Προς το περιεχόμενο

είναι ο φραπές πράγματι κακής ποιότητας καφές?


PtolemaiosUltraChad

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, crispy_mummy είπε

Εγώ πάντως από τότε που πείρα την απόφαση και αγόρασα καφετιέρα με κάψουλες έχω τρελαθεί στους cappuccino. Ενωωείτε πως το αφρόγαλο το φτιάχνω μόνος μου με αφρογαλιέρα και δε χρησιμοποιώ τις άθλιες κάψουλες που μόνο αφρόγαλο δε βγάζουν. Αλλά όσον αφορά το καφέ τον ίδιο επειδή κάθε φορά η ποσότητα νερού, η θερμοκρασία και η πίεση είναι όλα σταθερά βγαίνει τέλειος κάθε φορά.

Φυσικά, πίνω και φραπέδες αλλά μόνο όταν έχουν ξεκινήσει για τα καλά οι ζέστες και το να πιω ζεστό καφέ δε μου πολυβγαίνει.

Και εγώ το ίδιο από τότε που πήραμε εσπρεσιερα που αλεθει και τους κόκκους το φραπέ το βλέπω 2 φορές το μήνα, στα οικογενειακά τραπέζια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Αυτό λες?

spastos-kafes.jpg.100b6d42ab9cdd0de9668d31984ffdad.jpg

Όχι. 

Ένα καπάκι από κανονικό σεικερ σαν αυτό που έβαλε ο Ukforthemoment

Ταίριαζε και  σφραγιζε τα πλαστικά ποτήρια ώστε να χτυπάς τον καφέ κατευθείαν στο πλαστικό ποτήρι. 

Ήταν (ειναι) σωτήριο όταν φτιάχνεις καφέ σε ειδικές συνθήκες. Πχ. Στον δρόμο/στρατό/πλοίο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, Mhdenistis said:

Τον πίνω πολλά χρόνια, κανένα πρόβλημα, εκτός του ότι είναι ο πιο γευστικός βοηθάει επιπλέον και στον μεταβολισμό, θέλω γνώμες περί αυτού.

Eμενα πλεον με βοηθαει και στο χ@σιμο - 3 ωρες μετα με παει αιμα απο τη ποιοτητα :P

  • Haha 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσοχη στο αναδευτηρι χειρος να προτιματε αυτα που εχουν στην καταληξη ροδελα μεταλλικη κ οχι πλαστικη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις γνώσεις που έχω δεν βρίσκω κάτι που μπορεί να τον κάνει κακό ή περισσότερο ανθυγιεινο.

Πως φτιάχνεται?βράζουν τους κόκους και αφαιρουν το νερό.Θεωρητικά σε ότι αποξυραίνεις διαρκεί για πολυ μεγάλο διάστημα αφαιρούν τον αέρα και προσθέτουν άζωτο(ότι κάνουν σε όλες τις συσκευασίες).

Τώρα για την ποιότητα των κόκκων δεν πιστεύω πως βάζουν σάπιους κόκκους απλά τους μικρότερους και φθηνότερες ποικιλίες.Τώρα αν βάζουν arabica,robusta και σε τι ποσοστα δεν επιρρεαζεί την επιπτωση σε υγεία αλλά σε γεύση (άσε που στα πριμιουμ μπράντ το τι βάζουν δεν το ξέρεις βασίζεσαι ότι σου λένε αλήθεια).

Το μόνο που μπορείς να βρείς ίσως αμφιλεγόμενο είναι η συγκέντρωση μίας ουσίας η οποία βρίσκεται στην μισή ποσότητα στον αλεσμένο καφέ έναντι του στιγμιαίου.Παρόλα αυτά η ασφαλής κατανάλωση της ουσίας ισούται με 100 φλυτζάνια στιγμιαίου ημερήσια το οποίο είναι μη βατό.

 

Και όσον αφορά τους γιατρούς φυσικά και ξέρουν την δουλεία τους και δεν τα ισοπεδώνω όλα αλλά όπως σε όλα τα επαγγέλματα ο καθένας έχει μέσα σε όλα και τις προσωπικές πεποιθήσεις τα κολλήματα την μη συνεχή ενημέρωση δεν θα πρέπει να έχεις την άποψη το είπε ο γιατρός τέλος πάρε και μία δεύτερη άποψη ούτε το αλάθητο του πάππα έχουν και τα λαθάκια είναι σπάνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να έχεις έναν καφέ να σε συνοδεύει τις περισσότερες ώρες στην δουλειά ο nescafe είναι μονόδρομος. 

Προσωπικά το πρωί θα πιω ένα espresso από την nespresso που έχω στο σπίτι και μετά θα ετοιμάσω να πάρω μαζί μου έναν νες ή φραπέ ανάλογα την εποχή. Αν είναι δύσκολη μέρα το απόγευμα που θα γυρίσω σπίτι ξανά χτυπάω έναν espresso.  freddo espresso θα προτιμήσω όταν θα πάω για καμιά ώρα σε καφετέρια. 

Στο παρελθόν ειχα πάρει από μεγάλα σούπερ μάρκετ επαγγελματικές συσκευασίες nescafe αλλά παρατήρησα πως πολλές φορές είχαν άλλη γεύση και μυρωδιά από τον "κλασικό". Οπότε δεν έμεινα ευχαριστημένος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, st@kas είπε

Αν θες να έχεις έναν καφέ να σε συνοδεύει τις περισσότερες ώρες στην δουλειά ο nescafe είναι μονόδρομος. 

 

γαλλικό με θερμός από το σπίτι 2 μεγάλες φλυτζάνες. Τεράστια καθημερινή εξοικονόμηση αθροιστικά . Δοκιμάζεις με διάφορες ποιοτικές  ποικιλίες, και κανένα άρωμα σπάνια, δεν βαριέσαι  ειδικά οι σταρμπακς πολύ καλοί. Εξω δεν θυμάμαι πότε ήπια τελευταία φορά καλό φραπέ. Καμιά φορά κανενα σπαστό νες σε εκδρομή δουλειες εξωτερικές. και μενα δεν μου αρέσει ο φρέντο εσπρέσο. Ο σκέτος εσπρέσο αν ειναι προσεγμένος σε πολύ καλή καφετιέρα είναι κάτι αξιόλογο αλλά τελειώνει αμέσως και ειναι για κρύο που δεν κάνει πια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, sunnymike72 είπε

Εκτός το γεγονός πως η Nestlé είναι μ*ουρδελο εταιρεία που βάζουν μικρά παιδιά να μαζεύουν τους καφέδες και το Κακάο από τα χωράφια και κατά κλέβουν την Γη από πόσιμο Νερό, ισχύει πάντως το γεγονός πως Άνθρωποι με τάση για ευαίσθητο στομάχι επηρεάζονται πιο πολύ με τον Νες και συμπτώματα όπως καούρες κλπ...

Να ξέρετε ότι καουτσούκ, καφές , μπανάνες, κακάο, τσάι περιέχουν τουλάχιστον : παιδική εργασία , αναγκαστικές απαλλοτρίωσεις υπέρ μεγάλων πολυεθνικών, αίμα και εργατικές δολοφονίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, iorant είπε

Να ξέρετε ότι καουτσούκ, καφές , μπανάνες, κακάο, τσάι περιέχουν τουλάχιστον : παιδική εργασία , αναγκαστικές απαλλοτρίωσεις υπέρ μεγάλων πολυεθνικών, αίμα και εργατικές δολοφονίες. 

Off topic but... 

Ναι σωστα ολα αυτα αλλα.... 

Μην πιω καφε, να παω με τις ζαντες το αμαξι, τσικουλατα επισης μην.... και αλλα πολλα. 

Μην το κανουμε σαν ενα βιντεο που ελεγε η αλλη στον γερουσιαστη (ΗΠΑ) να καταργηθουν τα πλαστικα και αρχισε να την ρωταει τι θα γινει με τα γυαλια της, τα παπουτσια, τα ρουχα κλπ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, dimitrins said:

Mετά από by-pass

Ο γιατρός με ρώτησε αν πίνω nescafe, ζεστό ή κρύο

Απάντησα espresso, είπε ok

Τι μου θύμισες τώρα, είχα πάει πριν αρκετά χρόνια σε μια ρευματολόγο και με ρωτάει πότε έκανα σεξ τελευταία φορά. (Δεν τρολάρω)

  • Haha 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα οι κρυας παρασκευης καφεδες ειναι φουλ χημικα. Ο φραπε τους μισους να ρωτησεις θα σου πουν μου καρφώνει το στομαχι. Πλεον δε ξερω καποιον να παιρνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, magicnumbers είπε

Γενικα οι κρυας παρασκευης καφεδες ειναι φουλ χημικα. Ο φραπε τους μισους να ρωτησεις θα σου πουν μου καρφώνει το στομαχι. Πλεον δε ξερω καποιον να παιρνει.

θεμα συνηθειας ειναι. Ο φραπες μια χαρα μου καθεται. Κατι φρεντο εσπρεσσο και ιδιαιτερα κατι σαπια, και κατι Taf ακομα πιο ειδικα, μιλαμε οτι ειμαι με απευθειας συνδεση με την τουαλετα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...