Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρονια πολλα Δημητρα πολυχρωμη να με χαιρεστε! Περιμενω τι δωρο θα μου κανεις.

 

Εχει μεγαλη βλαβη το δικτυο στην δουλεια μου και δεν εχω νετ αν ειναι δυνατον ... Το βαζω απο τα χειροτερα που μπορει να τυχουν .

 

 

Είσαι σε ηλικία που βρίσκεις ό,τι χειρότερο να μην έχεις ιντερνετ... :P

 

Χρόνια πολλά Δήμητρα! Πολύχρονη και πολυμυική! :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Πήγα λοιπόν και δοκίμασα πάλι χθές τα περίφημα ΦΣ. Το αποτέλεσμα δεν είναι καλό -μάλλον απογοητευτικό θα έλεγα-. Είδα και ένα βλόγκ που έχει ανεβάσει ο Ηλίας (παρακάτω) και μάλλον γι αυτό δεν βγαίνει το κόλπο. Επίσης για δώστε καμιά άσκηση για τα ποδάρια καθώς κάνω back squats, goodmornings, leg curls καθιστός στο μηχάνημα, legs extensions πάλι σε μηχάνημα. Να βάλω τίποτα lunges? Θέλω να φύγω βασικά από τα μηχανήματα, όλ σκουλ φάση κι έτσι.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπάμε lunges αρχισατανά. Πάρε από ένα βαρύ αλτήρα σε κάθε χέρι και δώσε πόνο!

-----------------

 

Να ευχαριστήσω το wizzy για το ρολόι, μόλις ήρθε! Τώρα μένει να μου πει πώς δουλεύει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα λοιπόν και δοκίμασα πάλι χθές τα περίφημα ΦΣ. Το αποτέλεσμα δεν είναι καλό -μάλλον απογοητευτικό θα έλεγα-. Είδα και ένα βλόγκ που έχει ανεβάσει ο Ηλίας (παρακάτω) και μάλλον γι αυτό δεν βγαίνει το κόλπο. Επίσης για δώστε καμιά άσκηση για τα ποδάρια καθώς κάνω back squats, goodmornings, leg curls καθιστός στο μηχάνημα, legs extensions πάλι σε μηχάνημα. Να βάλω τίποτα lunges? Θέλω να φύγω βασικά από τα μηχανήματα, όλ σκουλ φάση κι έτσι.

 

Pause squat...πέρα από το ότι γαμεί η άσκηση, αν έχει τίποτα ελλείψεις η τεχνική σου στα squat είναι ότι πρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο deadlift όταν κατεβάζω την μπάρα έρχεται σε επαφή με το καλάμι με αποτέλεσμα να ματώσει. Είναι φυσιολογικό ή κάνω μαλακία εγώ;

Κι εμένα προχτές μου ξανά-άνοιξε εκείνο το σημείο. Θα δεις πολλοί lifters φοράνε είτε μακριές κάλτσες (μέχρι το γόνατο) είτε τα knee sleeves που είναι για τα squat, στα καλάμια για να αποφύγουν την τριβή.

 

Το μόνο καλό σε αυτό είναι ότι ξέρεις ότι η μπάρα έχει ίσιο bar path  :-D.

 

EDIT: άκυρο για το bar path...στο κατέβασμα λες ότι γίνεται.

Επεξ/σία από bosei
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για πές μπός πόσα σέκ μένεις κάτω; Και αυτά να τα κάνω μετά τα μπάκ σκουάτς που μπαίνουν σαν πρώτη άσκηση;

 

@Δημητρόλλ, καλή μου έχεις δεί πολλές γυναίκες να παίζουν ΦΣ;

και όφτοπιστικό σχόλιο

 

ότι δηλαδή τί, και καλά είναι από το τζίμ οι μελανιές;

 

 

*edit: live δεν κάνω άρσεις θανάτου μάν, μιας και δεν έχω κάποιον να μου δείξει οπότε δεν το ρισκάρω να μείνω σακάτης, γι αυτό έχω βάλει τα γκούνμόρνινγκς να δυναμώσει η μέση.

Επεξ/σία από archsatan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πές μπός πόσα σέκ μένεις κάτω; Και αυτά να τα κάνω μετά τα μπάκ σκουάτς που μπαίνουν σαν πρώτη άσκηση;

 

Ανάλογα, αλλά συνήθως 1-2 sec. 

 

Για την 2η ερώτηση ανάλογα κι εδώ. Εγώ π.χ. την έχω σαν βασική αλλά σε μέρα που θέλω να ξεκουραστώ ουσιαστικά μιάς και χρησιμοποιώ έτσι λιγότερα κιλά.

Εσύ αν θες να τα έχεις και τα δύο σε ίδια μέρα κάνε την pause εκτέλεση τελευταία για να μην σε ξεζουμίσει στα κανονικά όταν είναι να μπεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ευχαριστήσω το wizzy για το ρολόι, μόλις ήρθε! Τώρα μένει να μου πει πώς δουλεύει :)

Γιάννη, στο post που το διέθεσα για δώρο είχα και link για το manual του. Άσε να το βρω και θα σε παραπέμψω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια καλη συνταγη για μπαρες δημητριακων παιζει?Λιγο που εψαξα εχουν ολες ζαχαρη και θελω να την αποφυγω...

Βρώμη( ή κ σιτάρι καλά σπασμένο)

Αμύγδαλο σπασμένο ή ολοκληρο(Ή όποιο άλλο ξηρό καρπό θες)

δαμασκήνα ή cranberries

Κουβερτούρα (κατα προτιμηση 70%+ κακάο).

 

Λιώνεις τη σοκολάτα σε ενα μεταλικό μπολ στο φούρνο σε χαμηλή θερμοκρασία (<150 C) .

Όταν λιώσει ρίχνεις τα παραπάνω σε αναλογίες που ταιριάζουν στο γούστο σου (πχ 2 μερη βρώμη-1 1/2 αμύγδαλο-1/2 αποξηραμενο φρουτο). Ανακατεύεις  μέχρι να έχεις ενα σφικτό ομοιογενές μίγμα..(Εδώ θέλει προσοχή ωστε να μη το ανακατεψεις υπερβολικά κ βγάλει μετα το βούτυρο κακαο προς έξω με αποτελεσμα να εχεις λίγο "λευκές" αντιαισθητικές μπάρες.)

Σε μια λαδόκολλα είτε μοιράζεις το μιγμα σε κουταλιές (σαν βραχάκια) είτε...βάζεις τη λαδοκολλά σε μπολ/ταψι ,απλώνεις και στρώνεις το μίγμα σου και  το κόβεις σε μπάρες με ενα καλό μαχαίρι.

 

 

Δες κι εδώ: 

https://www.sintagespareas.gr/sintages/bars-sokolatas-me-quaker.html

https://www.sintagespareas.gr/sintages/mpares-dimitriakon-xoris-psisimo.html

post-296813-0-56103600-1422804500_thumb.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...