Προς το περιεχόμενο

Arctic cooling aios σε προσφορα απο το site της, απο 61 ευρω + 6 μεταφορικα


mitsos185

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 minutes ago, AccountSaver said:

σε αυτά τα λεφτά σόρρυ κιόλας αλλά προτιμώ να τα δώσω σε κουτί + υδρόψυκτρα φάση αντίστοιχα :

(ποτέ μου δεν ήθελα να δίνω ένα κάρο λεφτά στα κουτιά, προτιμούσα να τα δώσω στο hardware . Δεν λέω να πάω να πάρω προς θεού κανένα της πλάκας του 20άρικου ,απλά καταλαβαίνεις ..)

https://www.skroutz.gr/s/44463626/Corsair-3000D-Airflow-TG-Gaming-Midi-Tower-Kouti-Ypologisti-me-Plaino-Parathyro-Leyko.html

+

360 LF και έγινα πιστεύω.

Εντάξει γούστα είναι αυτά, πχ εγώ είχα το Η500i και δεν έχω καμία συμπάθεια στα κουτιά με το shroud κάτω για το τροφοδοτικό. Περιορίζει πολύ το να βάλεις/βγάλεις καλώδια, ειδικά αν έχεις και HDD στις βάσεις αυτές.
Αλλά οκ ναι, αν το σκεπτικό είναι να το φτιάξεις μια φορά και δεν αλλάζεις τίποτα δεν έχει διαφορά. Εγώ εδώ αλλάζω ssd συνέχεια και έχω άμεση πρόσβαση στο modular part του τροφοδοτικού

11 minutes ago, SeNNinhA said:

Δεν βλεπω τον λογο να παει σε τετοια κοστη. Φθηνά κουτιά εχουν και καλή χωροταξία και καλό airflow.

ΠΧ.

Asus A21 Mini Tower Κουτί Υπολογιστή με Πλαϊνό Παράθυρο Λευκό | Skroutz.gr (πολυ ωραιο κουτακι το Asus, ανεμιστηρες βαζεις εσυ)

Darkflash DLC29 Gaming Full Tower Κουτί Υπολογιστή Λευκό | Skroutz.gr 

Darkflash DK360 Gaming Midi Tower Κουτί Υπολογιστή με Πλαϊνό Παράθυρο Λευκό | Skroutz.gr

Darkflash DLM200 Midi Tower Κουτί Υπολογιστή με Πλαϊνό Παράθυρο Λευκό | Skroutz.gr

Zalman i4 Gaming Midi Tower Κουτί Υπολογιστή Λευκό | Skroutz.gr (ειναι full mesh χωρις πλαινο παραθυρο ομως)

 

Γι΄αυτό και είπα ΑΝ ήταν φθηνότερο...αλλά και αυτά πάλι τα βλέπω με psu shroud οπότε είναι εύκολο skip για τις δικές μου ανάγκες πάντα. Αλλά δείχνουν όμορφα τα άτιμα 

24 minutes ago, vdeseris said:

είναι και αυτό ωραίο αλλά όταν πας σε τόσα λεφτά...το σκέφτεσαι μετά ότι με λίγο παραπάνω πας στα Ο11 και δεν κοιτάς πίσω!
Αν δεν είχε το psu shroud το σκεφτόμουν για έναν docker home server που έχω στα πλάνα να κάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 369
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, AccountSaver said:

με το ρημάδι το zalman S5 δεν με παίρνει... δεν έχει που δεν έχει χώρο. Μόνο επάνω μπορώ να βάλω και πάνω έχει μέγεθος για 240...

 

15 minutes ago, SeNNinhA said:

Δεν βλεπω τον λογο να παει σε τετοια κοστη. Φθηνά κουτιά εχουν και καλή χωροταξία και καλό airflow.

ΠΧ.

Asus A21 Mini Tower Κουτί Υπολογιστή με Πλαϊνό Παράθυρο Λευκό | Skroutz.gr (πολυ ωραιο κουτακι το Asus, ανεμιστηρες βαζεις εσυ)

Darkflash DLC29 Gaming Full Tower Κουτί Υπολογιστή Λευκό | Skroutz.gr 

Darkflash DK360 Gaming Midi Tower Κουτί Υπολογιστή με Πλαϊνό Παράθυρο Λευκό | Skroutz.gr

Darkflash DLM200 Midi Tower Κουτί Υπολογιστή με Πλαϊνό Παράθυρο Λευκό | Skroutz.gr

Zalman i4 Gaming Midi Tower Κουτί Υπολογιστή Λευκό | Skroutz.gr (ειναι full mesh χωρις πλαινο παραθυρο ομως)

 

To υψος/παχος να προσεξει γιατι και εμενα ελεγε το DLM21 οτι παιρνει 240 TOP και ειδαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Εντάξει γούστα είναι αυτά, πχ εγώ είχα το Η500i και δεν έχω καμία συμπάθεια στα κουτιά με το shroud κάτω για το τροφοδοτικό. Περιορίζει πολύ το να βάλεις/βγάλεις καλώδια, ειδικά αν έχεις και HDD στις βάσεις αυτές.

Ούτε κι εμενα μου αρεσει το PSU shroud αλλα τα εβαλα μιας και το zalman | PSU, Cases, CPU Coolers είναι της ίδιας λογικής

Εαν πρόεσεξες ομως εβαλα κουτια που τουλαχιστον υπαρχει airflow μεσω του PSU shroud (εκτος απο ενα).\

Προσωπικά εχω το CoolerMaster Qube 500 (βγαίνει και σε ασπρο) 

QUBE 500 Flatpack Black & White Edition | Cooler Master

Βεβαια σε αυτο σε πολλους δεν αρεσει οτι το PSU ειναι μπροστα. Αλλα ειναι πολύ compact και με καλο αερισμο.

 

Τα κουτια ειναι προσωπικό γούστο πρωτα απ όλα και μετα κανεις τους συμβιβασμους που αντεχεις.

17 λεπτά πριν, GeorgeVasil είπε

 

To υψος/παχος να προσεξει γιατι και εμενα ελεγε το DLM21 οτι παιρνει 240 TOP και ειδαμε...

Εαν προσεξεις στα κουτια που εβαλα σαν παραδειγμα υπάρχει μεγαλο clearance μεταξυ motherboards και οροφης του κουτιου.

Ειναι κατι που επιβαλεται να τσεκαρεις παντα μα παντα.

image.png.b38dcab1ae383e26e9d19b6df375b44c.png

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό το Α21 asus μου τρώει το χέρι τώρα... είμαι και φούλ σε καλά ανεμιστήρια γιατί τα είχα αλλάξει...βρε ... βρε...βρε...

ΑΧ γιατί είναι Σάββατο; και να με τρώει το χέρι; ας πάω για ένα καφέ....

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, SeNNinhA said:

Ούτε κι εμενα μου αρεσει το PSU shroud αλλα τα εβαλα μιας και το zalman | PSU, Cases, CPU Coolers είναι της ίδιας λογικής

Εαν πρόεσεξες ομως εβαλα κουτια που τουλαχιστον υπαρχει airflow μεσω του PSU shroud (εκτος απο ενα).\

Προσωπικά εχω το CoolerMaster Qube 500 (βγαίνει και σε ασπρο) 

QUBE 500 Flatpack Black & White Edition | Cooler Master

Βεβαια σε αυτο σε πολλους δεν αρεσει οτι το PSU ειναι μπροστα. Αλλα ειναι πολύ compact και με καλο αερισμο.

 

Τα κουτια ειναι προσωπικό γούστο πρωτα απ όλα και μετα κανεις τους συμβιβασμους που αντεχεις.

Εαν προσεξεις στα κουτια που εβαλα σαν παραδειγμα υπάρχει μεγαλο clearance μεταξυ motherboards και οροφης του κουτιου.

Ειναι κατι που επιβαλεται να τσεκαρεις παντα μα παντα.

Ωραίο το Qube 500!

3 minutes ago, AccountSaver said:

αυτό το Α21 asus μου τρώει το χέρι τώρα... είμαι και φούλ σε καλά ανεμιστήρια γιατί τα είχα αλλάξει...βρε ... βρε...βρε...

ΑΧ γιατί είναι Σάββατο; και να με τρώει το χέρι; ας πάω για ένα καφέ....

Ναι και αυτό είναι ωραίο! Με έβαλε και μένα σε σκέψεις αλλά όταν βλέπω διαθέσιμο και jmctech σκέφτομαι 2025...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Ωραίο το Qube 500!

Ναι και αυτό είναι ωραίο! Με έβαλε και μένα σε σκέψεις αλλά όταν βλέπω διαθέσιμο και jmctech σκέφτομαι 2025...

ε εντάξει το έχουν και άλλοι δεν με καίει αυτό. Jmtech απλά ποτέ ,και το corsair 3000d 

 https://www.skroutz.gr/s/44463626/Corsair-3000D-Airflow-TG-Gaming-Midi-Tower-Kouti-Ypologisti-me-Plaino-Parathyro-Leyko.html

πολλά ωραίο πολλά ωραίο :D 

πε καταστροφή σαββατιάτικα. 

όχι τίποτα άλλο θα χάσουμε και τις προσφορές της arctic

 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ήθελα να πάρω το Lian Li O11 Vision αλλά δεν έπαιρνε την ALF II 420mm και έτσι κατέληξα στο Lian Li O11D Evo RGB το οποίο μόνο Midi tower δεν το λες με τον όγκο που έχει, μπορεί σε ύψος να θεωρείται midi αλλά από μήκος και πάχος είναι θηρίο. Βασικά άμα το γυρίσεις ανάποδα γίνεται full tower :P.

Τα μόνα σημεία που με ξενέρωσαν στο κουτί είναι ότι με Full ATX mobo+ALF II 420mm+3x140mm fans στον πάτο είχα θέμα με τα καλώδια κάτω στην μητρική USB/SYS FANS/Audio επειδή βρίσκουν στα Fans και πιέζονται πολύ. H mobo να πάει πιο ψηλά δεν παίζει λόγω ψυγείου της Freezer.

Το 2ο που με ξενέρωσε είναι ότι ενώ στο πλάι λέει ότι παίρνει 3x140mm fans στην πραγματικότητα δεν μπαίνουν, τα έβαλα με αρκετό ζόρι και αρκετά σφηνωτά, επίσης η μεταλλική βάση που έχει είναι μικρότερη από 420mm(395mm) με αποτέλεσμα τα 2 ακριανά fans πάνω και κάτω να κρατιούνται από 2 βίδες το καθένα. 

Τώρα για τον χώρο πίσω που είπε ο @comfuzio δεν είχα θέμα μιας και τα ρεύματα από τα fans τα έριξα όλα πάνω στην μητρική και πήρα έναν Razor Chroma a-rgb controller μόνο για τα φωτάκια.  Θέμα έχω ότι δεν φτάνουν όλα τα καλώδια στον controller για να τον βάλω στον κορμό του κουτιού και τον έχω στον αέρα, θα χρειαστώ a-rgb 5v 3pin cable extensions

 

IMG20240330110600.jpg.3d923d08cfd57a50d4c041c60c970d39.jpgIMG20240330111018.jpg.6775537b4d3196f10fbcbc4ac4362456.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Ωραίο το Qube 500!

Ναι και αυτό είναι ωραίο! Με έβαλε και μένα σε σκέψεις αλλά όταν βλέπω διαθέσιμο και jmctech σκέφτομαι 2025...

Το cube με ολα πανω. Εχω κρατησει μονο τα led απο τις μνημες μιας και δεν ειμαι φιλος των led.

Δεν εχω βαλει καν ακομη την LF3. H LF2 240 ειναι πανω τωρα. Μπορει να την βαλω αργοτερα. Μεχρι 240 μπαινει αλλα μου ειναι υπεραρκετη. Ο πίσω ανεμιστηρας πρεπει να αλλαχθει σε καποια στιγμη και αυτος με ενα Artic P12. Κατω εχει Bionic 140. Δεν ειναι κακος βεβαια.

R7800x3d-5.jpg.563f6586b744e57dcc105744cd6af48f.jpg

6 λεπτά πριν, AccountSaver είπε

ε εντάξει το έχουν και άλλοι δεν με καίει αυτό. Jmtech απλά ποτέ ,και το corsair 3000d 

 https://www.skroutz.gr/s/44463626/Corsair-3000D-Airflow-TG-Gaming-Midi-Tower-Kouti-Ypologisti-me-Plaino-Parathyro-Leyko.html

πολλά ωραίο πολλά ωραίο :D 

πε καταστροφή σαββατιάτικα. 

όχι τίποτα άλλο θα χάσουμε και τις προσφορές της arctic

 

ΟΧΙ στο Corsair 3000D.

Δεν εχει clearance στην οροφη για AIO και θα αρχιζεις να παιδευεσαι για να την βαλεις

Οριακά ισα ισα βαζεις ανεμιστηρες εκει

image.png.1dd905ffcdadd150d004813e7b493c81.png

20 λεπτά πριν, AccountSaver είπε

αυτό το Α21 asus μου τρώει το χέρι τώρα... είμαι και φούλ σε καλά ανεμιστήρια γιατί τα είχα αλλάξει...βρε ... βρε...βρε...

ΑΧ γιατί είναι Σάββατο; και να με τρώει το χέρι; ας πάω για ένα καφέ....

Το ASUS ειναι πολυ βολικο κουτι

Επανω μπαινει και 280 και 360 ΑΙΟ χωρις να κουτουλαει με μνημες motherboard.

Πολύ airflow επισης και 33mm απο πίσω για cable management.

ASUS A21 Case|Cases|ASUS Global

image.png.f153c696e93e7dfea7a66920e1e0b28b.png

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι το 3000D παιρνει και 280 στην οροφη.Στην ουσια ειναι ενα 4000D χωρις 2-3 feautures οχι και ζωτικης σημασιας θα ελεγα αλλα περι ορεξεως.Το 011 ειναι αρκετα ομορφο,ημουν ετοιμος να το παρω αλλα πολυ φαρδυ,δεν χωραει εκει που θελω να το βαλω.Πηγα στο lancool mesh ii white,απιστευτη ποιοτητα η Lian Li παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, LouCi4er είπε

Νομιζω οτι το 3000D παιρνει και 280 στην οροφη.Στην ουσια ειναι ενα 4000D χωρις 2-3 feautures οχι και ζωτικης σημασιας θα ελεγα αλλα περι ορεξεως.Το 011 ειναι αρκετα ομορφο,ημουν ετοιμος να το παρω αλλα πολυ φαρδυ,δεν χωραει εκει που θελω να το βαλω.Πηγα στο lancool mesh ii white,απιστευτη ποιοτητα η Lian Li παντως.

Εαν ειναι οπως τα λες τοτε χωράει και θα εχεις αυτο 

(οι φωτογραφιες ειναι απο ιντερνετ σε 4000D με 280 ΑΙΟs)

CofZxfn.jpeg

 

CDN media

 

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε phanteks enthoo pro οριακα χωρεσε η 360 επανω αφαιρωντας το drive bay απο μπροστα. Εχει 1 χιλιοστο κενο απο τον VRM cooler της MB.

image.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για fan control που αναφέρθηκε εγώ έτσι παίζω με τέτοιο layout, πολυ αθόρυβο με τον περισσότερο θόρυβο προφανώς οι 5x HDD

 

fans.png

Επεξ/σία από Hacker?pcs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, SeNNinhA said:

Τα κουτια ειναι προσωπικό γούστο πρωτα απ όλα και μετα κανεις τους συμβιβασμους που αντεχεις.

Εαν προσεξεις στα κουτια που εβαλα σαν παραδειγμα υπάρχει μεγαλο clearance μεταξυ motherboards και οροφης του κουτιου.

Ειναι κατι που επιβαλεται να τσεκαρεις παντα μα παντα.

image.png.b38dcab1ae383e26e9d19b6df375b44c.png

 

Εχει μεγάλο Clearence αλλά οχι αρκετό...για την LF3.

IMG_1027.jpg.deba433a9642d8c9c2bdbc21ca9de24c.jpg

 

IMG_1028.jpg.0bc8bcdf691b3ae4c8010e33dc697bdb.jpg

 

 

IMG_1031.jpg.27ef0b241993f57edabc90be55cc27cf.jpg

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...