Προς το περιεχόμενο

Eurobank υποχρεωτική συνδρομή σε κάθε λογαριαμό.


Havik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

45 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Ο πατέρας μου. Έχει λογαριασμο στην eurobank(όχι μισθοδοσίας) και μέχρι στιγμής δεν έχει γίνει καποια χρέωση. Ο λογαρισμος είναι πολυ παλιός, τον ειχε ανοίξει πριν καμία 15ετια μπορεί και παραπάνω, δεν ξέρω αν παίζει και αυτό κάποιο ρόλο.

Κανένα ρόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 664
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η Εμπορική τράπεζα σήμερα ανήκει στην Πειραιώς.  Συνήθως στέλνουν επιστολή στην περίπτωση που έχουν περάσει πολλά χρόνια ώστε να διαγράψουν τον λογαριασμό. (αρκεί βέβαια να έχουν σωστά στοιχεία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, The_Judas said:

Η Εμπορική τράπεζα σήμερα ανήκει στην Πειραιώς Alpha.  Συνήθως στέλνουν επιστολή στην περίπτωση που έχουν περάσει πολλά χρόνια ώστε να διαγράψουν τον λογαριασμό. (αρκεί βέβαια να έχουν σωστά στοιχεία).

Fixed.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/4/2024 στις 2:30 ΜΜ, CHRISpros είπε

Το θέμα μου λύθηκε άμεσα και μάλιστα μου πιστώθηκαν τα 0.60 που είχε χρεωθεί ο λογαριασμός. 

Γενικό σχόλιο: Μην φωνάζετε και μην τηλεφωνείτε. Ακολουθήστε τα βήματα της διαδικασίας και πιέστε μέσω αυτής. 

Ναι αλλά δεν μας λες γιατί σου πιστώθηκε. Έχεις λογ/σμο μισθοδοσίας και δεν φαινόταν; Έχεις υπόλοιπο πάνω από 10Κ; Τον έκανες αποταμιεύω τώρα; Τον έκλεισες; Τι συνέβη ακριβώς και σου τα πίστωσαν;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλλον θα κρατήσω τελικά έναν λογαριασμό στην eurobank. Θέλω να έχω και ακόμη μια χρεωστική διάθεση. 

Έχω ακόμα έναν, δεν μπορώ να τον κλείσω από την ιστοσελίδα τους, έκλεισα συνάντηση. 

Θα επέλεγα να κρατήσω μόνο της Εθνικής στην αρχή, αλλά το e-banking τους δεν με βόλεψε ποτέ ιδιαίτερα. 

Επεξ/σία από kogba
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 1comment είπε

Ναι αλλά δεν μας λες γιατί σου πιστώθηκε. Έχεις λογ/σμο μισθοδοσίας και δεν φαινόταν; Έχεις υπόλοιπο πάνω από 10Κ; Τον έκανες αποταμιεύω τώρα; Τον έκλεισες; Τι συνέβη ακριβώς και σου τα πίστωσαν;

Εχω ήδη αναφέρει το θέμα σε προηγούμενες σελίδες. 

Επαναλαμβάνω: Η μισθοδοσία μου είναι στη Eurobank, αλλά πραγματοποιείται με έμβασμα και δεν γίνεται με αρχείο μισθοδοσίας. 

Τους κατέθεσα όλες τις κινήσεις χρέωσης του λογαριασμού, που είναι μια συναλλαγή ανα μήνα, από την ίδια εταιρία, επί χρόνια. Τους κατέθεσα πως με έχουν καταχωρημένο στο σύστημά τους ως υπάλληλο της συγκεκριμένης εταιρίας. 

Τους ανέφερα πως αν έχουν διαπιστώσει πρόβλημα στον τρόπο που η οποιαδήποτε εταιρία πιστώνει τη μισθοδοσία  οφείλουν να προχωρήσουν σε σχετικές ενέργειες στα αρμόδια ελεγκτικά όργανα του κράτους!   (Ας εκμεταλλευτούμε και εμείς μια φορά όλους τους Νόμους για τις διασυνδέσεις κράτους-τραπεζών) 

Επειτα με πήρε μια υπάλληλος της εταιρίας τηλέφωνο, μου είπε οτι βλέπει ξεκάθαρα πως πρόκειται για μισθοδοσία και θα προχωρήσει σε πίστωση του ποσού που ήδη έχει χρεωθεί, μετατρέποντας τον λογαριασμό σε μη χρέωση από εδώ και πέρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 13/04/2024 at 13:29, CHRISpros said:

Εχω ήδη αναφέρει το θέμα σε προηγούμενες σελίδες. 

Επαναλαμβάνω: Η μισθοδοσία μου είναι στη Eurobank, αλλά πραγματοποιείται με έμβασμα και δεν γίνεται με αρχείο μισθοδοσίας. 

Τους κατέθεσα όλες τις κινήσεις χρέωσης του λογαριασμού, που είναι μια συναλλαγή ανα μήνα, από την ίδια εταιρία, επί χρόνια. Τους κατέθεσα πως με έχουν καταχωρημένο στο σύστημά τους ως υπάλληλο της συγκεκριμένης εταιρίας. 

Τους ανέφερα πως αν έχουν διαπιστώσει πρόβλημα στον τρόπο που η οποιαδήποτε εταιρία πιστώνει τη μισθοδοσία  οφείλουν να προχωρήσουν σε σχετικές ενέργειες στα αρμόδια ελεγκτικά όργανα του κράτους!   (Ας εκμεταλλευτούμε και εμείς μια φορά όλους τους Νόμους για τις διασυνδέσεις κράτους-τραπεζών) 

Επειτα με πήρε μια υπάλληλος της εταιρίας τηλέφωνο, μου είπε οτι βλέπει ξεκάθαρα πως πρόκειται για μισθοδοσία και θα προχωρήσει σε πίστωση του ποσού που ήδη έχει χρεωθεί, μετατρέποντας τον λογαριασμό σε μη χρέωση από εδώ και πέρα. 

Οπότε αυθαιρετούν και λέει ο καθένας το κοντό και το μακρύ του. Σε ραντεβού είπαν πως παρόλο που έχουν βεβαίωση εργοδότη και βλέπουν τα εμβάσματα κάθε μήνα που είναι ξεκάθαρο πως αντιστοιχούν σε μισθοδοσία, δεν μπορούν να κάνουν τίποτα αν δεν αλλάξει ο εργοδότης τον τρόπο που πληρώνει. Ωραίο μπάχαλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, konc said:

Οπότε αυθαιρετούν και λέει ο καθένας το κοντό και το μακρύ του. Σε ραντεβού είπαν πως παρόλο που έχουν βεβαίωση εργοδότη και βλέπουν τα εμβάσματα κάθε μήνα που είναι ξεκάθαρο πως αντιστοιχούν σε μισθοδοσία, δεν μπορούν να κάνουν τίποτα αν δεν αλλάξει ο εργοδότης τον τρόπο που πληρώνει. Ωραίο μπάχαλο.

Το σύστημα είναι αυτόματο,  θα δει πως τα λεφτά δεν μπαίνουν με την χρήση αρχείου και θα γυρίσει πάλι ο λογαριασμός σε απλό.

Δεν είναι θέμα τράπεζας, είναι θέμα εργοδότη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, konc είπε

Οπότε αυθαιρετούν και λέει ο καθένας το κοντό και το μακρύ του. Σε ραντεβού είπαν πως παρόλο που έχουν βεβαίωση εργοδότη και βλέπουν τα εμβάσματα κάθε μήνα που είναι ξεκάθαρο πως αντιστοιχούν σε μισθοδοσία, δεν μπορούν να κάνουν τίποτα αν δεν αλλάξει ο εργοδότης τον τρόπο που πληρώνει. Ωραίο μπάχαλο.

Κάντε το γραπτό.Αυτό είναι το μήνυμα που ήθελα να περάσω .

Κι ας λέει ο καθένας στο κατάστημα ότι θέλει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, sdikr είπε

Το σύστημα είναι αυτόματο,  θα δει πως τα λεφτά δεν μπαίνουν με την χρήση αρχείου και θα γυρίσει πάλι ο λογαριασμός σε απλό.

Δεν είναι θέμα τράπεζας, είναι θέμα εργοδότη

Είναι υποχρεωμένος ο εργοδότης να πληρώνει με τον τρόπο που θέλει η τράπεζα για να μην έχει προβλήματα το σύστημα της;

Είχα την αίσθηση οτι η μόνη συμβατική νομική υποχρέωση είναι να καταβάλεται η μισθοδοσία μέσω τραπέζης.

Τώρα αν γίνεται με αρχείο, έμβασμα ή κατάθεση δεν νομίζω οτι αφήνει έκθετο τον εργοδότη…αλλά την τράπεζα.

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, agnostos13 said:

Είναι υποχρεωμένος ο εργοδότης να πληρώνει με τον τρόπο που θέλει η τράπεζα για να μην έχει προβλήματα το σύστημα της;

Είχα την αίσθηση οτι η μόνη συμβατική νομική υποχρέωση είναι να καταβάλεται η μισθοδοσία μέσω τραπέζης.

Τώρα αν γίνεται με αρχείο, έμβασμα ή κατάθεση δεν νομίζω οτι αφήνει έκθετο τον εργοδότη…αλλά την τράπεζα.

Ναι αν θέλει ο λογαριασμός του υπάλληλου του να είναι χαρακτηρισμένος σαν μισθοδοσίας

Μην μπερδεύεις το ότι πρέπει να σε πληρώνει στην τράπεζα με το αν θα είναι μισθοδοσίας ή όχι ο λογαριασμός

Αν τώρα εσύ θεωρείς πως αφήνει έκθετη την τράπεζα κανένα θέμα, ξεκίνα καταγγελίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 hours ago, CHRISpros said:

Κάντε το γραπτό.Αυτό είναι το μήνυμα που ήθελα να περάσω .

Κι ας λέει ο καθένας στο κατάστημα ότι θέλει. 

Καλά τα λες.

Η αλήθεια είναι πάντως πως δεν πρόκειται για κάποιο νόμο, η προϋπόθεση είναι από την ίδια την τράπεζα απλώς τα έκαναν θάλασσα με το πως την έθεσαν και το πως ερμηνεύεται απο΄τον κόσμο. Μπορεί αύριο να αλλάξει την απαίτηση σε οτιδήποτε, πχ να έχεις πάνω απο 20Κ αντί για 10 ή να κάνεις μέχρι 3 αναλήψεις/μήνα από το ΑΤΜ ή να οδηγείς μπλε αυτοκίνητο ή να είναι μισθοδοσίας και ο μισθός μεγαλύτερος από x...

  

17 hours ago, agnostos13 said:

Είχα την αίσθηση οτι η μόνη συμβατική νομική υποχρέωση είναι να καταβάλεται η μισθοδοσία μέσω τραπέζης.

Ακριβώς σε αυτό έχουμε μπερδευτεί πολλοί, δυστυχώς όμως όπως έγραψα και παραπάνω δεν υπάρχει νομική υποχρέωση, η χρέωση και οι προϋποθέσεις είναι όλα απόφαση της τράπεζας: να είναι χαρακτηρισμένος ο λογαριασμός ως μισθοδοσίας σύμφωνα με όποια κριτήρια τον χαρακτηρίζει έτσι η τράπεζα. Και το να πληρώνεσαι σε αυτόν δεν αρκεί.

Επεξ/σία από konc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, sdikr είπε

Ναι αν θέλει ο λογαριασμός του υπάλληλου του να είναι χαρακτηρισμένος σαν μισθοδοσίας

Μην μπερδεύεις το ότι πρέπει να σε πληρώνει στην τράπεζα με το αν θα είναι μισθοδοσίας ή όχι ο λογαριασμός

Αν τώρα εσύ θεωρείς πως αφήνει έκθετη την τράπεζα κανένα θέμα, ξεκίνα καταγγελίες

Σιγά μη κάτσει να ασχοληθεί ο κάθε εργοδότης με αυτό.

Όσο για το λογαριασμό μισθοδοσίας είναι κάτι που αφορά τις τράπεζες και θα έπρεπε να φροντίζουν να το τηρούν σωστά.

7 ώρες πριν, konc είπε

Καλά τα λες.

Η αλήθεια είναι πάντως πως δεν πρόκειται για κάποιο νόμο, η προϋπόθεση είναι από την ίδια την τράπεζα απλώς τα έκαναν θάλασσα με το πως την έθεσαν και το πως ερμηνεύεται απο΄τον κόσμο. Μπορεί αύριο να αλλάξει την απαίτηση σε οτιδήποτε, πχ να έχεις πάνω απο 20Κ αντί για 10 ή να κάνεις μέχρι 3 αναλήψεις/μήνα από το ΑΤΜ ή να οδηγείς μπλε αυτοκίνητο ή να είναι μισθοδοσίας και ο μισθός μεγαλύτερος από x...

  

Ακριβώς σε αυτό έχουμε μπερδευτεί πολλοί, δυστυχώς όμως όπως έγραψα και παραπάνω δεν υπάρχει νομική υποχρέωση, η χρέωση και οι προϋποθέσεις είναι όλα απόφαση της τράπεζας: να είναι χαρακτηρισμένος ο λογαριασμός ως μισθοδοσίας σύμφωνα με όποια κριτήρια τον χαρακτηρίζει έτσι η τράπεζα. Και το να πληρώνεσαι σε αυτόν δεν αρκεί.

Το θέμα είναι οτι το δημόσιο τους έκανε μάγκες φέρνοντας τους πελατεία με το έτσι θέλω (υποχρεωτικές πληρωμές μέσω τραπέζης) και χρηματοδότηση μέσω του ταμείου χρηματοπιστωτικής σταθερότητας (με τα λεφτά των πολιτών).

Το κερασάκι είναι να βάζουν συνδρομές και στον αέρα πλέον όταν τα επιτόκια καταθέσεων παραμένουν παράλογα χαμηλά και όλο αυτό περνάει στα ψιλά…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαγαζάκια για κονόμα και καμία εξυπηρέτηση στον πολίτη παιδιά.

Έχω τρία 50ευρα τα οποία έχουν ίχνη από λαστιχάκια με τα οποία τα ειχε πιάσει η πεθερά μου, μάλλον τα είχε κοντά σε θερμότητα έχουν λιώσει και εχουν αφήσει λίγα ίχνη. Πάω στο μηχάνημα να τα καταθέσω δέχεται το ένα μόνο απορρίπτει τα άλλα δύο. Τα πάω στο ταμείο για αντικατάσταση μου λένε δεν γίνεται στην Τράπεζα Ελλάδος. Ηταν Πειραιώς το ίδιο γίνεται και σε άλλες δύο συστημικές τράπεζες.

Ρωτάω γιατί υπάρχει υπόνοια πλαστότητας;;; Όχι λένε αλλα έτσι το κάνουμε.

Ευτυχώς είμαι Αθήνα πάω Σταδίου Τράπεζα Ελλάδος απλά η υπάλληλος τα αλλάζει χωρίς άλλη διαδικασία. Της είπα τι έγινε με τις άλλες τράπεζες λέει αυτά κάνουν γιατί βαριούνται. Θα μπορούσαν να τα κρατήσουν και να τα στείλουν αυτοί αφού δεν υπάρχει θέμα πλαστότητας αλλά ταλαιπωρούν τον κόσμο.

Ενας στην επαρχία που δεν υπάρχει Τράπεζα Ελλάδος τι πρέπει να κάνει;;;

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...