Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ερωτήση μπας και το εχει κανει καποιος γιατι τουλαχιστον στην πρωτη σελίδα δεν αναφερεται κατι σχετικό.

Η revolut δεχεται το εμβασμα εφοσον ταιριαζει το ονομα του δικαιουχου του λογ/σμου με αυτον στη revolut. Τι γινεται ομως οταν ο κυριος δικαιουχος ειναι συγγενικό προσωπο αλλά αυτος που εχει τη revolut ειναι συνδικαιουχος; περνάει το εμβασμα;

γιατι να υπαρχει θεμα και εντελως ασχετος βαζοντας τα στοιχεια σου στην revolut μπορει να σ μεταφερει χρηματα στην καρτα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα παιδιά και απο εμένα,πραγματικά ευχαριστώ πολυ για το τόπικ

ήθελα να ρωτήσω το εξής......έχω κάνει top up στο revolut λογαριασμό μου και περιμένω να μπούν τα χρήματα.Η μεταφορά ήταν σε ευρώ....αν θέλω να αγοράσω απο ένα αγγλικό σάιτ γίνεται να πληρώσω σε GBP και να σταλθούν στην Ελλάδα τα προιόντα?δηλαδή στην ουσία τα χρήματα που έστειλα αυτόματα μετατράπηκαν σε ευρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδία να ρωτήσω αν ισχύει ένα promotion της revolut που σου έδινα 7 ευρώ ή 5 λίρες? Μπορεί κάποιος να μου πει αν μπορώ να το χρησιμοποιήσω? Εγώ έχω λογαριασμό αλλά πχ μπορώ να καλέσω την αδερφή μου στο revolut και να πάρω αυτά τα λεφτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι να υπαρχει θεμα και εντελως ασχετος βαζοντας τα στοιχεια σου στην revolut μπορει να σ μεταφερει χρηματα στην καρτα σου

Δεν γινεται αυτο που λές, τα στοιχεια του τραπεζικου λογαριασμου απο το οποιο θα γινει το εμβασμα, πρεπει να ειναι ιδια με τις ρεβολυτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,
 
Έχω προσπαθήσει 2 ή 3 φορές να στείλω έμβασμα μέσω του ebanking της Eurobank στο λογαριασμό revolut (και οι δύο λογαριασμοί στο όνομά μου είναι), αλλά δεν έχω δει να μου πιστώνεται κάτι μετά από τουλάχιστον 2 εβδομάδες. Ειρήσθω εν παρόδω ότι ακολουθώ επακριβώς όλες τις οδηγίες που περιγράφονται στον οδηγό(που είναι εξαιρετικός παρεπιπτόντως).
 
Για του λόγου το αληθές μόλις τώρα, μετά από 10 μέρες από την προηγούμενη προσπάθεια, θα το ξαναπροσπαθήσω και θα ανεβάσω φωτογραφίες από τα διάφορα βήματα.
 
Στην παρακάτω φωτογραφία φαίνεται το υπόλοιπό μου που είναι υπεραρκετό για έμβασμα 50Ε (+1Ε για το έμβασμα).
 
Στη συνέχεια εισάγοντας τα στοιχεία της μεταφοράς, λαμβάνεται το εξής στιγμιότυπο:
 
Αφού πάτησα "Συνέχεια", έλαβα την εξής εικόνα:
 
Εδώ δε δίνεται κάποια επιλογή πέραν της Ακύρωσης, που προφανώς δεν επέλεξα. Φαντάζομαι ότι απλά σε πληροφορεί για το που επέλεξες να στείλεις τα χρήματα, ώστε να κάνεις έναν τελευταίο έλεγχο και να ακυρώσεις σε περίπτωση που είναι κάτι λάθος.
 
Κάνοντας τα ίδια ακριβώς και τις προηγούμενες φορές δεν έγινε απολύτως τίποτα. Έχω δοκιμάσει από δύο διαφορετικούς browsers να συνδεθώ και να κάνω τη μεταφορά (chrome και edge) οπότε δε νομίζω ότι έχει κάποια σχέση αυτό.
Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι μήπως συμβαίνει κάτι με τα ονόματα, δεδομένου ότι στο λογαριασμό της Eurobank είναι στα ελληνικά το όνομα, αλλά και πάλι δεν ξέρω.

Αν έχετε άποψη επί του θέματος θα σας παρακαλούσα να με βοηθήσετε.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ δε δίνεται κάποια επιλογή πέραν της Ακύρωσης, που προφανώς δεν επέλεξα. Φαντάζομαι ότι απλά σε πληροφορεί για το που επέλεξες να στείλεις τα χρήματα, ώστε να κάνεις έναν τελευταίο έλεγχο και να ακυρώσεις σε περίπτωση που είναι κάτι λάθος.

 

Κάνοντας τα ίδια ακριβώς και τις προηγούμενες φορές δεν έγινε απολύτως τίποτα. Έχω δοκιμάσει από δύο διαφορετικούς browsers να συνδεθώ και να κάνω τη μεταφορά (chrome και edge) οπότε δε νομίζω ότι έχει κάποια σχέση αυτό.

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι μήπως συμβαίνει κάτι με τα ονόματα, δεδομένου ότι στο λογαριασμό της Eurobank είναι στα ελληνικά το όνομα, αλλά και πάλι δεν ξέρω.

 

Αν έχετε άποψη επί του θέματος θα σας παρακαλούσα να με βοηθήσετε.

 

 

δεν είμαι πελάτης της eurobank, αλλά αυτό που παρουσιάζεις είναι δικό της πρόβλημα. το έχουν αναφέρει και άλλα άτομα και ενημέρωσαν ότι για να το λύσεις πρέπει να πάρεις τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση τους ώστε να σου ενεργοποιήσουν έναν αριθμό ασφαλείας για τις ηλεκτρονικές συναλλαγές. ουσιαστικά το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει η επιλογή εκτέλεση παρά μόνο το άκυρο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είμαι πελάτης της eurobank, αλλά αυτό που παρουσιάζεις είναι δικό της πρόβλημα. το έχουν αναφέρει και άλλα άτομα και ενημέρωσαν ότι για να το λύσεις πρέπει να πάρεις τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση τους ώστε να σου ενεργοποιήσουν έναν αριθμό ασφαλείας για τις ηλεκτρονικές συναλλαγές. ουσιαστικά το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει η επιλογή εκτέλεση παρά μόνο το άκυρο.

 

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Αυτό ήταν πράγματι.  :-)

Πήρα τηλέφωνο στη Eurobank και θέλουν να έχεις ενεργοποιήσει μια υπηρεσία, ώστε όταν κάνεις μεταφορά χρημάτων να σου στέλνεται ένας κωδικός στο κινητό τηλέφωνο μέσω sms, τον οποίο εισάγεις για να ολοκληρωθεί η διαδικασία. Πλέον, είναι σε αναμονή η αποστολή των χρημάτων οπότε φαντάζομαι σε 2-3 μέρες θα τα έχω στο λογαριασμό revolut.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά και απο εμένα,πραγματικά ευχαριστώ πολυ για το τόπικ

ήθελα να ρωτήσω το εξής......έχω κάνει top up στο revolut λογαριασμό μου και περιμένω να μπούν τα χρήματα.Η μεταφορά ήταν σε ευρώ....αν θέλω να αγοράσω απο ένα αγγλικό σάιτ γίνεται να πληρώσω σε GBP και να σταλθούν στην Ελλάδα τα προιόντα?δηλαδή στην ουσία τα χρήματα που έστειλα αυτόματα μετατράπηκαν σε ευρω?

Μπορείς να κάνεις αγορές σε ό,τι νόμισμα θες. Η revolut κάνει αυτόματα τη μετατροπή από ευρώ στο αντίστοιχο νόμισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλημέρα,
 
Έχω προσπαθήσει 2 ή 3 φορές να στείλω έμβασμα μέσω του ebanking της Eurobank στο λογαριασμό revolut (και οι δύο λογαριασμοί στο όνομά μου είναι), αλλά δεν έχω δει να μου πιστώνεται κάτι μετά από τουλάχιστον 2 εβδομάδες. Ειρήσθω εν παρόδω ότι ακολουθώ επακριβώς όλες τις οδηγίες που περιγράφονται στον οδηγό(που είναι εξαιρετικός παρεπιπτόντως).
 
Για του λόγου το αληθές μόλις τώρα, μετά από 10 μέρες από την προηγούμενη προσπάθεια, θα το ξαναπροσπαθήσω και θα ανεβάσω φωτογραφίες από τα διάφορα βήματα.
 
Στην παρακάτω φωτογραφία φαίνεται το υπόλοιπό μου που είναι υπεραρκετό για έμβασμα 50Ε (+1Ε για το έμβασμα).
 
Στη συνέχεια εισάγοντας τα στοιχεία της μεταφοράς, λαμβάνεται το εξής στιγμιότυπο:
 
Αφού πάτησα "Συνέχεια", έλαβα την εξής εικόνα:
 
Εδώ δε δίνεται κάποια επιλογή πέραν της Ακύρωσης, που προφανώς δεν επέλεξα. Φαντάζομαι ότι απλά σε πληροφορεί για το που επέλεξες να στείλεις τα χρήματα, ώστε να κάνεις έναν τελευταίο έλεγχο και να ακυρώσεις σε περίπτωση που είναι κάτι λάθος.

 

Κάνοντας τα ίδια ακριβώς και τις προηγούμενες φορές δεν έγινε απολύτως τίποτα. Έχω δοκιμάσει από δύο διαφορετικούς browsers να συνδεθώ και να κάνω τη μεταφορά (chrome και edge) οπότε δε νομίζω ότι έχει κάποια σχέση αυτό.

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι μήπως συμβαίνει κάτι με τα ονόματα, δεδομένου ότι στο λογαριασμό της Eurobank είναι στα ελληνικά το όνομα, αλλά και πάλι δεν ξέρω.

 

Αν έχετε άποψη επί του θέματος θα σας παρακαλούσα να με βοηθήσετε.

 

To Reference Code δεν το ειδα καπου, το εβαλες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Reference Code δεν το ειδα καπου, το εβαλες?

το ειχε βαλει

αλλου ηταν το προβλημα

δεν εφθανε στο τελικο σημειο εκτελεσης της εντολης

Για να εκτελεστει η εντολη στην eurobank πρεπει ή να εχεις εγκαταστησει ψηφιακο πιστοποιητικο στον υπολογιστη σου ή να εχεις ενεργοποιησει την ληψη τετραψηφιου pin με sms , που θα το λαβεις στο κινητό σου και θα το βαλεις στο ebanking για να πατησεις εκτελεση εντολης. Ο φίλος δεν ειχε κατι απο αυτα, αλλα το προβλημα το ελυσε με τη βοηθεια αλλου φιλου εδω μεσα ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδία να ρωτήσω αν ισχύει ένα promotion της revolut που σου έδινα 7 ευρώ ή 5 λίρες? Μπορεί κάποιος να μου πει αν μπορώ να το χρησιμοποιήσω? Εγώ έχω λογαριασμό αλλά πχ μπορώ να καλέσω την αδερφή μου στο revolut και να πάρω αυτά τα λεφτά?

 

εμενα με 50 ευρω καταθεση δεν μου τα βαλανε. Επρεπε να κανω καταθεση σε λιρες λεει και οτι ειναι αυτοματοποιημενο απο το σύστημα... Σε πολλούς ακόμα διαβαζω οτι δεν τα βάλανε...

(δεν εκατα καταθεση σε λιρες γιατι ήθελε 3€ για εμβασμα σε λιρες και αλλα 3€ για μετατροπη σε λιρες οποτε ήταν δωρον αδωρον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά . Δεν το θυμόμουν ότι έπρεπε να κάνω λινκ και μετά θα λάμβανα τον κωδικό για το κονφιρμ . Έιχα την εντύπωση πως ο 4ψήφιος  δημίουργείται με την δήλωση της κάρτας . Ολα καλά ,την πήρε  και μένει να δω αν θα έχουμε κάνα θέμα με το Ebay  τώρα...

 

Ανακούφισης !!!!

 

 

 

EDIT : Ντουφέκι στο ebay . Μπαμ και κάτω . Και στα δικά σας 

 

Σύντροφοι  ,μετά απο μερικές αγορές απο ebay και bangood , παρατηρώ πως ενώ οι χρεώσεις έγιναν αυτόματα , είναι όλες σε κατάσταση pending . Τόσο οι κινήσεις του paypal για την ενεργοποίηση  της κάρτας , όσο και οι λοιπές αγορές . Αυτό το pending το βλέπετε και εσείς ? Και από ποιον είναι σε κατάσταση "αναμονής"  σχεδόν όλες οι αγορές ταξιδεύουν , έχω πάρει αποδεικτικά μεσώ ebay , paypal κλπ . 

 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έλεγα ότι θα συγκρατηθώ από αγορές, αλλά χρειάζομαι κινητό. Έκανα την διαδικασία με το BlueStacks και όλα ok σε Win 8.1 pro

Ακολούθησα τα βήματα και πλέον έχω μια εικονική κάρτα.

 

Θα έχει απαντηθεί πολλές φορές αλλά:

 

Ότι ποσό και να στείλω μέσω e-banking σαν έμβασμα θα έχω την ίδια χρέωση , 1€ ?
Επειδή διάβασα ότι κάποιοι έβαλα 15€ άσχετα με το κουπόνι που δεν σκάω για αυτό ... μήπως διαφέρει η χρέωση σε μικρο ποσά ?

sry αλλά θα ρωτήσω κι άλλο μάλλον στην πορεία όμως!  :-D ( διάβασα τις τελευταίες 30 σελίδες πριν ποστάρω) 

 


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...