Προς το περιεχόμενο

Arctic cooling aios σε προσφορα απο το site της, απο 61 ευρω + 6 μεταφορικα


mitsos185

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, @ngelos said:

Πάντως κάνει έναν θόρυβο η υδρόψυξη. Δεν είναι και η πιο αθόρυβη... 

Με την αντλία στο 0 (1100rpm), τα fans 700rpm, έχοντας αφαιρέσει το VRM fan και με custom curve πάλι σε ενοχλεί;

Σίγουρα υπάρχουν πιο αθόρυβες αντλίες αλλά προσωπικά με το κουτί στο πάτωμα δεν με ενοχλεί και έχω πολύ μικρή ανοχή στο θόρυβο.

Φυσικά αν έχεις βάλει το AIO πάνω και τρώει 400watt από τη GPU όπως κάνουν οι περισσότεροι μετά δεν φταίει η αντλία.

Αν πάλι ο θόρυβος δεν είναι από την αντλία αλλά είναι ήχος νερού τότε μάλλον η τοποθέτηση είναι με τους σωλήνες σε λάθος θέση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 369
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, elpenor είπε

Με την αντλία στο 0 (1100rpm), τα fans 700rpm, έχοντας αφαιρέσει το VRM fan και με custom curve πάλι σε ενοχλεί;

Σίγουρα υπάρχουν πιο αθόρυβες αντλίες αλλά προσωπικά με το κουτί στο πάτωμα δεν με ενοχλεί και έχω πολύ μικρή ανοχή στο θόρυβο.

Φυσικά αν έχεις βάλει το AIO πάνω και τρώει 400watt από τη GPU όπως κάνουν οι περισσότεροι μετά δεν φταίει η αντλία.

Αν πάλι ο θόρυβος δεν είναι από την αντλία αλλά είναι ήχος νερού τότε μάλλον η τοποθέτηση είναι με τους σωλήνες σε λάθος θέση.

Για να την βάλω πάνω την αγόρασα καθώς είχα μία NZXT μπροστά και μου έτρωγε χώρο από την κάρτα γραφικών. 
Ο ήχος που ακούγεται είναι σαν ηλεκτρικής σκούπας (όχι τόσο δυνατός βέβαια αλλά ενοχλεί), σε σύγκριση με την NZXT που είχα πριν και δεν άκουγα τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, @ngelos said:

Για να την βάλω πάνω την αγόρασα καθώς είχα μία NZXT μπροστά και μου έτρωγε χώρο από την κάρτα γραφικών. 
Ο ήχος που ακούγεται είναι σαν ηλεκτρικής σκούπας (όχι τόσο δυνατός βέβαια αλλά ενοχλεί), σε σύγκριση με την NZXT που είχα πριν και δεν άκουγα τίποτα. 

Τη συγκεκριμένη αντλία (με τα settings που έγραψα) μπορώ να την ακούσω αν έχει απόλυτη ησυχία και πλησιάσω το κεφάλι μου. Εσύ την περιγράφεις σαν σκούπα. Υπάρχει πελώρια απόσταση ανάμεσα στα δύο.

Από τη στιγμή που δεν αναφέρεις καμία πληροφορία ενώ ήμουν τόσο αναλυτικός για το αθόρυβο setup υποθέτω ότι δεν θέλεις κάποια συμβουλή.

Από τη στιγμή που συγκρίνεις AIO που το ένα ήταν μπροστά και το άλλο πάνω, με διαφορετικά πάχη, fans, δυνατότητες ψύξης χωρίς καν ίδια rpm ή κάποιου άλλου είδους normalization πιστεύω ότι θα βγάλεις σίγουρα λάθος συμπεράσματα.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, elpenor είπε

Από τη στιγμή που δεν αναφέρεις καμία πληροφορία ενώ ήμουν τόσο αναλυτικός για το αθόρυβο setup υποθέτω ότι δεν θέλεις κάποια συμβουλή.

Με ποιο πρόγραμμα την ρυθμίζεις; Δεν βρίσκω κάποιο software στο site ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 minutes ago, @ngelos said:

Με ποιο πρόγραμμα την ρυθμίζεις; Δεν βρίσκω κάποιο software στο site ...

Μέσα από το bios προσωπικά αλλά όλοι που ξέρω με το https://getfancontrol.com/.

Δοκίμασε να βγάλεις και το vrm fan. (το μαγνητικό καπάκι)

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 hours ago, @ngelos said:

Πάντως κάνει έναν θόρυβο η υδρόψυξη. Δεν είναι και η πιο αθόρυβη... 

κάνει ενα θορυβο που περιγραφεις σε συγκεκριμένες στροφες που το λυνεις με Curve.. κατα τα αλλα ειναι αθορυβη πιο αθορυβη τουλαχιστον απο την LF2 που εχω στο διπλα PC.

και για να ακουσω κατι θα πρεπει να κολλησω το αυτι διπλα στον πυργο οπως ο φιλος παραπανω..

Επεξ/σία από GeorgeVasil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης να πούμε ότι η LF3 έχει και 2800 μέγιστες (πραγματικές) στροφές.

Αν την τρέξει κάποιος στις ~2100 που είναι οι μέγιστες της lf2 ακούγεται ελάχιστα πιο πολύ, και όντως πρέπει να στήσεις αυτί για να την ακούσεις. Προσωπικά την έχω με pwm curve σε μαξ 1800 (πραγματικές, περίπου 2700 στο hwinfo) στροφές ανάλογα τα CPU temps και είναι μια χαρά.

Και γενικά για όσους έχουν τα τρία ξεχωριστά καλώδια, οι πραγματικές στροφές είναι περίπου τα 2/3 από αυτά που αναγράφονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, just getting started said:

Επίσης να πούμε ότι η LF3 έχει και 2800 μέγιστες (πραγματικές) στροφές.

Αν την τρέξει κάποιος στις ~2100 που είναι οι μέγιστες της lf2 ακούγεται ελάχιστα πιο πολύ, και όντως πρέπει να στήσεις αυτί για να την ακούσεις. Προσωπικά την έχω με pwm curve σε μαξ 1800 (πραγματικές, περίπου 2700 στο hwinfo) στροφές ανάλογα τα CPU temps και είναι μια χαρά.

Και γενικά για όσους έχουν τα τρία ξεχωριστά καλώδια, οι πραγματικές στροφές είναι περίπου τα 2/3 από αυτά που αναγράφονται.

αυτο πως προκυπτει? Γιατι εμενα στο Hwinfo που τα εχω με ενα καλωδιο λεει ~800-900RPM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, GeorgeVasil said:

αυτο πως προκυπτει? Γιατι εμενα στο Hwinfo που τα εχω με ενα καλωδιο λεει ~800-900RPM.

Με το ένα καλώδιο το μόνο που μετράει και δείχνει το pwm είναι οι στροφές των ανεμιστήρων.

Αλλά ελέγχει κανονικά μέσω pwm και το pump+VRM fan ταυτόχρονα. Φαντάζομαι με το ίδιο ποσοστό που εφαρμόζει στα radiator fans.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, just getting started said:

Με το ένα καλώδιο το μόνο που μετράει και δείχνει το pwm είναι οι στροφές των ανεμιστήρων.

Αλλά ελέγχει κανονικά μέσω pwm και το pump+VRM fan ταυτόχρονα. Φαντάζομαι με το ίδιο ποσοστό που εφαρμόζει στα radiator fans.

ΟΚ! το πραγματικό που λες παραπανω πως προκυπτει?

γιατι οπως ειπα παραπανω σε καποιες συγκεκριμένες στροφες κανει εναν ενοχλητικό θορυβο σαν να συντονίζει κτλ κτλ ο οποιος φευγει οταν αλλαξουν οι στροφες. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, GeorgeVasil said:

ΟΚ! το πραγματικό που λες παραπανω πως προκυπτει?

Από ότι είχα διαβάσει μια απάντηση της arctic η αντλία στέλνει τρεις παλμούς ανά rpm αντί για δύο. Οπότε 4200x(2/3)=2800 rpm.

Έχουν και ένα pdf στην σελίδα τους για τις LF3 με γράφημα pwm pump readout vs actual rpm ανά ποσοστό pwm, στο οποίο έχουν και τα radiator fans.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο καιρό που το παρακολουθώ αυτό είμαι στην πρίζα να πάρω. Έκατσα κ μέτρησα το κουτί μου και ενώ στην γενική επιγραφή γράφει ότι παίρνει μέχρι 280mm/320mm , ούτε καν. Οριακά να παίρνει 2x120mm ανεμιστήρες στην πάνω θέση. Συνεπώς αν θα κάνει μόνο ο Liquid Freezer III 240. Και αυτό οριακά φοβάμαι. 
Το κουτί είναι του πλαισίου  το Turbo-X Erebus II Midi Tower. 
Μήπως έχει κάποιος ήδη βάλει σε τέτοιο κουτί για να έχω μια εκτίμηση; 
🙏🏽

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, GeeJay είπε

Τόσο καιρό που το παρακολουθώ αυτό είμαι στην πρίζα να πάρω. Έκατσα κ μέτρησα το κουτί μου και ενώ στην γενική επιγραφή γράφει ότι παίρνει μέχρι 280mm/320mm , ούτε καν. Οριακά να παίρνει 2x120mm ανεμιστήρες στην πάνω θέση. Συνεπώς αν θα κάνει μόνο ο Liquid Freezer III 240. Και αυτό οριακά φοβάμαι. 
Το κουτί είναι του πλαισίου  το Turbo-X Erebus II Midi Tower. 
Μήπως έχει κάποιος ήδη βάλει σε τέτοιο κουτί για να έχω μια εκτίμηση; 
🙏🏽

Φωτογραφία από το Skroutz.

Το κουτί σου με υδροψυξη στην οροφή.

Όπως βλέπεις δεν υπάρχει περίπτωση να χωρέσει κάποια 280. Είναι πολύ φαρδιά και θα κουτουλαει στις μνήμες και στις ψύκτρες των VRMs.

Το βλέπω δύσκολο επίσης και για 320 όπως λες.

Μόνο την 240 βλέπω να χωράει επάνω.

Αλλά γιατί θέλεις μεγαλύτερη? Τι επεξεργαστή έχεις?

20221013103727_bd8b4cc2.jpeg.c2a5df9dc06168955065467e23481681.jpeg

Βασικά στην περιγραφή βλέπω ότι γράφει: θέση ψυγείου - μπροστά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Φωτογραφία από το Skroutz.

Το κουτί σου με υδροψυξη στην οροφή.

Όπως βλέπεις δεν υπάρχει περίπτωση να χωρέσει κάποια 280. Είναι πολύ φαρδιά και θα κουτουλαει στις μνήμες και στις ψύκτρες των VRMs.

Το βλέπω δύσκολο επίσης και για 320 όπως λες.

Μόνο την 240 βλέπω να χωράει επάνω.

Αλλά γιατί θέλεις μεγαλύτερη? Τι επεξεργαστή έχεις?

20221013103727_bd8b4cc2.jpeg.c2a5df9dc06168955065467e23481681.jpeg

Βασικά στην περιγραφή βλέπω ότι γράφει: θέση ψυγείου - μπροστά

Η πλάκα είναι οτι γράφει στην αναλυτική παρουσίαση «σταθερή ροή αέρα, καθώς και υποστήριξη για συστήματα υδρόψυξης 280/360mm δεν κάνει κανένα συμβιβασμό σε επιδόσεις ή εμφάνιση.»  
Ούτε καν😂
Αν μπαίνει στο πάνω μερος , για την 240 μονο… Απλά δεν είμαι και σίγουρος… 

Εχω i5-12600k με 3060ti. Και σκεφτόμουν μήπως πάρω  άλλη κατάλληλη μητρική μπας και κανω overclock λίγο… όποτε γιαυτο κοιτάω  αυτήν την υδρόψυξη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GeeJay είπε

Η πλάκα είναι οτι γράφει στην αναλυτική παρουσίαση «σταθερή ροή αέρα, καθώς και υποστήριξη για συστήματα υδρόψυξης 280/360mm δεν κάνει κανένα συμβιβασμό σε επιδόσεις ή εμφάνιση.»  
Ούτε καν😂
Αν μπαίνει στο πάνω μερος , για την 240 μονο… Απλά δεν είμαι και σίγουρος… 

Εχω i5-12600k με 3060ti. Και σκεφτόμουν μήπως πάρω  άλλη κατάλληλη μητρική μπας και κανω overclock λίγο… όποτε γιαυτο κοιτάω  αυτήν την υδρόψυξη. 

Οκ. Το γράφει αλλά υποθέτω για τοποθέτηση εμπρός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...