Προς το περιεχόμενο

Αγορά ηλεκτρικού αυτοκινήτου - Γνώμες, απόψεις για νέα μοντέλα


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτό που έχω βάλει έχει 240 rating όλα με 5 αστέρια. Βέβαια μιλάμε για Γερμανία με άλλες θερμοκρασίες εκεί. Μαζί με τα μεταφορικά βγαίνει στα 150 

https://www.amazon.de/-/en/dp/B0CKSG4G98?ref=emc_p_m_5_i_atc&th=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 476
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 minute ago, chek2fire said:

αυτό που έχω βάλει έχει 240 rating όλα με 5 αστέρια. Βέβαια μιλάμε για Γερμανία με άλλες θερμοκρασίες εκεί. Μαζί με τα μεταφορικά βγαίνει στα 150 

https://www.amazon.de/-/en/dp/B0CKSG4G98?ref=emc_p_m_5_i_atc&th=1

Μην παρεις 22αρι ειναι βαρυ και δεν το χρειαζεσαι. 11αρι τριφασικο ειναι μια χαρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 minutes ago, chek2fire said:

αυτό που έχω βάλει έχει 240 rating όλα με 5 αστέρια. Βέβαια μιλάμε για Γερμανία με άλλες θερμοκρασίες εκεί. Μαζί με τα μεταφορικά βγαίνει στα 150 

https://www.amazon.de/-/en/dp/B0CKSG4G98?ref=emc_p_m_5_i_atc&th=1

Για τη τιμή είναι σούπερ συγκριτικά με Ελλάδα κατά τα άλλα πόσο καλό ποιοτικό είναι δε ξέρω.. Δε χρειαστεικα να αγοράσω, κ μενα μου το χαν στο όχημα.. 

 

15 minutes ago, gbras said:

Μην παρεις 22αρι ειναι βαρυ και δεν το χρειαζεσαι. 11αρι τριφασικο ειναι μια χαρα.

Σκευτομαι ότι ίσως σε καλύπτει αυτο που λέει ο gbras γτ νομίζω ότι οι φορτηστές στα σούπερ μάρκετ δίνουν 11 αλλά από την άλλη αν βρεθείς σε κάποιον φόρτιστη (δε ξέρω αν υπάρχουν Ελλάδα ) που μπορεί να δώσει πχ 22 δε θα τραβάει το καλώδιο σου κ λογικα θα φορτίσεις στο 2πλασιο χρόνο 

Κ σίγουρα είναι πιο βαρύ αλλά αυτό το προσπερνάω πόσο συχνά θα το χρεισημοποιεις

Edit : βασικα πρεπει να δεις κ το αμάξι σου πιο είναι το max γτ αν είναι 11kw τότε είναι άχρηστο το μεγαλύτερο. Px Το model 3 κ Y είναι στα 11kw βλέπω το Μαξ στο μενεκες καλώδιο 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, sndev said:

Σκευτομαι ότι ίσως σε καλύπτει αυτο που λέει ο gbras γτ νομίζω ότι οι φορτηστές στα σούπερ μάρκετ δίνουν 11 αλλά από την άλλη αν βρεθείς σε κάποιον φόρτιστη (δε ξέρω αν υπάρχουν Ελλάδα ) που μπορεί να δώσει πχ 22 δε θα τραβάει το καλώδιο σου κ λογικα θα φορτίσεις στο 2πλασιο χρόνο 

Στα super market πχ DEIBlue ειναι 22kw οι φορτιστες αλλα το αυτοκινητο εχει 11kw OBC γι αυτο και δεν εχει νοημα το 22KW.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, gbras said:

Στα super market πχ DEIBlue ειναι 22kw οι φορτιστες αλλα το αυτοκινητο εχει 11kw OBC γι αυτο και δεν εχει νοημα το 22KW.

εχεις δικιο σωστα τα λες 

@chek2fire απορία , σου χουν πει για σερβισε το έτος αν χρειάζεται για να σε εντός εγγύησης?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, sndev είπε

εχεις δικιο σωστα τα λες 

@chek2fire απορία , σου χουν πει για σερβισε το έτος αν χρειάζεται για να σε εντός εγγύησης?

 

στην αρχή μου είπαν στα δύο χρόνια αλλά μετά στην παραλαβή μου είπαν να το πάω στο χρόνο πάνω. Eίναι νομίζω πολιτική της βελμαρ γιατί και στα hyundai τα ίδια κάνουν. 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, chek2fire είπε

στην αρχή μου είπαν στα δύο χρόνια αλλά μετά στην παραλαβή μου είπαν να το πάω στο χρόνο πάνω. Eίναι νομίζω πολιτική της βελμαρ γιατί και στα hyundai τα ίδια κάνουν. 

 

Δεν πειράζει, στο επόμενο Α Τ Η θα πάρεις άλλο..

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν φορτίζεις στο σπίτι μην πάρεις ηλεκτρικό, θα σου βγει ξινό.
Ένα βενζνινοκίνητο με χαμηλή κατανάλωση είναι ότι πρέπει.

Αν θες το 0-100 του model 3, δεκτό, δεν θα το βρείς πουθενά αλλού σε αυτές τις τιμές.

Αν θες να μπαίνεις σε στροφές ξέχνα το, πάρε ένα yaris GR.

Αν θες οικονομία πάρε κάτι με χαμηλή κατανάλωση και βάλτου αέριο.

Αν φορτίζεις σπίτι πάρε ηλεκτρικό με κλειστά μάτια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, manysdugjohn είπε

Αν δεν φορτίζεις στο σπίτι μην πάρεις ηλεκτρικό, θα σου βγει ξινό.
Ένα βενζνινοκίνητο με χαμηλή κατανάλωση είναι ότι πρέπει.

Αν θες το 0-100 του model 3, δεκτό, δεν θα το βρείς πουθενά αλλού σε αυτές τις τιμές.

Αν θες να μπαίνεις σε στροφές ξέχνα το, πάρε ένα yaris GR.

Αν θες οικονομία πάρε κάτι με χαμηλή κατανάλωση και βάλτου αέριο.

Αν φορτίζεις σπίτι πάρε ηλεκτρικό με κλειστά μάτια.

Για πήγαινε μια και κάνε ένα test drive του EV6 και έλα μετά να μου πεις ξανά για τις στροφές 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Screenshot_20240320-0003332.png.7ea1cf77968f8271263040723af7b7a8.png

Πιστεύω το seal στα 46 πριν την επιδότηση είναι πολύ καλή τιμή για 82kwh battery

Επεξ/σία από pj2501
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στην ιδια τιμη παιζει και το M3 LR.  Βαρετο να το λεμε αλλα τεσλα δεν αγοραζεις μονο αν δεν σου αρεσει σαν αυτοκινητο. Αλλιως δεν το ανταγωνιζεται καμια .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, pj2501 said:

Screenshot_20240320-0003332.png.7ea1cf77968f8271263040723af7b7a8.png

Πιστεύω το seal στα 46 πριν την επιδότηση είναι πολύ καλή τιμή για 82kwh battery

Για να πουλήσουν πρέπει να είναι φθηνά....αυτά φθηνά δεν είναι, όποτε άνθρακες....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...