Προς το περιεχόμενο

Arctic cooling aios σε προσφορα απο το site της, απο 61 ευρω + 6 μεταφορικα


mitsos185

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια διαφορα την εχει,εννοειτε.Τωρα το ποση διαφορα ειναι αυτη δεν μπορω να σου πω.Ποια ψυκτρα εχεις τωρα και αν μπορεις να μου εξηγησεις τι ακριβως εννοεις με το "ανεβαζει θερμοκρασιες" που λες.Ο 7600x δεν νομιζω οτι ειναι και πολυ απαιτητικος στο θεμα ψυξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 369
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Anageo1995 είπε

επειδη εχω προβλημα με τον επεξεργαστη και ανεβαζει θερμοκρασιες (5 7600x) Θα εχει διαφορα το 280αρι με 240ρι ?  γιατι απο οτι ειδα αλλη λενε οτι χωραει αλλη οχι... και επειδη η μητρικη μου εχει τα καλωδια του επεξεργαστη σε πολυ κακο μερος αναγκαστηκα και εβγαλα τον ανεμιστηρα απο επανω και τον εβαλα μπρος 

 

Η 280 έχει 30% περισσοτερο όγκο νερού και 30% μεγαλύτερη επιφάνεια σε σχέση με την 240 με την ίδια ροή (ιδια αντλία και σωληνώσεις)

Αυτο με βαση τις αρχές της φυσικής εμένα μου λεει ότι η βασική τους διαφορά ειναι η θερμοχωρητικότητα τους και όχι η ικανότητα ψύξης τους.

Που σημαίνει ότι η 280 θα ανεβάσει θερμοκρασίες στα υγρά της με πιο αργό ρυθμό από την 240 αλλα όταν ανεβάσει θερμοκρασίες στο ίδιο επίπεδο με την 240 ο ρυθμός ψύξης τους θα είναι παρόμοιος. Οι καμπύλες απόδοσής τους σε κάποια στιγμή θα συμπίπτουν ψηλά.

Εννοειται ότι ακόμη και η μεγαλύτερη θερμοχωρητικότητα είναι θετικό. Εαν αξίζει το κόπο εχει σχεση περισσοτερο με χωροταξικά θεματα.

Στην πράξη βέβαια αυτό το βλέπεις μόνο με δοκιμες.

Εχει πολύ μεγάλη σχέση και το κουτί και τις συνολικές ροές αέρα σου. Θα κερδισεις περισσότερο με μια καλή οργάνωση των ανεμιστηρων σου και δημιουργία σωστων ροών χωρίς στροβιλισμους σε ενα βολικό κουτί. Περισσοτεροι ή δυνατότεροι ανεμιστήρες δεν ειναι παντα καλο. Και στις ροες και στις πιεσεις πρεπει να υπαρχει μια ισορροπια.

 

2 ώρες πριν, Anageo1995 είπε

και επειδη η μητρικη μου εχει τα καλωδια του επεξεργαστη σε πολυ κακο μερος αναγκαστηκα και εβγαλα τον ανεμιστηρα απο επανω και τον εβαλα μπρος 

 

Παντα εκει ειναι οι παροχές της CPU στις motherboards.

Οταν υπαρχει αυτο το προβλημα η μονο λυση ειναι ποιοτικά cable extensions με flexible cables οπου τα περνας από πίσω και στο πλαι ή όπου αλλου εχεις περασμα.

Οπως ειπα πολύ κακες σχεδιασεις των κουτιών. Μερικά παραπάνω εκατοστα πιο μεγαλο clearance στην κορυφη εχουν πολύ λιγα. 

 

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LouCi4er είπε

Χωραει ακομα και 280 υδροψυξη το κουτι σου στο επανω μερος,αυτο λεει ο κατασκευαστης.Αρα προχωρα αφοβα.

Οχι να μη προχωρησει αφοβα, και εμενα το corsair λεει 280 πανω αλλα με χαμηλο προφιλ ram. Και ετσι κατεληξα σε 240.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vaggos88 είπε

Οχι να μη προχωρησει αφοβα, και εμενα το corsair λεει 280 πανω αλλα με χαμηλο προφιλ ram. Και ετσι κατεληξα σε 240.

Λέει κάπου η be quiet ότι στο 500dx βάζεις 280 υδροψυξη στην οροφή μόνο με χαμηλές ραμ?Όχι,δεν λέει.Ας προχωρήσει ο καθένας όπως νομίζει.Το προχώρα άφοβα πήγαινε στην 240,έπρεπε να το ξεκαθαρίσω.Τεσπα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, LouCi4er είπε

Λέει κάπου η be quiet ότι στο 500dx βάζεις 280 υδροψυξη στην οροφή μόνο με χαμηλές ραμ?Όχι,δεν λέει.Ας προχωρήσει ο καθένας όπως νομίζει.Το προχώρα άφοβα πήγαινε στην 240,έπρεπε να το ξεκαθαρίσω.Τεσπα

Εγώ που έχω την arctic liquid ii 240 στο πάνω μέρος περιορίζει πολύ. Το ψυγείο ειναι ίδιο 38 χιλιοστα οπως και στην arctic liquid iii και απ οτι βλέπω σε όλες τις εκδοσεις 240,280,360κλπ. Θα χωρέσει μια χαρά και η 240 και η 280 αλλά να ξέρεις πως αν χρειαστεί να βγάλει τις ram τις μπλοκάρει το ψυγείο. Και φαντάσου έχω low profile ram. Με high profile ram σιγουρα θα βρίσκει Για αυτό και το έχω βάλει μπροστά. Η μόνη λύση για να μη βρίσκει στις Ram και το λέω με κάθε επιφύλαξη αυτό ειναι να μην έχεις full atx mobo

 

Επεξ/σία από papajohn87
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, papajohn87 είπε

. Η μόνη λύση για να μη βρίσκει στις Ram και το λέω με κάθε επιφύλαξη αυτό ειναι να μην έχεις full atx mobo

 

Το αντίθετο μάλλον θα ήθελες να πεις.

Σε μια Full ATX mobo υπάρχει πάντα περισσότερος χώρος και μια κάποια μικρή διαφορά στην θέση των RAMS υπάρχει σε κάποιες.

Όσο πιο μικρή η mobo τόσο πιο πιεσμενα πράγματα μαζί με αυτά και η θέση των RAMS.

Οι τρύπες από τα άκρα των mobo είναι σε fix σημεία.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με coolermaster h500p τοποθετήθηκε η 280 χωρίς κανένα πρόβλημα.

Η mobo από τα fans έχει κενό 5 χιλιοστά.

Έπαιρνε και 360 αλλά μ' αρέσουν τα 14άρια fans.

IMG_20240319_083758.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, leonrs82 είπε

Με coolermaster h500p τοποθετήθηκε η 280 χωρίς κανένα πρόβλημα.

Η mobo από τα fans έχει κενό 5 χιλιοστά.

Έπαιρνε και 360 αλλά μ' αρέσουν τα 14άρια fans.

IMG_20240319_083758.jpg

Ε, ναι. Το H500P έχει μεγάλο και σωστό clearance στην κορυφή. Μπορεις να βάλεις ότι θέλεις εκεί.

Έτσι πρέπει να είναι όλα τα μοντέρνα κουτιά.

Looking nice

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπηκε και η δικια μας.

ΓΟ-ΜΑ-ΡΙ. 

Δεν χωρεσε top-mount και μπροστα μπηκε σφηνα στα IO. 

Θα κανω repost με temps @ 14600Κ .

Γενικα πολυ ευχαριστημένος απο build quality, καμια σχεση με αλλες.  

Κουτι το DLM21. 

IMG_0858.jpeg.ac12c873da9543298e1b6a0af4b8925b.jpeg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Teddy77 said:

Μεγεία! Δεν σε βγάζει να είναι κάτω οι σωλήνες ε?

Δεν δοκιμασα γιατι μπηκε οπως οπως, θα το κανω ομως, γιατι μερικες φορες ακουγεται αερας να κυκλοφορει ειναι η αληθεια.

Περιμενω και ενα hub για να μπορεσω να συνδεσω fan-pump ξεχωρα και οχι απο ενα καλωδιο που ειναι τωρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 minutes ago, GeorgeVasil said:

Περιμενω και ενα hub για να μπορεσω να συνδεσω fan-pump ξεχωρα και οχι απο ενα καλωδιο που ειναι τωρα. 

Δεν έχει η μητρική CPU optional και pump header για να βάλεις το VRM και pump αντίστοιχα ε? Πάντως και με το aio καλώδιο μια χαρά θα είναι.

58 minutes ago, GeorgeVasil said:

Δεν δοκιμασα γιατι μπηκε οπως οπως, θα το κανω ομως, γιατι μερικες φορες ακουγεται αερας να κυκλοφορει ειναι η αληθεια.

Εντωμεταξύ εγώ σκεφτόμουν να γυρίσω πάνω τους σωλήνες γιατί όπως είναι τώρα κάνουν πιο κλειστή καμπύλη και ακουμπάνε το πλαϊνό τζάμι. Ακούγεται αρκετά ο αέρας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παραγγείλει την Liquid Freezer III 240 από τις 12 Μαρτίου και δεν μου έχει έρθει ακόμα. Ξέρετε σε πόσες μέρες περίπου έρχεται;
Επίσης υπάρχει πιθανότητα να μην χωράει στο κουτί μου (Be Quiet Pure Base 500DX) ; Θα την βάλω στο πάνω μέρος και την πήρα για να βγάλω μία NZXT που έχω μπροστά και μου τρώει χώρο από την κάρτα γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, @ngelos είπε

Έχω παραγγείλει την Liquid Freezer III 240 από τις 12 Μαρτίου και δεν μου έχει έρθει ακόμα. Ξέρετε σε πόσες μέρες περίπου έρχεται;
Επίσης υπάρχει πιθανότητα να μην χωράει στο κουτί μου (Be Quiet Pure Base 500DX) ; Θα την βάλω στο πάνω μέρος και την πήρα για να βγάλω μία NZXT που έχω μπροστά και μου τρώει χώρο από την κάρτα γραφικών.

Έχουν απαντηθεί όλα πιο πριν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, @ngelos είπε

Έχω παραγγείλει την Liquid Freezer III 240 από τις 12 Μαρτίου και δεν μου έχει έρθει ακόμα. Ξέρετε σε πόσες μέρες περίπου έρχεται;
Επίσης υπάρχει πιθανότητα να μην χωράει στο κουτί μου (Be Quiet Pure Base 500DX) ; Θα την βάλω στο πάνω μέρος και την πήρα για να βγάλω μία NZXT που έχω μπροστά και μου τρώει χώρο από την κάρτα γραφικών.

Απο τις 11 εμενα ήρθε χθες μεσημέρι. (Αθηνα)

Επισης χωραει στο κουτι ευκολα.

 The Pure Base 500DX Black provides generous dimensions to install high-end graphics cards and large coolers of up to 190mm in height. Fans or a radiator of up to 360mm can be installed easily at the front and the top area also provides space for more fans or a radiator of up to 240mm.

Επεξ/σία από vaggos88
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...