Προς το περιεχόμενο

μπορώ να βάλω έξτρα όρο στο συμβόλαιο ενοικίασης κατοικίας - κατα πόσο θα τηρηθεί;


maparios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, Haldol είπε

Έπειτα, οι ακόμα πιο άνετοι (για να μη πω "πλούσιοι") έχουν επιλογές. Δεν έχουν όλοι το όνειρο της ιδιοκατοίκησης. Δεν είναι καθόλου δεδομένο ότι όσοι έχουν δε τους ενδιαφέρει να νοικιάσουν. Μια χαρά τους ενδιαφέρει. Προσωπικά ξέρω 2 περιπτώσεις που νοικιάζουν σπιταρώνα 1,500+ (ο ένας ακόμα περισσότερα) ενώ θα μπορούσαν ν' αγοράσουν. Αλλά δε τους ενδιαφέρει να το κάνουν. 

Αυτοί είναι εξαίρεση στην Ελλάδα.

1 ώρα πριν, panostza είπε

Πολύ πρόσφατα (αρχές 2024) έψαχνα για σπίτι στην Αθήνα για τη σύντροφό μου (κι εμένα όταν πάω ΣΚ). Συνάντησα κάθε καρυδιάς καρύδι. Αυτό που μου έμεινε είναι το παράδειγμα ενός σπιτιού (εξαιρετικού , νεόδμητου) με κλασσικό "καβαλημένου" ιδιοκτήτη. Ήθελε εν ολίγοις πλήρη οικονομικά στοιχεία, 5 ενοίκια εγγύηση και μάλιστα όταν του είπα, αν είναι να δώσω τόσα πολλά "μπροστά" , να δώσω 12 αλλά θέλω 15% μείωση στο ενοίκιο. Η απάντησή του; Για 10-15% μείωση θέλει 36 ενοίκια μπροστά και μάλιστα αν φύγουμε νωρίτερα τα κρατάει όλα (δλδ ζήτησε ένα ποσό κοντά στα €32-33χιλ) . Απλώς γέλασα, του ευχήθηκα να βρει έναν ενοικιαστή όπως ο ίδιος (ο οποίος είχε την απαίτηση να έχει και έλεγχο αν θα επισκέπτεται η μητέρα της συντρόφου μου ή κάποιος άλλος το σπίτι) και κλείσαμε (μέσω γνωστού) ένα αντίστοιχα καλό με 1 εγγύηση και 12% κάτω η τιμή από το συγκεκριμένο. Γιατί το αναφέρω αυτό; Γιατί απλά ακόμα και σήμερα 3,5 μήνες μετά υπάρχουν αγγελίες ότι νοικιάζεται (άρα δεν βρήκε), και γελάω με το ότι τα 3-4 ενοίκια που έχασε θέλει 3-4 χρόνια να τα αναπληρώσει από το να μου έκανε 12% μείωση (και το δεν τα έχει ανάγκη τα λεφτά το ακούω βερεσέ, αν δεν τα έχει ανάγκη δεν το νοικιάζει).

Εν κατακλείδι, αν είναι σημαντικό για εσένα το εισόδημα και δεν σε παίρνει για δικαστικά κτλ προσπάθησε να προσελκύσεις "καλούς/νορμάλ" ενοικιαστές. Μακροχρόνια μόνο κερδισμένος είσαι ψυχικά/οικονομικά και έχεις και την ασφάλεια ότι δεν θα το βρεις κατεστραμμένο το σπίτι.

Αυτός έψαχνε κορόιδο όχι καλό ενοικιαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 hours ago, Haldol said:

Ούτε αυτό ισχύει κατ' ανάγκη. Σε μια περιοχή με μέσο ενοίκιο 450€, κάποιος που μπορεί να διαθέσει 700€, είναι απλά ένα κλικ πιο άνετος στις επιλογές του, δεν είναι ο Jeff Bezos. Η αγορά σπιτιού ακόμα και με στεγαστικό είναι αρκετά, έως ΠΟΛΥ πιο πάνω. Μη ξεχνάμε ότι για τα έξοδα του σπιτιού, το ενοίκιο είναι το ΤΑΒΑΝΙ, ενώ η δόση του στεγαστικού είναι το... πάτωμα. Από 'κει ξεκινάς και ανεβαίνεις. 

Έπειτα, οι ακόμα πιο άνετοι (για να μη πω "πλούσιοι") έχουν επιλογές. Δεν έχουν όλοι το όνειρο της ιδιοκατοίκησης. Δεν είναι καθόλου δεδομένο ότι όσοι έχουν δε τους ενδιαφέρει να νοικιάσουν. Μια χαρά τους ενδιαφέρει. Προσωπικά ξέρω 2 περιπτώσεις που νοικιάζουν σπιταρώνα 1,500+ (ο ένας ακόμα περισσότερα) ενώ θα μπορούσαν ν' αγοράσουν. Αλλά δε τους ενδιαφέρει να το κάνουν. 

Στην Αθήνα περιοχή με μέσο ενοίκιο το 450 είναι η Κυψέλη και τα Σεπόλια.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ερώτηση του θέματος έχει απαντηθεί.Η γνώμη μου είναι να το πουλήσεις ή να το κάνεις βραχυχρόνια μίσθωση,τύπου Airbnb.Θα γλιτώσεις χρήμα και ψυχοφθόρες διαδικασίες.

Αν τώρα θέλεις να το νοικιάσεις,μερικά πράγματα,από την εμπειρία μου.

1.Συμβολαιο οπωσδήποτε σε δικηγόρο,και ρώτησε τον ότι απορία εχεις.Αυτος θα σου πει τι εχεις δικαίωμα να κάνεις και τι όχι.

2.Το νοικιάζεις μόνο αν ξέρεις τι δουλεια κανει ο αλλος ή αν ξέρεις πως θα πληρώνει το μίσθιο.Αλλιως του λες ευγενικά να ψάξει αλλού.Αυτό φυσικά δεν είναι εγγύηση ότι θα πληρώνει.

3.Να θυμάσαι ότι το κράτος είναι κατά του ιδιοκτήτη και υπέρ του μισθωτή,στα πάντα.Ο μισθωτής φεύγει όποτε θέλει,και κανενας ιδιοκτήτης δεν θα πάει δικαστικά,άσχετα αν έχει το δικαίωμα,αλλά αν δεν πληρώνει χρειαζονται από 2 έως πολλούς μήνες και χρήματα για να τον βγάλεις.Αν κανει και καμμία ανακοπή,που γίνεται για πλάκα επειδή έλειπε μια οξεία,τότε ακόμα πιο πολύ.

3.Για την πλειοψηφία,το μισθιο είναι το τελευταίο που θα πληρώσει και πολλοί,συγκεκριμένης ιδεολογίας,δεν θεωρούν ότι πρέπει να πληρώνουν ενοίκιο.Αν βέβαια είναι ιδιοκτήτες,τότε αλλάζει το πράγμα.

4.Οσοι αλήτες ιδιοκτήτες υπάρχουν,άλλοι τόσοι αλήτες ενοικιαστές υπάρχουν.

5.Αν βρεις σωστό μισθωτή,κάνε ότι μπορείς για να τον κρατήσεις.Να πληρώνεις ότι είσαι υποχρεωμένος από τον νόμο,αλλά και αυτά στα οποία δεν είσαι.Αν βρεθεί σε δυσκολία πληρωμής λόγω σοβαρών θεμάτων,υγεία,ανεργια,οικογενειακά,μην απαιτείς μίσθιο για όσο υπάρχει αυτή η δυσκολία.

6.Μην απαιτείς ποσά που δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.Να είναι σε λογικά πλαίσια.2 ένοικια εγγύηση είναι αρκετά.

 

 

 

Επεξ/σία από jmmys
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι κάποιος έχει οικονομική άνεση δεν σημαίνει ότι είναι σωστός ενοικιαστής. Το να σεβαστείς τον χώρο που νοικιάζεις έχει να κάνει ξεκάθαρα με την παιδεία του καθενός και όχι με το πόσο ευκατάστατος είναι. Μπορεί να έχει μια δουλειά των 700ε και να είναι απόλυτα συνεπής, καθαρός κτλ και αντίστοιχα να παίρνει 2000ε και να το κάνει γιαπί.

Το θέμα όταν νοικιάζεις τον χώρο σου είναι ότι πρέπει να αποδεχτείς ότι υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες ή να  πιστωλιάσουν ενοίκια ή ότι θα έχεις ζημιές, που δεν τις γλυτώνεις ούτε και με τον καλύτερο ενοικιαστή καθώς ο άλλος ζει καθημερινά σε ένα σπίτι και σίγουρα κάτι θα γίνει. Το πιο safe είναι να το κρατήσεις για εσένα αν δεν θες τέτοιες σκοτούρες.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπαν και οι υπολοιποι

Προσεχεις ποιον θα βαλεις μεσα, ποιο σωστο να βαλεις καποιον σοβαρο σωστο ανθρωπο (η ζευγαρι) με λιγοτερα λεφτα παρα καποιον αεριτζη που θα σε πιστολιασει.

Πιστευω μπορεις να τους καταλαβεις ευκολα με μια μικρη συζητηση ποιος ειναι ο ιδανικος. Αν ειναι καλο το ακινητο θα εχεις πολλους ενδιαφερομενους οποτε κλεινεις ραντεβου ανα ωρα και στο τελος αποφασιζεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τον τίτλο αυτό εγώ θα  πρότεινα να μην νοικιάσεις μέχρι να μάθεις.. 

Βάζεις τον μεσίτη  με χ πόσο κάθε χρόνο να επισκεπτεται κ να βγάζει βίντεο φωτος...

Βρες σωστη διαχείριση ακινήτων ή βάλε νομική προστασια μισθωματων das arag

Αν δεν βαλεις νομικη προστασια... Παίρνεις από Πομιδα τον δικηγόρο νομου σου... κ ρωτάς πόσο έχει εξώδικο κ εξωση για να έχεις εικόνα γ τιμές..λογικα κάνα χιλιαρικο

Το κερδος πρέπει να καλύπτει ολες τις ζημιές π μπορει να τυχουν κατά την διάρκεια κ αφού φύγει ο ενοικιαστής..

Αν εννοείς ότι βγαίνεις από το σπίτι π μένεις γ να πας σε καλύτερο κ θες τα λεφτά αυτά για να νοικιασεις χωρίς να έχεις μερικά χιλιάρικα στην άκρη είναι fail. 

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά πρέπει σιγά σιγά να αρχίσει στην Ελλάδα να αναλαμβάνουν εταιρίες αυτές τις διαδικασίες οπότε όποιον καημένο έφερες μέσα και ότι ζημιά έκανε να τον αναλάβει με συνοπτικές διαδικασίες. Ούτε να αργήσει το νοίκι, ούτε να μην πληρωθούν τα τελευταία νοίκια ώστε να καλυφθούν απ την εγγύηση. Πληρώνεις μέχρι τέλους, έρχεται η εταιρία και αρχίζει η σφαγή και σου δίνει τον τελικό λογαριασμό. Γρατζουνιά στη πόρτα; 50 ευρώ, Γρατσουνιές στο παρκέ; 200 ευρώ κλπ κλπ. 
Πάντως δεν είμαι υπέρ της χαμηλής τιμής εκτος αν εχεις τον άλλον στην ιδια πολυκατοικία. Μαζεύεις υποψηφίους από το κάτω ράφι και καλή τύχη με τι θα σου κάτσει. Άμα το χεις ψηλά, κάνεις πολύ καλό ξεσκαρταρισμα. Σου μένουν 2-3 υποψήφιοι αλλά θα είναι καλοί. Και εννοείται η εγγύηση ποτέ μόνο ενα μίσθωμα.

  • Confused 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μερικές γενικές παρατηρήσεις, επειδή τόσο εδώ όσο και στο fb που είμαι μέλος σε διάφορα groups ιδιοκτητών και ενοικιαστών γράφονται φαιδρά πράγματα:

  • Η ζήτηση οικονομικών στοιχείων από τους μισθωτές είναι μια γραφικότητα και απορώ με τους εκμισθωτές που νιώθουν ότι διασφαλίζουν κάτι με αυτό τον τρόπο. Σε 10 λεπτά με το MS Paint μπορεί ο οποιοσδήποτε να κάνει το εκκαθαριστικό του να μοιάζει με αυτό του Μαρινάκη.
  • Το ότι ένας μισθωτής δεν έχει γκόμενα, παιδιά, γατιά, σκυλιά κατά την ώρα της υπογραφής του συμβολαίου, δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να αποκτήσει μετά από ένα χρόνο. Οπότε όταν μπαίνουν όροι που δεν στέκουν νομικά στο συμβόλαιο, τόσο πιο κουρελόχαρτο θα θεωρηθεί από το δικαστήριο.
  • Όσο πιο εύκολα δεχτεί ένας μισθωτής να δίνει μίσθωμα το οποίο είναι εκτός πραγματικότητας, τόσο πιο πιθανό είναι να το φυσάει και να μην κρυώνει ο ιδιοκτήτης. Από την άλλη, όσο πιο σκληρή διαπραγμάτευση κάνει ο μισθωτής, τότε το πιθανότερο είναι ότι το κάνει γιατί έχει σκοπό να πληρώνει και να μην φεσώσει.
  • Σε ότι αφορά τις μισθώσεις κατοικιών, δεν συμφέρει κανέναν ιδιοκτήτη να πηγαίνει δικαστικώς. Αν ο εκμισθωτής θέλει για τον Α ή τον Β λόγο να φύγει ο μισθωτής από το ακίνητο, η καλύτερη τακτική είναι να τον πάρει με το καλό, στην ανάγκη να του πληρώσει κιόλας την μετακόμιση με τα χρήματα που θα έδινε για εξώδικα, διαταγή και επιδόσεις.
  • Επίσης, αυτά τα «έξι νοίκια εγγύηση» ή οι «προπληρωμές μιθωμάτων για ένα χρόνο», επίσης είναι ανούσιες τακτικές και δεν διασφαλίζουν τίποτα απολύτως. Για εμένα η πιο σωστή τακτική είναι να πέφτει το ενοίκιο λίγο κάτω από τα όρια της αγοράς, ώστε να προσελκύεται όσο το δυνατόν μεγαλύτερο pool υποψήφιων μισθωτών. Μετά να γίνεται screening τετ-α-τετ και ξεσκαρτάρισμα.

Φυσικά, ποτέ δεν υπάρχει απόλυτη διασφάλιση ότι δεν θα μπεί κάποιος αφερέγγυος μέσα, αλλά τουλάχιστον μειώνονται οι πιθανότητες με ορισμένες έξυπνες κινήσεις. Πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν κοπρίτες ενοικιαστές, αλλά οι ιδιοκτήτες που είναι ντουγάνια είναι πραγματικά αξεπέραστοι. Προτιμούν να χάνουν λεφτά τρέχοντας σε δικαστήρια ή αφήνοντας την περιουσία τους ξενοίκιαστη, παρά να παίρνουν ένα ενοίκια που θα είναι μικρότερο μεν, αλλά περισσότερο εξασφαλισμένο δε.

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, ideal09 said:

Πληρώνεις μέχρι τέλους, έρχεται η εταιρία και αρχίζει η σφαγή και σου δίνει τον τελικό λογαριασμό. Γρατζουνιά στη πόρτα; 50 ευρώ, Γρατσουνιές στο παρκέ; 200 ευρώ κλπ κλπ.

Και πόσες αναπνοές θα επιτρέπονται κάθε χρόνο;

9 minutes ago, ideal09 said:

Και εννοείται η εγγύηση ποτέ μόνο ενα μίσθωμα.

Ε, ναι, τσιγκουνιές θα κάνουμε; Ας ζητήσει minimum 6 μισθώματα. Έτσι κι αλλιώς είναι γνωστό ότι όλοι έχουμε λεφτά που κάθονται και δεν ξέρουμε τι να τα κάνουμε.

  • Like 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, jimmy213 είπε

Και πόσες αναπνοές θα επιτρέπονται κάθε χρόνο;

Όσες θες. Αλλά άμα σύρεις κάποιο έπιπλο και γινει το παρκε χαλια αλλα δεν σε νοιαζει επειδή δεν ειναι δικο σου, δεν θα ειναι ο ιδιοκτήτης εκει να του πεις ελα μωρέ φυσιολογική φθορά κλπ κλπ. Το λουστραρισμα δεν ειναι τζαμπα απ οσο γνωρίζω.

Εξάλλου το δηλώνεις και στο συμβόλαιο, παραδίδεις το σπίτι στην ίδια κατάσταση που το παρελαβες.

Επίσης δεν είπα 6 μήνες, αλλά δύο μήνες είναι πιο δίκαιο και δεν είναι υπερβολικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 minutes ago, ideal09 said:

Εξάλλου το δηλώνεις και στο συμβόλαιο, παραδίδεις το σπίτι στην ίδια κατάσταση που το παρελαβες.

Για την ακρίβεια, ορίζεται ξεκάθαρα από το νομικό μας πλαίσιο ότι δεν το παραδίδεις όπως το παρελαβες αλλά λαμβάνουμε υπόψην τις αναμενόμενες (ή και ξαφνικές) φθορές λόγω φυσιολογικής χρήσης του μισθιου. Λαικιστι, τίποτα δεν κρατάει για πάντα και ο ιδιοκτήτης έχει και αυτός υποχρέωση να κρατάει το μισθιο στην συμφωνημενη κατάσταση (πχ να μου φτιάξει το ερκοντισιον που χάλασε επειδή είχε αυξομείωση τάσης η ΔΕΗ και κάηκε ένας πυκνωτής του). 

Σε αυτές τις περιπτώσεις μάλιστα, αν δεν σου φτιάξει ο ιδιοκτήτης το ac επειδή πιστεύει ότι εσύ το χάλασες, μπορείς να σηκωθείς να φύγεις και αυτός να χάσει τον ενοικιαστή του έτσι ξαφνικά (με ενδεχόμενο να του μείνει ξένοικιαστο έστω και για μια μέρα και φυσικά με "υποχρέωση" να φτιάξει τις φυσιολογικές μου φθορές όσο έμενα μέσα.)

Να τονίσω στο φυσιολογικές φθορές, ούτε τα ντουλάπια κρατάνε για πάντα, ούτε οι συσκευές είτε ηλεκτρικές είτε όχι, είτε σε ακραίες περιπτώσεις ακόμα και τα πλακάκια ή το παρκε στο δάπεδο! 

(πηγή:ο δικηγόρος μου, γιατί μαρεσει να είμαι σωστός ενοικιαστής χωρίς βέβαια να με εξαπατά ο κάθε ιδιοκτήτης που θέλει να νοικιάσει με όσο το δυνατόν ευνοικοτερους για αυτόν όρους) 

Επεξ/σία από giannis808
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να υπενθυμίσω ότι σε άλλες ε.ε. χώρες ζητάνε συστατική από προηγούμενους ιδιοκτήτες,συστατική από την δουλειά και Credit Rating- πιστοληπτική ικανότητα... 

το τελευταίο μόλις ξεκίνησε κ στην Ελλάδα από Τειρεσία ..αν πειράζονται οπως εκκαθαριστικό ,μπορει.αλλά χλωμο να ξέρουν να βγαζουν αναλογία φορων..το να κατηγορηθεις κ γ πλαστογραφια στην ίδια δική δεν θα βγει σε καλό.. 

μόλις μπουν οι εταιρείες διαχείρισης ακινήτων σε ολόκληρους δήμους όπως στο εξωτερικό θα έρθει το real καρτελ

για το παραπάνω ποστ  με το βαρυγδουπο "πηγη ο δικηγορος μου"... με ενα "τυχόν  ζημιες/φθορες βαραινουν τον ενοικιαστη"  θα άλλαζε το αποτέλεσμα? Μην γράφεται γενικότητες κάθε περίπτωση  είναι διαφορετικη

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, jimmy213 said:

Ε, ναι, τσιγκουνιές θα κάνουμε; Ας ζητήσει minimum 6 μισθώματα. Έτσι κι αλλιώς είναι γνωστό ότι όλοι έχουμε λεφτά που κάθονται και δεν ξέρουμε τι να τα κάνουμε.

Για άλλες χώρες δεν ξέρω, αλλα Αγγλία που εξαιτίας κάποιον προβλημάτων έπρεπει να δώσω 6 μήνες εγγύηση (1150 λίρες ανα μήνα), έπρεπε η εγγύηση να φυλάσσετε απο μεσάζοντα που έχει άδεια του κράτους (ο οποιος ηταν υπευθυνος να διευθετήσει και διαφορές σχετικά με την επιτροφή της)  ΚΑΙ σου πληρώναν τόκο για τα λεφτά. 

Αν το πεις σε ιδιοκτήτη στην Ελλάδα αυτο, θα αυτοπυρποληθεί. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
21 minutes ago, kage said:

το τελευταίο μόλις ξεκίνησε κ στην Ελλάδα από Τειρεσία ..

Δεν γίνεται να αντλήσει κανένας ιδιώτης τα δεδομένα σου από τον Τειρεσία χωρίς να τον έχεις αδειοδοτήσει γραπτώς.

22 minutes ago, kage said:

το να κατηγορηθεις κ γ πλαστογραφια στην ίδια δική δεν θα βγει σε καλό.. 

Πολύ θα ήθελα να δω να παρουσιάζεται σε δικαστήριο ένα προσωπικό δεδομένο που ο άλλος δεν δικαιούται να έχει στα χέρια του και που δεν θα μπορεί να αποδείξει ποιος το πλαστογράφησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...