Προς το περιεχόμενο

LG Therma V αντλία θερμότητας - παραμετροποιήσεις - ρυθμισεις - overshoot πρόβλημα


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, ALXIOA είπε

70 ημέρες ρεύματος =430 ευρώ λογαριασμός ...σύνολο κατανάλωσης κιλοβατώρων 2295kw.. 

 

Αυτά έχουν οι αντλίες.... Περαστικά μας

Δε μας λες ούτε πόσο μεγάλη αντλια είναι, ούτε στους πόσους βαθμούς τη δουλεύεις, ούτε πόσο τη δουλεύεις, ούτε τι μόνωση έχει το σπίτι, ούτε σε τι κλίμα εισαι και περιμένεις να βγάλουμε άκρη. 

Με μια πρώτη ανάγνωση, αν τη δουλεύεις 24/7, 215 ευρώ το μήνα σύνολο ρεύμα είναι μια χαρά. Βάλε μηνιαίο λογαριασμό να μη σου έρχεται μαζεμένο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πώς δουλεύει η λειτουργία της απολύμανσης;

Έχω κάνει τις απαραίτητες ρυθμίσεις, το χειριστήριο γράφει ότι έχει ξεκινήσει η διαδικασία αλλά η θερμοκρασία των νερών δεν ανεβαίνει. Μήπως πρέπει να ανεβάσω και χειρικίνητα τους βαθμούς των ΖΝΧ και από το εικονίδιο της ντουζέριας;

Και η ένδειξη "διάρκεια" της λειτουργίας απολύμανσης, η οποία είναι στο 10, σε τι μονάδα μετράται, λεπτά... ώρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, dimpap61 είπε

Καλημέρα, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πώς δουλεύει η λειτουργία της απολύμανσης;

Έχω κάνει τις απαραίτητες ρυθμίσεις, το χειριστήριο γράφει ότι έχει ξεκινήσει η διαδικασία αλλά η θερμοκρασία των νερών δεν ανεβαίνει. Μήπως πρέπει να ανεβάσω και χειρικίνητα τους βαθμούς των ΖΝΧ και από το εικονίδιο της ντουζέριας;

Και η ένδειξη "διάρκεια" της λειτουργίας απολύμανσης, η οποία είναι στο 10, σε τι μονάδα μετράται, λεπτά... ώρες;

Θεωρητικά ανεβάζει την θερμοκρασία του ΖΝΧ στους 60 για να σκοτώσει τη λεγιονέλλα. Μπορεί η αντλία να το κάνει με χρήση αντιστάσεων (γιατί δεν μπορεί να φτάσει νερά πάνω από τους 60, ώστε να φέρει και το μπόιλερ στους 60). Οπότε αν δεν υπάρχει αντίσταση εγκατεστημένη, απλά να μην λειτουργεί η αντιστάθμιση - υπόθεση κάνω, δεν το γνωρίζω ας μας επιβεβαιώσει κάποιος LGάκιας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Insane84 είπε

Δε μας λες ούτε πόσο μεγάλη αντλια είναι, ούτε στους πόσους βαθμούς τη δουλεύεις, ούτε πόσο τη δουλεύεις, ούτε τι μόνωση έχει το σπίτι, ούτε σε τι κλίμα εισαι και περιμένεις να βγάλουμε άκρη. 

Με μια πρώτη ανάγνωση, αν τη δουλεύεις 24/7, 215 ευρώ το μήνα σύνολο ρεύμα είναι μια χαρά. Βάλε μηνιαίο λογαριασμό να μη σου έρχεται μαζεμένο. 

Τα έχω ξαναπεί .. αλλά αφού ρωτάς θα τα ξαναπώ .

Η αντλία μου είναι 12αρα.

 Σπίτι διαμέρισμα 95τμ μονωμένο με 10αρα μόνωση έξω και τριπλά τζάμια στα κουφώματα..

Σταθερή θερμοκρασία στους 21 βαθμούς. Παίζω μόνο με θερμοκρασία νερού.. και καμπύλη αντιστάθμισης..

δουλεύει εννοείται όλοι μέρα. Μαζί με znx για ζεστό νερό χρήσης...

Κλίμα είμαι βόρειο Μακεδονία που η θερμοκρασία έπαιζε για 2 βδομαδες από τους -4 έως 10.. 

Μηνιαίως λογαριασμος είναι.. ο ένας 251 και ο άλλος 225.. εννοείται μαζί με τις καταναλώσεις του σπιτιού...

Αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, ALXIOA είπε

Τα έχω ξαναπεί .. αλλά αφού ρωτάς θα τα ξαναπώ .

Η αντλία μου είναι 12αρα.

 Σπίτι διαμέρισμα 95τμ μονωμένο με 10αρα μόνωση έξω και τριπλά τζάμια στα κουφώματα..

Σταθερή θερμοκρασία στους 21 βαθμούς. Παίζω μόνο με θερμοκρασία νερού.. και καμπύλη αντιστάθμισης..

δουλεύει εννοείται όλοι μέρα. Μαζί με znx για ζεστό νερό χρήσης...

Κλίμα είμαι βόρειο Μακεδονία που η θερμοκρασία έπαιζε για 2 βδομαδες από τους -4 έως 10.. 

Μηνιαίως λογαριασμος είναι.. ο ένας 251 και ο άλλος 225.. εννοείται μαζί με τις καταναλώσεις του σπιτιού...

Αυτά...

Μία χαρά είσαι θεωρώ. 

 

 

Έτοιμες οι βαλβίδες. Μεγάλη ιστορία η όλη δουλειά. 7 ώρες να φτιαχτούν 5 fc. Παραθέτω φώτο πριν και μετά. Ακόμα δεν έχω βγάλει συμπεράσματα από τη λειτουργία τους. 

Όσον αφορά τα on off της αντλίας ο καυστηρατζής παραδέχτηκε ότι δεν είναι φυσιολογικά και ότι θα έπρεπε να δουλεύει χαμηλά. Μου συνέστησε να μιλήσω με το τηλεφωνικό κέντρο της lg για να έρθουν να το δουν, όπως μου είπε υπάρχει ανταπόκριση. Πιθανολογεί ότι η αντλία μου είναι πολύ μεγάλη για το σπίτι και ίσως πρέπει να μειώσουν την ισχύ της. (??) 

Ο υδραυλικός φάνηκε πιο ενημερωμένος. Μόνος του είπε ότι δεν έχω όγκο νερού πχ σε ενδοδαπεδια με μεγάλο όγκο νερού δε το κάνει ποτέ αυτό όπως μου είπε. Πρότεινε να μπει δοχείο διαστολής περίπου 80 λίτρα που τσίμα τσίμα χωράει στο χώρο της αντλίας μου. Κόστος κανενα 400αρι.

Πάρε το αυγό και κουρευτο... 

IMG_20240203_205522.jpg

IMG_20240203_205448.jpg

IMG_20240203_205603.jpg

Επεξ/σία από Insane84
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Τελικά υπάρχει κάποιος να με φωτίσει πώς γίνεται η διαδικασία της απολύμανσης στα ΖΝΧ;

Γιατί τα αναθεματισμένα με τίποτε δεν πηγαίνουν πάνω από 52 βαθμούς το πολύ.

Δεν έχει η αντλία αντιστάσεις αλλά υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να φθάσουν τα ΖΝΧ τουλάχιστον στους 60 βαθμούς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 04/02/2024 at 12:50, dimpap61 said:

Καλημέρα

Τελικά υπάρχει κάποιος να με φωτίσει πώς γίνεται η διαδικασία της απολύμανσης στα ΖΝΧ;

Γιατί τα αναθεματισμένα με τίποτε δεν πηγαίνουν πάνω από 52 βαθμούς το πολύ.

Δεν έχει η αντλία αντιστάσεις αλλά υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να φθάσουν τα ΖΝΧ τουλάχιστον στους 60 βαθμούς;

Λογικά εννοείς αυτό;(κατέβασε το manual τα εξηγεί μέσα κι για την 3 και 4 σειρά)

 

Spoiler

IMG_0554.jpeg

 

Επεξ/σία από star_cruiser
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 03/02/2024 at 20:58, Insane84 said:

Μία χαρά είσαι θεωρώ. 

 

 

Έτοιμες οι βαλβίδες. Μεγάλη ιστορία η όλη δουλειά. 7 ώρες να φτιαχτούν 5 fc. Παραθέτω φώτο πριν και μετά. Ακόμα δεν έχω βγάλει συμπεράσματα από τη λειτουργία τους. 

Όσον αφορά τα on off της αντλίας ο καυστηρατζής παραδέχτηκε ότι δεν είναι φυσιολογικά και ότι θα έπρεπε να δουλεύει χαμηλά. Μου συνέστησε να μιλήσω με το τηλεφωνικό κέντρο της lg για να έρθουν να το δουν, όπως μου είπε υπάρχει ανταπόκριση. Πιθανολογεί ότι η αντλία μου είναι πολύ μεγάλη για το σπίτι και ίσως πρέπει να μειώσουν την ισχύ της. (??) 

Ο υδραυλικός φάνηκε πιο ενημερωμένος. Μόνος του είπε ότι δεν έχω όγκο νερού πχ σε ενδοδαπεδια με μεγάλο όγκο νερού δε το κάνει ποτέ αυτό όπως μου είπε. Πρότεινε να μπει δοχείο διαστολής περίπου 80 λίτρα που τσίμα τσίμα χωράει στο χώρο της αντλίας μου. Κόστος κανενα 400αρι.

Πάρε το αυγό και κουρευτο... 

IMG_20240203_205522.jpg

IMG_20240203_205448.jpg

IMG_20240203_205603.jpg

Δηλαδή αν πάρουμε την LG και τους πούμε ότι η αντλία κάνει on-off θα στείλουν τεχνικό να την δει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, star_cruiser είπε

Λογικά εννοείς αυτό;(κατέβασε το manual τα εξηγεί μέσα κι για την 3 και 4 σειρά)

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

IMG_0554.jpeg

 

Εννοώ την διαδικασία απολύμανσης του μπόιλερ ΖΝΧ για την καταπολέμηση της λεγιονέλλας και που για εξοντωθούν τα βακτηρίδιά της χρειάζεται τουλάχιστον 60 βαθμούς νερό στο μπόιλερ. Υπάρχει και στο μενού η ρύθμιση απολύμανσης δεξαμενής αλλά δεν... Απ' ότι κατάλαβα επειδή η αντλία δεν έχει αντιστάσεις δεν μπορεί να ανεβάσει τη θερμοκρασία των νερών της πάνω από 60 βαθμούς ώστε να ζεστάνει και τα ΖΝΧ σ' αυτή την θερμοκρασία. Δεν ξέρω όμως αν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος ώστε να γίνει αυτό που εγώ δεν τον έχω βρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, kax54638 said:

Δηλαδή αν πάρουμε την LG και τους πούμε ότι η αντλία κάνει on-off θα στείλουν τεχνικό να την δει;

υπαρχει μεγαλη διαφορα μεταξυ του "η αντλια μου κανει on/off" και "θα πω οτι η αντλια μου κανει on/off"

Σε εμενα εστειλαν τεχνικο απο θεσσαλονικη. Ειμαι Βολο.

Πειραξε λιγο τη ταχυτητα του κυκλοφορητη και αυτο ηταν ολο. 

Δεν μπορει να υπαρξει λυση απο LG. 
Επισης αμα δεν εχετε δοχεια  αδρανειας και αρκετο ογκο νερου δλδ δουλευετε με fancoil, αυτο  ισως σημαινει υπαιτιοτητα της εγκατασταση σας. 

@sndev @mechpanos @jkoukos
Εστειλα στον ολλανδο που πουλαει τα esp32 με το print που αποτρεπει το on/off
Μου απαντησε οτι μπορει να μου στειλει αλλα δεν δουλυευει αψεγαδιαστα οποτε και ισως εχω θεματα

Σε καποιο σημειο μου ανεφερε το εξης "οτι εχει επισης το  M5stack atom s3 lite rs485"
Και οτι μπορει να τροφοδοτηθει με 12v

Πραγματικα ντρεπομαι να τον ρωτησω τι εννοει ο ποιητης. 
Τι ειναι τουτο? 
Η συσκευη esp32 δεν ειναι κατι σαν το waveshare που εχω?
Το M5stack atom  τι ρολο βαραει?

Επεξ/σία από CptBill
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Waveshare που έχεις είναι ένα module για επικοινωνία μέσω RS485 με την αντλία. Αυτό γίνεται μέσω Ethernet και εφαρμογής σε υπολογιστή. Δεν συνδέεται και δεν δουλεύει μέσω ΗΑ.

Για έλεγχο και λειτουργία της αντλίας μέσω ΗΑ χρειάζεται ένα ESP module μαζί με κάποιον converter RS485, μέσω του οποίου γίνεται σύνδεση με την αντλία.

Τέτοια λύση (αλλά WiFi) είναι το M5stack Atom lite μαζί με το αντίστοιχο RS485 που η εταιρεία τα δίνει ως κιτ αλλά και ξεχωριστά το καθένα (ανάλογα την χρήση που θέλει ο χρήστης).

Αντίστοιχα υπάρχουν δεκάδες άλλα ESP module πολύ φθηνότερα που μαζί με τον RS485 αντάπτορα που αναφέρθηκε πριν, κάνουν ακριβώς την ίδια δουλειά, με μόνη διαφορά ότι είναι σκέτα modules χωρίς πλαίσιο άρα ή θα το έχεις χύμα κάπου είτε μέσα σε κάποιο πλαστικό κουτί για προστασία.

Σε κάθε περίπτωση χρειάζεται να περαστεί ESPHome στο ΗΑ, αλλά και στο ίδιο το ESP για να δουλέψει. Οι οδηγίες και το yaml του Ολλανδού, ακριβώς αυτό αφορούν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Το Waveshare που έχεις είναι ένα module για επικοινωνία μέσω RS485 με την αντλία. Αυτό γίνεται μέσω Ethernet και εφαρμογής σε υπολογιστή. Δεν συνδέεται και δεν δουλεύει μέσω ΗΑ.

Για έλεγχο και λειτουργία της αντλίας μέσω ΗΑ χρειάζεται ένα ESP module μαζί με κάποιον converter RS485, μέσω του οποίου γίνεται σύνδεση με την αντλία.

Τέτοια λύση (αλλά WiFi) είναι το M5stack Atom lite μαζί με το αντίστοιχο RS485 που η εταιρεία τα δίνει ως κιτ αλλά και ξεχωριστά το καθένα (ανάλογα την χρήση που θέλει ο χρήστης).

Αντίστοιχα υπάρχουν δεκάδες άλλα ESP module πολύ φθηνότερα που μαζί με τον RS485 αντάπτορα που αναφέρθηκε πριν, κάνουν ακριβώς την ίδια δουλειά, με μόνη διαφορά ότι είναι σκέτα modules χωρίς πλαίσιο άρα ή θα το έχεις χύμα κάπου είτε μέσα σε κάποιο πλαστικό κουτί για προστασία.

Σε κάθε περίπτωση χρειάζεται να περαστεί ESPHome στο ΗΑ, αλλά και στο ίδιο το ESP για να δουλέψει. Οι οδηγίες και το yaml του Ολλανδού, ακριβώς αυτό αφορούν.

Από τη στιγμή που βλέπει παραμέτρους και στέλνει εντολές μεταξύ HA και αντλίας μέσω waveshare, θεωρητικά μπορεί να κάνει τα πάντα από το ha, με στήσιμο των κατάλληλων automations.

Ο Ολλανδός έχει φτιάξει το automation logic να τρέχει στο esp32, θεωρητικά και χωρίς να παρεμβαίνει το ha, με το οποίο απλά ρυθμίζεις και επιβλέπεις τι γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είδα πουθενά αναφορά του ότι χρησιμοποιεί το Waveshare. Αντίθετα πιστεύω ότι έχει κάνει δικής του υλοποίησης πλακέτα με ESP κλπ, όπως π.χ. ένας άλλος Ολλανδός και απλά δίνει τον κώδικα και πιθανόν την πουλά.

Ο αυτοματισμός της αντλίας υπάρχει ήδη στο yaml του ESP. Δεν χρειάζεται κάτι επιπλέον εκτός αν ο χρήστης θέλει και άλλα πράγματα. Φυσικά κάνει χρήση του ΗΑ για να μπορεί κατά το δοκούν να αλλάζει on the fly δεδομένα ρύθμισης.

Ψάχνοντας για σχετικές πληροφορίες έπεσα σε κάποιον που συνέδεε την αντλία μέσω ενός usb rs485 convert κατευθείαν στο ΗΑ. Εκεί βρήκα σύνδεσμο προς το φόρουμ του ΗΑ, όπου όντως το συγκεκριμένο Waveshare (αλλά και άλλα) παίζουν κατευθείαν με το ΗΑ.

Οπότε το ερώτημα είναι που χρειάζεται το ESP για τον αυτοματισμό που δίνει ο Ολλανδός; Αφού υπάρχει δυνατότητα τέτοια δυνατότητα, γιατί δεν τον έβαλε στο ΗΑ;

Επεξ/σία από jkoukos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...