φάση ενώ σε καλύπτει η παραγωγή, αλλά αυτό δεν είναι θέμα του μετρητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jkoukos είπε

Καταρχήν θα υπάρχει μια μικρή διαφορά καθώς δεν γνωρίζεις την ακριβή ώρα που έγινε η καταμέτρηση μέσω τηλεμέτρησης από τον ΔΕΔΔΗΕ. Κάποια στιγμή εκείνη την μέρα, που μάλλον δεν συμβαδίζει με την συνολική του Fronius.

Σκέφτομαι μήπως οι μετρητές των παρόχων λαμβάνουν υπόψη στις μετρήσεις και άλλους παράγοντες και βλέπουμε διαφορές σε σχέση με του εμπορίου, ωστόσο όχι τόσο μεγάλες που δείχνεις. Π.χ. σε μένα κάθε μήνα είναι περίπου στο 2-3%.

Μια χαρά την μετρά, αλλά δεν τον ενδιαφέρει (του είναι παντελώς άγνωστο το καθεστώς χρεώσεων) και δείχνει την συνολική (απορρόφηση-έγχυση). Το ερώτημα είναι ο λόγος που έχεις κατανάλωση σε μία φάση ενώ σε καλύπτει η παραγωγή, αλλά αυτό δεν είναι θέμα του μετρητή.

Αυτό που δείχνει ο @teodor_ch συμπίπτουν ακριβώς με αυτά που παρατηρώ και εγώ (τουλάχιστον επιβεβαιώνω οτι δεν έχει πρόβλημα η εγκατάσταση μου 🙂).

Μιλάμε για μεγάλη διαφορά στις τιμές που παρουσιάζει ως καταναλώσεις ο fronius μετρητής σε σχέση με τον ΔΕΔΔΗΕ. Και αυτό έχει να κάνει όπως καταλάβαμε με τον τρόπο που υπολογίζει ο κάθε μετρητής την κατανάλωση.

Για τον μετρητη fronius: Real energy consumed: αθροισμα και των 3 φάσεων καθε στιγμή -> συνολική ροή ενέργειας καθε στιγμή (απορρόφηση-έγχυση)

Για μετρητή ΔΕΔΔΗΕ:  Ανεξάρτητη καταγραφή και άθροισμα μόνο της απορρόφησης για κάθε φάση, κάθε στιγμή. Το ίδιο αντίστοιχα και για την εγχυση ενέργειας. 

Και στο τέλος φυσικά κατα την εκκαθάριση χρεώνει την απορρόφηση με ρυθμιζόμενες χρεώσεις!

  • Το ερώτημα έχει όντως να κανει εν μερει με το ' λόγο που έχεις κατανάλωση σε μία φάση ενώ σε καλύπτει η παραγωγή' απο τα φ/β
  • αλλα κυρίως επίσης έχει να κάνει (εφόσον έχουμε αποδεχτεί τον τρόπο που καταμετράει και χρεώνει ο ΔΕΔΔΗΕ;) με το λόγο που to solarweb δημιουργεί τόσο 'παραπλανητικά' στατιστικά για την ενέργεια που καταναλώνουμε απο το δίκτυο και την εξοικονόμηση απο ιδιοκατανάλωση! 

Φαντάζομαι και τα στατιστικά για εγχυση προς το δίκτυο είναι αντίστοιχα διαφορετικά; Δεν το έχω τσεκάρει.

Επεξ/σία από inel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπλήρωσα ένα χρόνο (και κάτι μέρες) στο φωτοβολταϊκό (2.3kWp, χωρίς μπαταρία). Σε γενικές γραμμές πολύ ικανοποιημένος με την επιλογή μου αν και θα μπορούσα να έβαζα ακόμα ένα panel. Επίσης τυχερός γιατί πρόλαβα γενικά χαμηλές τιμές (3800€) συνολικό κόστος. Σε αυτό το χρόνο 19/3/23 - 26/3/23 πλήρωσα συνολικά 608€ (287€ ΔΕΗ/ΑΔΜΗΕ/ΔΕΔΔΗΕ κτλ και 321€ για Δήμο/ΕΡΤ κτλ). Υπολογίζω ότι αν δεν είχα φωτοβολταϊκό, θα πλήρωνα για ρεύμα και ρυθμιζόμενες περίπου 890€ για τις 4075 kWh που κατανάλωσα. Αν λάβω υπόψη και το πετρέλαιο που γλίτωσα λειτουργώντας λίγο παραπάνω τα aircondition, σε 5 χρόνια θα έχω κάνει απόσβεση. Ελπίζω να μην έχουμε δραματικές αλλαγές οι κάτοχοι του net metering με την εισαγωγή του net billing. image.png.d765c67113ba6e908e55bfe53089c470.png

image.png.98d81311c190bfb322fadc119e1f343b.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, christos_uoa είπε

Συμπλήρωσα ένα χρόνο (και κάτι μέρες) στο φωτοβολταϊκό (2.3kWp, χωρίς μπαταρία). Σε γενικές γραμμές πολύ ικανοποιημένος με την επιλογή μου αν και θα μπορούσα να έβαζα ακόμα ένα panel. Επίσης τυχερός γιατί πρόλαβα γενικά χαμηλές τιμές (3800€) συνολικό κόστος. Σε αυτό το χρόνο 19/3/23 - 26/3/23 πλήρωσα συνολικά 608€ (287€ ΔΕΗ/ΑΔΜΗΕ/ΔΕΔΔΗΕ κτλ και 321€ για Δήμο/ΕΡΤ κτλ). Υπολογίζω ότι αν δεν είχα φωτοβολταϊκό, θα πλήρωνα για ρεύμα και ρυθμιζόμενες περίπου 890€ για τις 4075 kWh που κατανάλωσα. Αν λάβω υπόψη και το πετρέλαιο που γλίτωσα λειτουργώντας λίγο παραπάνω τα aircondition, σε 5 χρόνια θα έχω κάνει απόσβεση. Ελπίζω να μην έχουμε δραματικές αλλαγές οι κάτοχοι του net metering με την εισαγωγή του net billing. image.png.d765c67113ba6e908e55bfe53089c470.png

image.png.98d81311c190bfb322fadc119e1f343b.png

Όταν λες 287€ ΔΕΗ/ΑΔΜΗΕ/ΔΕΔΔΗΕ εννοείς μονάχα ρυθμιζόμενες ή χρεώθηκες και για το ρεύμα? Σε έναν χρόνο έλαβες 1 λογαριασμό εκκαθαριστικό ?

Με βάση ένα excel που έχω φτιάξει, υπολογίζω ότι αν έλαβες έναν λογαριασμό εκκαθαριστικό για 365 μέρες με τις παραπάνω χρεώσεις (άθροισα 3053Kwh - απορροφούμενες ) τότε χωρίς νυχτερινό θα έπρεπε να έχεις για ρυθμιζόμενες κάπου: ΥΚΩ:21€, ΕΤΜΕΑΡ: 52€, Συστημα Μεταφοράς: 25€, Δίκτυο Διανομής: 80€, σύνολο κάπου 179€.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, peros550 είπε

Όταν λες 287€ ΔΕΗ/ΑΔΜΗΕ/ΔΕΔΔΗΕ εννοείς μονάχα ρυθμιζόμενες ή χρεώθηκες και για το ρεύμα? Σε έναν χρόνο έλαβες 1 λογαριασμό εκκαθαριστικό ?

287 μαζί με ρεύμα. Χρεώθηκα περίπου 400+kWh. Είναι το τελευταίο νούμερο στην στήλη Χρεωστέα/πιστούμενη (470kwh). Χρεώθηκα λιγότερες 400+ γιατί το excel είναι μέχρι 31/3.

Τα ποσά ίσως δεν είναι πολύ ακριβή γιατί πήρα 1 έναντι, και 4 εκκαθαριστικούς εκ των οποίων οι 3 λανθασμένοι. Μετά από 2 καταγγελίες στη ΡΑΕ, αμέτρητα τηλεφωνήματα και επισκέψεις σε ΔΕΗ, ΔΕΔΔΗΕ, σε μεγάλο βαθμό ο τελευταίος ξεκαθαρίζει την κατάσταση, αλλά επειδή σε κάθε επόμενο εκκαθαριστικό διόρθωναν με ένα γενικό "Διόρθωση"  δύσκολα έβγαζα άκρηΕν τέλη ξέρω ότι από την τσέπη μου πλήρωσα 608€ σύνολο. 

 

1 ώρα πριν, peros550 είπε

Με βάση ένα excel που έχω φτιάξει, υπολογίζω ότι αν έλαβες έναν λογαριασμό εκκαθαριστικό για 365 μέρες με τις παραπάνω χρεώσεις (άθροισα 3053Kwh - απορροφούμενες ) τότε χωρίς νυχτερινό θα έπρεπε να έχεις για ρυθμιζόμενες κάπου: ΥΚΩ:21€, ΕΤΜΕΑΡ: 52€, Συστημα Μεταφοράς: 25€, Δίκτυο Διανομής: 80€, σύνολο κάπου 179€.

Σωστά κάπου εκεί το έχω και εγώ για ρυθμιζόμενες. 

Edit: Έχω νυχτερινό αλλά δεν αλλάζει κάτι στις ρυθμιζόμενες. Οι χρεώσεις είναι ίδιες

Επεξ/σία από christos_uoa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά όταν έβγαζαν λογαριασμό κάθε έτος, ήταν πολύ καλύτερα. Τώρα που βγάζουν κάθε τρίμηνο /τετράμηνο ή ακόμα και αν γίνει μηνιαίο θα πληρώνουμε περισσότερα για ρυθμιζόμενες ,κατά τις χειμερινές περιόδους όπου συνήθως έχουμε λιγότερη παραγωγή και περισσότερη κατανάλωση. Αν έχεις νυχτερινό είναι ένα κλικ καλύτερα καθώς οι απορροφούμενες kWh σου χωρίζονται σε δύο κατηγορίες (πρωινές / νυχτερινές) πριν υπολογιστούν οι ΥΚΩ και έτσι πληρώνεις περισσότερη ενέργεια στον χαμηλό συντελεστή της κάθε κατηγορίας.  

Εγώ φέτος, όσο είχε μέρα είχα τα A/C να δουλεύουν ασταμάτητα , προσπάθησα να εκμεταλευτώ τον ταυτοχρονισμό. Σαν απόδοση, (βεβαια δεν περάσαμε και βαρύ χειμώνα)  δεν χρειάστηκε να ανάψω τζάκι παρά μόνο 2-3 φορές κι αυτό για ομορφιά περισσότερο παρά για ζεστασιά. Θεωρώ ότι θα επένδυση θα αρχίσει να αποδίδει κάπου στα  7 ετη (4.3KwP, 6500 Ευρώ).  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΤΕΛΕΙΑ ΝΕΑ!!!!!!!!!!!

Έστειλα εμαιλ χτες στη fronius και έλαβα σήμερα την παρακάτω απάντηση!!!!!

Δεν ξέρω αν θα υπάρχει κάποιο όριο στην "ασσυμετρία". Αφού μου το γράφει ο άνθρωπος!!!!! Μέχρι το 1/3 της ισχύς του. 

1/3 της μέγιστης ισχύς? Δηλαδή στον 6άρη που έχω θα μπορεί να δίνει

Φ1 2000

Φ2 0

Φ3 0

????

Μένει να το δούμε.

Γιατί μπορεί να είναι 1/3 της παραγωγής. (Τί μλκία πέταξα πάλι! Πάω να πιώ καφέ! Αυτός είναι ο περιορισμός τώρα!!!)

Αν δεν υπάρχει τότε λύνεται και το πρόβλημα με το solarnet. Αν υπάρχει όριο λογικά θα είναι σε μικρότερο βαθμό το λάθος μέτρησης του solarnet.

Έχω λύση μέσω HomeAssistant για 100% σωστά δεδομένα καταμέτρησης απο εμάς.

 

image.png.4013f4cf54ffefcefd26f57517ec3807.png

Επεξ/σία από teodor_ch
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, teodor_ch είπε

ΤΕΛΕΙΑ ΝΕΑ!!!!!!!!!!!

Έστειλα εμαιλ χτες στη fronius και έλαβα σήμερα την παρακάτω απάντηση!!!!!

Δεν ξέρω αν θα υπάρχει κάποιο όριο στην "ασσυμετρία". Αφού μου το γράφει ο άνθρωπος!!!!! Μέχρι το 1/3 της ισχύς του. 

1/3 της μέγιστης ισχύς? Δηλαδή στον 6άρη που έχω θα μπορεί να δίνει

Φ1 2000

Φ2 0

Φ3 0

????

Μένει να το δούμε.

προφανώς ένα τριφασικό μηχάνημα παραγωγής ή μετατροπής ισχύος μπορεί να αποδώσει ανά φάση μεχρι το 1/3 της ισχύος του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, nvel είπε

προφανώς ένα τριφασικό μηχάνημα παραγωγής ή μετατροπής ισχύος μπορεί να αποδώσει ανά φάση μεχρι το 1/3 της ισχύος του.

Προφανώς! 

Αλλά μέχρι να βγεί το update δεν το κάνει αυτό 🙂

και τουλάχιστον στις οικιακές εγκαταστάσεις αυξάνει τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, teodor_ch είπε

ΤΕΛΕΙΑ ΝΕΑ!!!!!!!!!!!

Έστειλα εμαιλ χτες στη fronius και έλαβα σήμερα την παρακάτω απάντηση!!!!!

Δεν ξέρω αν θα υπάρχει κάποιο όριο στην "ασσυμετρία". Αφού μου το γράφει ο άνθρωπος!!!!! Μέχρι το 1/3 της ισχύς του. 

1/3 της μέγιστης ισχύς? Δηλαδή στον 6άρη που έχω θα μπορεί να δίνει

Φ1 2000

Φ2 0

Φ3 0

????

Μένει να το δούμε.

Γιατί μπορεί να είναι 1/3 της παραγωγής. (Τί μλκία πέταξα πάλι! Πάω να πιώ καφέ! Αυτός είναι ο περιορισμός τώρα!!!)

Αν δεν υπάρχει τότε λύνεται και το πρόβλημα με το solarnet. Αν υπάρχει όριο λογικά θα είναι σε μικρότερο βαθμό το λάθος μέτρησης του solarnet.

Έχω λύση μέσω HomeAssistant για 100% σωστά δεδομένα καταμέτρησης απο εμάς.

 

image.png.4013f4cf54ffefcefd26f57517ec3807.png

 

Εξαιρετικά νέα εάν όντως το κάνουν αυτό!! Θα βοηθήσει με αύξηση του ταυτοχρονισμού.

Μεχρι τώρα ο τριφασικός  ινβερτερ όταν υπάρχει ζήτηση πχ 1.2kW απο καταναλώσεις σπιτιού, μοιράζει αυτά τα 1.2kW και στις 3 φάσεις, δηλαδή δίνει απο 400W σε κάθε φάση. Ελπίζω αν με το update μπορεί να δώσει ασσύμετρα στις φάσεις, αυτά είναι εξαιρετικά νέα και πιο δίκαια για τους τριφασικούς καταναλωτές.

Μήπως τους ρώτησες και για το γεγονός οτι ο τρόπος που υπολογίζουν και παρουσιάζουν στο web portal τις καταναλώσεις/ενέργεια απο δίκτυο κτλ. δεν συμβαδίζουν με το μετρητικό σύστημα που εφαρμόζει ο δεδδηε στο τριφασικό; Οπότε και δημιουργούνται παρερμηνείες;

3 ώρες πριν, teodor_ch είπε

 

Έχω λύση μέσω HomeAssistant για 100% σωστά δεδομένα καταμέτρησης απο εμάς.

 

Φαντάζομαι να προσθέτεις κάθε φορά τις τιμές απο real power phase 1, 2 και 3 μόνο όμως όταν έχουν θετικό πρόσημο, οπότε και αυτό το άθροισμα θα αντιστοιχεί μέσα στο χρόνο στην απορροφούμενη ενέργεια που καταγράφει ο μετρητης δεη.

Αντίστοιχα για τις τιμές με αρνητικό προσημο.

Πως όμως θα το κάνεις ωστε αυτές οι συνολικές καταναλώσεις να φαίνονται στα στρογγυλά διαγράμματα για το "Energy distribution today";   (δεν εχω ασχοληθεί πολύ με ΗΑ, τώρα το μαθαίνω)

Επεξ/σία από inel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, inel είπε

 

Εξαιρετικά νέα εάν όντως το κάνουν αυτό!! Θα βοηθήσει με αύξηση του ταυτοχρονισμού.

Μεχρι τώρα ο τριφασικός  ινβερτερ όταν υπάρχει ζήτηση πχ 1.2kW απο καταναλώσεις σπιτιού, μοιράζει αυτά τα 1.2kW και στις 3 φάσεις, δηλαδή δίνει απο 400W σε κάθε φάση. Ελπίζω αν με το update μπορεί να δώσει ασσύμετρα στις φάσεις, αυτά είναι εξαιρετικά νέα και πιο δίκαια για τους τριφασικούς καταναλωτές.

Μήπως τους ρώτησες και για το γεγονός οτι ο τρόπος που υπολογίζουν και παρουσιάζουν στο web portal τις καταναλώσεις/ενέργεια απο δίκτυο κτλ. δεν συμβαδίζουν με το μετρητικό σύστημα που εφαρμόζει ο δεδδηε στο τριφασικό; Οπότε και δημιουργούνται παρερμηνείες;

Φαντάζομαι να προσθέτεις κάθε φορά τις τιμές απο real power phase 1, 2 και 3 μόνο όμως όταν έχουν θετικό πρόσημο, οπότε και αυτό το άθροισμα θα αντιστοιχεί μέσα στο χρόνο στην απορροφούμενη ενέργεια που καταγράφει ο μετρητης δεη.

Αντίστοιχα για τις τιμές με αρνητικό προσημο.

Πως όμως θα το κάνεις ωστε αυτές οι συνολικές καταναλώσεις να φαίνονται στα στρογγυλά διαγράμματα για το "Energy distribution today";   (δεν εχω ασχοληθεί πολύ με ΗΑ, τώρα το μαθαίνω)

 

Δεν ρώτησα για το solarnet γιατί η αλήθεια είναι ότι δεν το χρησιμοποιώ και δε με νοιάζει η ακρίβεια του.

Για το HA το νέο entity που θα αθροίζει τα real power το βάζεις στις ρυθμίσεις του dashboard energy. (είναι κάτι άσχετο με το θέμα βέβαια οπότε καλύτερα να μεταφερθούμε για αυτό) Δεν το έχω κάνει ακόμα αλλά αυτή τη λύση που σκέφτηκες θα πρότεινα και εγώ :) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχει κάποιος εμπειρία αναφορικά με το πόσο καιρό κάνει να σταλεί από ΔΕΔΔΗΕ η σύμβαση;

Έχω στείλει την αίτηση από 23/03 και είναι ακόμη σε κατάσταση "έλεγχος περιθωρίου". Υπάγομαι σε ΔΕΔΔΗΕ Καλλιθέας.

Μπορώ να κάνω κάτι για να μάθω σε τι κατάσταση είναι/ή και να προσπαθήσω να την επισπεύσω;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, killer_instinct είπε

Καλησπέρα, έχει κάποιος εμπειρία αναφορικά με το πόσο καιρό κάνει να σταλεί από ΔΕΔΔΗΕ η σύμβαση;

Έχω στείλει την αίτηση από 23/03 και είναι ακόμη σε κατάσταση "έλεγχος περιθωρίου". Υπάγομαι σε ΔΕΔΔΗΕ Καλλιθέας.

Μπορώ να κάνω κάτι για να μάθω σε τι κατάσταση είναι/ή και να προσπαθήσω να την επισπεύσω;

Ευχαριστώ.

Κι εγω το ιδιο. Ιδια ημερομηνία εκανα την αιτηση κι ακομα τίποτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...