Προς το περιεχόμενο

μπορώ να βάλω έξτρα όρο στο συμβόλαιο ενοικίασης κατοικίας - κατα πόσο θα τηρηθεί;


maparios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εδω μιλανε για συμψηφισμο απο μεριας ενοικιαστων ενω υπαρχουν ιδιοκτητες που φτανει στο τελος και δεν εχουν να επιστρεψουν την εγγυηση ενος μηνος ποσο μαλλον να ηταν και μεγαλυτερη. τι κανεις μετα τρεχεις δικαστηρια; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νόμος στην Ελλάδα που να προστατεύει τους ιδιοκτήτες δεν υπάρχει καν! Σε αντίθεση με τους ενοικιαστές που τους έχουν στα πούπουλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, divnt είπε

Νόμος στην Ελλάδα που να προστατεύει τους ιδιοκτήτες δεν υπάρχει καν! Σε αντίθεση με τους ενοικιαστές που τους έχουν στα πούπουλα.

ποια ειναι τα πουπουλα ακριβως; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, geoliol είπε

ποια ειναι τα πουπουλα ακριβως; 

Όπως έγραψαν και τα υπόλοιπα παιδιά, ο νόμος είναι με το μέρος των ενοικιαστών σε όλα τα πράγματα.

Στις 19/4/2024 στις 3:09 ΜΜ, Malthador είπε

Πολύ πολύ χονδρικά, για τη σύνταξη εξωδίκου μόλις εμφανίσει την πρώτη φορά δυστροπία να υπολογίζεις γύρω στα 200 και κανένα 70άρι για την επίδοση. Αν δεν σε εξοφλήσει άμεσα ή αν εμφανίσει ξανά δυστροπία, τότε καταθέτεις διαταγή απόδοσης μισθίου

Τι γίνεται στη περίπτωση που ο ενοικιαστής δεν έχει πληρώσει στο συμφωνημένο χρόνο με βάση το συμβόλαιο το ενοίκιο, και ο ιδιοκτήτης ακολουθήσει την διαδικασία όπως ορίζει ο νόμος;

Δηλαδή εξώδικο για να πληρώσει μέσα σε 15 μέρες, πράγμα το οποίο δεν το κάνει, σταλεί διαταγή απόδοσης μισθίου και μέσα στις 20 μέρες που ορίζει ο νόμος πως έχει δικαίωμα να ασκήσει ανακοπή και αναστολή πληρώσει; Μπορεί να προχωρήσει κανονικά η διαδικασία για την έξωση;

Επεξ/σία από divnt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, divnt είπε

Όπως έγραψαν και τα υπόλοιπα παιδιά, ο νόμος είναι με το μέρος των ενοικιαστών σε όλα τα πράγματα.

 

τι εξτρα οριζει ο νομος για τον ενοικιαστη αποτι στον ιδιοκτητη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, divnt said:

Νόμος στην Ελλάδα που να προστατεύει τους ιδιοκτήτες δεν υπάρχει καν! Σε αντίθεση με τους ενοικιαστές που τους έχουν στα πούπουλα.

Ακούω συνέχεια πως οι νόμοι στο εξωτερικό προστατεύουν τους εκμισθωτές αλλά δεν ακούω πως για το πως προστατεύουν τους συνεπείς ενοικιαστές εις βάρος των εκμισθωτών. 

Έχω πολύ καλό φίλο που μένει κέντρο Βερολίνο. Απ'οτι έχω καταλάβει εκεί είναι αορίστου χρόνου και οι αυξήσεις στο ενοίκιο δεν μπορούν να ξεπερνάνε τον ονομαστικό πληθωρισμό. Νοίκιασε πριν 10 χρόνια+ με 450 και σήμερα πληρώνει 650 με την θέρμανση πληρωμένη. Όσο πληρώνει δεν μπορεί να τον κουνήσει κανείς. Με το κρύο που κάνει στο Βερολίνο και τις αυξήσεις στο φυσικό αέριο ο εκμισθωτής παίζει να μπαίνει και μέσα τους χειμερινούς μήνες τώρα

Γενικά έχω την εντύπωση πως οι νόμοι στην Ελλάδα προστατεύουν τα λαμόγια είτε αυτοί είναι εκμισθωτές είτε είναι ενοικιαστές είτε δεν ξέρω εγώ τι

Επεξ/σία από snot
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
38 minutes ago, divnt said:

Τι γίνεται στη περίπτωση που ο ενοικιαστής δεν έχει πληρώσει στο συμφωνημένο χρόνο με βάση το συμβόλαιο το ενοίκιο, και ο ιδιοκτήτης ακολουθήσει την διαδικασία όπως ορίζει ο νόμος;

Δηλαδή εξώδικο για να πληρώσει μέσα σε 15 μέρες, πράγμα το οποίο δεν το κάνει, σταλεί διαταγή απόδοσης μισθίου και μέσα στις 20 μέρες που ορίζει ο νόμος πως έχει δικαίωμα να ασκήσει ανακοπή και αναστολή πληρώσει; Μπορεί να προχωρήσει κανονικά η διαδικασία για την έξωση;

Η διαταγή απόδοσης μισθίου είναι η έξωση.

Αν έχει βγει ήδη διαταγή δεν σταματάει στην περίπτωση που πληρώσει. Για να σταματήσει πρέπει να ασκήσει ανακοπή κατά της διαταγής και παράλληλα να καταθέσει και ασφαλιστικά μέτρα.

14 minutes ago, snot said:

Ακούω συνέχεια πως οι νόμοι στο εξωτερικό προστατεύουν τους εκμισθωτές αλλά δεν ακούω πως για το πως προστατεύουν τους συνεπείς ενοικιαστές εις βάρος των εκμισθωτών. 

Έχω πολύ καλό φίλο μου μένει κέντρο Βερολίνο. Απ'οτι έχω καταλάβει εκεί είναι αορίστου χρόνου και οι αυξήσεις στο ενοίκιο δεν μπορούν να ξεπερνάνε τον ονομαστικό πληθωρισμό. Νοίκιασε πριν 10 χρόνια+ με 450 και σήμερα πληρώνει 650 με την θέρμανση πληρωμένη. Όσο πληρώνει δεν μπορεί να τον κουνήσει κανείς. Με το κρύο που κάνει στο Βερολίνο και τις αυξήσεις στο φυσικό αέριο ο εκμισθωτής παίζει να μπαίνει και μέσα τους χειμερινούς μήνες τώρα

Γενικά έχω την εντύπωση πως οι νόμοι στην Ελλάδα προστατεύουν τα λαμόγια είτε αυτοί είναι εκμισθωτές είτε είναι ενοικιαστές είτε δεν ξέρω εγώ τι

Είναι περιττή η σύγκριση της Ελλάδας με τις κανονικές χώρες. Εκεί ο νόμος προστατεύει τον ενοικιαστή και διασφαλίζει τον ιδιοκτήτη.

Στην Ελλάδα ο μεγαλύτερος απατεώνας βγαίνει κερδισμένος άσχετα αν μισθώνει ή εκμισθώνει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dtk-386 είπε

Αν μου ζήταγαν ποτέ (μένω σε ιδιόκτητο αλλά λέμε τώρα) Ε9 και Ε1 θα έφευγα τρέχοντας. Το θεωρώ προσωπικό δεδομένο και δεν υπάρχει περίπτωση να το δείξω σε κανέναν ειδικά σε υποψήφιο σπιτονοικοκύρη που θα έχει την ευχέρεια μετά να με τσεκουρώσει. 

Δεν πειραζει. Καλο δρομο να εχεις! :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, geoliol είπε

ποια ειναι τα πουπουλα ακριβως; 

1.Ο μισθωτής φεύγει όποτε θέλει,άσχετα τι λέει το συμβόλαιο,κανενας εκμισθωτής δεν θα πάει δικαστικά,χάσιμο χρόνου και χρημάτων.

2.Ακομα και αν δεν πληρώνει,πάλι θα πάει δικαστικά ο ιδιοκτητης,θα κάνει μια ανακοπή ο μισθωτής,και θα μένει χωρίς να πληρώνει τίποτα μέχρι να γίνει η έξωση,μήνες πολλοί έως και χρόνο.Και έξοδα για τον ιδιοκτήτη.

3.Αν δεν έχει τίποτα σε εισόδημα ο μισθωτής,το κάνει ρημαδιό,τα σπάει όλα και αντε εσυ να αποζημιωθείς.

Τα έχω ζήσει,και αν πας με τον νόμο,γίνεσαι ο κακός.Και μιλάω ΠΑΝΤΑ για κακοπληρωτές λόγω νοοτροπίας και κακών συνηθειών,οποιος κατάλαβε,κατάλαβε.

Και κάτι τελευταίο,όταν εσύ geoliol νοικιάσεις δικο σου ακίνητο,και δεν σε πληρώνει,και στο διαλύσει εντελως,και ψάχνεις το δίκαιο σου,βάση της νομοθεσίας,θα δεις που είσαι εσύ και που είναι ο μισθωτής.

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, andreaspA είπε

E9 και εκκαθαριστικο εφορίας. Τα τελευταια 2 σπιτια που νοικιασα , έτσι τα νοικιασα.

Το ενα δε, επειδη αυτη που το ήθελε ηταν χαμηλομισθη, μπηκε τριτεγγυητής ο φίλος της για το δικο της κομματι του μισθωτηριου και εννοειται και ο ιδιος στο μισθωτηριο.

Παρολο που χωρισαν τα παιδια, η κοπελα συνεχίζει και μένει εκεί. Ειναι ευγενέστατη, πληρωνει στην ώρα της, και παρολο που εχει υπογραψει οτι απαγορευονται τα κατοικιδια, κανω τα στραβα ματια για ενα "πατσαβουρι" που εχει φερει. Μονο μην μου γδαρει το φρεσκοτριμμενο πατωμα γιατι θα την γδάρω! Οποτε και στην τριετια, δεν προκειται να της ανεβασω το μισθωμα, παρολο που μπορώ πολύ άνετα.

Ε9 και εκκαθαριστικο δεν τα ζητας τοσο για να δεις "ποσα εχουν". Τα ζητας για να δεις τι καπνο φουμαρει ο αλλος. Αν το παιζει ιστοριας ή οχι. Κόβεις χαρακτήρα.
Επίσης βλέπεις αν εχει κατι , και δεν θα κυνηγας φάντασμα, και αν ειναι σίγουρος οτι θα μπορει να ανταπεξελθει. Ο ανθρωπος που πιστευει πως μπορει , δεν τον ενδιαφερει! παρε και Ε9 , παρε και εκκαθαριστικο, παρε και μισθοδοσια και ότι γουσταρεις.

Το χαρτι που θα σου δωσει ο υποψηφιος ενοικιαστης δεν μπορει να παραποιηθει με τιποτα, ειναι εκτυπωμενο σε χαρτι ασφαλειας Α44, και πρεπει να εχει εκτυπωθει με ειδικο μελανι νανοσωματιδιων που μπορεις με ενα σκαν με το κινητο σου με την εφαρμογη ATSi.das να καταλαβεις οτι δεν εχει αλλοιωθει.

Εισαι ατομο εξαιρετικα υψηλης ευφυΐας εφυιας, σκετο δαιμονιο. Μπραβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Keosen είπε

Το χαρτι που θα σου δωσει ο υποψηφιος ενοικιαστης δεν μπορει να παραποιηθει με τιποτα, ειναι εκτυπωμενο σε χαρτι ασφαλειας Α44, και πρεπει να εχει εκτυπωθει με ειδικο μελανι νανοσωματιδιων που μπορεις με ενα σκαν με το κινητο σου με την εφαρμογη ATSi.das να καταλαβεις οτι δεν εχει αλλοιωθει.

Εισαι ατομο εξαιρετικα υψηλης ευφυΐας εφυιας, σκετο δαιμονιο. Μπραβο.

Και το αποδεικτικο ΑΦΜ παλι για πλακα μπορει να παραποιηθει. Δεν χρειαζεται να το ζηταμε.
τώρα που το καλοσκέφτομαι, και η φωτοτυπια ταυτοτητας για πλακα μπορει να παραποιηθει. Ουτε αυτη χρειαζεται να την ζητάμε.

Αληθεια γιατι να υπογραφουμε μισθωτήριο? καλυτερα να δίνουμε τα κλειδια, και αν εχει ευχαριστηση κατι θα μας πληρωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 hours ago, andreaspA said:

Δεν πειραζει. Καλο δρομο να εχεις! :D

 

1. Φαντάζομαι έχεις κάνει όλες τις απαραίτητες ενέργειες για διαχείριση προσωπικών δεδομένων GDPR κτλ. ε; .... ναι , μάλλον όχι. Άρα ξεκινάμε από το ότι είσαι παράνομος.

2. Προφανώς και θα έχουν πολλοί νορμάλ και κανονικοί καλό δρόμο. Το θέμα είναι ότι οι "καλοί" ενοικιαστές όπως και τα καλά σπίτια έχουν επιλογές. Εσύ με αυτό τον τρόπο χάνεις πολλούς καλούς υποψηφίους. Αυτοί χάνουν έναν στην καλύτερη περίπτωση περίεργο ιδιοκτήτη που νομίζει ότι έχει δικαίωμα να ζητάει πράγματα που στην πραγματικότητα δεν έχει δικαίωμα να ζητήσει.

 

 

ΥΓ : Btw το εκκαθαριστικό μπορεί να επιβεβαιωθεί η γνησιότητά του εύκολα μέσω του taxisnet.

Επεξ/σία από panostza
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, panostza είπε

1. Φαντάζομαι έχεις κάνει όλες τις απαραίτητες ενέργειες για διαχείριση προσωπικών δεδομένων GDPR κτλ. ε; .... ναι , μάλλον όχι. Άρα ξεκινάμε από το ότι είσαι παράνομος.

εχεις διαβασει κατι καπου, το εχεις κανει σημαια.  Οπως διαχειριζομαι την ταυτοτητα του που υποχρεουται να μου δωσει για να φτιαξουμε το ενοικιαστηριο. Οπως ακριβως διαχειριζομαι το αποδεικτικο ΑΦΜ του για να συνταξω το μισθωτηριο.

26 λεπτά πριν, panostza είπε

2. Προφανώς και θα έχουν πολλοί νορμάλ και κανονικοί καλό δρόμο. Το θέμα είναι ότι οι "καλοί" ενοικιαστές όπως και τα καλά σπίτια έχουν επιλογές. Εσύ με αυτό τον τρόπο χάνεις πολλούς καλούς υποψηφίους. Αυτοί χάνουν έναν στην καλύτερη περίπτωση περίεργο ιδιοκτήτη που νομίζει ότι έχει δικαίωμα να ζητάει πράγματα που στην πραγματικότητα δεν έχει δικαίωμα να ζητήσει.

Εχω και καλα σπιτια, και καλους ενοικιαστες γιατι τους τσεκαρω, και δεν βαζω τον καθε τυχαρπαστο που το παιζει δικαιωματιστης αντιρρησιας σε ολα. Δεν εχω χασει κανεναν απολυτως. Οτι σπιτι εχω ενοικιασει, το έχω ενοικιάσει εντος εβδομαδος απο οταν ηταν ετοιμο. Και αυτό γιατι δεν εβαλα τον 1ο μεσα, αλλα εκανα επιλογη. Αν ηθελα να το παρει ο 1ος θα νοικιαζοταν εντος της 1η ημερας δημοσιευσης στην ΧΕ.

Επεξ/σία από andreaspA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, andreaspA said:

εχεις διαβασει κατι καπου, το εχεις κανει σημαια.  Οπως διαχειριζομαι την ταυτοτητα του που υποχρεουται να μου δωσει για να φτιαξουμε το ενοικιαστηριο. Οπως ακριβως διαχειριζομαι το αποδεικτικο ΑΦΜ του για να συνταξω το μισθωτηριο.

Προς τι η επιθετικότητα κε ιδιοκτήτα;

Τα εισοδήματά μου και το Ε9 δεν εντάσσονται στο ίδιο πλαίσιο. Και παίρνω πολλές δηλώσεις GDPR καθημερινά για να μην είναι κάτι που διάβασα και έκανα σημαία.

Όπως και να έχει είναι παράνομο. Οπότε εσύ ως ιδιοκτήτης θεωρείς (και το παραπάνω post δείχνει ότι είσαι και απόλυτος) ότι έχεις δικαίωμα να ζητάς κάτι που δεν είναι δικαίωμά σου. Οπότε πολλοί καλοί και κανονικοί ενοικιαστές, οι άνετοι και οι τυπικοί απλά θα πιθανολογήσουν πολύ βάσιμα ότι σε ένα θέμα στο μέλλον απλά θα θεωρείς και πάλι (και θα είσαι απόλυτος) ότι έχεις δικαιώματα που δεν έχεις. Επομένως καθώς είπαμε ότι ο καλός ενοικιαστής , όπως και το καλό σπίτι, έχει επιλογές, θα πάνε παρακάτω. Δεν θα ρισκάρουν να έχουν έναν περίεργο και δικαιωματιστή ιδιοκτήτη. Επομένως χάνεις πιθανούς καλούς ενοικιαστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...