Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδες μια ερωτηση.... Ειχα σημερα προπονηση , στο δρομο που γυρναγα ψιλοζαλιστηκα. Ηρθα σπιτι και παλι ενιωθα ψιλοζαλισμενη, εφαγα. Τα ιδια. Νιωθω καπως περιεργα τα ματια μου, σα κουρασμενα... Πχ τωρα στο ταμπλετ εχω βαλει τη φωτεινοτητα τερμα χαμηλα και η τηλεοραση νιωθω να μ ενοχλει.. Τι παιζει; Θα ζησω;;<br><br>

Η πριπονηση μου ηταν σε γηπεδο και ειχα φαει και μια μπανανα μια ωρα πριν. Πρωτη φορα το παθαινω αυτο..

μήπως σε τριγυρνάει ίωση? προσέξε η εποχή είναι περίεργη.

και εμένα με έχουν πιάσει ζαλάδες ανά καιρούς αλλά φεύγουν γρήγορα. το χειρότερο είναι οι πονοκέφαλοι που έρχονται αν έχει πολύ ζέστη και η ανακατοσουρα άμα έχω κάνει υπερβολικά δυνατή προπόνηση. well ρίχνω ένα μικρό fuck it και ανεβάζω τις θερμίδες στις 1700 μέχρι το τέλος του μήνα. Θέλω να νιώσω λίγο power και βασικά πεινάω λίγο παραπάνω τις τελευταίες μέρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Για το Tabata, όσοι ενδιαφέρεστε, διαβάστε εδώ. Φώτη, εσύ ΟΧΙ! :-D

προσωπικά δεν ενδιαφέρομαι και επειδή τελευταία με αυτά που διαβάζω σε διάφορα sites μου προκαλούν εκνευρισμό/πονοκέφαλο/δυσπεψία ειπα να ρωτήσω τον Γιάννη που το κάνει να μου δώσει μια απλή απάντηση στην απορία χωρίς να χρειαστεί να  διαβάσω για αυτό

 

γιατι αν απλά καιει θερμίδες χαίρω πολύ και το κουτσό δεν ηταν ανάγκη να του δώσουν όνομα :-D 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά δεν ενδιαφέρομαι και επειδή τελευταία με αυτά που διαβάζω σε διάφορα sites μου προκαλούν εκνευρισμό/πονοκέφαλο/δυσπεψία ειπα να ρωτήσω τον Γιάννη που το κάνει να μου δώσει μια απλή απάντηση στην απορία χωρίς να χρειαστεί να  διαβάσω για αυτό

 

γιατι αν απλά καιει θερμίδες χαίρω πολύ και το κουτσό δεν ηταν ανάγκη να του δώσουν όνομα :-D 

 

 

 

Δεν είναι μόνο ότι καίει θερμίδες τη στιγμή που κάνεις τη άσκηση. Εχει afterburn effect δηλαδή καις θερμίδες όλη την ημέρα παραπάνω απο ότι θα έκαιγες χωρίς το tabata. Αυτό είναι το κοινό γνώρισμα σε όλες τις ασκήσεις HIIT. Επίσης είναι ιδανική άσκηση για τη καύση του λίπους απο τον οργανισμό, σύμφωνα με έρευνες που έχουν γίνει.

 

To Tabata είναι το πρωτόκολλο HIIT που είναι συνολικά 4 λεπτών προπόνηση και αποτελείτε απο 20 δευτερόλεπτα εκτέλεσης σε φουλ ρυθμό και 10 δευτερόλεπτα ξεκούραση. Επαναλαμβάνεις μέχρι να φτάσεις τα 4 λεπτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Ποιά η άποψη των ειδικών του φίτνες θρέντ περί νιτρικών;</p>

@@ μαντολες , δινουν στην αρχη ενα boost αλλα μικρο . Ισως απο τα πιο overestimated συμοληρωματα.φατα αλλου τα λεφτα σου

 

Sent from my iPhone5 using Insomnia

 

 

wizzy, κάνε το εξής: Δευτέρα - Τετάρτη - Παρασκευή: 5 φορές Pull ups μέχρι failure. 1η φορά το πρωι, 2η νωρίς το μεσημέρι, 3η νωρίς το απόγευμα, 4η αργά το απόγευμα, 5η βράδυ. Προσπάθησε δηλαδή να τις μοιράσεις μέσα στη μέρα.

 

Τρίτη - Πέμπτη, κάνε το ίδιο αλλά αυτή τη φορά push-up. Με τα χέρια δίπλα-δίπλα εστιάζεις σε τρικέφαλους, σε νορμάλ απόσταση στήθος και ευρύ άνοιγμα τους ώμους. 1 σετ έκαστο -άρα 3 σετ τη φορά-, 5 φορές μέσα στη μέρα

 

Για κοιλιακούς/ραχιαίους, χρειάζεσαι 6 λεπτά κάθε πρωί. Τις καθημερινές, μόλις ξυπνήσεις. 4 λεπτά κοιλιακούς σε στυλ ΤΑΒΑΤΑ (φώτη, ουουυου) και στα καπάκια άλλα 2 ραχιαίους.

 

ΣΚ άστο ελεύθερο, οι μυς χρειάζονται ξεκούραση για να αναπλαθούν.

 

Δεν είναι και το πιο πλήρες πρόγραμμα αλλά νομίζω θα σε βολέψει. Θέλει λίγο χρόνο, είναι ευέλικτο και γίνεται με τα όργανα που διαθέτεις. Α, να πάρεις στρώμα για τους κοιλιακούς.

 

Γιάννη, thanks man. Φαίνεται καλό πρόγραμμα, θα το πάρω σιγά σιγά και βλέπουμε.

 

Σκέφτομαι αντί για 3 μέρες pull ups, να κάνω Δευτέρα - Παρασκευή pull ups και Τετάρτη chin ups τη μία εβδομάδα και την άλλη Δευτέρα - Παρασκευή chin ups και Τετάρτη pull ups.

 

ΤΑΒΑΤΑ κάνω (Φώτη, ακούς? :P) στη διάρκεια των ποδηλασιών, για τους κοιλιακούς έφτιαξα custom made ρόδα (θυμάσαι; μου είχες δώσει την ιδέα και μια περιγραφή των υλικών), οπότε μάλλον θα την "ξεσκονίσω". Στρώμα έχω, θα βάλω και τους ραχιαίους (superman extensions, φαντάζομαι) και θα είμαι jet.

 

Για να δούμε... Θα κρατάσω σημειώσεις και postάρω την πρόοδό μου.

 

Υ.Γ.: Τα Σαββατοκύριακα θα έχει ξεκούραση του άνω σώματος και θα "δίνω πόνο" στα πόδια! ;)

χαχα θεοςSent from my iPhone5 using Insomnia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαννη βαλτα κατω να δεις ποση ωρα τρως ετσι.

 

Δηλαδη αν κανεις ενα καλο σπιλτ τεσσαρων ημερων να διαρκει καπου σαραντα λεπτα θα σαι κομπλε. Καντο και με την ενταση που θες

 

Τωρα αφου μονο σου το ειπες οτι τα pullups σε γαμησαν τα χερια. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι κανεις τοσες πολλες φορες. Θα το καψεις το ερημο το μηχανημα.

 

Οπως εχω πει, δωσε βαση στις κυριες ασκησεις με βαρια κιλα, σκουοτ, αρσεις θανατου, βαρια κωπηλατικη, πιεσεις στηθους, τα χερια θα παρουν χωρις να το καταλαβεις.

 

Τωρα ο φιλος μας ο tabata καλος ειναι για κανενα σαββατο που θες να δωσεις πονο.. για αλλαγη δοκιμασε το killer programm που εχει ο ντακον στην υπογραφη του δυο φορες την εβδομαδα .. ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Για το Tabata, όσοι ενδιαφέρεστε, διαβάστε <a data-ipb='nomediaparse' href='http://en.wikipedia.org/wiki/High-intensity_interval_training#Tabata_regimen'>εδώ</a>. Φώτη, εσύ ΟΧΙ! :-D</p>

++++

 

Sent from my iPhone5 using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνο ότι καίει θερμίδες τη στιγμή που κάνεις τη άσκηση. Εχει afterburn effect δηλαδή καις θερμίδες όλη την ημέρα παραπάνω απο ότι θα έκαιγες χωρίς το tabata. Αυτό είναι το κοινό γνώρισμα σε όλες τις ασκήσεις HIIT. Επίσης είναι ιδανική άσκηση για τη καύση του λίπους απο τον οργανισμό, σύμφωνα με έρευνες που έχουν γίνει.

 

To Tabata είναι το πρωτόκολλο HIIT που είναι συνολικά 4 λεπτών προπόνηση και αποτελείτε απο 20 δευτερόλεπτα εκτέλεσης σε φουλ ρυθμό και 10 δευτερόλεπτα ξεκούραση. Επαναλαμβάνεις μέχρι να φτάσεις τα 4 λεπτά.

 

+ ότι κάνει την απλή άσκηση πιο ενδιαφέρουσα. Κοιλιακούς βαριέμαι του θανατά, με αυτό έχει άλλη φάση. Αλλά βέβαια γούστα είναι αυτά ;)

 

Ρε συ Λίβε, τα Pull ups μου φούσκωσαν τα χέρια, όχι τα γάμησαν. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνο ότι καίει θερμίδες τη στιγμή που κάνεις τη άσκηση. Εχει afterburn effect δηλαδή καις θερμίδες όλη την ημέρα παραπάνω απο ότι θα έκαιγες χωρίς το tabata. Αυτό είναι το κοινό γνώρισμα σε όλες τις ασκήσεις HIIT. Επίσης είναι ιδανική άσκηση για τη καύση του λίπους απο τον οργανισμό, σύμφωνα με έρευνες που έχουν γίνει.

 

To Tabata είναι το πρωτόκολλο HIIT που είναι συνολικά 4 λεπτών προπόνηση και αποτελείτε απο 20 δευτερόλεπτα εκτέλεσης σε φουλ ρυθμό και 10 δευτερόλεπτα ξεκούραση. Επαναλαμβάνεις μέχρι να φτάσεις τα 4 λεπτά.

εισ ωραίος ;)

άρα tabata = hiit 

nice

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως απο τα πιο overestimated συμοληρωματα.φατα αλλου τα λεφτα σου

 

ακριβως αυτο ! υπαρχουν συμπληρωματα με @ρχ@@ και υπαρχουν και @ρχ@@ συμπηρωματα ,

αυτα ανοικουν στην δευτερη κατηγορια δεν αξιζουν με τιποτα τα λεφτα τους !

viper σε αυτα συνηθως κανουν μαζι οταν εχει κοσμο  , οχι ενας μονος του ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβως αυτο ! υπαρχουν συμπληρωματα με @ρχ@@ και υπαρχουν και @ρχ@@ συμπηρωματα ,

αυτα ανοικουν στην δευτερη κατηγορια δεν αξιζουν με τιποτα τα λεφτα τους !

viper σε αυτα συνηθως κανουν μαζι οταν εχει κοσμο  , οχι ενας μονος του ..

Καλα ετςι και τον έβλεπες τον ποντικα με αυτα που εκανε σήμερα θα τον σκοτωνες.

Επίσης, sausagefest το gym σήμερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη εχουμε πολυ καιρο να δωσουμε ,  παρτε μια καλη σουπερ σετ ασκηση εκρηξης και δυναμικης ! 

λοιπον παρτε δυο αλτηρες που να βγαζετε σχετικα δυσκολα  δυσκολα τις 8-10  επαναληψεις και καντε ορθιοι δικεφαλα

Dumbbell-Biceps-Curls.jpg

καντε 6 επαναληψεις (και με τα δυο χερια μαζι , οχι ενα , ενα) σε γρηγορο τεμπο οχι αργα- αργα !

μετα οπως ειστε χωρις καθολου ξεκουραση πεστε στο εδαφος με τους αλτηρες ετσι

maxresdefault.jpg

 

και καντε 4 επαναληψεις γρηγορες και εκρηκτικες !

σηκωνομαστε γρηγορα και μπαινουμε παλι δικεφαλα !  καπακι πεφτουμε για καμψεις  ! 

οταν κουραστουμε πολυ - ξεκουραζομαστε 1 λεπτο και ξανα μπαινουμε !

 

απο τις πολυ καλες δισετ ταχυδυναμικές ασκησεις ! γιαννη εσυ που γουσατρεις hiit  φαση , δοκιμασε την ..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...