Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

  • Moderators

εχουμε καιρο μεχρι να ετοιμαστει. Γραμμες σκιες μαυρα και λιγο χρωμα εχει μπει. Απλα πρεπεπει τωρα να μπουν ολα τα υπολοιπα χρωματα και ειναι μεγαλη επιφανεια και αρκετη λεπτομερεια σε καποια σημεια


α καλά νόμιζα οτι θα βγεις off για πολύ καιρό , 3-4-5 μέρες πρέπει να βγήκε κ αυτός off λογικά και συμφωνώ με αυτό π λες , είπαμε .. ;p

 

μωρε προπονηση μπορει να παω και σημερα ή αυριο. Αλλα μεχρι να τεελιωσει το τατουαζ και να επουλωθει τελειως η προπονηση μου ειναι περπατημα μεχρι το τζιμ 1-2 σετακια για ζεσταμα 20λεπτα βαρη χαλαρα και σπιτι. ουτε κοιλιακους ουτε αεροβιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχύει παιδιά. Στον μεταβολισμό δεν έχουν καμία επίδραση (ψήστε το να μην ζητήσετε έρευνες τώρα γιατί βαριέμαι). Εγώ τον μόνο λόγο που προτιμώ αν με βολεύει στην καθημερινότητά μου τα περισσότερα γεύματα (3 vs 5 π.χ.) είναι ότι έχεις περισσότερες φορές πρωτεΐνοσύνθεση και ό,τι αυτό συνεπάγεται στην μυϊκή ανάπτυξη/διατήρηση. 

γιατι ρε συ μπος εγω νομιζεις δεν βαριεμαι να ερχομαι σε αντιπαραθεσεις και να γραφω εδωπλεον ? οκ μια δυο κουβεντες πλεον και φτανει και αυτες με επιλεγμενα ατομα οπως εσευ που εεισαι σωστος κ γραφεις κ τοσο καιρο εδω ! λοιπον για την σωστη  λειτουργεια του μεταβολισμου θα μπορουσα να σου πω χιλια δυο πραγματα , για το κομματι που αφορα τα γευματα θα πω μονο πως  καθε φορα που τρώμε ο οργανισμός μας καίει ενα ποσο θερμίδων για τη διαδικασια της πεψης! οσο λοιπον πιο πολλές φορες αναγκάζουμε το πεπτικο μας σύστημα να λειτουργήσει, τόσο πιο πολλές θερμίδες καίμε, γι’ αυτό είναι προτιμότερα τα πολλά μικρά γεύματα κάθε 3-4 ώρες αντί για λιγα μεγάλα! περισσοτερα γευματα = καλυτερες καυσεις λοιπον !!  1 + 1 = 2 , το παραπανω ειναι γραμενο σε ολα τα βιβλια φυσικης αγωγης και ειναι κατι που διαβασει ο οποιοσδηποτε σπουδασει το θεμα !  τωρα για τις ερευνες πως δεν επιρεαζει η σωστη λειτουργια της πεψης τον μεταβολισμο  κτλ που λες οτι ισχυουν δεν τις ξερω κ δεν με απασχολει να μαθω κατι καινουργιο νασου πω την αληθεια !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πολλα και μικρα γευματα δεν ειναι καλα μονο για χασιμο θερμιδων! Αν το στομαχι μενει πολλες ωρες ανενεργο και του δωσεις αποτομα πολλη τροφη μπορει να αντιδρασει. Οπως επισης η καρδια στελνει αιμα για τη πεψη-χωνεψη. Οσο πιο δυσκολη αυτη η διαδικασια τοσο περισσοτερη και η επιβαρυνση της καρδιας.

Εγω ειχα ταχυκαρδιες μετα το φαγητο κι ο καρδιολογος μου χε πει ακριβως αυτο!

 

Νταξει δε χρειαζεται να γινει και ψυχαναγκασμος το "πολλα γευματα"!! Αλλα αν μπορεις να το κανεις, σαφως ειναι καλυτερο :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

βασικα νομιζω οτι πρεπει αρχικα να ξεχωρισουμε για τι ειδους διατροφη αναφερομαστε. ΤΙ εννοω, για παραδειγμα αν μιλαμε για καποιον που κανει την προπονηση του και την διατροφη του (σωστη παντα) για τον εαυτο τοτε τα 5 γευματα ειναι τελεια, αλλα για αυτο που μιλαει νομιζω ο μπος ειναι για επαγγελματικο επιπεδο ομως που τους νοιαζει η λεπτομρεια και ο λογος που εχουν βγαλει "αχρηστα" τα 5 γευματα ειναι γιατι καθε φορα που τρωμε παραγονται ουσιες που ουσιαστικα δρουν αρνητικα στην αναπτυξη μας (δεν θυμαμαι λεπτομερεις αλλα ιυμαμαι που ειχε ποσταρει ενα βιντεο λιγο καιρο πριν)

 

καλα δεν τα λεω μπος?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστο και αυτο που λες μαργαριτα η πεψη χωνεψη ειναι απο τις πιο σημαντικες λειτουργιες του οργανισμου μας γι αυτο και δεν πρεπει να γινεται ΠΟΤΕ εννω κοιμομαστε , να τρωμε και να την πεφτουμε καπακι για υπνο δηλαδη !

σπεκτ πολλα ισχυουν απλα στο κοματι που εχει να κανει με τον μεταβολισμο τα πραγματα ειναι απλα  και οταν θελουμε να περιγραψουμε τι επηρεαζει την λειτουργια του μεταβολισμου και λεμε

α. ηλικια

β.ορμονες

γ. κτλ κτλ βαριεμαι να γραφω

καπου στο θ. μπαινει και η σωστη λειτουργια της πεψης ! να ''ξυπναμε'' τον μεταβολισμο μας δηλαδη μεσω της πεψης με πολλα και μικρα γευματα δηλαδη ! εννοειται πρωτεινουχα μιας και η αναπτυξη τηνς μυικης μας μαζας εναντια στο λιπος ειναι απο τους πιο βασικους παραγοντες της καλης λειτουργιας του μεταβολισμου μας !

κανονας  , πως να το κανουμε ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι ρε συ μπος εγω νομιζεις δεν βαριεμαι να ερχομαι σε αντιπαραθεσεις και να γραφω εδωπλεον ? οκ μια δυο κουβεντες πλεον και φτανει και αυτες με επιλεγμενα ατομα οπως εσευ που εεισαι σωστος κ γραφεις κ τοσο καιρο εδω ! λοιπον για την σωστη  λειτουργεια του μεταβολισμου θα μπορουσα να σου πω χιλια δυο πραγματα , για το κομματι που αφορα τα γευματα θα πω μονο πως  καθε φορα που τρώμε ο οργανισμός μας καίει ενα ποσο θερμίδων για τη διαδικασια της πεψης! οσο λοιπον πιο πολλές φορες αναγκάζουμε το πεπτικο μας σύστημα να λειτουργήσει, τόσο πιο πολλές θερμίδες καίμε, γι’ αυτό είναι προτιμότερα τα πολλά μικρά γεύματα κάθε 3-4 ώρες αντί για λιγα μεγάλα! περισσοτερα γευματα = καλυτερες καυσεις λοιπον !!  1 + 1 = 2 , το παραπανω ειναι γραμενο σε ολα τα βιβλια φυσικης αγωγης και ειναι κατι που διαβασει ο οποιοσδηποτε σπουδασει το θεμα !  τωρα για τις ερευνες πως δεν επιρεαζει η σωστη λειτουργια της πεψης τον μεταβολισμο  κτλ που λες οτι ισχυουν δεν τις ξερω κ δεν με απασχολει να μαθω κατι καινουργιο νασου πω την αληθεια !

Σωστός είσαι maus...κάθε φορά που τρώμε υπάρχει και το Thermic Effect που λες. Έστω ότι τρως 6 γεύματα, με τελείως απόλυτα νούμερα ίσα ίσα για το παράδειγμα καις 10 θερμίδες/γεύμα σύνολο 60 θερμίδες. Με 3 γέυματα καις 20 θερμίδες/γεύμα, σύνολο 60 θερμίδες πάλι. Όλα αυτά εννοείται στην περίπτωση που έχεις στο τέλος της ημέρας ίδιες θερμίδες που προέρχονται από ίδιες ποσότητες μακροσυστατικών. 

 

Το ότι είναι γραμμένο σε βιβλία επίτρεψέ μου να το πάρω σαν μειονέκτημα και όχι σαν πλεονέκτημα. Φαντάζομαι ξέρεις τι χρονοδιάγραμμα χρειάζεται για να εκδοθεί ένα βιβλίο και άρα τις χρονολογίες των references που χρησιμοποιούνται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ μπος το θεμα  ειναι οι 60 θερμιδες η  το ''ξυπνημα'' που κανουμε στον μεταβολισμο μας μεσω αυτης της λειτουργιας ? αν δεν μπορεις να το καταλαβεις αυτο κι μετρας τις θερμιδες τοσο + τοσο = τοσο το θερμιδικο μας οφελος τοτε δεν μπορουμε να επικοινωνησουμε !

θα κανω μια τελευταια αποπειρα να σου δωσω να καταλαβεις τι εννοω φιλε, η σωστη λειτουργια της πεψης προστίθεται σε ενα σωρο αλλα πραγματα και ολα μαζι σαν αλυσιδα αλλαζουν - φτιαχνουν - κανουν πιο γρηγορο τον μεταβολισμο μας , μην παιρνεις μεμονομενα τις 60 θερμιδες που λες σαν το μονο οφελος !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ μπος το θεμα  ειναι οι 60 θερμιδες η  το ''ξυπνημα'' που κανουμε στον μεταβολισμο μας μεσω αυτης της λειτουργιας ? αν δεν μπορεις να το καταλαβεις αυτο κι μετρας τις θερμιδες τοσο + τοσο = τοσο το θερμιδικο μας οφελος τοτε δεν μπορουμε να επικοινωνησουμε !

Maus δεν θα τα βρούμε πάλι και θα γράφουμε τσάμπα. Ας το αφήσουμε εδώ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπος συμφωνω και δεν ειναι τιποτα προσωπικο !  ομως δεν ειναι θεμα να τα βρουμε , ουτε αν εχω δικιο εγω η εσυ !

αυτο που λεω ειναι παγκοσμιος γνωστο - δεν χωραει καμμια αμφισβήτηση - ειναι κατι σαν μαθημα νηπιαγωγιου για οσους ασχολουντε !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο μεταβολισμος κρινεται και απο αλλους παραγοντες, οπως προβλημα σε ορμονες κτλ.

επισης τα 6 γευματα δν λενε κατι, μπορει να κανω τοσα με χαλια υδατανθρακα και ο μεταβολισμος να χαλασει με αποτελεσμα να λιπωσω.

 

δν υπαρχει δεδομενο, το καθε σωμα αντιδρα με διαφορετικο τροπο.

 

σε μενα πχ ως skinny fat τα πραγματα ειναι γαμησετα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ούτε εγώ το θεωρώ προσωπικό αλλά δεν θα τα βρούμε και ούτε στην ουσία.

 

Όταν λες πιο πριν δεν με απασχολεί να μάθω κάτι καινούργιο και τώρα το ότι δεν χωράει αμφισβήτηση δεν ξέρω πως να συνεχίσω την κουβέντα. Θα αρχίσω να λέω για evidence based practice κλπ και μονος μου θα τα διαβάζω στο τελος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. ο μεταβολισμος κρινεται και απο αλλους παραγοντες, οπως προβλημα σε ορμονες κτλ.

2. επισης τα 6 γευματα δν λενε κατι, μπορει να κανω τοσα με χαλια υδατανθρακα και ο μεταβολισμος να χαλασει με αποτελεσμα να λιπωσω.

 

100% σωστη !

1. ακριβως , και το να τον ξυπναμε τν μταβολισμο μας  μεσω της πεψης ειναι ενας απο αυτους τους παραγοντες !

2. ακριβως ! μιλαω για πολλα αλλα σωστα γευματα με βαση την πρωτεινη μιας και η αναπτυξη των μυων και το χασιμο του λιπους ειναι αλλος ενας βασικος παραγοντας για να καλυτερεψουμε τον μεταβολισμο μας !

οντως κουρασαμε και μονο να φανω ξερολας δεν θελω σορρυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο μεταβολισμος κρινεται και απο αλλους παραγοντες, οπως προβλημα σε ορμονες κτλ.

επισης τα 6 γευματα δν λενε κατι, μπορει να κανω τοσα με χαλια υδατανθρακα και ο μεταβολισμος να χαλασει με αποτελεσμα να λιπωσω.

 

δν υπαρχει δεδομενο, το καθε σωμα αντιδρα με διαφορετικο τροπο.

 

σε μενα πχ ως skinny fat τα πραγματα ειναι γαμησετα.

αυτό ειναι στο 1-2% των περιπτώσεων , στις υπόλοιπες ειναι λάθος διατροφή+άσκηση 

μπορεί κάποιος να τρώει και να γυμνάζεται με ζυγαριά και χρονόμετρο , σημειώσεις κλπ και να έχει 100% κακό αποτέλεσμα

ο λόγος? γιατι ακολουθεί 100% λάθος δρόμο άσχετα αν τον ακολούθησε σε επίπεδο ψύχωσης.  (extreme περιπτώσεις )

τα 5-6 γευματα που λέει ο maus αφορούν μόνο τον αριθμό που σπας τις συνολικές θερμίδες της ημέρας σου , δεν ειπε να βάλει κάποιος απλό υδατάνθρακα ούτε τίποτα τέτοιο , ειπε οτι ειναι καλύτερο αντί να φας 3 χ 800 θερμίδες να φας για παράδειγμα 6 χ 400

 

πάντως προσωπικά με 3500-4000 θερμίδες σε ενα bulk(60-70f max τα υπόλοιπα carb/prot) δεν έχω επιλογή 

όποιος έχει φάει clean μέχρι αηδίας καταλαβαίνει πως ή θα γυρνάς σαν γκαστρωμένος ή θα σπάσεις σε 5-6 γεύματα γιατι μεσημέρι + βράδυ θα φάω και 500-600γρ λαχανικά τουλ

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...