Προς το περιεχόμενο

LG Therma V αντλία θερμότητας - παραμετροποιήσεις - ρυθμισεις - overshoot πρόβλημα


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 hours ago, mechpanos said:

 

Το θέμα είναι αν έχεις πχ 35, η LG θα πάει να φτάσει τα νερά στους 39, αν όταν είναι τα νερά στο 38.5, και το κάνεις 36, δεν θα πάει να τα φτάσει 40;;; Ή καθώς η LG κυνηγάει αυτό το overshoot κι εσύ την κυνηγάς από πίσω κατά 3 βαθμούς, καταλαβαίνει ότι τα πιάνει για πολλή ώρα και κόβει... Γιατί κάποια στιγμή θα πρέπει να πέσει, δεν έχει νόημα να συνεχίζεται για πάντα, αυτό το κυνηγητό!
Οπότε τέλος πάντων του λές εκεί μάλλον με έναν άλλο ξεχωριστό αυτοματισμό, ότι αν το "εύρος" πέσει κάτω από 2, τότε να θέσει το hp_heating_climate εκεί που ήταν. >Γι' αυτό μάλλον θα πρέπει να έχεις φτιάξει άλλο ένα helper, ένα ξερό αριθμό το οποίο θα ορίζεις όσο είναι το hp heating climate αρχικά, για να το έχει σαν αναφορά, να μπορεί να το επαναφέρει.

 

οχι γιατι οσο εσυ ζητας εσυ μικροτερο νερο απο τη προσαγωγη, οταν κανει τον κυκλο του overshoot, η αντλια παει να προσεγγισει την θερμοκρασια νερου που ζητησες. Το overshoot το κανει μονο στις εκκινησεις και εχει μαλλον κατι σαν timer. Στα 10+ λεπτα παει και χαμηλωνει ισχυ. Οποτε πρεπει να την καθοδηγησεις και της πεις οτι θες μικροτερη θερμοκρασια, θα χαμηλωνει συνεχεια. Στο γραφημα καταναλωσης την βλεπεις να κανει εντυπωσιακη βουτια στη καταναλωση.

3 hours ago, jkoukos said:

Απ' ότι είδα στα γρήγορα (δεν το έχω με τα ολλανδικά), το yaml του esp είναι έτοιμο και, εκτός τις πληροφορίες που παρέχει από τους αισθητήρες, κάνει κάθε 10" έλεγχο κάποιες παραμέτρους και αυτόματα ρυθμίζει (±) τα επιθυμητά πεδία.

Το θέμα είναι η φυσική σύνδεση του το esp με τον controller, με ποιον τρόπο γίνεται.

Αλλαζεις 2 βραχυκυκλωτηρες στην μητρικη της LG, στη θεση SW1 (οι 2 πανω πρεπει να γυρισουν προς τα δεξια)

Ετσι ενεργοποιεις το modbus connection της lg

και συνδεεις 2 καλωδια στο 3rd party controller οπου εκει βαζεις το waveshare ή esp32

2 εικονες, χιλιες λεξεις

 

 

 

PXL_20240126_104324211.jpg

PXL_20240126_124000332.jpg

1 hour ago, Insane84 said:

 

Εγώ θα είμαι εδώ γιατί με ενδιαφέρει το ζήτημα. Αν δεν έχεις κάποιο πρόβλημα με αυτό. 

 

 

Θα το σκεφτω 😛

On 31/01/2024 at 20:44, sndev said:

να πάρεις το έτοιμο γτ πολυ απλα λογικά θα σου πουν ποια πιν συνδέεις που αλλά πόσο το πουλάνε??

το esp το βρισκεις παντού βρωμάει ο τόπος στο skroutz αλλα υπάρχουν παρα πολλές υλοποιήσεις κ πρέπει να αλλάξεις τα πιν στο κωδικα καθως κ την εκδοση board   . οχι πως ειναι κατι τραγικό αλλα γτ να ζορίζεσαι 

 

35 το πουλαει ο ολλανδος με τροφοδοσια 12-24V
+ το shipping

 

6 hours ago, sndev said:

 

πως ξερουμε οτι το waveshare κανει write σίγουρα.. και αν κανει πως γινετε?  γτ αν ειδες τις εικόνες που ανέβασε ειναι read ολα δεν υπήρχε κάτι που σου επέτρεπε να το πειράξεις 

 

κανει write. Χειριζομαι πλεον θερμοκρασια νερου απο το home assistant. Ενεργοποιω, απενεργοποιω silent mode, κτλ

Επεξ/σία από CptBill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, CptBill είπε

😛

35 το πουλαει ο ολλανδος με τροφοδοσια 12-24V
+ το shipping

Καλησπέρα σε όλους. Για αυτό το ESP που πουλάει ο Ολλανδός, υπάρχει link? Δεν το είδα κάπου στην συζήτηση, ίσως δεν το είδα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Σάββατο περιμένω τον υδραυλικό και τον καυστηρατζή του κατασκευαστή για να βάλουν τις τριοδες στα FC ώστε να δουλεύουν σωστά στο κρύο. Επιτελους μετά από 4 μήνες μπόρεσαν να συντονιστούν. Θέλω να δω τι effect θα έχει αυτό καθώς και να τους κάνω μερικές ωραίες ερωτησούλες. Θέλετε να προτείνετε μερικές?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, CptBill είπε

και συνδεεις 2 καλωδια στο 3rd party controller οπου εκει βαζεις το waveshare ή esp32

Οπότε γίνεται ρύθμιση των dip switches στην μητρική της αντλίας, στις θέσεις 27-28 (Α-Β) συνδέεις τα καλώδια που έρχονται από τον TTL-RS48 converter που ανέφερε παραπάνω ο mechpanos και σε αυτόν συνδέεται το esp. 

Δεν χρειάζεται τίποτα άλλο, εκτός της ρύθμισης του esp με το yaml και θα δουλεύει μέσω του home assistant.spacer.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Insane84 είπε

Το Σάββατο περιμένω τον υδραυλικό και τον καυστηρατζή του κατασκευαστή για να βάλουν τις τριοδες στα FC ώστε να δουλεύουν σωστά στο κρύο. Επιτελους μετά από 4 μήνες μπόρεσαν να συντονιστούν. Θέλω να δω τι effect θα έχει αυτό καθώς και να τους κάνω μερικές ωραίες ερωτησούλες. Θέλετε να προτείνετε μερικές?

Εμένα με ενδιαφέρει να πληροφορηθώ αν δεις διαφορά σε κατανάλωση και αίσθηση. 3οδες, ε...; 

Μια πιθανή ερώτηση είναι το γιατί 3οδες κι όχι 2οδες. 

Εγώ επέλεξα να μην βάλω τίποτα, κι ας περνάει από μέσα από τα fc όταν σβήνουν..

2οδες δεν θα έβαζα για να μην χαλάει η παροχή του νερού, αλλά τώρα τελευταία σκέφτομαι ότι θα μπορούσε αυτό το νερό να μην κυκλοφορεί στο κύκλωμα και η παροχή της αντλίας να μοιράζεται στα υπόλοιπα... Δεν ξέρω γιατί όμως ακόμα αν αξίζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Εμένα με ενδιαφέρει να πληροφορηθώ αν δεις διαφορά σε κατανάλωση και αίσθηση. 3οδες, ε...; 

Μια πιθανή ερώτηση είναι το γιατί 3οδες κι όχι 2οδες. 

Εγώ επέλεξα να μην βάλω τίποτα, κι ας περνάει από μέσα από τα fc όταν σβήνουν..

2οδες δεν θα έβαζα για να μην χαλάει η παροχή του νερού, αλλά τώρα τελευταία σκέφτομαι ότι θα μπορούσε αυτό το νερό να μην κυκλοφορεί στο κύκλωμα και η παροχή της αντλίας να μοιράζεται στα υπόλοιπα... Δεν ξέρω γιατί όμως ακόμα αν αξίζει...

Είναι αυτές οι ιταλικές που βάζει η emmeti. Έκαναν μήνες να έρθουν. Στο manual έχει αναλυτικές οδηγίες εγκατάστασης αλλά ο εγκατάστατης των FC αποφάσισε να μη τις βάλει, γιατί όπως είπε δεν χρειάζονται και τα άφησε τα καλώδια μέσα χυμα να κρέμονται. Τα έχουμε ξαναπεί νομίζω, στο κρύο το καλοκαίρι ο αισθητήρας διαβάζει αλλά ντι άλλων χωρίς αυτές, ακόμα και αν τον βγάλεις από το στοιχείο και τον βάλεις στο πλάι. Ουσιαστικα δεν έχεις έλεγχο θερμοκρασίας, πρέπει να τα κατεβάζεις στο 18 για να μη το πιάνουν ποτέ ώστε να δουλεύουν σαν ac, με ότι αυτό συνεπάγεται στην κατανάλωση. 

Screenshot_20240201_230610.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, Insane84 said:

Είναι αυτές οι ιταλικές που βάζει η emmeti. Έκαναν μήνες να έρθουν. Στο manual έχει αναλυτικές οδηγίες εγκατάστασης αλλά ο εγκατάστατης των FC αποφάσισε να μη τις βάλει, γιατί όπως είπε δεν χρειάζονται και τα άφησε τα καλώδια μέσα χυμα να κρέμονται. Τα έχουμε ξαναπεί νομίζω, στο κρύο το καλοκαίρι ο αισθητήρας διαβάζει αλλά ντι άλλων χωρίς αυτές, ακόμα και αν τον βγάλεις από το στοιχείο και τον βάλεις στο πλάι. Ουσιαστικα δεν έχεις έλεγχο θερμοκρασίας, πρέπει να τα κατεβάζεις στο 18 για να μη το πιάνουν ποτέ ώστε να δουλεύουν σαν ac, με ότι αυτό συνεπάγεται στην κατανάλωση. 

Screenshot_20240201_230610.jpg

πως βοηθάνε στην ψηξη αυτά τα συστήματα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, sndev είπε

πως βοηθάνε στην ψηξη αυτά τα συστήματα?

 

Διακόπτεται η ροή του κρύου νερού μέσα στο fc όταν έχει πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία και έχει σταμαστήσει ο ανεμιστήρας. Χωρίς αυτές, το κρύο νερό συνεχίζει να κυκλοφορεί, συσσωρευοντας κρύο κάτω από το fc. Στο σημείο αυτό όμως, κάτω από το στοιχείο στην εισαγωγή του αέρα, βρίσκεται ο αισθητήρας θερμοκρασίας με αποτέλεσμα να διαβάζει όλο και χαμηλότερη θερμοκρασία δωματίου. Αποτέλεσμα είναι το fc να μην ξαναξεκινησει ποτέ, παρόλο που η πραγματική θερμοκρασία δωματίου έχει ανέβει. Πολύ γέλιο είχε στις δοκιμές που έκανα, οτι όταν φύσαγες πάνω στον αισθητήρα, ξεκόλλαγε και άρχισε να ανεβάζει θερμοκρασία. Ευτυχώς στο ζεστό δεν συμβαίνει το ίδιο φαινόμενο, προφανώς γιατί η ζέστη δεν συσσωρεύεται στο κάτω μέρος του fc. Με την ύπαρξη αυτών των βαλβίδων επίσης πολύ πιθανό να πέσει και η κατανάλωση σε ένα βαθμό, καθώς δεν κυκλοφορεί  νερό μέσα στα FC όταν έχει σταματήσει ο ανεμιστήρας και δεν χάνεται άσκοπα ενέργεια. Η πλάκα είναι ότι παρόλο που όλα αυτά έγιναν γνωστά στον κατασκευαστη της πολυκατοικίας, αυτός επέμενε ότι δεν χρειάζονται γιατί αν χρειαζοντουσαν θα τις είχε ενσωματωμένες οι emmeti στα FC και ότι ο αισθητήρας έχει μακρύ καλώδιο για να τον απομακρύνεις από το στοιχείο όπως επίσης και ότι καλό είναι να κυκλοφορεί το νερό συνέχεια για να είναι stand by τα fc. Δικαιολογίες απείρου κάλλους που καμφθηκαν μετά από μεγάλη επιμονή. Εδώ τώρα για το θέμα τις αντλίας τι να πω για να τους εκθέσω όσον αφορά τα on off. Την υπερδιαστασιολογηση? - (14αρα αντλια για 107τμ) - να ρωτήσω ποιος ο όγκος νερού? Η να κάνω τον ανηξερο να τσεκάρω αντιδράσεις? :) πολύ πιθανό βέβαια να μου πουν ότι έτσι δουλεύει καλύτερα....

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς το ίδιο θέμα έχω κι εγώ, εγώ το επέλυσα όντως βγάζοντας το αισθητήριο από εκεί, και στερεώνοντάς το με αυτοκόλλητο "χρατς" στο πλάι του fan coil. Φαίνεται λίγο αλλά τί να κάνουμε. Τώρα το χειμώνα το έχω πάλι στην κανονική του θέση, και φαίνεται το "χρατς" δεν το έχω ξεκολλήσει.

Όντως μια κάποια μείωση στην κατανάλωση όταν κάνει off το fan coil θα την δεις, γιατί αν δεις τα τεχν. χαρακτηριστικά, μια απόδοση 300-400 watt την έχουν και με τον ανεμιστήρα εντελώς κλειστό (αναλόγως και της συνολικής απόδοσης/μεγέθους βέβαια). 

Πάντως μπράβο σου αν κατάφερες να τουμπάρεις τον κατασκευαστή να στις βάλει χωρίς να βάλεις εσύ χέρι στην τσέπη!!! Χα χα χα!!! 
Η υπερδιαστασιολόγηση αναλόγως πού είσαι, δεν είναι απαραίτητα κακή, με την έννοια ότι αν το σπίτι έχει απώλειες 10kw και σου έχει βάλει 14, θα σου κάνει κάποια on off στις ζεστές μέρες, αλλά τώρα στις παγωνιές θα δουλεύει μέσα στις δυνατότητές της χωρίς να σου ανάβει αντιστάσεις και με καλύτερο COP. Δηλαδή μπορεί να αποδίδει 14kw στους 7οC αλλά 10 στους -1, και να σε καλύπτει. Γιατί αν σου έβαζε 12άρα ή 9άρα θα σου χρέωνε λιγότερο την κατοικία; Στην τσέπη θα τα έβαζε. :) 
Μην κοιτάς μερικοί που έχουμε 19kw υπολογισμένες απώλειες και επιλέξαμε 16άρα αντλία, αφού στους μηδέν ή μείον, στον μαγευτικό Πύργο, πέφτει 1-2 φορές τον χρόνο, για 1-2 ώρες την φορά... :) Στην ψύξη την ακούμε βέβαια αλλά έχουμε θάλασσα κοντά, δεν πειράζει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Ακριβώς το ίδιο θέμα έχω κι εγώ, εγώ το επέλυσα όντως βγάζοντας το αισθητήριο από εκεί, και στερεώνοντάς το με αυτοκόλλητο "χρατς" στο πλάι του fan coil. Φαίνεται λίγο αλλά τί να κάνουμε. Τώρα το χειμώνα το έχω πάλι στην κανονική του θέση, και φαίνεται το "χρατς" δεν το έχω ξεκολλήσει.

Όντως μια κάποια μείωση στην κατανάλωση όταν κάνει off το fan coil θα την δεις, γιατί αν δεις τα τεχν. χαρακτηριστικά, μια απόδοση 300-400 watt την έχουν και με τον ανεμιστήρα εντελώς κλειστό (αναλόγως και της συνολικής απόδοσης/μεγέθους βέβαια). 

Πάντως μπράβο σου αν κατάφερες να τουμπάρεις τον κατασκευαστή να στις βάλει χωρίς να βάλεις εσύ χέρι στην τσέπη!!! Χα χα χα!!! 
Η υπερδιαστασιολόγηση αναλόγως πού είσαι, δεν είναι απαραίτητα κακή, με την έννοια ότι αν το σπίτι έχει απώλειες 10kw και σου έχει βάλει 14, θα σου κάνει κάποια on off στις ζεστές μέρες, αλλά τώρα στις παγωνιές θα δουλεύει μέσα στις δυνατότητές της χωρίς να σου ανάβει αντιστάσεις και με καλύτερο COP. Δηλαδή μπορεί να αποδίδει 14kw στους 7οC αλλά 10 στους -1, και να σε καλύπτει. Γιατί αν σου έβαζε 12άρα ή 9άρα θα σου χρέωνε λιγότερο την κατοικία; Στην τσέπη θα τα έβαζε. :) 
Μην κοιτάς μερικοί που έχουμε 19kw υπολογισμένες απώλειες και επιλέξαμε 16άρα αντλία, αφού στους μηδέν ή μείον, στον μαγευτικό Πύργο, πέφτει 1-2 φορές τον χρόνο, για 1-2 ώρες την φορά... :) Στην ψύξη την ακούμε βέβαια αλλά έχουμε θάλασσα κοντά, δεν πειράζει...

Δοκίμασα και εγώ να το βάλω στο πλάι αλλά στη δική μου περίπτωση πάλι τα ίδια έκανε. Η μόνη στιγμή που είδε σωστά την θερμοκρασία δωματίου ήταν όταν έβαλα έναν ανεμιστήρα να φυσάει από μακρυά πάνω στον αισθητήρα. Δοκίμασα επίσης τρελή πατέντα. Έβαλα μέσα στο πλαινό του fc τον αισθητήρα και ένα ενσωματωμένο μικρό ανεμιστηράκι να βαράει πάνω του και δούλευε τέλεια. Έλυσα και το πρόβλημα του να μην είναι εμφανή, αλλά το πρόβλημα είναι ότι το ανεμιστηράκι ήθελε εξωτερική μπρίζα το οποίο ίσως με κάποιο τρόπο λυνόταν, αλλά το μεγάλο ανεπίλυτο πρόβλημα ήταν ότι σε συνδυασμό με τον ήπιο μεν θόρυβο του fc, τα ντεσιμπέλ ανέβηκαν αρκετά.

Μετά από όλες μου αυτές τις προσπάθειες και εφόσον τα είδε όλα αυτά ο κατασκευαστής ιδίοις όμμασι, παραδέχτηκε ότι δεν μπορούν να γίνουν πατέντες και ότι υπάρχει πρόβλημα. Για το οικονομικό δεν έχει αναφέρει τίποτα και δεν νομίζω να αναφέρει γιατί είναι θέμα σωστής λειτουργίας και δική του παράλειψη, όχι πολυτέλειας.

Όσον αφορά ότι έβαλε μεγαλύτερη αντλία και χρεώθηκε παραπάνω ναι σωστό. Είναι προς τιμήν του. Σε κάποια ήταν γαλαντόμος σε κάποια βέβαια ανεξήγητα όχι. Δεν ξέρω όμως αν πήγε να κάνει καλό αλλά λόγω άγνοιας έκανε κακό. Μακάρι να μην είναι έτσι.

Επεξ/σία από Insane84
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς τι ακριβώς είναι το σφαλμα  CH014 στην LG? Από ότι βλέπω στον πίνακα με τα on/off το κανεί 2-3 φορές, βράδυ και προς ξημερώματα, και κυρίως τις μέρες που έχει κάτω από μηδέν βαθμούς έξω!!! Τις υπόλοιπες μέρες λειτουργεί μια χαρά! Στην ουσία κλείνει και μετά από λίγο ξανα ανοίγει η αντλία!!! Έχει τύχει σε κανέναν; (Σκέφτηκα μήπως παγώνουν τα νερά που τρέχουν από την αντλία επειδή δεν την έχω με σωληνάκι και τρέχει χύμα το νερό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, star_cruiser είπε

Ξέρει κανείς τι ακριβώς είναι το σφαλμα  CH014 στην LG? Από ότι βλέπω στον πίνακα με τα on/off το κανεί 2-3 φορές, βράδυ και προς ξημερώματα, και κυρίως τις μέρες που έχει κάτω από μηδέν βαθμούς έξω!!! Τις υπόλοιπες μέρες λειτουργεί μια χαρά! Στην ουσία κλείνει και μετά από λίγο ξανα ανοίγει η αντλία!!! Έχει τύχει σε κανέναν; (Σκέφτηκα μήπως παγώνουν τα νερά που τρέχουν από την αντλία επειδή δεν την έχω με σωληνάκι και τρέχει χύμα το νερό)

στην εφαρμογη θα σου πει Check Pipes. Το καλοκαιρι εφερα 3 φορες το σερβις για αυτο. Τιποτα δεν εφτιαξε. Καποια στιγμη αλλαξε display. Απο τοτε η αληθεια ειναι οτι δεν το εχει ξανακανει αλλα εχει φαει 2 φορες κομπλες. Νεκρο το display. Μαυρο. Θελει κατεβασμα η 3πλη ασφαλεια και οταν σηκωνεις να κρατας power και back μαζι για να κανεi reset.
στην δικη μου περιπτωση τουλαχιστον, δεν εχουν ιδεα τι μηχανημα ειναι αυτο και πως δουλευει.

Επεξ/σία από andreaspA
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, ALXIOA said:

70 ημέρες ρεύματος =430 ευρώ λογαριασμός ...σύνολο κατανάλωσης κιλοβατώρων 2295kw.. 

 

Αυτά έχουν οι αντλίες.... Περαστικά μας

γενικευεις.


Οταν εχει μαλιασει η γλωσσα μας να λεμε οτι θα πρεπει να βρεθει μηχανικος μηχανολογος που να το κατεχει το αθλημα και παμε και βαζουμε αντλιες θερμοτητας αερος-νερου λες και βαζουμε κλιματιστικα, λογικο ειναι να βλεπουμε τετοιες καταναλωσεις

Οι καταναλωσεις μου για χειμωνα 2021 και 2022
Οταν λυσω και το overshoot προβλημα προβλεπω οτι θα πεσω ακομα περισσοτερο σε καταναλωσεις

image.png.061d0b325e03445f47ebbe81c1410ada.png

16 hours ago, star_cruiser said:

Ξέρει κανείς τι ακριβώς είναι το σφαλμα  CH014 στην LG? Από ότι βλέπω στον πίνακα με τα on/off το κανεί 2-3 φορές, βράδυ και προς ξημερώματα, και κυρίως τις μέρες που έχει κάτω από μηδέν βαθμούς έξω!!! Τις υπόλοιπες μέρες λειτουργεί μια χαρά! Στην ουσία κλείνει και μετά από λίγο ξανα ανοίγει η αντλία!!! Έχει τύχει σε κανέναν; (Σκέφτηκα μήπως παγώνουν τα νερά που τρέχουν από την αντλία επειδή δεν την έχω με σωληνάκι και τρέχει χύμα το νερό)

χμμμ...αυξησε τη ταχυτητα του κυκλοφορητη κατα πχ 5% για αρχη

Βρηκα και αυτο το διαγραμμα σχετικα

Page.jpg

Επεξ/σία από CptBill
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...