Προς το περιεχόμενο

FedEx και εκτελωνισμός


SlackulatoR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χμμ δεν έχω ιδέα τι είναι. Μάλλον είναι παράνομο αλλά τη στιγμή που έχουν αυτοί τα πράγματα δυστυχώς είσαι αναγκασμένος να κάνεις ότι σου πουν ακριβώς, διότι δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς. Χαρτιά είναι να σου δώσουν ή τα πράγματα; Αν είναι για χαρτιά γράψε τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε παιδιά, που μπλέκετε? Υπάρχουν υπήρεσιες αποστολής δεμάτων μέσω ταχυδρομείου και δεν εμπλεκονται οι courier.

 

http://www.shipito.com/ πολύ καλό αμερικάνικο και έμπιστο

 

και 2 ελληνικά επίσης έμπιστα :

www.getit247.com

www.byserv.com

 

Και στις 3 περιπτώσεις, έχεις εγγυημένη τελική τιμή όπου αν δεν σε συμφέρει, δεν κάνεις την παραγγελία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια γεια σας.

θ ηθελα τη βοηθεια σας.θελω να παραγγειλω μια εξατμιση για την μηχανη μ απο αμερικη μεσο e-bay.

η τιμη τις εξατμισης ειναι 526$ + 64$ εξοδα αποστολης.

θα τι παραγγειλω με pay pal.

ποσο τελωνειο θα πληρωσω?

τη ενεργειες πρεπει να κανω για να μην με κοψουν το ποπο??????????

παρακαλω να με βοηθησετε αν μπορειτε.ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κολλησουν στο τελωνειο και για εκτελωνισμο ζητανε αρκετα λεφτα, μπορουμε να μη παμε να τα παραλαβουμε; Τα λεφτα θα επιστραφουν στην paypal;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κολλησουν στο τελωνειο και για εκτελωνισμο ζητανε αρκετα λεφτα, μπορουμε να μη παμε να τα παραλαβουμε; Τα λεφτα θα επιστραφουν στην paypal;

 

Αν η συμφωνία έλεγε ότι λοιποί φόροι και έξοδα επιβαρύνουν τον παραλήπτη με ποια δικαιολογία θα επιστραφούν τα χρήματα από paypal?

 

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια γεια σας.

θ ηθελα τη βοηθεια σας.θελω να παραγγειλω μια εξατμιση για την μηχανη μ απο αμερικη μεσο e-bay.

η τιμη τις εξατμισης ειναι 526$ + 64$ εξοδα αποστολης.

θα τι παραγγειλω με pay pal.

ποσο τελωνειο θα πληρωσω?

τη ενεργειες πρεπει να κανω για να μην με κοψουν το ποπο??????????

παρακαλω να με βοηθησετε αν μπορειτε.ευχαριστω πολυ.

Αγαπητέ φίλε

είσαι από τους λίγους που ρωτούν πριν κάνουν μία παραγγελία. Διότι οι περισσότεροι παραγγέλνουν και μετά τραβάνε τα μαλλιά τους και κατηγορούν τους πάντες μέσα από την δικαιολογημένη άγνοια τους.

Λοιπόν με βάση την αξία που γράφεις : Θα πλήρωσης για .

 

Δασμούς:125,00 € περίπου

ΔΕΤΕ: 5,00 €

Πρακτορειακά: ~20,00€

Αποθηκευτικά: ~30,00 €

Εκτελωνιστική αμοιβή : ~90,00€

Έξοδα εκτελωνισμού: ~40,00 €

 

Βέβαια τα δύο τελευταία μπορείς να τα γλυτώσεις αν πάς να τα εκτελωνίσης μόνος σου , θα πρέπει να πας εκεί (στο Βενιζέλος ) από το πρωί 7,00 για να τελειώσεις περίπου στις 11,00 - 12,00 ανάλογα με την δουλειά

Αυτά είναι περίπου μέσες άκρες τα έξοδα. Ελπίζω να μην ξέχασα κάτι.

http://www.ektelonismos.com

http://ektelonistis.blogspot.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά αυτό είναι μία απάντηση, διότι αν τα πάρει με ΕΛΤΑ η απάντηση είναι πολύ διαφορετική. Επίσης αν τα κάνει μέσω αμερικάνικης θυρίδας και κάνει τη διασάφηση μόνος του η απάντηση θα διαφέρει περισσότερο! Απαράδεκτα πάντως τα ποσά που βλέπω, καθαρός (εκ)βιασμός. Βέβαια ελεύθερη αγορά έχουμε (με την κακή έννοια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμαν τι κουστουμι ειναι αυτο??????

δεν μπορο να παω εγω να το εκτελωνισω γιατι ειμαι απο δραμα.

αμα πω να με το στηλει ο ιδιος συστιμενο σε μενα μεσο usps χωρις τιμολογιο,και καλα ξαδερφια σαν δωρο θα περασει?

να μην φενεται πουθενα οτι ειναι απο μαγαζι αγορασμενο.

υπαρχουν ελπιδες?

σας ευχαριστω για τιν βοηθεια ηταν πολυ αναλυτικα και κατοπιστικα αυτα που με ειπατε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν στο στείλει usps θα σου έρθει τελική γύρω στα 670€.

Το να μη σου βάλει καθόλου τιμή και ότι είναι δώρο είναι ένα θέμα, χωρίς να σημαίνει ότι δε θα έχεις απαραίτητα επιτυχία. Μπορείς πχ να του πεις να βάλει μικρότερη τιμή και αν σε ρωτήσουν πες ότι ήταν προσφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρότι συμφωνώ με όλα τα υπόλοιπα που αναφέρει ο Ather παραπάνω, αν δεν πεισθούν οι τελωνειακοί τότε δεν αρκεί το τι θα τους πεις, πιθανότατα θα σου ζητήσουν την απόδειξη συναλλαγής του paypal.

Το "δώρο" είναι μιά λύση, αλλά αν ανοίξουν το δέμα και δουν το απαστράπτον τζιτζιλόνι τελικό, ίσως δεν πεισθούν γιά τους δεσμούς φιλίας σου με τον αποστολέα. Αν ήταν μεταχειρισμένο, θα είχες περισσότερες πιθανότητες επιτυχίας.

 

Στην πράξη, μιάς κι έχω παραγγείλει πολλές φορές ανταλλακτικά / αξεσουάρ μοτό από ΗΠΑ, όταν ο αποστολέας ήταν ιδιώτης πλήρωσα 3 € έξοδα ελέγχου. Το ίδιο πλήρωσα και γιά δέμα από έμπορο, συνοδευόμενο από τιμολόγιο εικονικό μεν, αναγραφόμενης αξίας 210$ δε. Σε άλλη περίπτωση το δέμα εκτελωνίστηκε κανονικά και πλήρωσα περίπου το 28% επί του συνόλου της αξίας και των μεταφορικών.

Χωρίς φυσικά να είναι κανόνας, έχω παρατηρήσει ότι όσα δέματα ήρθαν με USPS priority mail απλώς ελέγχθηκαν από το τελωνείο (3€), όσα ήρθαν με USPS express mail εκτελωνίσθηκαν (~ 28%) και ένα που ήρθε με απλό ταχυδρομείο δεν ελέγχθηκε καν (0€).

 

Σε κάθε περίπτωση μην κάνεις το λάθος να δεχθείς αποστολή μέσω UPS, FEDEX ή άλλης ιδιωτικής εταιρίας courrier, θα πληρώσεις οπωσδήποτε ένα 30άρι-40άρι κερατιάτικα, ακόμα κι αν εκτελωνίσεις μόνος σου. Τα δε έξοδα εκτελωνισμού είναι ανέκδοτο: 80-90€, όταν τα ΕΛΤΑ χρεώνουν 6 ή 9€...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά αυτό είναι μία απάντηση, διότι αν τα πάρει με ΕΛΤΑ η απάντηση είναι πολύ διαφορετική. Επίσης αν τα κάνει μέσω αμερικάνικης θυρίδας και κάνει τη διασάφηση μόνος του η απάντηση θα διαφέρει περισσότερο! Απαράδεκτα πάντως τα ποσά που βλέπω, καθαρός (εκ)βιασμός. Βέβαια ελεύθερη αγορά έχουμε (με την κακή έννοια).

 

Αγαπητέ Ather

Βέβαια ο καθένας τα βλέπει τα πράγματα από την δική σκοπιά , και κατά πως τον συμφέρει ή απλώς να αναφέρει την άποψη του. Σ' όλα αυτά που είπες δεν κατάλαβα κάτι, τον εκβιασμό. Το να εισπράττει δηλαδή το κράτος τους αναλογούντες δασμούς και φόρους είναι εκβιασμός ? Όπως είδες πρότεινα και την λύση να πάει ο ίδιος να το παραλάβει , για να γλυτώσει τα έξοδα και την αμοιβή του εκτελωνισμού, άρα δεν έχω προσωπικό συμφέρον. Που βλέπεις λοιπόν τον εκβιασμό από που και σε ποιόν ? Τα ΕΛΤΑ είναι μία άποψη και βέβαια είναι μία επιλογή ας επιλέξει ο Παραλήπτης λοιπόν( Προσωπικά δεν έχω αποψη, κάνει πολύ χρόνο να έρθει, και δεν είναι σίγουρο ότι δεν θα περάσει τελωνείο).

Όσο για αυτό που λέει ο παραλήπτης της εξάτμισης για δώρο κλπ δεν γίνεται , ο κανονισμός λέει ότι ελάχιστη αξία που μπορεί να δηλωθεί για να μην περάσει τελωνείο είναι 25€. Εδώ η εξάτμιση φωνάζει από μόνη της την αξία της. Άσε που υπάρχει και ο κίνδυνος όταν δεν συνοδεύεται από τιμολόγιο να την εκτιμήσουν ποιό ακριβά και να πλήρωσης περισσότερα. Αυτά !!

 

Παρότι συμφωνώ με όλα τα υπόλοιπα που αναφέρει ο Ather παραπάνω, αν δεν πεισθούν οι τελωνειακοί τότε δεν αρκεί το τι θα τους πεις, πιθανότατα θα σου ζητήσουν την απόδειξη συναλλαγής του paypal.

Το "δώρο" είναι μιά λύση, αλλά αν ανοίξουν το δέμα και δουν το απαστράπτον τζιτζιλόνι τελικό, ίσως δεν πεισθούν γιά τους δεσμούς φιλίας σου με τον αποστολέα. Αν ήταν μεταχειρισμένο, θα είχες περισσότερες πιθανότητες επιτυχίας.

 

Στην πράξη, μιάς κι έχω παραγγείλει πολλές φορές ανταλλακτικά / αξεσουάρ μοτό από ΗΠΑ, όταν ο αποστολέας ήταν ιδιώτης πλήρωσα 3 € έξοδα ελέγχου. Το ίδιο πλήρωσα και γιά δέμα από έμπορο, συνοδευόμενο από τιμολόγιο εικονικό μεν, αναγραφόμενης αξίας 210$ δε. Σε άλλη περίπτωση το δέμα εκτελωνίστηκε κανονικά και πλήρωσα περίπου το 28% επί του συνόλου της αξίας και των μεταφορικών.

Χωρίς φυσικά να είναι κανόνας, έχω παρατηρήσει ότι όσα δέματα ήρθαν με USPS priority mail απλώς ελέγχθηκαν από το τελωνείο (3€), όσα ήρθαν με USPS express mail εκτελωνίσθηκαν (~ 28%) και ένα που ήρθε με απλό ταχυδρομείο δεν ελέγχθηκε καν (0€).

 

Σε κάθε περίπτωση μην κάνεις το λάθος να δεχθείς αποστολή μέσω UPS, FEDEX ή άλλης ιδιωτικής εταιρίας courrier, θα πληρώσεις οπωσδήποτε ένα 30άρι-40άρι κερατιάτικα, ακόμα κι αν εκτελωνίσεις μόνος σου. Τα δε έξοδα εκτελωνισμού είναι ανέκδοτο: 80-90€, όταν τα ΕΛΤΑ χρεώνουν 6 ή 9€...

Αγαπητέ φίλε

Όταν εξουσιοδοτείς έναν επαγγελματία να παραλάβει για λογαριασμό σου το εμπόρευμα σου και θα ασχοληθεί αποκλειστικά με σένα και θα έχεις το δέμα σου σε 1 ημέρα και μία δύο ημέρες να έρθει απο τις ΗΠΑ σύνολο 3 , νομίζω ότι δικαίως θα αμοιφθεί με αυτά τα χρήματα.

Τα ΕΛΤΑ κάνουν πάνω από 20-25 ημέρες σύνολο, στην καλύτερη των περιπτώσεων . Βέβαιά υπάρχουν και εξαιρέσεις αλλά σπάνια γίνεται κάτι καλύτερο. Με τα ποιό πάνω που γράφεις συμφωνώ απόλυτα. !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Ο εκβιασμός δεν πάει για το ΦΠΑ που φυσικά και εγώ πιστεύω ότι πρέπει να το πληρώνει κανείς, αλλά για τα έξοδα που κολλάνε οι "κούριερ", όχι για τον εκτελωνισμό αλλά για τα χαρτιά πληροφοριών που σου "πουλάνε". Μην ανησυχείς υπάρχουν πολλά παραδείγματα που μπορώ να πω σε πολλά θέματα.

2)Στα ΕΛΤΑ έρχεται ο ίδιος ο τελωνειακός και κάνει τη δουλειά (έτσι μου έχουν πει δηλαδή στο τοπικό κατάστημα). Ο τωρινός που έχουμε εδώ δεν αφήνει μύγα να περάσει, πλέον έχουν διασάφηση και δέματα από ΕΕ. Πληρώνω το ΦΠΑ συν αμοιβή 8€ για κάθε εκτελωνισμό (εκτός ΕΕ πάντα). Αν σκεφτείς ότι ο εκτελωνισμός είναι 5 γραμμές με το χέρι τότε ναι και τα 80€ είναι καθαρή κοροϊδία.

3)Δε θα πεις ότι είναι δώρο ούτε μεταχειρισμένο αλλά αλλαγή από ελαττωματικό αν θες να γλυτώσεις.

4)Αυτό για την αμοιβή και την αφοσίωση δε θα πω για το πόσο γρήγορα μου έχει έρθει δέμα μέσω ΕΛΤΑ από εξωτερικό, αλλά θα αντιστρέψω το ερώτημα: Μπορεί η κούριερ να σου πει ότι θα καθυστερήσει το δέμα 5 μέρες παραπάνω αλλά ο εκτελωνισμός θα κοστίζει 10€ πχ;

5)Το κόστος αποθήκευσης από το νόμος είναι 20 λεπτά του ευρώ τη μέρα.

6)Η απορία που έχω βέβαια είναι πώς οι άλλοι δεν έχουν κατεβάσει τα έξοδα εκτελωνισμού βλέποντας ότι τα ΕΛΤΑ τους παίρνουν τελικά όλη την πελατεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Ο εκβιασμός δεν πάει για το ΦΠΑ που φυσικά και εγώ πιστεύω ότι πρέπει να το πληρώνει κανείς, αλλά για τα έξοδα που κολλάνε οι "κούριερ", όχι για τον εκτελωνισμό αλλά για τα χαρτιά πληροφοριών που σου "πουλάνε". Μην ανησυχείς υπάρχουν πολλά παραδείγματα που μπορώ να πω σε πολλά θέματα.

2)Στα ΕΛΤΑ έρχεται ο ίδιος ο τελωνειακός και κάνει τη δουλειά (έτσι μου έχουν πει δηλαδή στο τοπικό κατάστημα). Ο τωρινός που έχουμε εδώ δεν αφήνει μύγα να περάσει, πλέον έχουν διασάφηση και δέματα από ΕΕ. Πληρώνω το ΦΠΑ συν αμοιβή 8€ για κάθε εκτελωνισμό (εκτός ΕΕ πάντα). Αν σκεφτείς ότι ο εκτελωνισμός είναι 5 γραμμές με το χέρι τότε ναι και τα 80€ είναι καθαρή κοροϊδία.

3)Δε θα πεις ότι είναι δώρο ούτε μεταχειρισμένο αλλά αλλαγή από ελαττωματικό αν θες να γλυτώσεις.

4)Αυτό για την αμοιβή και την αφοσίωση δε θα πω για το πόσο γρήγορα μου έχει έρθει δέμα μέσω ΕΛΤΑ από εξωτερικό, αλλά θα αντιστρέψω το ερώτημα: Μπορεί η κούριερ να σου πει ότι θα καθυστερήσει το δέμα 5 μέρες παραπάνω αλλά ο εκτελωνισμός θα κοστίζει 10€ πχ;

5)Το κόστος αποθήκευσης από το νόμος είναι 20 λεπτά του ευρώ τη μέρα.

6)Η απορία που έχω βέβαια είναι πώς οι άλλοι δεν έχουν κατεβάσει τα έξοδα εκτελωνισμού βλέποντας ότι τα ΕΛΤΑ τους παίρνουν τελικά όλη την πελατεία.

 

Μα δεν το καταλαβαίνεις ????

Ο ένας είναι δημόσιος υπάλληλος που θα κάνει τον όποιο έλεγχο όποτε θέλει και αν δεν βαριέται γιατί δεν τον ζορίζει κανείς .

Και ο άλλος ( Ο Εκτελωνιστής και όχι η courier ) είναι Επαγγελματίας ο οποίος τρέχει για σένα , και αυτός τρέχει τον Τελωνειακό να τελειώνει. Και κάτι άλλο , η courier είναι υποχρεωμένες μα βάσει τον κοινοτικό κανονισμό να περνάνε τα δέματα από το τελωνείο. Είναι ιδιωτικές εταιρείες ταχυμεταφοράς που σκοπό έχουν το κέρδος. Δέν έχουν καμία σχέση με του εκτελωνιστές και τους Τελωνειακούς.

Για τον λόγο αυτό υπάρχει και η διαφορά στην τιμή αλλά και στην ποιότητα παροχής της υπηρεσίας. Δεν τους υπερασπίζομαι το αντίθετο μάλιστα , λυμαίνονται τον χώρο. Η Courier και οι εκτελωνιστές είναι για τους βιαστικούς και τις εταιρείες που "πρέπει" να παραλάβουν τα εμπορεύματα τους ΤΩΡΑ , που έχουν μείνει από ένα ανταλλακτικό και η παραγωγή είναι στην μέση κλπ. Οι υπόλοιποι με τα ΕΛΤΑ διότι η Courier δεν συμφέρει . Αυτό προσπαθώ να δώσω να καταλάβουν ορισμένοι , αλλά εις μάτην . Τους ρίχνουν όλους σε ένα κουβά.

Όσο για το ερώτημα 4 η απάντηση είναι οχι δεν μπορεί.

Στο 5 ερώτημα = Η αποθηκευτικοί χώροι στο Ελ.Βε είναι ιδιωτικοί όχι δημόσιοι.

Στο 6 = Μα είναι δυνατόν να νομίζεις ότι τα Ελτα θα πάρουν την δουλειά από τους ταχυμεταφορείς , ζούμε στον αιώνα της ταχύτητας.

Σε προκαλώ να πάς μια μέρα στο Ελ.Βε να δεις τι γίνεται. Τις χιλιάδες των δεμάτων και μικροδεμάτων εμπορευμάτων που εκτελωνίζονται καθημερινά.

Στο 2 = Ο Εκτελωνισμός στα τελωνεία των ΕΛΤΑ είναι τελείως διαφορετικός από το κανονικό Τελωνείο , τελείως διαφορετικές διαδικασίες , άλλη νοοτροπία υπαλλήλων και συναλλασσομένων.

Και επαναλαμβάνω μην μπερδεύτε τις Υπηρεσίες ματαξύ τους . άλλο ο ΕΛΤΑ, άλλο ο Εκτελωνιστής , άλλο η courier , άλλο το τελωνείο των ΕΛΤΑ , και άλλο το τελωνείο του ΕΛ.ΒΕ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο εκτελωνισμός είναι μια απλή διαδικασία αρκεί να μπορείς να υπομείνεις τους 10 δημόσιους υπαλλήλους από τους οποίους πρέπει να περάσεις για.....μια υπογραφή. Γαμώ την γραφειοκρατία τους μέσα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...