Προς το περιεχόμενο

Eurobank υποχρεωτική συνδρομή σε κάθε λογαριαμό.


Havik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, Nidis said:

Μπορεις να μου πεις τι άκριβως χρειάστηκε να κάνεις για να μετατραπεί σε μισθοδοσίας ο λογαριασμός; Εγώ πήρα τηλ στο τηλεφωνικό κέντρο και μου είπαν να πάω σε κατάστημα γιατί δεν γίνεται λέει τηλεφωνικά! 

Δεν μπορείς να κάνεις εσύ κάτι γι΄αυτό, πρέπει να το κάνει αυτός που πληρώνει τη μισθοδοσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 671
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, konc είπε

Δεν μπορείς να κάνεις εσύ κάτι γι΄αυτό, πρέπει να το κάνει αυτός που πληρώνει τη μισθοδοσία.

Πολύ σωστά. Είναι θέμα του λογιστηρίου να μη βάζει τις πληρωμές μια μια αλλά ως αρχείο στην αντίστοιχη επιλογή του e-banking τους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση πως εκεί στη Eurobank έχουν αυτοκαταστροφικές διαθέσεις....

Τί να τους λέω τώρα...

Ότι ένα μήνα τώρα 1000 ευρώ στη Revolut, έχουν αποδόσει όσα σε εκείνους τα τελευταία 10 χρόνια;

Θέλουν και αξιολόγηση τρομάρα τους...

Screenshot 2024-04-08 210523.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/4/2024 στις 2:18 ΜΜ, Sherlock_7 είπε

Ποιος είναι ο σωστότερος τρόπος για να κάνω την μεταφορά; Με ανάληψη από ΑΤΜ ή υπάρχει και εναλλακτικός τρόπος;

Με έμβασμα. Κατά προτίμηση "άμεσο" γιατί και αμέσως εμφανίζονται και σου βγαίνει η συνολική προμήθεια (εξερχόμενου+εισερχόμενου) μικρότερη. Με κάπου αν θυμάμαι καλά 3,5€ για "λογικά" ποσά έχεις ξεμπερδέψει. Εναλλακτικά τραπεζική επιταγή σε διαταγή σου (για να μην έχει προμήθεια) την οποία καταθέτεις μετά στην τράπεζα αποδέκτη των καταθέσεων. Βλέπω ότι τελικά έκανες χαμαλοδουλειά με 500άρικά με IRIS από κινητό, εντάξει επιλογή είναι κι αυτή...

Στις 6/4/2024 στις 6:12 ΜΜ, Despotas είπε

Ανάληψη από ΑΤΜ το όριο είναι 800€ νομίζω.

Μέχρι 2300€ ανεβαίνει το όριο από την εφαρμογή για τις συνήθεις "απλές" χρεωστικές. Νομίζω πιο πάνω από κατάστημα ή σε κάποια "premium" κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση, στους επαγγελματικους λογαριασμούς που έχει το μηνα 3 ευρώ συνδρομή, για το πακέτο classic for business αυτοί οι λογαριασμοί εξαιρούνται από το νέο χαράτσι με τα 0,60 το μηνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/4/2024 στις 9:31 ΜΜ, BrunoB είπε

Περίεργο, το αναφέρει ξεκάθαρα η eurobank ότι εξυπηρέτησης δανείου εξαιρούνται (όπως και ο δικός μου).

Θα πήγαινα στο κατάστημα αμεσα να διορθωθεί.

Ο λογαριασμός δεν άνοιξε ως εξυπηρέτησης δανείου που δεν κάνεις πρακτικά τίποτα (νομίζω πως δεν δίνει ούτε κάρτα όπως ανέφερε ο @nitro912gr).

Τον χρησιμοποιώ ως κανονικό λογαριασμό (πληρωμές, μεταφορές κλπ.) οπότε χρεώνει κανονικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, Despotas said:

Ο λογαριασμός δεν άνοιξε ως εξυπηρέτησης δανείου που δεν κάνεις πρακτικά τίποτα (νομίζω πως δεν δίνει ούτε κάρτα όπως ανέφερε ο @nitro912gr).

Τον χρησιμοποιώ ως κανονικό λογαριασμό (πληρωμές, μεταφορές κλπ.) οπότε χρεώνει κανονικά.

Ακριβώς, αλλιως θα φαινόταν έτσι στις πληροφορίες:

Screenshot2024-04-06223448.jpg.871f24b015fda4131473a828ea49819d.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/3/2024 στις 12:14 ΠΜ, theopan είπε

Το email που λάβαμε (όσοι το λάβαμε) γράφει αυτολεξεί:

"Το πακέτο θα εξακολουθήσει να σας παρέχεται χωρίς κόστος εφόσον τηρείτε τουλάχιστον μία από τις παρακάτω προϋποθέσεις:

icon-check.png  Έχετε συνολικά από 10.000€ και άνω σε καταθετικά, ασφαλιστικά και επενδυτικά προϊόντα στην Eurobank ως πρώτος δικαιούχος.

icon-check.png  Λαμβάνετε τη μισθοδοσία ή τη σύνταξή σας στην Eurobank.

icon-check.png Είστε πελάτης Personal Banking ή Private Banking

Σε περίπτωση που δεν πληροίτε καμία από τις παραπάνω προϋποθέσεις, θα απολαμβάνετε τα προνόμια του My Blue Advantage με μηνιαίο κόστος μόλις 0,60€ ανά συνδεδεμένο λογαριασμό."

Τι συμπέρασμα βγάζεις εσύ από τα bold στο 1ο εδάφιο; Εγώ καταλαβαίνω ότι αν π.χ. είμαι 2ο όνομα σε κάποιον λογαριασμό (με 1ο όνομα τη μάνα μου) και εγώ έχω και 20.000€ χαρτοφυλάκιο π.χ. σε αμοιβαία και 2 ακόμα λογαριασμούς στους οποίους είμαι 1ο όνομα (με 2ο όνομα της μάνας μου αυτή τη φορά), το 1ο όνομα (της μάνας μου) στον 1ο λογαριασμό που ΔΕΝ έχει καθαρή θέση >10000€ θα οδηγήσει τον λογαριασμό εκείνο στην επιβολή της χρέωσης των 0,60€/μήνα. Οι άλλοι 2 λογαριασμοί που είμαι 1ο όνομα θα παραμείνουν "καθαροί" από τη χρέωση. Τελικά δηλαδή χρεώνεται το τέλος ανά λογαριασμό (άπαξ) αλλά τα επιπλέον "προνόμια" (του πακέτου) τα απολαμβάνει μόνο το 1ο όνομα άρα πρακτικά είναι ανά άτομο.

όσοι το λάβανε καλά το λες.
Είναι μια βδομάδα τώρα που που έχω κάνει αίτημα να λάβω γραπτή απάντηση που να τεκμηριώνεται η αρχική ημερομηνία που με ενημερώσανε για τις συνδρομές καθώς επίσης η συγκατάθεσή μου να μπω σε κάποιο πρόγραμμα. 
Ακόμα περιμένω. Κάποιος καλοπροαίρετος θα έλεγε ότι μάλλον θέλουν να βγει ο μήνας να πάρουν ακόμα 0,60€ για να πάρουν μπρος οι μηχανές. Κάποιος κακοπροαίρετος θα έλεγε ότι δεν θα μου απαντήσουν ποτέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά έκανα μια επιστολή την οποία κατέθεσα μέσω της υποβολής παραπόνων (εδώ https://www.eurobank.gr/el/upoboli-paraponou )

Εγραψα με σαφήνεια τα γεγονότα και εντός 2 ημερών έλαβα απάντηση στο email μου με την υπαλληλο που ανέλαβε να χειριστεί το θέμα. 

Εντός λίγων ημερών με κάλεσε η υπαλληλος της eurobank η οποία ήταν και επεξηγηματική και εξυπηρετική. 

Το θέμα μου λύθηκε άμεσα και μάλιστα μου πιστώθηκαν τα 0.60 που είχε χρεωθεί ο λογαριασμός. 

Γενικό σχόλιο: Μην φωνάζετε και μην τηλεφωνείτε. Ακολουθήστε τα βήματα της διαδικασίας και πιέστε μέσω αυτής. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, PedroG είπε

Δεν μου έχει έρθει ακόμη....χρέωση . Υπάρχει περίπτωση να μην έχω το πέναλτι αυτό; Δεν είναι μισθοδοσίας ο λογαριασμός μου.

Δεν είναι πέναλτι, προνόμιο είναι (έτσι στο πλασάρουν δηλαδή). 

Όπως έγραψαν κι άλλοι φίλοι και φίλες, θα έρθει η χρέωση σταδιακά σε κάθε λογαριασμό της συγκεκριμένης τράπεζας (πλην μισθοδοσίας). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Gulik είπε

Δεν είναι πέναλτι, προνόμιο είναι (έτσι στο πλασάρουν δηλαδή). 

Όπως έγραψαν κι άλλοι φίλοι και φίλες, θα έρθει η χρέωση σταδιακά σε κάθε λογαριασμό της συγκεκριμένης τράπεζας (πλην μισθοδοσίας). 

Υπάρχουν και άλλοι που δεν είναι μισθοδοσία τους η τράπεζα και δεν έχουν λάβει χρέωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, PedroG είπε

Υπάρχουν και άλλοι που δεν είναι μισθοδοσία τους η τράπεζα και δεν έχουν λάβει χρέωση;

Εννοείται, ναι. Σταδιακά έρχεται η συγκεκριμένη χρέωση, όχι καθολικά σε μια καθορισμένη ημερομηνία. Ορισμένοι χρεώθηκαν ήδη από τον χειμώνα, άλλοι αναμένουν προς Μάη κλπ. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, PedroG είπε

Υπάρχουν και άλλοι που δεν είναι μισθοδοσία τους η τράπεζα και δεν έχουν λάβει χρέωση;

Ο πατέρας μου. Έχει λογαριασμο στην eurobank(όχι μισθοδοσίας) και μέχρι στιγμής δεν έχει γίνει καποια χρέωση. Ο λογαρισμος είναι πολυ παλιός, τον ειχε ανοίξει πριν καμία 15ετια μπορεί και παραπάνω, δεν ξέρω αν παίζει και αυτό κάποιο ρόλο.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ δεν έχω λογαριασμό στην Eurobank αλλά έχω πολλαπλούς λογαριασμούς σε 2 τράπεζες άλλες, Εθνική και Πειραιώς, δηλαδή έχω 2-3 λογαριασμούς στην Εθνική και 2-3 λογαριασμούς στην Πειραιώς. Για προνοητικούς λόγους έχω αρχίσει σταδιακά να μεταφέρω τα χρήματά μου και κλείνω λογαριασμούς που δεν χρειάζομαι. Μάλλον θα κρατήσω μόνο 1 τράπεζα και 1 λογαριασμό, τα υπόλοιπα θα τα καταργήσω. Σε περίπτωση δηλαδή που θα αρχίσουν να χρεώνουν και οι υπόλοιπες τράπεζες.

Αν και λίγο άσχετο με το θέμα του παρόντος νήματος, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Θυμάμαι παλιά ότι ο πατέρας μου μου είχε ανοίξει λογαριασμό για να μου στέλνει λεφτά όταν ήμουν φοιτητής, αλλά δεν θυμάμαι σε ποια τράπεζα ήταν (ήταν πριν 15 και βάλε χρόνια), συν κάτι αγορές / συγχωνεύσεις τραπεζών που έγιναν από δω και από εκεί, δεν έχω ιδέα που έχει μεταφερθεί ο λογαριασμός. Αλλά αν θυμάμαι καλά ήταν στην πρώην Εμπορική τράπεζα. Επίσης ενδεχομένως να υπάρχουν τίποτα ξεχασμένοι λογαριασμοί που ήμασταν συνδικαιούχοι με διάφορους συγγενείς, σε διάφορες τράπεζες. Υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος να βρούμε όλους τους λογαριασμούς μας σε όλες τις τράπεζες, ή πρέπει να τις πάρουμε σβάρνα μία-μία και να ρωτάμε αν έχουμε λογαριασμό;

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...