Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

43 attenuation δεν ειναι 2 Km αλλα ειναι 4 σχεδον.β.παρε και ζητα 6 αρι Profile γιατι κατι δεν μου αρεσει στο upload σου.


Και δοκιμες στο κατεβασμα με καλωδιο ethernet oxi wireless


Τον τελευταίο καιρό έχω διαπιστώσει σταθερή μείωση του download, χωρίς να έχει πέσει ο συγχρονισμός..

 

Current rate(kbps)

upload: 928 download: 5096

SNR Margin(dB)

upload: 8.6 download: 6

Line attenuation(dB)

upload: 20.5 download: 43.9

 

Βρίσκομαι περίπου στα 2 χλμ από dslam, είναι φυσιολογικό να κατεβάζω με 360kb/s MAX?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλημέρα, σ ευχαριστώ για το μήνυμά σου.

Με ethernet συνδέομαι. μπορώ με κάποιο τρόπο να δω αν έχω "θόρυβο" απ το router έως την κάρτα δικτύου?

 

Επίσης τι ακριβώς λέω στο τεχνικό τμήμα ? Με το "6άρι profile" δε ξέρω αν θα το καταλάβουν οι "τεχνικοί" της forthnet  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα, σ ευχαριστώ για το μήνυμά σου.

Με ethernet συνδέομαι. μπορώ με κάποιο τρόπο να δω αν έχω "θόρυβο" απ το router έως την κάρτα δικτύου?

 

Επίσης τι ακριβώς λέω στο τεχνικό τμήμα ? Με το "6άρι profile" δε ξέρω αν θα το καταλάβουν οι "τεχνικοί" της forthnet  :-D

ζητας ειτε 6 αρι fast ειτε 6 ari Interleave αναλογως αν σε νοιαζει το ping ή οχι.για μενα καλυτερα Interleave για θεματα σταθεροτητας και παραπανω συγχρονισμου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό απόγευμα, ευχαριστώ!

 

Πήρα τηλέφωνο(όλως παραδόξως δεν είχε καθόλου αναμονή) και μου το γυρίσανε σε 6άρι interleave.

 

Τα τωρινά στατιστικά μου είναι αυτά

(με κόκκινο τα προηγούμενα)

Current rate(kbps)

upload: 1020(928) download: 6328(5096)

SNR Margin(dB)

upload: 7.4(8.6) download: 6.2(6)

Line attenuation(dB)

upload: 20.7(20.5) download: 44.8(43.9)

 

Το παράδοξο είναι πως η ταχύτητα του download και πάλι είναι κολλημένη στα 360kb/s (μετρημένο απ' το speedtest στον ftp της forthnet.. Ενώ ο συγχρονισμός ανέβηκε 1.5mbps παραπάνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό απόγευμα, ευχαριστώ!

 

Πήρα τηλέφωνο(όλως παραδόξως δεν είχε καθόλου αναμονή) και μου το γυρίσανε σε 6άρι interleave.

 

Τα τωρινά στατιστικά μου είναι αυτά

(με κόκκινο τα προηγούμενα)

Current rate(kbps)

upload: 1020(928) download: 6328(5096)

SNR Margin(dB)

upload: 7.4(8.6) download: 6.2(6)

Line attenuation(dB)

upload: 20.7(20.5) download: 44.8(43.9)

 

Το παράδοξο είναι πως η ταχύτητα του download και πάλι είναι κολλημένη στα 360kb/s (μετρημένο απ' το speedtest στον ftp της forthnet.. Ενώ ο συγχρονισμός ανέβηκε 1.5mbps παραπάνω..

δοκιμασε με ενα λαπτοπ ενα Pc ενα κινητο .καποια αλλη συσκευη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις το δοκίμασα. Καμία διαφορά στην ταχύτητα, από laptop με XP, συνδεδεμένο πάνω στο ρούτερ με ethernet...

Τι να κάνω να πάρω να δηλώσω βλάβη? 

Αύριο θα δοκιμάσω να συνδέσω το ρούτερ στην κεντρική πρίζα τηλεφώνου και να κατεβάσω με το laptop και πάλι, να δούμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα σε όλες τις γραμμές του ΟΤΕ προς Αμερική.

 

Ενώ από Ελλάδα ακούω ραδιόφωνα κανονικά και συνδέομαι χωρίς πρόβλημα σε οποιαδήποτε σελίδα, σε sites που φιλοξενούνται στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού, τα προβλήματα είναι μεγάλα. Παράδειγμα, κατέβασα αρχείο 500KB σε πάνω από 1 λεπτό!!!

 

Δεν είναι πρόβλημα της γραμμής μου αλλά γενικό, τουλάχιστον στην Άρτα.

Οι άλλοι πάροχοι δουλεύουν 100%. 3 γραμμές που δοκίμασα ΟΤΕ (2 ISDN και 1 PSTN) έχουν σοβαρό πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γυρισα σπιτι και δεν λειτουργει το τηλεφωνο, και το ιντερνετ εχει πεσει η ταχυτητα δραματικα.Πηρα 4net και μου λεει η κοπελα οτι εχει κοπει καλωδιο.Δηλωσε βλαβη και περιμενω εντος 3 εργασιμων ημερων να αποκατασταθει η ζημια.

Η 3 μερες μπορει να γινουν 33 και εχει ο θεος?

Εχει καποιος αναλογη εμπειρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γυρισα σπιτι και δεν λειτουργει το τηλεφωνο, και το ιντερνετ εχει πεσει η ταχυτητα δραματικα.Πηρα 4net και μου λεει η κοπελα οτι εχει κοπει καλωδιο.Δηλωσε βλαβη και περιμενω εντος 3 εργασιμων ημερων να αποκατασταθει η ζημια.

Η 3 μερες μπορει να γινουν 33 και εχει ο θεος?

Εχει καποιος αναλογη εμπειρια?

αυτο λεγεται μονοπολο.παιζεις με το ενα καλωδιο απο τα 2.ο οτε κανονικα πρεπει να κλεισει την βλαβη σε 48 ωρες.στην πραξη αν παει κατι αλλο στραβα δεν μπορει να στο πει καποιος.συνηθως τα μονοπολα φτιαχονται γρηγορα γιατι ειναι καραμπαμ προβλημα που φαινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω poulinos.

τιποτα.τυχαινει αυτο καμια φορα.απο καμια αλλη εργασια να κουνηθει κανα καλωδιο και να παιζει το ενα απο τα 2.ειδικα σε παλια καφαο με βιδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν ειναι τυχαιο, πριν ανεβω σπιτι, στην γωνια υπαρχει καινουργιο καφαο για vdsl και κατι πειραζε ο τεχνικος του οτε.

Ανεβαινω σπιτι και βλεπω τα μαυρα χαλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μπηκε τωρα το καφαο μπορει να μην πατηθηκε καλα στο καφαο.αλλιως μπορει να πηγε για καποια βλαβη και καταλαθος να εγινε κατι στην δικη σου γραμμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και 2 βδομάδες έχω συχνές αποσυνδεσεις και το ίντερνετ παρόλο που το ρουτερ συγχρονίζει στην ίδια περίπου ταχύτητα είναι αργό. Το gaming χαλια με εκτοξευσεις ping. Έχω ΟΤΕ σε interleaved και δεν μπορώ να βάλω fast. Δεν ξέρω αν φταίει που ενεργοποιήθηκε το vdsl από ΑΚ προσφατα και φταίει το crosstalk. Είναι πιθανό αυτό; Εγώ Adsl εχω προς το παρόν γτ δεν ενεργοποιήθηκαν ακόμα η νέες καμπίνες και είμαι ~2km

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...