Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητο 20ετίας ως καθημερινό


Byron_91

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

4 λεπτά πριν, CorsarioJoao είπε

Η αγορά έχει αλλάξει και θα αλλάζει σύμφωνα με τη μόδα γιατί πολύ απλά αυτοί που αγοράζουν καινούργια αυτοκίνητα το κάνουν γιατί θέλουν να είναι οι πρωτοι που τα οδηγούν, οι πρώτοι που τα εχουν στη γειτονιά και πάει λέγοντας.

Το να έχει κάποιος ένα αυτοκίνητο 15 χρόνια όπως όλοι εκεί έξω αν κρίνω από αυτά που βλέπω καθημερινά και να του κοστίζει η συντήρηση και να θέλει να το αλλάξει με ένα νέο λέγεται μόδα δηλ??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 285
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, hyperspaced είπε



Έχεις σκεφτεί τί θα γίνει αν "χτύπα ξύλο" τρακάρεις;  Η διαφορά ενός παλιού με ένα καινούργιο είναι αν θα ζήσεις ή όχι. Αν δεν σε ενδιαφέρει η δική σου ζωή, μήπως θα έπρεπε να σκεφτείς όσους βάζεις μέσα;  (ευτυχώς δεν έχεις παιδιά)


Μην ρισκάρεις τη ζωή σου.

Μήπως είσαι υπερβολικά υπερβολικός;

  • Like 11
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

 

Το να έχει κάποιος ένα αυτοκίνητο 15 χρόνια όπως όλοι εκεί έξω αν κρίνω από αυτά που βλέπω καθημερινά και να του κοστίζει η συντήρηση και να θέλει να το αλλάξει με ένα νέο λέγεται μόδα δηλ??????

Το δικό μου είναι του 2008, έχει 9 αερόσακους και 5* τότε (ναι ξέρω, με τα σημερινά δεδομένα θα είχε 0, συμφορά που μας βρήκε).

Να το αλλάξω;

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 31/03/2024 at 15:29, Byron_91 said:

Οχι οικογενεια ακομα δεν εχω, σε 3-4 χρονια ειναι το πλανο, οποτε εχουμε ακομα

 

On 01/04/2024 at 02:21, Byron_91 said:

Ότι υπάρχουν ,υπάρχουν αλλά είναι λίγο πιο περίπλοκο, καθώς ψάχνω σπίτι να συζήσω με την κοπέλα μου, και θα φύγουν αρκετά λεφτά σε ενοίκια, έπιπλα και τα λοιπά αρχικά έξοδα όταν στήνεις ένα σπίτι, κάνω και κάποια σεμινάρια λόγω της δουλειάς μου τα οποία τα χρειάζομαι και τα πληρώνω, οπότε και να τα δώσω τα 27κ μετά ξεκινάω από την αρχή πάλι χωρίς λεφτά στην άκρη, τα οποία τα μάζεψα με αρκετό κόπο και χάνω το ''μαξιλαράκι'' ασφαλείας μου. Γι'αυτο έκανα και το thread, για να ακούσω απόψεις ώστε να μπορέσω να το δω και εγω πιο σφαιρικά 

Απάντησες μονος σου.

Κράτα το μέχρι να κάνεις παιδί.
Όταν έρθει με το καλό εκείνη η ώρα, το ξαναβλέπεις το θέμα «αυτοκίνητο».

Επεξ/σία από Aurumnus
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Μήπως είσαι υπερβολικά υπερβολικός;

Ανοίκει στην 1η κατηγορία , πάλι καλά να λες που υπάρχει τέτοιος κόσμος να γλυτώσουν οι υπόλοιποι κάνα φράγκο 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, phanispal είπε

Το δικό μου είναι του 2008, έχει 9 αερόσακους και 5* τότε (ναι ξέρω, με τα σημερινά δεδομένα θα είχε 0, συμφορά που μας βρήκε).

Να το αλλάξω;

 

τι απαντάς ανθρωπέ μου; έγραψα εγώ για ασφάλεια; για δες λίγο σε τι απαντάς.....η ειρωνεία σε μάρανε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/4/2024 στις 2:11 ΠΜ, PLACEBO_89 είπε

Για να μπορεις να δωσεις τωρα 30χιλ σημαινει οτι εισαι σε πολυ καλο level στα οικονομικα!

Για κάποιο λόγο "αν έχεις καινούργιο αυτοκίνητο - που μπορεί να πήρες και με δάνειο - αλλά μηδέν ευρώ στην τράπεζα, είσαι ευκατάστατος. Αν έχεις παλιό αυτοκίνητο ή καθόλου και 30χιλ στην τράπεζα θεωρείσαι φτωχός".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

 

Το να έχει κάποιος ένα αυτοκίνητο 15 χρόνια όπως όλοι εκεί έξω αν κρίνω από αυτά που βλέπω καθημερινά και να του κοστίζει η συντήρηση και να θέλει να το αλλάξει με ένα νέο λέγεται μόδα δηλ??????

Αν θέλει να το αλλάξει με καινούργιο; Σίγουρα κανένας δεν αγοράζει καινούργιο απο ανάγκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, hyperspaced said:

Η διαφορά ενός παλιού με ένα καινούργιο είναι αν θα ζήσεις ή όχι.

Ας μην υπερβάλλουμε, δεν ισχύει το ότι σε περίπτωση τρακαρίσματος με το καινούργιο θα ζήσεις ενώ με το παλιό θα πεθάνεις, απλά με το καινούργιο θα έχεις περισσότερες πιθανότητες να σωθείς.

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Κατά τα άλλα συμφωνείς ότι η σύγκριση πρέπει να είναι με οχήματα ίδιας κατηγορίας, όμως συνεχίζεις να κάνεις άκυρες συγκρίσεις του τύπου "μικρομεσαίο του τότε με μια λιμουζίνα του σήμερα" και "Μια S class του 2000 με τα περισσότερα καινούργια".

Ωχ ρε φίλε πραγματικά,βλέπεις το δέντρο και χάνεις το δάσος.Δεν σύγκρινα,παράδειγμα προς αποφυγή σύγκρισης έδωσα.

Φυσικα και η σύγκριση θα γίνεται με οχήματα ίδιας κατηγορίας γιατί αν συγκρίνεις μια S class του 2000 με ένα i10 του 2024 δεν έχει νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CorsarioJoao είπε

Αν θέλει να το αλλάξει με καινούργιο; Σίγουρα κανένας δεν αγοράζει καινούργιο απο ανάγκη.

1) έχεις δει πόσο κοστίζουν πλέον τα μεταχειρισμένα? η αγορά τους είναι αλληλένδετη με των καινούριων.

2) θα αγοράσει ο άλλος μεταχειρισμένο και θα τρέχει πάλι να το συντηρεί. Πολύ καλή φάση. Τα βλέπουμε άλλωστε στα θέματα εδώ μέσα. «αγόρασα τρακαρισμένο με γέλασαν» ..... «ακούω αυτό τον ήχο, θέλει αμορτισέρ, θέλει λάστιχα θέλει θέλει θέλει....» 

ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Αυτό που δεν αντέχω να βλέπω είναι να θεωρούμε ηλίθι*υς όσους αγόρασαν καινούρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

τι απαντάς ανθρωπέ μου; έγραψα εγώ για ασφάλεια; για δες λίγο σε τι απαντάς.....η ειρωνεία σε μάρανε....

Γενικό ήταν το post μου, απλά έκανα παράθεση το δικό σου επειδή σχολίασες (και εσύ) τη 15ετία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, jmmys said:

Ωχ ρε φίλε πραγματικά,βλέπεις το δέντρο και χάνεις το δάσος.Δεν σύγκρινα,παράδειγμα προς αποφυγή σύγκρισης έδωσα.

Φυσικα και η σύγκριση θα γίνεται με οχήματα ίδιας κατηγορίας γιατί αν συγκρίνεις μια S class του 2000 με ένα i10 του 2024 δεν έχει νόημα.

Ρε φίλε ποτέ και σε κανένα θέμα δεν χάνεις ευκαιρία να επισημάνεις πόσο καλύτερη είναι η αντίκα σου από τα περισσότερα καινούρια, αλλά παρόλα αυτά δεν κάνεις συγκρίσεις...

Ότι πεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, phanispal είπε

Γενικό ήταν το post μου, απλά έκανα παράθεση το δικό σου επειδή σχολίασες (και εσύ) τη 15ετία.

Κακώς το έκανες γιατί έλεγα κάτι άλλο. Τεσπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, phanispal said:

Το δικό μου είναι του 2008, έχει 9 αερόσακους και 5* τότε (ναι ξέρω, με τα σημερινά δεδομένα θα είχε 0, συμφορά που μας βρήκε).

Να το αλλάξω;

 

Το δικό σου από ότι λες δεν το κινείς καν, και να το αλλάξεις δεν θα είσαι πιο ασφαλής μια και κυκλοφορείς αποκλειστικά με το παπί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...