Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας το ξεθαψουμε λοιπον το θεμα..

 

Μικρος σε ηλικια βεβαια αλλα καπνιζα αρκετα χρονια για την ηλικια μου (θελω να πιστευω).

Ειμαι εδω και ενα μηνα καθαρος και θελω ενα ηλεκτρονικο τσιγαρο για τον εξης και μονο λογο.

Οταν καπνιζα με ευχαριστουσε να "παιζω" με τον καπνο περιεργο χουι αλλα τι να κανουμε.

 

Οποτε θελω κατι το οποιο να βγαζει σχετικα πολυ πραμα οταν ρουφαω.

Ακουω τις προτασεις σας σε ενα νορμαλ πλαισιο τιμων :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα.

Μου "καρφώθηκε" η ιδέα για ένα ηλεκτρονικό, ίσα-ίσα για μέσα στο σπίτι επειδή για έναν περίεργο λόγο μόνο μέσα στο σπίτι βαριέμαι να στρίβω. Έχουν υπάρξει άπειρες στιγμές που τα νεύρα μου έχουν σπάσει επειδή θέλω αλλά βαριέμαι να στρίψω.

Απ'όσο έχω δει, υπάρχει ένα μαγαζί εδώ κοντά μου με το ανάλογο προϊόν, αλλά δε ξέρω τι μάρκες παίζουν. Δε θέλω κάτι ακριβό. Από την άλλη βέβαια, δε ξέρω τι τιμές παίζουν. Τι θα μου προτείνατε; Θέλω κάτι όσο το δυνατόν πιο κοντά στο κλασικό. Μία φορά έτυχε, για μία μόλις τζούρα, να δοκιμάσω ηλεκτρονικό και... δε ξέρω, ίσως μου φάνηκε, αλλά ήθελε "δύναμη" για να τραβήξεις. Με όλα γίνεται αυτό;
Θα διαβάσω και το θέμα μόλις βρω λίγο χρόνο, απλά αν γνωρίζει κάποιος θα χαιρόμουν να τον ακούσω αφού θα με έβγαζε από τόσο κόπο και χρόνο. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

Μου "καρφώθηκε" η ιδέα για ένα ηλεκτρονικό, ίσα-ίσα για μέσα στο σπίτι επειδή για έναν περίεργο λόγο μόνο μέσα στο σπίτι βαριέμαι να στρίβω. Έχουν υπάρξει άπειρες στιγμές που τα νεύρα μου έχουν σπάσει επειδή θέλω αλλά βαριέμαι να στρίψω.

 

Απ'όσο έχω δει, υπάρχει ένα μαγαζί εδώ κοντά μου με το ανάλογο προϊόν, αλλά δε ξέρω τι μάρκες παίζουν. Δε θέλω κάτι ακριβό. Από την άλλη βέβαια, δε ξέρω τι τιμές παίζουν. Τι θα μου προτείνατε; Θέλω κάτι όσο το δυνατόν πιο κοντά στο κλασικό. Μία φορά έτυχε, για μία μόλις τζούρα, να δοκιμάσω ηλεκτρονικό και... δε ξέρω, ίσως μου φάνηκε, αλλά ήθελε "δύναμη" για να τραβήξεις. Με όλα γίνεται αυτό;

Θα διαβάσω και το θέμα μόλις βρω λίγο χρόνο, απλά αν γνωρίζει κάποιος θα χαιρόμουν να τον ακούσω αφού θα με έβγαζε από τόσο κόπο και χρόνο. :-)

 

 

Ξεχνα το. Ειτε αποφασιζεις μια και καλη να μην ξαναβαλεις κανονικο τσιγαρο στο στομα (και το αλλο απλα να σου αντισταθμισει τη νικοτινη), ή μην κανεις κοθολου την κινηση και χαλας τζαμπα τα λεφτα σου. Εχω απειρες περιπτωσεις φιλων που σκεφτηκαν τα ιδια , και τελικα εχω βρεθει με καμμια δεκαρια μπαταριες, γιατι στο τελος μου τις χαριζαν.

Αν δεν αποφασισεις εστω τουλαχιστον να το δεις σαν αλλαγη μαρκας τσιγαρων που πρεπει να γινει αναγκαστικα, και να μην ξανακαπνισεις κανονικο, μην ξεκινας καθολου, ειναι χαμενο παιγνιδι απο την πρωτη μερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχνα το. Ειτε αποφασιζεις μια και καλη να μην ξαναβαλεις κανονικο τσιγαρο στο στομα (και το αλλο απλα να σου αντισταθμισει τη νικοτινη), ή μην κανεις κοθολου την κινηση και χαλας τζαμπα τα λεφτα σου. Εχω απειρες περιπτωσεις φιλων που σκεφτηκαν τα ιδια , και τελικα εχω βρεθει με καμμια δεκαρια μπαταριες, γιατι στο τελος μου τις χαριζαν.

Αν δεν αποφασισεις εστω τουλαχιστον να το δεις σαν αλλαγη μαρκας τσιγαρων που πρεπει να γινει αναγκαστικα, και να μην ξανακαπνισεις κανονικο, μην ξεκινας καθολου, ειναι χαμενο παιγνιδι απο την πρωτη μερα.

 

Προφανώς οι φίλοι σου έκαναν το λάθος να πιστέψουν ότι θα κόψουν το κάπνισμα ή ότι θα καταφέρουν να στραφούν εξολοκλήρου στο ηλεκτρονικό για να απαλλαγούν από το κανονικό. Πράγμα το οποίο είναι δύσκολο έως ακατόρθωτο, γι' αυτό και την πατάνε έτσι οι περισσότεροι. Ο άνθρωπος απ' ό,τι κατάλαβα δε γυρεύει υποκατάστατα, απλά θέλει να παίρνει τζούρες πού και πού όταν βαριέται να στρίβει, πράγμα το οποίο δεν είναι καθόλου κακή ιδέα. Και θα το μειώσει, και θα έχει έτοιμη λύση όταν θα θέλει κάτι πιο ελαφρύ ίσα για να νιώσει τον καπνό & δεν έχει τσιγάρο μπροστά του.

 

Εγώ το ηλεκτρονικό το πήρα με έναν σαφή σκοπό, να μειώσω το κάπνισμα γλιτώνοντας & ένα σωρό λεφτά που πέταγα, αλλά και να νιώσω καλύτερα στην υγεία μου, ήξερα εξαρχής ότι δε θα μπορέσω να το κόψω. Και τα πέτυχα και τα 2. Χάρη στο ηλεκτρονικό, από 1,5 πακέτο που έκανα την ημέρα τώρα κάνω μόλις μισό και ξοδεύω 3 ευρώ το διήμερο, αντί για 6 ημερισίως όπως παλιά. Απόσβεση στα λεφτά του έκανα μόλις τον πρώτο μισό μήνα και γενικά με έχει βολέψει αφάνταστα σε πολλές περιπτώσεις. Δε χρειάζεται πια να βγαίνω έξω τα χαράματα όταν μου τελειώνει και με πιάνει η στέρηση και μπορώ να το χρησιμοποιώ σε πολύ βολικούς χώρους όπου σε άλλες περιπτώσεις δε θα μπορούσα να ανάψω το κανονικό. Κρίμα που δε σκέφτηκα να το αγοράσω & στον στρατό, θα με είχε σώσει σε ένα σωρό υπηρεσίες.

 

Γεύσεις υπάρχουν πολλές και καλές και τα έξοδα δεν είναι & ιδιαίτερα υψηλά, μηδαμινά θα έλεγα μπροστά σε ό,τι ξοδεύει κανείς για τα τσιγάρα. Έναν καινούργιο ατμοποιητή θέλεις μια φορά τον μήνα (κι αυτό αν το χρησιμοποιείς σε καθημερινή βάση) & φιαλίδια υγρών που η τιμή τους είναι πολύ προσιτή. Εγώ είχα πάρει 2 των 20 mg (ένα με γεύση σοκολάτα κι ένα κανονικό), ακόμη δε μου έχουν τελειώσει από τον περασμένο Οκτώβριο & αλλάζω υγρό κάθε 2-3 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς οι φίλοι σου έκαναν το λάθος να πιστέψουν ότι θα κόψουν το κάπνισμα ή ότι θα καταφέρουν να στραφούν εξολοκλήρου στο ηλεκτρονικό για να απαλλαγούν από το κανονικό. Πράγμα το οποίο είναι δύσκολο έως ακατόρθωτο, γι' αυτό και την πατάνε έτσι οι περισσότεροι. Ο άνθρωπος απ' ό,τι κατάλαβα δε γυρεύει υποκατάστατα, απλά θέλει να παίρνει τζούρες πού και πού όταν βαριέται να στρίβει, πράγμα το οποίο δεν είναι καθόλου κακή ιδέα. Και θα το μειώσει, και θα έχει έτοιμη λύση όταν θα θέλει κάτι πιο ελαφρύ ίσα για να νιώσει τον καπνό & δεν έχει τσιγάρο μπροστά του.

 

Εγώ το ηλεκτρονικό το πήρα με έναν σαφή σκοπό, να μειώσω το κάπνισμα γλιτώνοντας & ένα σωρό λεφτά που πέταγα, αλλά και να νιώσω καλύτερα στην υγεία μου, ήξερα εξαρχής ότι δε θα μπορέσω να το κόψω. Και τα πέτυχα και τα 2. Χάρη στο ηλεκτρονικό, από 1,5 πακέτο που έκανα την ημέρα τώρα κάνω μόλις μισό και ξοδεύω 3 ευρώ το διήμερο, αντί για 6 ημερισίως όπως παλιά. Απόσβεση στα λεφτά του έκανα μόλις τον πρώτο μισό μήνα και γενικά με έχει βολέψει αφάνταστα σε πολλές περιπτώσεις. Δε χρειάζεται πια να βγαίνω έξω τα χαράματα όταν μου τελειώνει και με πιάνει η στέρηση και μπορώ να το χρησιμοποιώ σε πολύ βολικούς χώρους όπου σε άλλες περιπτώσεις δε θα μπορούσα να ανάψω το κανονικό. Κρίμα που δε σκέφτηκα να το αγοράσω & στον στρατό, θα με είχε σώσει σε ένα σωρό υπηρεσίες.

 

Γεύσεις υπάρχουν πολλές και καλές και τα έξοδα δεν είναι & ιδιαίτερα υψηλά, μηδαμινά θα έλεγα μπροστά σε ό,τι ξοδεύει κανείς για τα τσιγάρα. Έναν καινούργιο ατμοποιητή θέλεις μια φορά τον μήνα (κι αυτό αν το χρησιμοποιείς σε καθημερινή βάση) & φιαλίδια υγρών που η τιμή τους είναι πολύ προσιτή. Εγώ είχα πάρει 2 των 20 mg (ένα με γεύση σοκολάτα κι ένα κανονικό), ακόμη δε μου έχουν τελειώσει από τον περασμένο Οκτώβριο & αλλάζω υγρό κάθε 2-3 μέρες.

 

Τι να σου πω... μακαρι να το συνεχισεις. Εγω δεν ειδα αποτελεσμα (στους αλλους, διοτι στον εαυτο μου, μια χαρα τα παω, εχω 1,5 χρονο με το ηλεκτρονικο μονο, μειωνοντας το και σε ποσοτητα υγρου αλλα και σε νοκοτινη σταδιακα, κανονικο τσιγαρο πλεον, ακομη και η μυρωδια μου φερνει εμετο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το ηλεκτρονικο το εκοψα τελειως το τσιγαρο(ηλεκτρονικο και κανονικο)

θα σας πω και τη συνταγη αλλα θελει  δυνατο χαρακτηρα κ σωστη σκεψη...

 

καπνιζα πανω απο 18 χρονια σχεδον 2με4 πακετα(πριντσ μιντιουμ),αναλογος.

το λοιπον μου φερεν μια μερα αυτη τη μαλακια το ηλεκτροφτο και ειπα για μια βδομαδα δε θα καπνισω το κανονικο.ζοριστηκα τις πρωτες μερες ειναι η αληθεια αλλα μετα δεν με τραβουσε(το κανονικο).μου φερνε αηδια,τσουζαν τα ρουθουνιαμ και τετοια.

 

νικοτινη  9αρα απο την αρχη.γευσεις τσιγαρου(μαλμπορο,καμελ)

μετα απο 3 μηνες αντε γεια!

το ξεχασα μια μερα σπιτι και ειδα οτι δε μου τραβουσε ορεξη για τζουρα.

ετσ απλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για αυτούς που θέλουν να αρχίσουν και για να μην χαλάσετε του κόσμου τα λεφτά και ξενερώσετε και γρήγορα(χωρίς να το παίξω ειδικός αλλά επειδή ατμίζω καιρό),φτιάξτε δικό σας εκτός αν βρείτε κανα φτηνό πακετάκι.

 

Τι χρειάζεστε?

 

1. Μπαταρία

 

Για αρχάριους χρήστες 1-2 ΑΠΛΕΣ μπαταρίες ego και φορτιστή.Κόστος 10-15 ευρώ στα ελληνικά eshops η μία και γύρω στα 2Ε ο φορτιστής.

 

Ότι ποιο απλό για νέο ατμιστή.Τελειώνει η μία, έχεις την άλλη, φορτίζεις...Υπάρχουν πολλά είδη και στις ego (να διαλέγεις volts, να φορτίζει και μέσω passthrough), αλλά πηγαίντε στις ποιο φτηνές που θα βρείτε.

 

2. Ατμοποιητής

 

Οποιοσδήποτε ατμοποιητής τύπου clearomizer ce4 κάνει δουλειά.Μην μπλέξετε με άλλους πολύ σημαντικό.Εδώ θα πρότεινα συγκεκριμένους που κάνω και εγώ:

 

 http://www.fabvape.gr/index.php?route=product/product&path=25&product_id=91

 

Παίζει ρόλο η αντίσταση.Για καλύτερο ντουμάνι και χτύπημα πας στη 1,8 και όσο ανεβαίνει μικραίνει το χτύπημα.

 

Επίσης ο ατμοποιητής(όλων των ειδών) έχει ημερομηνία λήξης.Στους συγκεκριμένους απλά αλλάζετε τα φυτιλάκια κόστους 1,5 ευρώ.

 

3. Ατμιστικό υγρό

 

Εδώ είναι θέμα γούστου καθαρά.Θα δοκίμαζα γεύσεις από Atmoslab(ελληνική εταιρία) ή flavourart που έχουν καλά και σχετικά φτηνά υγρά.Η νικοτίνη παίζει ρόλο στο χτύπημα.Στην αρχή δοκιμάστε καπνικές γεύσεις μετά σίγουρα θα αλλάξετε.

 

Τέλος να προσθέσω ότι όποιος κόβει το κάπνισμα να διαλέξει ανάλογα με το τι καπνιστής ήταν.

 

Π.Χ. ο πατέρας μου που έκανε τα BF μωβ, πολύ ελαφρυά τσιγάρα ,του χω πάρει με αντίσταση 2.8 και υγρό με 9mg νικοτίνη.Εγώ που θέλω χτύπημα έχω πάει σε 1.8Ω και 18 mg νικοτίνη.

 

Καλό πακετάκι από το εργοστάσιο κατευθείαν που τα φτιάχνει είναι το παρακάτω,αλλά αγοράστε μόνο αν είστε διατεθειμένοι να περιμένετε....Τα χει όλα σε σχεδόν μισή τιμή από ότι θα τα παίρνατε στην Ελλάδα.

 

http://www.trueman-ecig.com/Zipper-Case-eGo-T-Tho-Kit.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θα πρότεινα πάνω-κάτω τα ίδια με τον zoocra77. Μπαταρία ego και ατομοποιητής τύπου ce4/ce4+.

 

Υπο προϋποθέσεις θα πρότεινα και τύπου tank, αλλά από τότε που ξεκίνησα να χρησιμοποιώ ce4 (συγκεκριμένα τον epsilon της nobacco) πέταξα όσα βαρελάκια είχα. Χώρια οτι δεν σκαμπάζουν, έχω έναν εδώ και μια εβδομάδα και τον χρησιμοποιώ συνέχεια, ούτε ίχνος καμένου/μειωμένης απόδοσης. Τα τανκ μέσα σε τέσσερις-πέντε μέρες ήθελαν αλλαγή.

 

 

Για πιο εξειδικευμένες ερωτήσεις ρίξτε και μια ματιά στο e-kapnisma.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • 1 μήνα μετά...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Επαναφέρω για άλλη μία φορά το θέμα.

 

Επειδή έχω φτάσει το 1μιση πακέτο (και αναλόγως τη περίσταση, και παραπάνω την ημέρα), τι μοντέλο θα προτείνατε;

 

Αρχικά, ας πούμε, δε με ενδιαφέρει η τιμή του, αρκεί να έχει αυτό που λέμε καλή σχέση τιμής/απόδοσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(τα links είναι από καταστήματα που προσωπικά χρησιμοποιώ και προτείνω)

 

Προσωπικά θα πρότεινα αυτό το σετάκι. Έχει μέσα δυο μπαταρίες, δυο ατμοποιητές και 4 κεφαλές, ό,τι χρειάζεσαι για να ξεκινήσεις. Δεδομένου οτι η κάθε κεφαλή ατμοποιητή θα σου κρατήσει μια εβδομάδα, είσαι καλυμένος για έναν μήνα. Μετά απλά παραγγέλνεις κεφαλές για τους ατμοποιητές με κόστος 2.5 ευρώ.

 

Εναλλακτικά:

1) αυτές τις μπαταρίες (υπολόγιζε x2 για να μην ξεμένεις), ή γενικώς οποιαδήποτε τύπου eGo πάνω από 600mah

2) αυτόν (με κεφαλές αντίστασης 3 x 1.8Ohm) ή αυτόν τον ατμοποιητή

 

Σχετικά με τους after-market ατμοποιητές που προτείνω (έχει σημασία, μπαρδόν για το μπλαμπλά) και οι δύο χρησιμοποιούν ανταλλάξιμες κεφαλές που κοστίζουν ~2/3 ευρώ η μία αντίστοιχα. Η διάρκεια ζωής τους είναι από μια εβδομάδα έως και ένα μήνα. Κάποιος τον έχει κρατήσει και 45κάτι μέρες χωρίς πρόβλημα, εγώ τις αλλάζω στην εβδομάδα καλού κακού.

 

Οι κύριες διαφορές μεταξύ των δυο:

1) Ο πρώτος, Crystal Thor είναι στην αγορά εδώ και έναν χρόνο και για πολλούς αποτελεί την καλύτερη λύση σε παλιούς και νέους ατμιστές. Έχει πολύ καλύτερο «χτύπημα» (η αίσθηση της νικοτίνης στον λαιμό), είναι πιο όμορφος (υποκειμενικά πάντα) επάνω στο eGo αλλά χωράει λιγότερο υγρό (1.6ml). Υπάρχουν κεφαλές με δύο αντιστάσεις και δυο φυτίλια που βγάζουν περισσότερο ατμό και γεύση αλλά τρώνε περισσότερη μπαταρία και υγρό. 

Σημείωση: Οι ατμοποιητές στο πακετάκι που πρότεινα στην αρχή (στο Epsilon) φαίνονται ίδιοι με τον Thor αλλά δεν είναι. Αν τελικά πάρεις πακέτο και χρησιμοποιείς τους ατμοποιητές του Epsilon θα πρέπει να παίρνεις ανταλλάξιμες κεφαλές από την Nobacco. Συγκριτικά, αυτές της Nobacco είναι ικανοποιητικές σε όλα αλλά (για εμένα) μισό κλικ κατώτερες από τον Thor.
 

2) Ο δεύτερος (Gemini Mini) είναι νέο προϊόν και για πολλούς ο καλύτερος ατμοποιητής αυτού του τύπου. Χωράει λίγο περισσότερο υγρό (2ml)  και έχει μόνο κεφαλές διπλής αντίστασης (στα 2.0ohm) που σημαίνει και πάλι περισσότερο ατμό, ελαφρώς καλύτερη γεύση, αλλά μεγαλύτερη κατανάλωση υγρού και μπαταρίας. Επίσης, αντίθετα με τον Thor που μπορεί να «ζορίζεται» σε πιο παχύρρευστα υγρά με βάση φυτικής γλυκερίνης (και να βγάζει γεύση καμένου), ο Gemini δεν μασάει.

Τι θα πρότεινα εγώ, αν βεβαίως διαθέτεις το κεφάλαιο: Πάρε το πακετάκι και όποτε (και αν) θελήσεις να δοκιμάσεις κάτι καλύτερο, παράγγειλε τον Gemini Mini. Δεν νομίζω να απογοητευτείς. Προσωπικά έχω έναν Thor και έναν Gemini Mini και κοντεύει να με πιάσει OCD επειδή δεν ξέρω σε ποιόν να καταλήξω  B)

 

Όποιον ατμοποιητή και να πάρεις αν δεν μείνεις στο πακέτο, πάρε και 3-4 κεφαλές να έχεις, μην κάνεις παραγγελίες κάθε βδομάδα και χρεώνεσαι κερατιάτικα μεταφορικά για 2 ευρώ που έχει η κεφαλή!

Στα υγρά τώρα είναι καθαρά υποκειμενικό το θέμα. Σαν νέος θα σου πρότεινα τα πρώτα της σειράς Nobacco Numbers (το 1, το 2 ίσως και το 3) που είναι τα καλύτερα καπνικά που έχω δοκιμάσει, εδώ όμως να τονίσω κάτι: Αν και αποκλείεται να μην σου αρέσει, ειδικά το 1, μην παραγγείλεις υγρό online χωρίς να το δοκιμάσεις πρώτα!. Στην Χαλκίδα υπάρχει αντιπρόσωπος της εταιρείας (στην Προμαχώνος & Σιώκου, 22210-61358) κάνε τους ένα τηλέφωνο πρώτα και ρώτησε αν στο κατάστημα τους υπάρχει η δυνατότητα δοκιμής υγρών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

akpe, επιφυλάσσομαι! Χίλια ευχαριστώ για την κατατοπιστικότατη απάντηση σου!

Θα μελετήσω όσα μου έγραψες και πιθανότατα να επιστρέψω με απορίες.

Πάντως, κάπου στα 100€ ήθελα να ξοδέψω. Ειδικά με τέτοια προϊόντα, δε παίζω.

Edit:

Αφού διάβασα το κείμενο σου αρκετές φορές, λέω να μη πάω σε έτοιμο πακέτο, αλλά να σταθώ ανάμεσα στον Thor και τον Gemini Mini.

Από τη μία ο Thor, όντως είναι πιο καλαίσθητος, προβληματίζομαι όμως ανάμεσα στους δύο αφού από τη μία, όπως λες, ο Thor έχει καλύτερο "χτύπημα" ενώ από την άλλη ο Gemini δε "μασάει" σε παχύρρευστα υγρά, έχει μεγαλύτερο Tank πωςστοκαλόλέγεται για περισσότερο υγρό, βγάζει περισσότερο καπνό και έχει καλύτερη γεύση. Βέβαια, γράφοντας όλα τα παραπάνω, βλέπω ότι κλείνω προς τον Gemini.
Από την άλλη, πόσο γρήγορα μπορεί να φεύγει η μπαταρία; Αυτό είναι ένα θέμα που δε με απασχολεί τόσο, απλά, έστω έναν αριθμό ώρας ενδεικτικά για να καταλάβω.

Τέλος, για ποιον λόγο οι μπαταρίες να είναι Χ2; Ο μόνος λόγος που μπορώ να βρω είναι προκειμένου, αν πούμε ότι βρίσκομαι εκτός σπιτιού, να έχω άλλη μία για αντικατάσταση. Είναι αυτό ή απλά η απόδοση τους πέφτει γρήγορα και πάνε για πέταμα;

Για να συνοψίσω.

Επειδή από ηλεκτρονικά τσιγάρα, όπως φαίνεται άλλωστε, δεν έχω ιδέα. Εγώ το μόνο που θέλω είναι απλά να μετριάσω το "παραδοσιακό" τσιγάρο, όχι για να το κόψω (το έχω αναφέρει άλλωστε σε παλαιότερο ποστ), αφού για παράδειγμα πήρα κουτί στις 10 και μισή και αυτή τη στιγμή ζήτημα να έχει μέσα ακόμα 4-5 τσιγάρα.

Έστω ότι έπαιρνες κάτι akpe ή οποιοσδήποτε άλλος, για τον εαυτό σου, με ταβάνι, αφού είδα ότι μάλλον πρόκειται για τίμιο ποσό, τα 100€. Τι θα έπαιρνες; Εμένα αυτό που με ενδιαφέρει είναι, όσο γίνεται τουλάχιστον, να φτάνει βιοτεχνικά τσιγάρα όπως Davidoff Classic. Αναφέρω το "πακέτο" για να καταλάβετε πάνω-κάτω τι ζητάω σε "χτύπημα". Θα ήθελα, δηλαδή, κάτι βαρύ, το οποίο να έχει όσο γίνεται μεγαλύτερη αντίσταση για παραγωγή καπνού (αφού η ποσότητα, εδώ που τα λέμε, του καπνού αποτελεί μία από τις "απολαύσεις" του τσιγάρου) και όσο το δυνατόν πιο γευστικό.

Ελπίζω να ήμουν κατατοπιστικός και να μη κούρασα, απλά πραγματικά χρειάζομαι τη βοήθεια σας, αφού από μόνος δε πρόκειται να προβώ σε αγορά e-τσιγάρου.
Και αναφέρω για ακόμη μία φορά: Δεν ενδιαφέρομαι για e-τσιγάρο για να σταματήσω το κάπνισμα, οπότε οι ποσότητες νικοτίνης κ.λπ. δε με απασχολούν. Εννοώ, δε πρόκειται στο μέλλον να την ελαττώσω, οπότε ξεκινάμε από ψηλά.

2° edit:
Αφού κοίταξα πάλι τι με συμφέρει και για να μη μπλέκω με διαφορετικά καταστήματα, κλείνω προς τα παρακάτω:
Gemini Miniμπαταρία eGo 1100mAh
 
όμως, τι υγρά να πάρω αρχικά; Οι εταιρίες που έχει η fabvape.gr, αξίζουν;

Επεξ/σία από giorgos147
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θελω να σε στεναχωρησω αλλα παραλληλα κανονικο και ηλεκτρονικο... δε θα πετυχει, στο μηνα πανω θα το εχεις πεταξει το ηλεκτρονικο.

Οι γευσεις, οσο και να προσπαθησεις να τις ταιριαξεις ως ενα βαθμο, θα ειναι παντα διαφορετικες, στην ουσια θα ειναι σαν να καπνιζεις δυο τελειως διαφορετικες μαρκες τσιγαρων ταυτοχρονα. Και δυστυχως, σε αυτο τον αγωνα, το κανονικο θα σε κερδισει παλι.

Αν δεν παρεις αποφαση να κοψεις τελειως το κανονικο, γνωμη μου παντα, μην το προσπαθησεις καν, και κλαις τζαμπα τα λεφτα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θελω να σε στεναχωρησω αλλα παραλληλα κανονικο και ηλεκτρονικο... δε θα πετυχει, στο μηνα πανω θα το εχεις πεταξει το ηλεκτρονικο.

Οι γευσεις, οσο και να προσπαθησεις να τις ταιριαξεις ως ενα βαθμο, θα ειναι παντα διαφορετικες, στην ουσια θα ειναι σαν να καπνιζεις δυο τελειως διαφορετικες μαρκες τσιγαρων ταυτοχρονα. Και δυστυχως, σε αυτο τον αγωνα, το κανονικο θα σε κερδισει παλι.

Αν δεν παρεις αποφαση να κοψεις τελειως το κανονικο, γνωμη μου παντα, μην το προσπαθησεις καν, και κλαις τζαμπα τα λεφτα σου.

Μου το έχεις ξαναπεί παραπάνω  :-D

Μία δοκιμή πάντως, δε θα με βλάψει. Ίσα-ίσα, μπορεί να κερδίσω κιόλας.

Από την άλλη, ναι, κάνω δύο διαφορετικές μάρκες τσιγάρων ταυτόχρονα (στριφτό και κουτί), άρα, θα δούμε τι θα γίνει και με το ηλεκτρονικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...