Προς το περιεχόμενο

Arctic cooling aios σε προσφορα απο το site της, απο 61 ευρω + 6 μεταφορικα


mitsos185

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 hours ago, just getting started said:

Δεν έχει η μητρική CPU optional και pump header για να βάλεις το VRM και pump αντίστοιχα ε? Πάντως και με το aio καλώδιο μια χαρά θα είναι.

Εντωμεταξύ εγώ σκεφτόμουν να γυρίσω πάνω τους σωλήνες γιατί όπως είναι τώρα κάνουν πιο κλειστή καμπύλη και ακουμπάνε το πλαϊνό τζάμι. Ακούγεται αρκετά ο αέρας?

Δεν ακούγεται αέρας εν τέλη. Την πρώτη ήμερα μεχρι να κανει settle και να κυκλοφορήσουν τα νερα.

Έχει η μητρική 5 fan header το 1 CPU/1 CPU-WP/3 CHA-WP αλλα τα τρωω με αλλα 3 fan οποτε γιαυτο περιμενω το hub.

Σε idle με το 1 καλώδιο την ακουω την αντλια και δεν ειναι λιγο. Μολις βαλλω load δεν ακούγεται.

Ελπιζω οταν το ξεχωρίσω σε 3 καλωδια να το στρωσω με τις αναλογες στροφες.

14600Κ με ~257W load ειμαστε στα ορια του throtling μετα απο ωρα. (92-97)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 369
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

42 minutes ago, GeorgeVasil said:

Δεν ακούγεται αέρας εν τέλη. Την πρώτη ήμερα μεχρι να κανει settle και να κυκλοφορήσουν τα νερα.

Έχει η μητρική 5 fan header το 1 CPU/1 CPU-WP/3 CHA-WP αλλα τα τρωω με αλλα 3 fan οποτε γιαυτο περιμενω το hub.

Σε idle με το 1 καλώδιο την ακουω την αντλια και δεν ειναι λιγο. Μολις βαλλω load δεν ακούγεται.

Ελπιζω οταν το ξεχωρίσω σε 3 καλωδια να το στρωσω με τις αναλογες στροφες.

14600Κ με ~257W load ειμαστε στα ορια του throtling μετα απο ωρα. (92-97)

Πάει τόσο πάνω σε temps ο 14600Κ;
εμένα το μαξ που είδα ήταν 80c με τον 5900x και αυτό έπαιζα αρκετή ώρα βαρύ παιχνίδι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GeorgeVasil είπε

Δεν ακούγεται αέρας εν τέλη. Την πρώτη ήμερα μεχρι να κανει settle και να κυκλοφορήσουν τα νερα.

Έχει η μητρική 5 fan header το 1 CPU/1 CPU-WP/3 CHA-WP αλλα τα τρωω με αλλα 3 fan οποτε γιαυτο περιμενω το hub.

Σε idle με το 1 καλώδιο την ακουω την αντλια και δεν ειναι λιγο. Μολις βαλλω load δεν ακούγεται.

Ελπιζω οταν το ξεχωρίσω σε 3 καλωδια να το στρωσω με τις αναλογες στροφες.

14600Κ με ~257W load ειμαστε στα ορια του throtling μετα απο ωρα. (92-97)

Δοκίμασε να δεις πως συμπεριφέρεται ενεργοποιοντας το performance mode.

Σε κάθε περίπτωση σε όλα τα συστήματα ψύξης το week point που περιορίζει την απόδοση είναι το μέγεθος των επιφανειών διεπαφής

Α) μεταξύ του chipset της CPU και του μεταλλικου καπακιού της

Β) μεταξύ του μεταλλικου καπακιού και της πλάκας του συστήματος ψύξης 

Σε κάθε περίπτωση δυστυχώς και τα δύο έχουν πεπερασμένο επιφάνεια.

Τα ψυγεία ήδη έχουν πολύ μεγάλη επιφάνεια. Ακόμη και τα μικρά. Εάν τσεκάρουμε τις θερμοκρασιες των υγρών τους δεν ανεβαίνουν ιδιαίτερα πολύ σε σχέση με την θερμοκρασία της CPU. Εάν κάποιος σε κάποια Custom υδροψυξη έχει βάλλει θεσμικούς αισθητήρες και στους δυο κλάδους μπορεί να μας πει.

 

Προσωπικά θα έκανα δύο πράγματα στην δική σου περιπτωση:

1) θα άνοιγα το καπάκι της CPU και θα έβαζα πάστα ανάμεσα στο chip και το μεταλλικό καπάκι.

2) θα χρησιμοποιούσα liquid metal thermal paste μεταξύ CPU και AIO. Εάν κάπου πρέπει να χρησιμοποιηθεί λογικά είναι σε τέτοιες περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο απλό είναι να κατεβάσεις τα watt του επεξεργαστή. Στον 14700k είμαι στα 175 watt για κάθε μέρα. Δεν χρειάζεται παραπάνω watt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, comfuzio said:

Πάει τόσο πάνω σε temps ο 14600Κ;
εμένα το μαξ που είδα ήταν 80c με τον 5900x και αυτό έπαιζα αρκετή ώρα βαρύ παιχνίδι

44 minutes ago, vdeseris said:

Το πιο απλό είναι να κατεβάσεις τα watt του επεξεργαστή. Στον 14700k είμαι στα 175 watt για κάθε μέρα. Δεν χρειάζεται παραπάνω watt

Εχω B760 μητρικη, εχω βγαλει τα ορια, αλλα δεν εχω βρει ακομα πως πευτει το vcore γιατι δινει 1.37-1.40 ενω πρεπει 1.25 για 5300 στα P-Cores και 4000 στα E-cores. Αυτες ειναι μετα απο κανενα 10λεπτο Cinebench R23 στις μεγιστες συχνοτητες. 

Θα βρω πως παιζει το offset (αν παιζει) και θα ξανα ποσταρω.

Βασιλη χαθηκαμε :P

 

1 hour ago, SeNNinhA said:

Δοκίμασε να δεις πως συμπεριφέρεται ενεργοποιοντας το performance mode.

Σε κάθε περίπτωση σε όλα τα συστήματα ψύξης το week point που περιορίζει την απόδοση είναι το μέγεθος των επιφανειών διεπαφής

Α) μεταξύ του chipset της CPU και του μεταλλικου καπακιού της

Β) μεταξύ του μεταλλικου καπακιού και της πλάκας του συστήματος ψύξης 

Σε κάθε περίπτωση δυστυχώς και τα δύο έχουν πεπερασμένο επιφάνεια.

Τα ψυγεία ήδη έχουν πολύ μεγάλη επιφάνεια. Ακόμη και τα μικρά. Εάν τσεκάρουμε τις θερμοκρασιες των υγρών τους δεν ανεβαίνουν ιδιαίτερα πολύ σε σχέση με την θερμοκρασία της CPU. Εάν κάποιος σε κάποια Custom υδροψυξη έχει βάλλει θεσμικούς αισθητήρες και στους δυο κλάδους μπορεί να μας πει.

Προσωπικά θα έκανα δύο πράγματα στην δική σου περιπτωση:

1) θα άνοιγα το καπάκι της CPU και θα έβαζα πάστα ανάμεσα στο chip και το μεταλλικό καπάκι.

2) θα χρησιμοποιούσα liquid metal thermal paste μεταξύ CPU και AIO. Εάν κάπου πρέπει να χρησιμοποιηθεί λογικά είναι σε τέτοιες περιπτώσεις.

Δεν έχει αλλάξει κάτι με το performance mode. Υποθέτω πως από κάποια RPM και κάτω απλά κάνει θόρυβο. 

Το ψυγείο όπως λες είναι ελαφρως χλιαρο ..αλλα οχι οπως θα ηθελα...

σε αλλες υδροψυξεις που ειχα ακομα και custom ζεστενοταν και ελεγες αιντε κανουμε δουλεια. Αρχιζουν να μπαινουν υποψίες για το πατημα κτλ.

Καπακι δεν ανοιγω, ισως οταν περασει η εγγυηση, επισης δεν δινω 20 ευρω για 3 βαθμους κατω :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GeorgeVasil είπε

Εχω B760 μητρικη, εχω βγαλει τα ορια, αλλα δεν εχω βρει ακομα πως πευτει το vcore γιατι δινει 1.37-1.40 ενω πρεπει 1.25 για 5300 στα P-Cores και 4000 στα E-cores. Αυτες ειναι μετα απο κανενα 10λεπτο Cinebench R23 στις μεγιστες συχνοτητες. 

Θα βρω πως παιζει το offset (αν παιζει) και θα ξανα ποσταρω.

Βασιλη χαθηκαμε :P

 

Δεν έχει αλλάξει κάτι με το performance mode. Υποθέτω πως από κάποια RPM και κάτω απλά κάνει θόρυβο. 

Το ψυγείο όπως λες είναι ελαφρως χλιαρο ..αλλα οχι οπως θα ηθελα...

σε αλλες υδροψυξεις που ειχα ακομα και custom ζεστενοταν και ελεγες αιντε κανουμε δουλεια. Αρχιζουν να μπαινουν υποψίες για το πατημα κτλ.

Καπακι δεν ανοιγω, ισως οταν περασει η εγγυηση, επισης δεν δινω 20 ευρω για 3 βαθμους κατω :P

 

Πάμε για κανένα καφέ να τα συζητήσουμε 😎

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GeorgeVasil είπε

Steel Legend :P

παθών με 13600κ και b760 tomahawk για αυτο ρωτησα. σε στοκ τραβουσε 220w under load. τελικα ανακαλυψα ότι με B760 δεν μπορεις να κανεις Undervolting εκτος και αν η μητρικη έχει ένα παλιό Microcode. αν η μητρική έχει αυξημένα ρευματα ζεις με αυτα, διαφορετικα  μπορεις μονο να κατεβασεις το cpu load και να χασεις αποδοση.

Μετά έβαλα μια gigabyte z790, ceteris paribus, η οποία σε στοκ τραβαει 160w με ανωτερο r23 εν τελει από την tomahawk των 220w.

b760 και "k" επεξεργαστες δεν ματσαρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, bower said:

παθών με 13600κ και b760 tomahawk για αυτο ρωτησα. σε στοκ τραβουσε 220w under load. τελικα ανακαλυψα ότι με B760 δεν μπορεις να κανεις Undervolting εκτος και αν η μητρικη έχει ένα παλιό Microcode. αν η μητρική έχει αυξημένα ρευματα ζεις με αυτα, διαφορετικα  μπορεις μονο να κατεβασεις το cpu load και να χασεις αποδοση.

Μετά έβαλα μια gigabyte z790, ceteris paribus, η οποία σε στοκ τραβαει 160w με ανωτερο r23 εν τελει από την tomahawk των 220w.

b760 και "k" επεξεργαστες δεν ματσαρουν.

Εχει εμενα επιλογη 0χ104 microcode αλλα δεν εχω προλάβει να δοκιμασω ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύνδεσα την Liquid Freezer III 240 A-RGB αλλά δεν ανάβουν τα led ούτε γυρίζει ο ανεμιστήρας στη cpu (στο ψυγείο γυρίζουν). Ξέρεις κανείς τι μπορεί να έχω κάνει λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, @ngelos είπε

Σύνδεσα την Liquid Freezer III 240 A-RGB αλλά δεν ανάβουν τα led ούτε γυρίζει ο ανεμιστήρας στη cpu (στο ψυγείο γυρίζουν). Ξέρεις κανείς τι μπορεί να έχω κάνει λάθος;

το 5v 3pin καλώδιο το σύνδεσες κάπου για να ανάψουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, @ngelos είπε

Εννοείς το JRAINBOW ;

Ο φωτισμός a-rgb δουλεύει με αυτό το καλώδιο 5v 3pin το οποίο πρέπει να συνδεθεί είτε στον controller της μητρικής εφόσον έχει είτε σε ξεχωριστό a-rgb controller

Hf20f1649c57342cdb4b8bbe62832ab5e0.webp.14e0e5c1ae952ff3c5ca5757821485ef.webp

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...