Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Χα μην κοιτάς τι γράφει είμαι μαζοχιστης.. πονάω και γουστάρω στο τρέξιμο.. Αν κατάφερω θα κοιτάξω Α πάω και Κανάρια για αγώνα το Μαϊ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

 

Με εχεις τρελανει και εσυ με την καλη την εννοια σαν τον Γιαννη .

 

 

Φώτη, σε ευχαριστώ για τα καλά σχόλια! Γιατί σε τρέλανα (με την καλή έννοια) ρε φιλαράκι; Τι κάνω που είναι τόσο απίστευτο;

 

ρε γουιζι θες να ανεβασεις μια φωτο σου?

 
Προφανώς και δεν θα σου ρίξω μούντζα, είμαι καλός άνθρωπος! (Maus, ωραίος ρε  :-))
 
Αλλά για φωτογραφία, χμμμ, θα δυσκολευτώ... Αφενός γιατί, προσωπικά, δεν θεωρώ ότι είμαι σε επίπεδο να δείξω οτιδήποτε, αφετέρου γιατί εάν θα ανεβάσω φωτογραφία, θα είναι από τη μέση και κάτω (*θα το εξηγήσω λίγο παρακάτω αυτό) και τέλος επειδή από τις κλείδες μέχρι τους αστραγάλους είμαι σαν το αρκουδάκι  :-). Οπότε, το μόνο που φαίνεται είναι μια "υποτυπώδης" γράμμωση η οποία "κρύβεται" από τρίχες.
 
*Εξήγηση: λόγω έλλειψης χρόνου (για πολλούς και διάφορους λόγους, που δεν είναι επί του παρόντος), δεν έχω χρόνο για τακτική γυμναστική είτε στο σπίτι είτε σε γυμναστήριο. Η μόνη "διέξοδος" είναι οι ποδηλασίες και το τρέξιμο στο διάδρομο που έχω στο σπίτι. Οπότε, πως είναι εκείνοι οι τύποι που ξεχνάνε την leg day, ε, είμαι το ακριβώς αντίθετο: Θυμάμαι την leg day μια χαρά και την upper body day την έχω "γραμμένη"... Όμως, διαβάζοντας τα posts του Γιάννη σχετικά με τα pull ups, παίρνω θάρρος και θα μπω σε διαδικασία να ανακατανέμω το διαθέσιμο χρόνο μέσα στην ημέρα έτσι ώστε να βολέψω ασκήσεις στο pull bar που έχω, μπας και δω προκοπή (είχα κάνει ένα σχετικό post πριν κάποιο καιρό, αλλά δεν έτυχε προσοχής. Θα ψάξω να το βρω και θα το κάνω repost με την ελπίδα να πάρω 1-2 απαντήσεις!). Για την ιστορία, είμαι 1.72εκ, 74 κιλά με 14% λίπος.

Βρήκα το post! Λοιπόν:

 

 

Ας υποθέσουμε το εξής:

 

Μεταξύ ποδηλασιών (  :-)) και footsal 5Χ5 μία φορά την εβδομάδα, θέλω να γυμνάσω το σώμα μου από τη μέση και πάνω. Δυνατότητα/χρόνος για γυμναστήριο στην παρούσα χρονική περίοδο, δεν υπάρχει. Το μόνο που υπάρχει είναι λίγος χρόνος στο σπίτι και ένα μονόζυγο σαν αυτό. Οπότε, κατέληξα σε τέσσερις ασκήσεις, τις οποίες θα εκτελώ χρησιμοποιώντας το βάρος μου. Αυτές είναι: pull ups, chin ups, push ups, βυθίσεις τρικέφαλων. Απορίες:

  1. Εκ πρώτης όψεως, μένουν εκτός εκγύμνασης κοιλιακοί, ραχιαίοι και ώμοι. Σωστά; Εάν ναι, ΟΚ, θα εντάξω άσκηση κοιλιακών και superman extensions, σε μεταγενέστερο χρονικό σημείο. Για τους ώμους, θα σας ρωτήσω ξανά...
  2. Υπάρχει κάποια προτεινόμενη σειρά με την οποία συστήνετε να εκτελώ τις ασκήσεις; Π.χ. 1. Pull ups, 2. Push ups, 3. Chin ups, 4. Βυθίσεις τρικέφαλων; Εάν υπάρχει, ποια είναι η λογική πίσω από αυτήν;
  3. Η πρώτη μου σκέψη ήταν να κάνω 3 sets από κάθε άσκηση και σε κάθε set να οδηγούμαι σε «αποτυχία» (failure). Είναι προτιμότερο αυτό ή να ξεκινήσω με πιο «κλασσική» μέθοδο, π.χ. 3 sets/άσκηση, θέτω συγκεκριμένο αριθμό επαναλήψεων για κάθε άσκηση (π.χ. push ups 10 επαναλήψεις) και κάθε φορά που θα επιτυγχάνω το στόχο των επαναλήψεων, να αυξάνω τον αριθμό αυτών;
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε, τι μισή μερίδα, θα ήμουν - το λιγότερο - αντιαισθητικός! Τι λες για το post με το μονόζυγο, έχεις να προτείνεις κάτι;

 

Υ.Γ.: Χαλαρή βολτίτσα σήμερα (είχε κάμποση ζέστη, ξεκίνησα στις 10:20), εντός πόλης. Είχα να κάνω κάτι δουλίτσες, ε, από το να πάρω το αυτοκίνητο, προτίμησα να τις κάνω ποδηλατώντας. Διάρκεια 01:05, 26,36χλμ, ταχύτητα 24,1χλμ/ώρα και "μείον" 936 θερμίδες (461 υδατάνθρακες, 475 λίπος). Για αύριο, μέχρι στιγμής, δεν προγραμματίστηκε κάτι, αλλά σιγά μην "κάτσω στα αυγά μου". Εάν δεν προκύψει κάτι, θα κάνω την συνηθισμένη διαδρομή/προπόνηση, των περίπου 46χλμ, που περιλαμβάνει 20χλμ ανηφόρα. Εκτός κι αν μου "τη βιδώσει" και επιχειρήσω ξανά τη διαδρομή της 07/09/2014, με μα διαφοροποίηση στην κατάληξη. Είδωμεν…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφτασα τα 74.5 κιλα..

 

Να πω τα καθημερικα μου κιλα εκει που δινω πονο

 

Αρσεις 110+ επι δυο επαναληψεις.

 

Πιεσεις στηθους 75κιλα 3*5

 

Σκουοτ πλεον την γουσταρω τρελα την ασκηση, ξεκιναω με τα 85 *5 95*3 100*1

 

Στρατιωτικες ανεβαινω παλι στα παλια. Ειμαι στα 45 3*5

 

power clear 45 κιλα 5*3 αυτην τηννασκηση την παω με πιο αργουςβρυθμους δε παιζω με τον κεφαλι μου.

 

Αρχισα τα pull ups και dips.

 

ο αδερφος μου με λεει οτι εγινα βοδι, και τι σκατα κανω..

 

Λεω για μενα προεχει η δυναμη και μετα το σωμα, αλλωστε ποιος θα μαι δει.

 

Πλεον η διαρκεια των προπονησεων μου ειναι περιπου 40 λεπτα, αλλα με πολυ ενταση, δινω χρονο στις ασκησεις δυναμης και καθοκου στις βοηθητικες..

 

Γιατις βοηθητικες δεν αναφερω κιλα, ανεβαζω οσο με παιρνει καθε φορα μετα απο το πρωτο σετ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

αν καθεσαι ολη μερα ειναι λογικο να χανεις τις μερες!! εμενα οι μερες δεν πανε δευτερα τριτη κτλ

πανε στηθος,χερια,πλατη,ωμοι,ποδια,στηθος,χερια.. 

 

και τα υψομετρικα του αγωνα

απο το 8-9 και μετα παλευεται μεχρι τοτε εχει να πεσει αναβαση...

 

profile.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wizzy, κάνε το εξής: Δευτέρα - Τετάρτη - Παρασκευή: 5 φορές Pull ups μέχρι failure. 1η φορά το πρωι, 2η νωρίς το μεσημέρι, 3η νωρίς το απόγευμα, 2η αργά το απόγευμα, 5η βράδυ. Προσπάθησε δηλαδή να τις μοιράσεις μέσα στη μέρα. 

 

Τρίτη - Πέμπτη, κάνε το ίδιο αλλά αυτή τη φορά push-up. Με τα χέρια δίπλα-δίπλα εστιάζεις σε τρικέφαλους, σε νορμάλ απόσταση στήθος και ευρύ άνοιγμα τους ώμους. 1 σετ έκαστο -άρα 3 σετ τη φορά-, 5 φορές μέσα στη μέρα

 

Για κοιλιακούς/ραχιαίους, χρειάζεσαι 6 λεπτά κάθε πρωί. Τις καθημερινές, μόλις ξυπνήσεις. 4 λεπτά κοιλιακούς σε στυλ ΤΑΒΑΤΑ (φώτη, ουουυου) και στα καπάκια άλλα 2 ραχιαίους. 

 

ΣΚ άστο ελεύθερο, οι μυς χρειάζονται ξεκούραση για να αναπλαθούν.

 

Δεν είναι και το πιο πλήρες πρόγραμμα αλλά νομίζω θα σε βολέψει. Θέλει λίγο χρόνο, είναι ευέλικτο και γίνεται με τα όργανα που διαθέτεις. Α, να πάρεις στρώμα για τους κοιλιακούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...