Προς το περιεχόμενο

μπορώ να βάλω έξτρα όρο στο συμβόλαιο ενοικίασης κατοικίας - κατα πόσο θα τηρηθεί;


maparios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 minutes ago, andreaspA said:

πως βγαινει αυτο το συμπερασμα? Δεν ισχυει! μια χαρα χαμηλα το εδινα, και μια χαρα διαλυσαν ολα τα παρκε και περασαν σιλικονες ολους τους αρμους και ολες τις πριζες, γιατι τους ειπε ενας φιλος οτι εχει τερμητες? σαρακι? δεν θυμαμαι καν τι βλακεια μου ειπε!

 

Έχασες κανένα ενοίκιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 hours ago, maparios said:

Καλησπέρα σε όλους,

έχω ενα διαμέρισμα οπου θα το νοικιάσω τον άλλο μήνα αν όλα πάνε καλα. η ερώτηση μου είναι η εξής: (θα ρωτήσω και μεσίτη αλλα επειδή δεν τους εμπιστευομαι γιατι θα πουν το οτιδήποτε για να πάρουν το ακίνητο μου ρωτάω και εδώ)

μπορώ να βάλω στο συμβόλαιο μου όρο, πως αν δεν πληρωθεί το νοίκι για πάνω απο 2 μήνες έχω το δικαίωμα να κάνω έξωση;

και αν ναι, κατα πόσο μπορώ να χρησιμοποιήσω το συμβόλαιο ωστε να προχωρήσω άμεσα σε έξωση;

πχ το νοικιάζω Ιούνιο, με πληρώνει μεχρι Νοέμβριο και σταματάει..βάση νόμου αν το έχω αυτο στο συμβόλαιο σαν όρο, μπορώ να τον κανω έξωση 1 Μαρτίου πχ; ή θα έχω προβλήματα;

και μια εξτρα ερώτηση..θα βγάλω φωτογραφίες και βίντεο του σπιτιού ΠΡΙΝ το νοικιάσω..αν χαλασει-σπασει-γκρεμίσει κάτι αυτος που το νοίκιασε το οποιο ειναι ανω του ποσου της εγγύησης, μπορώ να το αξιώσω ή θα πρέπει να παω δικαστικώς και θα χάσω τα λεφτά μου εν ολίγοις;

 

σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων

Τι συμβολαιο είναι μια συμφωνία μεταξύ 2 μερών. Το τι θα γράψεις δεν υπάρχει στάνταρ για να βάλεις έξτρα όρους. Απλά αν βάλεις όρους που δεν είναι σύμφωνοι με την νομοθεσία τότε ισχύει η νομοθεσία ότι και να συμφωνήσετε. Πήγαινε σε ένα δικηγόρο  πες του τι θες και θα στο γράψει. Σκέψου όμως ότι πρέπει να συμφωνήσει και ο ενοικιαστής σε ότι γράφει.

Το να περιμένεις ότι το σπίτι δεν θα έχει φθορά είναι παράλογο πάντως. Ο ενοικιαστής πληρώνει ενοίκιο για να το χρησιμοποιήσει και αυτό συνεπάγεται και φθορά. Τώρα τι σημαίνει φθορά και τι ζημιά... αν φτάσεις εκεί θα μπλέξεις με δικαστήρια. 

Αν ξεκινάς με το σκεπτικό οτι είναι περιουσία μου και πρέπει να το αφήσει ο άλλος  όπως το βρήκες  καλύτερα να μην το νοικιάσεις. Συνταγή για νεύρα καθ τραβήγματα. Φιλικά το αυτό.

Α και η εγγύηση να ξέρεις δεν είναι δική σου. Είναι λεφτά του ενοικιαστή που κρατάς εσύ και μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις με την συγκαταθεση του η δικαστήριο. Αλλιως μπλέκεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Dinos1973 said:

ποιο χαμηλά από τις τιμές τις περιοχής. Με αυτόν τον τρόπο ο ενοικιαστής θα θεωρεί ότι έχει βρει ευκαιρία, και θα διστάσει να κάνει κάτι το οποίο θα είναι επιβαρυντικό.

Έτσι συνήθως τραβάς τους χειρότερους των χειροτέρων. Τυχαίες εξαιρέσεις απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα. Όταν προσελκύεις κόσμο με κύριο γνώμονα τη χαμηλή τιμή, αυτονόητα προσελκύεις κόσμο που θέλει να γλιτώσει χρήματα. Αντιθέτως, αν φτιάξεις καλά το σπίτι και στοχεύσεις για το άνω τιμολογιακό άκρο της περιοχής, θα προσελκύσεις άτομα που δε τα νοιάζει τόσο το τι θα δώσουν, αλλά το να μένουν σε κάτι καλό κ' ωραίο.

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λογική και η κοινή πείρα συνηγορούν στην βέλτιστη επιλογή του ΚΑΛΟΥ ενοικιαστή. Αυτού δηλ. που έχει εχέγγυα ότι είναι αξιόπιστος και συνεπής για χίλιους δύο λόγυς που θα ανακαλύψεις. Επαρκές εισόδημα (ζήτα Ε9 και αν γκρινιάξει ο επόμενος...) σοβαρή δουλειά, νοικοκυρεμένη εμφάνιση, με κάποιες οικογενειακές υποχρεώσεις, ίσως συστάσεις κλπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτιάχνεις ένα συμβόλαιο που θα δίνει εγγύηση 2-3 μισθώματα και τραβάς φωτογραφίες σε τι κατάσταση παρέδωσες το σπίτι, για ένα σωστό συμβόλαιο πας σε ένα δικηγόρο να το συντάξει θα δώσεις κάτι αλλά θα είσαι ήσυχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, Haldol said:

Έτσι συνήθως τραβάς τους χειρότερους των χειροτέρων. Τυχαίες εξαιρέσεις απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα. Όταν προσελκύεις κόσμο με κύριο γνώμονα τη χαμηλή τιμή, αυτονόητα προσελκύεις κόσμο που θέλει να γλιτώσει χρήματα. Αντιθέτως, αν φτιάξεις καλά το σπίτι και στοχεύσεις για το άνω τιμολογιακό άκρο της περιοχής, θα προσελκύσεις άτομα που δε τα νοιάζει τόσο το τι θα δώσουν, αλλά το να μένουν σε κάτι καλό κ' ωραίο.

Αυτούς που περιγράφεις έχουν την δυνατότητα να αγοράσουν δεν τους ενδιαφέρει να νοικιάσουν !

45 minutes ago, andreaspA said:

Οχι.

Παντός δεν πιστεύω ότι κάποιος ξύπνησε μια ημέρα και άρχισε να γεμίζει το σπίτι με σιλικόνη .. η αλήθεια πάντα είναι κάπου στην μέση !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίνε έξτρα έκπτωση ανάλογα το πόσα ενοίκια μπορεί να προπληρώσει.

Πχ σε ετήσια προπληρωμή, δίνε 10-15% έκπτωση (ναι, υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις, ήμουν και εγώ, εκατέρωθεν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Dinos1973 said:

Αυτούς που περιγράφεις έχουν την δυνατότητα να αγοράσουν δεν τους ενδιαφέρει να νοικιάσουν !

Ούτε αυτό ισχύει κατ' ανάγκη. Σε μια περιοχή με μέσο ενοίκιο 450€, κάποιος που μπορεί να διαθέσει 700€, είναι απλά ένα κλικ πιο άνετος στις επιλογές του, δεν είναι ο Jeff Bezos. Η αγορά σπιτιού ακόμα και με στεγαστικό είναι αρκετά, έως ΠΟΛΥ πιο πάνω. Μη ξεχνάμε ότι για τα έξοδα του σπιτιού, το ενοίκιο είναι το ΤΑΒΑΝΙ, ενώ η δόση του στεγαστικού είναι το... πάτωμα. Από 'κει ξεκινάς και ανεβαίνεις. 

Έπειτα, οι ακόμα πιο άνετοι (για να μη πω "πλούσιοι") έχουν επιλογές. Δεν έχουν όλοι το όνειρο της ιδιοκατοίκησης. Δεν είναι καθόλου δεδομένο ότι όσοι έχουν δε τους ενδιαφέρει να νοικιάσουν. Μια χαρά τους ενδιαφέρει. Προσωπικά ξέρω 2 περιπτώσεις που νοικιάζουν σπιταρώνα 1,500+ (ο ένας ακόμα περισσότερα) ενώ θα μπορούσαν ν' αγοράσουν. Αλλά δε τους ενδιαφέρει να το κάνουν. 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να σας φανεί άσχετο αυτό που θα πω αλλά κάποιοι ίσως καταλάβουν.

Όσα χρόνια και αν περάσουν, όσο και αν μεγαλώσουν οι πόλεις μας και οι υποδομές μας, ο μέσος Έλληνας είτε είναι ιδιοκτήτης ακινήτου είτε ενοικιαστής, το ίδιο ΤΑΓΑΡΙ από το χωριό θα είναι πνευματικά. Και 3000 χρόνια ακόμα αν υπάρχουμε το ίδιο θα βλέπουμε σαν αυτό εδώ 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι εννοεί ο φίλος ως "πνευματικά ταγάρια", αλλά προσωπικά το γεγονός πως κάποιος θέλει να ενοικιάσει το ακίνητο του, από το οποίο εξαρτάται οικονομικά κατά δήλωση του, αλλά προκειμένου να εξασφαλιστεί απευθύνεται στον μεσίτη και στο (κάθε) insomnia, όχι όμως και σε (οποιονδήποτε) δικηγόρο, με ξεπερνάει...

Ακυρώνω το αυριανό μου ραντεβού με το γιατρό παιδιά και θα ανοίξω θέμα για το πρόβλημα που με απασχολεί. Ή ακόμα καλύτερα θα κάνω ότι μου πει η εξαδέλφη μου που είναι ιατρικός επισκέπτης.... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενας λεει δυο τρια μισθωματα, ο αλλος οτι δεν τους νοιαζει τους πιο πολλους τι ενοίκιο θα δωσουν αν το σπιτι ειναι κομπλε ωραιο.

Μαλλον παιρνετε μισθο πανω απο 1500€ στην χειροτερη με εξασφαλισμενα μερικα βασικα αγαθα, οπως βενζινη πληρωμενη από την δουλεια,  ή  αμαξι εταιρικό.  Αλλιως ακομα και με 1500€ αν εχεις ενοικιο 600€ δεν βγαινεις. 

Ο ιδιοκτητης οπως θελει ο ενοικιαστης να ναι σωστος και να δινει τα ενοικια στην ωρα του, οταν γινεται κατι με το σπιτι να το φτιαχνει χωρις πολλα πολλα. Νοικιαζουν σπιτια με μεγαλο ενεργειακο κοστος, υγρασια,με προχηροδουλειες και μετα σου λεει ετσι το πηρες, ετσι θελω να το παραδόσεις.  

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ουσία του θέματος απαντήθηκε από πολλούς. Στην πρώτη δυστροπία (καθυστέρηση πληρωμής) μπορείς να απευθυνθείς σε δικηγόρο και εκκινεί η διαδικασία ώστε στη 2η να τον διώξεις. Αλλά είναι διαδικασία δικαστική με τα αντίστοιχα έξοδα.

Ότι όρο και να βάλεις, μόνο δικαστικά (με χρόνο και έξοδα) μπορείς να τον βγάλεις νόμιμα. Οπότε το καλύτερο που έχεις να κάνεις για να μειώσεις την πιθανότητα ζημιάς και αντιδικιών, είναι να προσπαθήσεις να προσελκύσεις και μετά να διαλέξεις "καλούς" ενοικιαστές.

Το πως το κάνεις αυτό είναι μεγάλη κουβέντα και δεν υπάρχουν και manual για αυτό. Αλλά από προσωπική μου άποψη, δίνοντας ενοίκιο πιο ακριβό από αντίστοιχα της περιοχής ή έχοντας παράλλογες απαιτήσεις (5 ενοίκια ή εκκαθαριστικά και Ε9 και λοιπά) τους "κανονικούς/καλούς" τους απωθείς και τους αποθαρρύνεις από το να σε διαλέξουν. Γιατί μην ξεχνάς ότι όπως το καλό σπίτι το θέλουν πολλοί και έχεις επιλογές, έτσι και ο "καλός" ενοικιαστής έχει επιλογές και αυτός. Αν νιώσω ότι ο άλλος είναι περίεργος και δύστροπος δεν έχω καμία διάθεση να "συνεργάζομαι" μαζί του.

Πολύ πρόσφατα (αρχές 2024) έψαχνα για σπίτι στην Αθήνα για τη σύντροφό μου (κι εμένα όταν πάω ΣΚ). Συνάντησα κάθε καρυδιάς καρύδι. Αυτό που μου έμεινε είναι το παράδειγμα ενός σπιτιού (εξαιρετικού , νεόδμητου) με κλασσικό "καβαλημένου" ιδιοκτήτη. Ήθελε εν ολίγοις πλήρη οικονομικά στοιχεία, 5 ενοίκια εγγύηση και μάλιστα όταν του είπα, αν είναι να δώσω τόσα πολλά "μπροστά" , να δώσω 12 αλλά θέλω 15% μείωση στο ενοίκιο. Η απάντησή του; Για 10-15% μείωση θέλει 36 ενοίκια μπροστά και μάλιστα αν φύγουμε νωρίτερα τα κρατάει όλα (δλδ ζήτησε ένα ποσό κοντά στα €32-33χιλ) . Απλώς γέλασα, του ευχήθηκα να βρει έναν ενοικιαστή όπως ο ίδιος (ο οποίος είχε την απαίτηση να έχει και έλεγχο αν θα επισκέπτεται η μητέρα της συντρόφου μου ή κάποιος άλλος το σπίτι) και κλείσαμε (μέσω γνωστού) ένα αντίστοιχα καλό με 1 εγγύηση και 12% κάτω η τιμή από το συγκεκριμένο. Γιατί το αναφέρω αυτό; Γιατί απλά ακόμα και σήμερα 3,5 μήνες μετά υπάρχουν αγγελίες ότι νοικιάζεται (άρα δεν βρήκε), και γελάω με το ότι τα 3-4 ενοίκια που έχασε θέλει 3-4 χρόνια να τα αναπληρώσει από το να μου έκανε 12% μείωση (και το δεν τα έχει ανάγκη τα λεφτά το ακούω βερεσέ, αν δεν τα έχει ανάγκη δεν το νοικιάζει).

Εν κατακλείδι, αν είναι σημαντικό για εσένα το εισόδημα και δεν σε παίρνει για δικαστικά κτλ προσπάθησε να προσελκύσεις "καλούς/νορμάλ" ενοικιαστές. Μακροχρόνια μόνο κερδισμένος είσαι ψυχικά/οικονομικά και έχεις και την ασφάλεια ότι δεν θα το βρεις κατεστραμμένο το σπίτι.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...