Προς το περιεχόμενο

μπορώ να βάλω έξτρα όρο στο συμβόλαιο ενοικίασης κατοικίας - κατα πόσο θα τηρηθεί;


maparios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

έχω ενα διαμέρισμα οπου θα το νοικιάσω τον άλλο μήνα αν όλα πάνε καλα. η ερώτηση μου είναι η εξής: (θα ρωτήσω και μεσίτη αλλα επειδή δεν τους εμπιστευομαι γιατι θα πουν το οτιδήποτε για να πάρουν το ακίνητο μου ρωτάω και εδώ)

μπορώ να βάλω στο συμβόλαιο μου όρο, πως αν δεν πληρωθεί το νοίκι για πάνω απο 2 μήνες έχω το δικαίωμα να κάνω έξωση;

και αν ναι, κατα πόσο μπορώ να χρησιμοποιήσω το συμβόλαιο ωστε να προχωρήσω άμεσα σε έξωση;

πχ το νοικιάζω Ιούνιο, με πληρώνει μεχρι Νοέμβριο και σταματάει..βάση νόμου αν το έχω αυτο στο συμβόλαιο σαν όρο, μπορώ να τον κανω έξωση 1 Μαρτίου πχ; ή θα έχω προβλήματα;

και μια εξτρα ερώτηση..θα βγάλω φωτογραφίες και βίντεο του σπιτιού ΠΡΙΝ το νοικιάσω..αν χαλασει-σπασει-γκρεμίσει κάτι αυτος που το νοίκιασε το οποιο ειναι ανω του ποσου της εγγύησης, μπορώ να το αξιώσω ή θα πρέπει να παω δικαστικώς και θα χάσω τα λεφτά μου εν ολίγοις;

 

σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ουτως η αλλως μπορεις να κανεις εξωση. Γιατι να το γραψεις στο συμβολαιο?

Ουτως η αλλως αν εχεις αξιωση οικονομικη, πας στο δικατηριο. Πως αλλιως να το διεκδικησεις ? Αυτονοητο ειναι οτι στο "ελα να με πληρωσεις" ο αλλος δεν θα ανταποκριθει.

 

Επεξ/σία από andreaspA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι κι αλλιώς αν σου χρωστάει 2+ μισθώματα, μπορείς να κάνεις την γνωστή "Έξωση Express". Δε χρειάζεται κανένας "έξτρα όρος" (ό,τι κι αν σημαίνει η λέξη έξτρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, maparios said:

Καλησπέρα σε όλους,

έχω ενα διαμέρισμα οπου θα το νοικιάσω τον άλλο μήνα αν όλα πάνε καλα. η ερώτηση μου είναι η εξής: (θα ρωτήσω και μεσίτη αλλα επειδή δεν τους εμπιστευομαι γιατι θα πουν το οτιδήποτε για να πάρουν το ακίνητο μου ρωτάω και εδώ)

μπορώ να βάλω στο συμβόλαιο μου όρο, πως αν δεν πληρωθεί το νοίκι για πάνω απο 2 μήνες έχω το δικαίωμα να κάνω έξωση;

και αν ναι, κατα πόσο μπορώ να χρησιμοποιήσω το συμβόλαιο ωστε να προχωρήσω άμεσα σε έξωση;

πχ το νοικιάζω Ιούνιο, με πληρώνει μεχρι Νοέμβριο και σταματάει..βάση νόμου αν το έχω αυτο στο συμβόλαιο σαν όρο, μπορώ να τον κανω έξωση 1 Μαρτίου πχ; ή θα έχω προβλήματα;

Βασικά "άμεσα" σε έξωση δεν μπορείς να προχωρήσεις για κανένα λόγο, ότι και να έχει γραφτεί στο συμβόλαιο. Τις διαδικασίες της έξωσης μπορείς να τις ξεκινήσεις ακόμα και από την πρώτη καθυστέρηση, ακόμα και χωρίς να αναφέρεται κάτι στο συμβόλαιο, όμως μέχρι να ολοκληρωθούν χρειάζεται κάποιος χρόνος (και χρήμα φυσικά). Επίσης καλό θα ήταν το συμβόλαιο να το συντάξει δικηγόρος.

21 minutes ago, maparios said:

και μια εξτρα ερώτηση..θα βγάλω φωτογραφίες και βίντεο του σπιτιού ΠΡΙΝ το νοικιάσω..αν χαλασει-σπασει-γκρεμίσει κάτι αυτος που το νοίκιασε το οποιο ειναι ανω του ποσου της εγγύησης, μπορώ να το αξιώσω ή θα πρέπει να παω δικαστικώς και θα χάσω τα λεφτά μου εν ολίγοις;

 

σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων

Μα η όποια αξίωση μόνο δικαστικώς μπορεί να γίνει..

Πάρε και μια έξτρα πληροφορία, οι ενοικιαστές συνηθίζουν να συμψηφίζουν μονομερώς την εγγύηση με τα τελευταία μισθώματα πριν φύγουν, οπότε καλό θα ήταν να μην θεωρείς δεδομένο ότι πιθανές ζημιές θα καλυφθούν με την εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Βασικά "άμεσα" σε έξωση δεν μπορείς να προχωρήσεις για κανένα λόγο, ότι και να έχει γραφτεί στο συμβόλαιο. Τις διαδικασίες της έξωσης μπορείς να τις ξεκινήσεις ακόμα και από την πρώτη καθυστέρηση, ακόμα και χωρίς να αναφέρεται κάτι στο συμβόλαιο, όμως μέχρι να ολοκληρωθούν χρειάζεται κάποιος χρόνος (και χρήμα φυσικά). Επίσης καλό θα ήταν το συμβόλαιο να το συντάξει δικηγόρος.

Μα η όποια αξίωση μόνο δικαστικώς μπορεί να γίνει..

Πάρε και μια έξτρα πληροφορία, οι ενοικιαστές συνηθίζουν να συμψηφίζουν μονομερώς την εγγύηση με τα τελευταία μισθώματα πριν φύγουν, οπότε καλό θα ήταν να μην θεωρείς δεδομένο ότι πιθανές ζημιές θα καλυφθούν με την εγγύηση.

αυτο ειναι το ζητούμενο οτι θα βασίζομαι οικονομικά στο ακίνητο και δεν θα μπορώ να περάσει 2μηνο διχως να έχω πάρει τα χρήματα..

κατ εκτίμηση, πόσο χρόνο/χρήμα χρειάζεται μήπως γνωρίζεις;

 

5 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Μπορείς επίσης να κρατήσεις κλειδί και να πηγαινεις μια φορά στις 3 μέρες να δεις αν το εχει καθαρό ή αν έχει κανει καμια γρατζουνιά στα ντουλάπια. 

 

να ταν η ζηλια ψώρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Haldol είπε

Έτσι κι αλλιώς αν σου χρωστάει 2+ μισθώματα, μπορείς να κάνεις την γνωστή "Έξωση Express". Δε χρειάζεται κανένας "έξτρα όρος" (ό,τι κι αν σημαίνει η λέξη έξτρα).

γνωρίζεις μηπως κατ εκτίμηση χρόνους και κόστος; θα το γκουγλάρω όταν σχολάσω, σε ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, ekrepali said:

Όσο για τις φωτογραφίες... δε γίνεται αυτό που λες. Μπορεί ο ενοικιαστής να υποστηρίξει ότι τις τράβηξες πχ το 2020, κι ότι αυτός το 2024 παρέλαβε το σπίτι με τα προβλήματα που στο παρέδωσε όταν το ξενοίκιασε. Για να γίνει αυτό με τις φωτογραφίες θα πρέπει α) να υπάρχει μάρτυρας και β) να πάτε εσύ, ο ενοικιαστής και ο μάρτυρας σε συμβολαιογράφο και να βάλετε υπογραφές - σφραγίδες πάνω στις φωτογραφίες, να υπογράψετε ιδιωτικό συμφωνητικό και να βγάλετε διπλότυπα. Υπολόγισε 200 ευρώ το λιγότερο.

Ενα βίντεο με αποδοχή απο τον ενοικιαστή την ώρα της παράδοσης του σπιτιου , αρκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, maparios said:

αυτο ειναι το ζητούμενο οτι θα βασίζομαι οικονομικά στο ακίνητο και δεν θα μπορώ να περάσει 2μηνο διχως να έχω πάρει τα χρήματα..

κατ εκτίμηση, πόσο χρόνο/χρήμα χρειάζεται μήπως γνωρίζεις;

Στην καλύτερη περίπτωση θα περάσουν τουλάχιστον 45 ημέρες από τη στιγμή που θα ξεκινήσεις τη διαδικασία μέχρι να καταφέρεις να τον βγάλεις έξω (ΑΝ φυσικά δεν προσπαθήσει να κάνει ανακοπή απόφασης), και τα έξοδα σε καμία περίπτωση δεν παίζει να είναι κάτω από 700€.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
23 minutes ago, maparios said:

αυτο ειναι το ζητούμενο οτι θα βασίζομαι οικονομικά στο ακίνητο και δεν θα μπορώ να περάσει 2μηνο διχως να έχω πάρει τα χρήματα..

κατ εκτίμηση, πόσο χρόνο/χρήμα χρειάζεται μήπως γνωρίζεις;

Αν δεν μπορείς να αντέξεις δύο μήνες χωρίς το ενοίκιο, πώς θα μπεις σε διαδικασία έξωσης;

Πολύ πολύ χονδρικά, για τη σύνταξη εξωδίκου μόλις εμφανίσει την πρώτη φορά δυστροπία να υπολογίζεις γύρω στα 200 και κανένα 70άρι για την επίδοση. Αν δεν σε εξοφλήσει άμεσα ή αν εμφανίσει ξανά δυστροπία, τότε καταθέτεις διαταγή απόδοσης μισθίου, η σύνταξη της οποίας μαζί με την επίδοση δεν την βλέπω να πηγαίνει κάτω από 500-600 ευρώ, ακόμα και κολλητός σου να είναι ο δικηγόρος. Το πιο γρήγορο που μπορεί να πάρει αυτή η διαδικασία είναι 45 ημέρες, στην πράξη παίρνει γύρω στις 60 ημέρες.

Αυτά στην περίπτωση που ο μισθωτής φύγει άμεσα μόλις του επιδοθεί η διαταγή και δεν ανακόψει την διαταγή. Στην περίπτωση που την ανακόψει θα τραβηχτείς πολύ παραπάνω καιρό και θα κοστίσει πολλά παραπάνω χρήματα.

Γενικά πάντως, με το σκεπτικό που ακολουθείς, μάλλον θα ήταν πιο σοφό να μην το εκμισθώσεις καν το ακίνητο. Δεν είναι καθόλου καλή τακτική να εξαρτάται κάποιος από ένα ακίνητο για την διαβίωσή του. Τα ενοίκια πρέπει να είναι το bonus εισόδημα που βγάζει κάποιος, εφόσον έχει διασφαλίσει τα προς το ζην από την εργασία του.

  • Like 12
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Malthador είπε

Αν δεν μπορείς να αντέξεις δύο μήνες χωρίς το ενοίκιο, πώς θα μπεις σε διαδικασία έξωσης;

Πολύ πολύ χονδρικά, για τη σύνταξη εξωδίκου μόλις εμφανίσει την πρώτη φορά δυστροπία να υπολογίζεις γύρω στα 200 και κανένα 70άρι για την επίδοση. Αν δεν σε εξοφλήσει άμεσα ή αν εμφανίσει ξανά δυστροπία, τότε καταθέτεις διαταγή απόδοσης μισθίου, η σύνταξη της οποίας μαζί με την επίδοση δεν την βλέπω να πηγαίνει κάτω από 500-600 ευρώ, ακόμα και κολλητός σου να είναι ο δικηγόρος. Το πιο γρήγορο που μπορεί να πάρει αυτή η διαδικασία είναι 45 ημέρες, στην πράξη παίρνει γύρω στις 60 ημέρες.

Αυτά στην περίπτωση που ο μισθωτής φύγει άμεσα μόλις του επιδοθεί η διαταγή και δεν ανακόψει την διαταγή. Στην περίπτωση που την ανακόψει θα τραβηχτείς πολύ παραπάνω καιρό και θα κοστίσει πολλά παραπάνω χρήματα.

Γενικά πάντως, με το σκεπτικό που ακολουθείς, μάλλον θα ήταν πιο σοφό να μην το εκμισθώσεις καν το ακίνητο. Δεν είναι καθόλου καλή τακτική να εξαρτάται κάποιος από ένα ακίνητο για την διαβίωσή του. Τα ενοίκια πρέπει να είναι το bonus εισόδημα που βγάζει κάποιος, εφόσον έχει διασφαλίσει τα προς το ζην από την εργασία του.

οκ δε βασιζομαι εξ ολοκλήρου σε αυτό, αλλα δίχως αυτο θα ζοριστώ πολύ ειδικά οταν στη μέση είναι και δικαστικά έξοδα κλπ..επειδη τα εξοδα μου θα τρέχουν και τα έσοδα θα παυσουν ειναι λιγο δυσκολη η κατάσταση πιο πολυ γιατι δεν το εχω κανει ποτε αυτο (να νοικιάσω κάτι) και με αγχώνει το όλο γεγονός να ''εμπιστευτώ'' την περιουσία μου σε εναν άγνωστο..αλλα οπως το κανουν όλοι θα το κανω και εγω, ίδωμεν... σε ευχαριστώ οπως και να εχει για τις συμβουλες σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, SilentVoice said:

Ενα βίντεο με αποδοχή απο τον ενοικιαστή την ώρα της παράδοσης του σπιτιου , αρκεί.

Το βιντεο για να καλύψει όλο το σπίτι απο κοντά και με λεπτομέρια (αρα οχι γρήγορες κινήσεις, για να μπορεις να κανεις freeze frame για να εξετάσεις κάτι) θα πρέπει να ειναι 30 λεπτά+.
Και χωρίς κοψήματα φυσικά, ωστε να μην μπορεί να υπάρχει υπόνοια μοντάζ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Skrobo said:

30 λεπτά+.

Γήπεδο θα νοικιάσεις;

Ένα 4k video τα δείχνει όλα και ξεκάθαρα.

Σκοπός είναι να γλιτώσεις τις χοντρές ζημιές. Την γρατζουνιά θα την φας κάπου όταν νοικιάσεις.

  • Like 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν κανείς δυο βασικά πράγματα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα:

1. Ένα καλό screening τον ενοικιαστή.

2. Λογική τιμή, ποιο χαμηλά από τις τιμές τις περιοχής. Με αυτόν τον τρόπο ο ενοικιαστής θα θεωρεί ότι έχει βρει ευκαιρία, και θα διστάσει να κάνει κάτι το οποίο θα είναι επιβαρυντικό.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dinos1973 είπε

Με αυτόν τον τρόπο ο ενοικιαστής θα θεωρεί ότι έχει βρει ευκαιρία, και θα διστάσει να κάνει κάτι το οποίο θα είναι επιβαρυντικό.

πως βγαινει αυτο το συμπερασμα? Δεν ισχυει! μια χαρα χαμηλα το εδινα, και μια χαρα διαλυσαν ολα τα παρκε και περασαν σιλικονες ολους τους αρμους και ολες τις πριζες, γιατι τους ειπε ενας φιλος οτι εχει τερμητες? σαρακι? δεν θυμαμαι καν τι βλακεια μου ειπε!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...