Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλοι μου,εχω μια απορια αν μπορειτε να βοηθησετε.

Χθες εκανα την πρωτη μου αγορα απο i herb με την revolut συνδεδεμενη στο paypal.

Aγορασα σε ευρω αφου το i herb λεει οτι μπορεις να ψωνισεις στο νομισμα σου χωρις εξοδα μετατροπης.

Γιαυτο και δεν αλλαξα απο το paypal την μετατροπη να την κανει η καρτα.

Το ποσο ειναι 49,13 οπως και εμφανιζεται στο paypal ομως στην revolut μου εμφανιζει το ποσο σε λιρες και σε ευρω και με χρεωνει 51,53 ευρω.τα χρηματα που ειχα στην καρτα ηταν σε ευρω.ξερετε γιατι συνεβει αυτο?

 

Το πρόβλημα έχει σχέση με το paypal και όχι με τη revolut.

Κάνε την ερώτηση στο νήμα του paypal.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

οταν συνδεομαι στο paypal λεει 49,13 pending. στη revolut λεει με μικρα γραμματα 39,45λιρες και ακριβως απο πανω με μεγαλα γραμματα 51,53 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν συνδεομαι στο paypal λεει 49,13 pending. στη revolut λεει με μικρα γραμματα 39,45λιρες και ακριβως απο πανω με μεγαλα γραμματα 51,53 ευρω

Τοτε μιλα με το support της ρεβολυτ, καποια μκια εχουν κανει παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα έχει σχέση με το paypal και όχι με τη revolut.

Κάνε την ερώτηση στο νήμα του paypal.

Αν την μετατροπή την έκανε μεν το Paypal, αλλά η χρέωση στο Revolut είναι μεγαλύτερη (ωσάν εκείνο να προσθέτει στο κόστος δικά του τέλη), τότε το ζήτημα αφορά το Revolut...και σίγουρα αφορά τη συνεργασία Revolut - Paypal χωρίς την οποία για πολλούς η ίδια η χρήση του Revolut στερείται νοήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, Στελνω ενα ποσο σε €. Τα βλεπω στο λογαριασμο μου αλλα οταν πληρωνω ειτε σε $ η σε € η μετατροπη γινεται απο λιρες Αγγλιας!! ειναι φυσιολογικο αυτο η κανω κατι λαθος? Σορρυ αν εχει απαντηθει αλλα δεν το βρηκα.

Αllex μαλλον εχουμε το ιδιο θεμα,γιατι κι εγω ψωνισα απο i herb σε ευρω 49,13 και στη revolut μου εμφανιζει 39,45 λιρες και 51,53 ευρω.αυτο σου συνεβει κι εσενα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ σε ευχαριστω πολυ θα επικοινωνησω μαζι τους

Η πλακα ειναι οτι μπορει να πάρεις την απάντηση. "Η κάρτα μας δεν συνεργάζεται με το παυπαλ" οπότε πιάσε το αυγο και κούρευτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν την μετατροπή την έκανε μεν το Paypal, αλλά η χρέωση στο Revolut είναι μεγαλύτερη (ωσάν εκείνο να προσθέτει στο κόστος δικά του τέλη), τότε το ζήτημα αφορά το Revolut...και σίγουρα αφορά τη συνεργασία Revolut - Paypal χωρίς την οποία για πολλούς η ίδια η χρήση του Revolut στερείται νοήματος.

δεν πρεπει να γινεται μετατροπη γιατι το iherb σου λεει οτι ψωνιζεις στο νομισμα σου χωρις να μπαινεις σε διαδικασια χρεωσεων μετατροπης συναλλαγματος.πληρωνεις το ποσο που βλεπεις.σε ευρω συγκεκριμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλοι μου,εχω μια απορια αν μπορειτε να βοηθησετε.

Χθες εκανα την πρωτη μου αγορα απο i herb με την revolut συνδεδεμενη στο paypal.

Aγορασα σε ευρω αφου το i herb λεει οτι μπορεις να ψωνισεις στο νομισμα σου χωρις εξοδα μετατροπης.

Γιαυτο και δεν αλλαξα απο το paypal την μετατροπη να την κανει η καρτα.

Το ποσο ειναι 49,13 οπως και εμφανιζεται στο paypal ομως στην revolut μου εμφανιζει το ποσο σε λιρες και σε ευρω και με χρεωνει 51,53 ευρω.τα χρηματα που ειχα στην καρτα ηταν σε ευρω.ξερετε γιατι συνεβει αυτο?

Λαθος το οτι δεν αλλαξες στο paypal την μετατροπη να την κανει η καρτα γιατι αν στο paypal εχεις αλλο νομισμα (π.χ δολαρια) τοτε την μετατροπη την κανει το paypal.

Μετα την αναβαθμιση του paypal ξανακοιταξε τις ρυθμισεις σας γιατι τα ξαναγυρναει οπως τους συμφερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φίλε μου, θα δει και το reference και το iban και όλα. Οι όροι τις revolut λένε ότι δεκτά γίνονται εμβάσματα από λογαριασμό με το ίδιο όνομα με αυτό που αντιστοιχεί στο reference. Όποτε αν ήταν λάθος και εκτελέστηκε αυτό είναι λάθος της revolut και όχι του χρήστη. Αν ήταν σωστό και σωστά εκτελέστηκε τότε πάλι λάθος της revolut είναι ή καθυστέρηση στην εμφάνιση του ποσού στον revolut λογαριασμό του δικαιούχου.

οκ δε το κατέχω το θέμα

αλλά εφόσον τα κριτήρια , γενικά , είναι το Iban και άντε πες το όνομα του λογαριασμού,  η λογική μου λέει ότι δεν μπορεί η revolut , μιας και μιλάμε για έναν "κουβά" λογαριασμό να πει δέχομαι το έμβασμα μιας και βλέπω το reference (υπάρχει τέτοιο πράγμα καταρχάς;;;;, χ$$$$$$ η τράπεζα ελληνική ή ξένη αν το reference είναι σωστό) αλλιώς πάρτα πίσω

τα λεφτά δεν μπαίνουν έτσι κι αλλιώς στον λογαριασμό ;;; (εφόσον είναι σωστός ο αριθμός λογαριασμού) 

 

οπότε το πρόβλημα δεν είναι αν θα μπουν τα λεφτά στον λογαριασμό "κουβά" , το πρόβλημα είναι στο ότι δεν μπορεί να κάνει σωστά την ταυτοποίηση η rev για να τα βάλει στο λογαριασμό σου

 

υ.γ. όπως είπα δεν ξέρω τις διαδικασίες αλλά υποθέτω η ταυτοποίηση (reference , account name) γίνεται μετά , αφού δηλαδή μπουν τα λεφτά στον λογαριασμό τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο ιστορικο του pay pal λεει

 

order to iherb -49.13 euro

 

charge from credit card 39.45 GBP

 

currency conversion 39.45 GBP

 

currency conversion 49.13 euro

 

checkout payment sent 49.13 euro

 

total payment 49.13 euro

 

βγαζετε ακρη???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο ιστορικο του pay pal λεει

 

order to iherb -49.13 euro

 

charge from credit card 39.45 GBP

 

currency conversion 39.45 GBP

 

currency conversion 49.13 euro

 

checkout payment sent 49.13 euro

 

total payment 49.13 euro

 

βγαζετε ακρη???

Είχες λεφτά στο balance;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο πρόβλημα είναι γνωστό, έχει ξαναναφερθεί εδώ στο topic. Δεν έχει να κάνει μόνο με το PayPal, αλλά αφορά μία ιδιαιτερότητα που υπάρχει στο πώς αντιμετωπίζει το PayPal τις κάρτες της Revolut.

 

 

Όταν αφήνουμε το PayPal να κάνει μετατροπές συναλλάγματος για αγορές με χρέωση της Revolut, το PayPal προσπαθεί πάντα να χρεώσει την κάρτα μας σε λίρες Αγγλίας GBP, άσχετα από το νόμισμα χρέωσης του εμπόρου/καταστήματος.

 

Γιατί συμβαίνει αυτό; Γιατί το PayPal βγάζει αυθαίρετα το συμπέρασμα ότι πίσω από την κάρτα της Revolut υπάρχουν χρήματα σε GBP. Ίσως διότι αναλύει τον 16ψήφιο αριθμό της κάρτας και βλέπει ότι αντιστοιχεί σε λογαριασμό της Barclays/που τηρείται στην Αγγλία.

 

Δυστυχώς όμως, έτσι τρώμε χασούρα από ΔΙΠΛΗ μετατροπή: μία ασύμφορη που κάνει το PayPal για να αλλάξει από EUR σε GBP και μία ακόμη μικρότερης αλλά υπαρκτής χασούρας που κάνει η Revolut για να ξαναλλάξει τα GBP που χρέωσε το PayPal σε EUR που βρίσκονται στο υπόλοιπο του Revolut account μας.

 

 

Η λύση είναι από τις ρυθμίσεις του PayPal, να απενεργοποιήσουμε ΜΟΝΙΜΑ την αυτόματη μετατροπή συναλλάγματος που κάνει το PayPal στις αγορές που γίνονται με την κάρτα της Revolut.

1. Κάνουμε login στο paypal.com

2. Μετά το login, επισκεπτόμαστε αυτό το link (copy-paste στην address bar του browser):

https://www.paypal.com/gr/cgi-bin/webscr?cmd=_profile-merchant-pull-funding&buyer_hub
3. Κάνουμε κλικ στο "Conversion options" δίπλα από την καταχώρηση που αντιστοιχεί στην κάρτα της Revolut
  • Like 19
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνωμη εκει που αναφερω το ιστορικο του paypal γραφω 41,13 ενω ειναι 49,13.  και τελος παντων στη revolut ειναι χρεωμενο 51,53. 

πλακα πλακα ειναι 5% επιπλεον....


 

Το συγκεκριμένο πρόβλημα είναι γνωστό, έχει ξαναναφερθεί εδώ στο topic.

Όταν αφήνουμε το PayPal να κάνει μετατροπές συναλλάγματος για αγορές με χρέωση της Revolut, το PayPal προσπαθεί πάντα να χρεώσει την κάρτα μας σε λίρες Αγγλίας GBP, άσχετα από το νόμισμα χρέωσης του εμπόρου/καταστήματος.

 

Γιατί συμβαίνει αυτό; Μάλλον διότι το PayPal βγάζει αυθαίρετα το συμπέρασμα ότι πίσω από την κάρτα της Revolut υπάρχουν χρήματα σε GBP. Ίσως διότι αναλύει τον 16ψήφιο αριθμό της κάρτας και βλέπει ότι αντιστοιχεί σε λογαριασμό της Barclays/που τηρείται στην Αγγλία.

 

Δυστυχώς όμως, έτσι τρώμε χασούρα από ΔΙΠΛΗ μετατροπή: μία ασύμφορη που κάνει το PayPal για να αλλάξει από EUR σε GBP και μία ακόμη μικρότερης αλλά υπαρκτής χασούρας που κάνει η Revolut για να ξαναλλάξει τα GBP που χρέωσε το PayPal σε EUR που βρίσκονται στο υπόλοιπο του Revolut account μας.

 

 

Η λύση είναι από τις ρυθμίσεις του PayPal, να απενεργοποιήσουμε ΜΟΝΙΜΑ την αυτόματη μετατροπή συναλλάγματος που κάνει το PayPal στις αγορές που γίνονται με την κάρτα της Revolut.
1. Κάνουμε login στο paypal.com
2. Μετά το login, επισκεπτόμαστε αυτό το link (copy-paste στην address bar του browser):

https://www.paypal.com/gr/cgi-bin/webscr?cmd=_profile-merchant-pull-funding&buyer_hub

ναι εχεις δικιο ετσι οπως το λες πρεπει να ειναι οποτε απο δω και περα δεν ξανακανω το ιδιο σφαλμα,γιατι στα 50 ευρω φαινονται λιγα αλλα σε μεγαλυτερα ποσα οσο ναι ποναει.σ ευχαριστω πολυ


φιλοι μου,θελω να σας ευχαριστησω ολους και τον καθενα ξεχωριστα που ασχοληθηκατε με το προβλημα μου.Να ειστε ολοι παντα καλα!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...