Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το οτι χρειαζεται αυξητικη ορμονη για να αυξηθει η μαζα ειναι προφανες, αλλα γιατι χρειαζεται για την συντηρηση? Αν ας πουμε φτασεις και καταληξεις σε ενα σημειο γιατι μετα δεν ειναι αρκετο το φαι για να σε κρατησει? Εστω οτι εισαι 100 κιλα κρεας με 5-8% λιπος (και οχι 2% που ειναι στους διαγωνισμους). Και για να μη χανεις βαρος θες 6000-7000 θερμιδες, λεω ενα τυχαιο νουμερο. Αν φας αυτες τις θερμιδες γιατι ο οργανισμος σου να καψει το κρεας και να μη στο κρατησει, και να θελει και μεγαλες ποσοτητες αυξητικης για να στο κρατησει?

 

Όπως είπα ο οργανισμός έχει γενετικά όρια στις αναλογίες λίπους / μυικής μάζας / βάρους τα οποία δεν μπορεί να υπερβεί. Οι άνθρωποι είναι φτιαγμένοι για να επιβιώνουν, και επιβιώνουν με λίπος όχι με μυικό ιστό. Ο μυικός ιστός χρειάζεται πολλές έξτρα θερμίδες ενώ δεν προσφέρει τίποτα σε περιόδους έλλειψης φαγητού.

 

Στο παράδειγμά σου ένας τύπος που ξεπερνάει τα γενετικά του όρια μέσω φαρμάκων, και καταλήξει να είναι πχ 1.70, 100 κιλά με 8% λίπος, όταν σταματήσει τα φάρμακα και εφόσον συνεχίσει να τρώει ίδιες θερμίδες, το σώμα του θα ρίξει τον μυικό ιστό εις βάρος του λίπους και με τον καιρό και θα γίνει 100 κιλά με 20% λίπος πχ. 

 

Η απάντηση στο γιατί συμβαίνει αυτό θα την βρεις παρακάτω

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Evolution

 

Η αυξητική ορμόνη είναι ένα παράδειγμα (και το πιο hard core ίσως). Υπάρχουν πολλά είδη αναβολικών. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

ενα μεγάλο πρόβλημα με τα ανδρογόνα ειναι οτι ποτέ δεν ξέρεις πότε θα κάνεις μόνιμη ζημιά στο φυσικό σύστημα παραγωγής τους στο σώμα σου. Μπορεί να το πάθεις απ την πρώτη φορά, μπορεί και ποτέ , έχει να κάνει με τον καθένα ξεχωριστά , αλλα αυτό π έχει σημασία ειναι πως αν πάθεις μόνιμη ζημιά θα τρυπιέσαι μια ζωή κ θα είσαι κάτω απο παρακολούθηση για να εισαι όπως ένας φυσιολογικός άνθρωπος. Και επειδή οι περισσότεροι (επειδή ειναι πολλοί) που τσιμπάνε το κατι τις τους δεν ξέρουν τι σκατά κάνουν 99,9% τη γαμήσανε 4 life , εκτός αν ειναι κωλόφαρδοι. χρήση hgh χωρίς να κατεβαίνει κάποιος σε σοβαρούς αγώνες, να ζει απο αυτό (όχι κωλοπετινίτσας) πρέπει να ειναι πολύ ηλίθιος.

Υπάρχει τρελή παραπληροφόρηση για τα αναβολικά στην Ελλάδα , υπάρχει κόσμος που νομίζει οτι βοηθάνε να φτιάξεις σοβαρό σώμα αν δεν είσαι στρατιωτάκι στην διατροφή κ δε γαμιέσαι στην προπόνηση και γιαυτό στρέφονται εκεί πολλά πιτσιρίκια , νομίζουν οτι θα πάρουν φάρμακα κ θα φτιάξουν σώμα αχχαχαχαχαχαχαχααχχαχαχαχααχαχχαχαχαχααχαχαχαχαχαχαχχααχαχχααχαχαχ
και γιαυτό πολλοί που δεν μπορούν να έχουν ενα καλό αποτέλεσμα επειδή δεν γυμνάζονται δυνατά κ δεν τρώνε σωστά φωνάζουν "φάρμακα" σαν τις κουτσομπόλες της γειτονιάς κάθε φορά που βλέπουν κάτι καλύτερο απο τους ίδιους 

funny shit 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υπάρχει τρελή παραπληροφόρηση για τα αναβολικά στην Ελλάδα , υπάρχει κόσμος που νομίζει οτι βοηθάνε να φτιάξεις σοβαρό σώμα αν δεν είσαι στρατιωτάκι στην διατροφή κ δε γαμιέσαι στην προπόνηση και γιαυτό στρέφονται εκεί πολλά πιτσιρίκια , νομίζουν οτι θα πάρουν φάρμακα κ θα φτιάξουν σώμα 

 

Εδω ειναι ολη η ουσια αγνοουν την πιο σημαντικη παραμετρο που ειναι η διατροφη ,χημεια ειναι δεν κανει θαυματα  απο μονη της ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μιας και αναφερθηκε θεμα με αναβολικα, γιατι μολις τα σταματησει παιφτεις τοσο αποτομα? Ποια η διαφορα στον φυσικο μυ, αυτον που δημιουργηθηκε με βαση τις γενετικες προδιαγραφες του οργανισμου, και αυτον που δημιουργηθηκε με φαρμακο? Μυς ο ενας μυς και ο αλλος.. Ο εκφυλισμος πως προκυπτει?

 

ο ακομη πιο μπακαλικος τροπος για να το καταλαβεις! εισαι σε μια βαρκα και κανεις κουπι και πας με μια ταχυτητα Χ! Ερχομαι εγω απο πισω και σε σπρωχνω και σου κανω την ταχυτητα 2Χ! μετα εγω φευγω και σταματαω να σε σπρωχνω οποτε η ταχυτητα σου πεφτει ξανα στο Χ. Εχασες το μπουστ που σου εδινα. Το οτι πηγαινες για μια στιγμη οσο σε εσπρωχνα εγω με τη διπλασια ταχυτητα δεν σημαινει οτι τοταν φυγω εσυ θα εισαι ικανος να την διατηρησεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια ενα προγραμμα που εφτιαξα  για υποθερμιδικη περιπου στις 2000 θερμιδες .


Πρωι

40γρ Quaker
250 ml γαλα 1.5 %
τοστ ολικης με 2 φετες γαλοπουλα η 1 φετα ολικης και 1 αυγο βραστο 

Μεσημερι-Βραδυ 
100 γρ στηθος κοτοπουλο η 100 γρ μοσχαρι η 100 γρ χοιρινο (απαχα ,ψητα )
100γρ ρυζι καστανο ή πατατα ή μακαρονια ολικης 
μια μεγαλη :P σαλατα πρασινη(μπροκολο-μαρουλι-λαχανο) η σκετο καροτο +1κγ λαδι

Απογευμα 
Τοστ ιδιο με το πρωινο ή γιαουρτι 1,5 %

Δεν υπολογισα πρωτεινες -υδατανθρακες νομιζω στην κατασταση μου δν χρειαζεται.
Εχετε να προτεινετε καμια αλλαγη?

Επεξ/σία από Arct1c
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ενα προγραμμα που εφτιαξα τωρα περιπου για υποθερμιδικη περιπου στις 2000 θερμιδες .

 

 

Πρωι

 

40γρ Quaker

250 ml γαλα 1.5 %

τοστ ολικης με 2 φετες γαλοπουλα η 1 φετα ολικης και 1 αυγο βραστο 

 

Μεσημερι-Βραδυ 

100 γρ στηθος κοτοπουλο η 100 γρ μοσχαρι η 100 γρ χοιρινο (απαχα ,ψητα )

100γρ ρυζι καστανο ή πατατα ή μακαρονια ολικης 

μια μεγαλη :P σαλατα πρασινη(μπροκολο-μαρουλι-λαχανο) η σκετο καροτο +1κγ λαδι

 

Απογευμα 

Τοστ ιδιο με το πρωινο ή γιαουρτι 1,5 %

 

Δεν υπολογισα πρωτεινες -υδατανθρακες νομιζω στην κατασταση μου δν χρειαζεται.

Εχετε να προτεινετε καμια αλλαγη?

Τα 40 γραμμαρια βρωμης ποσο ειναι πανω-κατω? Σε κουταλιές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαρταται το κουταλι κλπ.. Δωστε 2-3 ευρώ και παρτε ζυγαρια απο εβαυ εφόσον θελετε να παιζετε με γραμμαρια. 

Οχι νταξει, δε μπορω να παιξω με γραμμαρια κ περιεκτικοτητα σε λιπαρα/πρωτεινη κλπ, γυρναει το μυαλο μου.

Τρως λιγο η τρως πολυ, απλα ειναι τα πραγματα! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Οχι νταξει, δε μπορω να παιξω με γραμμαρια κ περιεκτικοτητα σε λιπαρα/πρωτεινη κλπ, γυρναει το μυαλο μου.

Τρως λιγο η τρως πολυ, απλα ειναι τα πραγματα! :D

καλα οταν εχεις στοχους δεν ειναι τοσο απλα αλλα νταξει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω να δηλώσω και εγώ ότι κάτι παραπάνω από ένα μήνα τώρα που κάνω κάποιες ασκήσεις (χωρίς όμως να αλλάξω διατροφή) έχω πάρα πολύ καλά αποτελέσματα σε θέμα δύναμης, αντοχής και ισορροπίας. Για να μην παρεξηγηθώ δεν έχω κάποιο στόχο, απλά φυσική κατάσταση θέλω να έχω με έναν ελαφρύ τονισμό και ταυτόχρονα χάνοντας τα 8 κιλά που πήρα την περίοδο της ανάρρωσης και ξεκούρασης μου. Από την επόμενη εβδομάδα θα αρχίσω να βάζω και την διατροφή (όσο γίνεται) στο πρόγραμμα γιατί ακόμα έχω σαβούρα αποθηκευμένη που δεν πρόκειται να πετάξω πριν τα φάω όλα. 

 

Εχω ένα θέμα με την κατανάλωση νερού που πίνω πολύ λίγο σε σχέση με το καλοκαίρι. Το καλοκαίρι τα 4 λίτρα τα έχω "νεράκι" ενώ τώρα αν πιω κανένα λίτρο πάλι καλά να λέω. Οι ασκήσεις που ακολουθώ τώρα είναι συνδιασμός freeletics και cardio/muscle building που το κάνω 20 λεπτά την ημέρα για 3 μέρες με 1 μέρα ξεκούρασης μετά το τριήμερο.

 

Το καλό της υπόθεσης είναι ότι έχω κόψει τις σαβούρες (μπισκότα, γαριδάκια, mars και οτιδήποτε μπορείτε να φανταστείτε) εδώ και κανένα δεκαήμερο και το μόνο που έχω κρατήσει είναι μαύρη σοκολάτα που καταναλώνω μια (100 γραμ.) την εβδομάδα. Αν πιάσουν οι καλές οι ζέστες και ξεκινήσω τη νέα μου δουλειά που θα έχω σταθερό πρόγραμμα θα μπορέσω να μπω και σε μια διαδικασία καλή διατροφής.   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρώω τρώω, όσα έτρωγα και πριν και δεν χορταίνω... καταστρέφομαι  :cry:

αντιθέτως αυτό σημαίνει οτι αυξάνεται ο μεταβολισμός σου και αρχίζεις κ χάνεις λίπος , γιαυτό τσινάει το σώμα σου 

εκτός αν έκοψες το κάπνισμα κ σου άνοιξε η όρεξη λολ. Πάντως αν εισαι σε γράμμωση το θεωρώ φυσιολογικότατο να πεινάς παραπάνω , εγώ τρώω για 1-2 εβδομάδες γερές φρίκες , νιώθω λες κ θα αρχίσω να δαγκώνω κόσμο απ την πείνα xD

δοκίμασε να αλλάξεις τροφές , βάλε περισσότερες σαλάτες. Λιπαρά τρως ή δοκίμασες να τα μειώσεις (το έχω ακούσει γιαυτό ρωτάω) προσωπικά

δεν μπορώ να φάω 2000-2500 θερμίδες χωρίς να φάω ΠΟΛΥ σαλάτα , θα πεινάω σαν λυσσασμένος , ασχέτως αν για το ύψος-κιλά μου το να φάω 2500 θεωρείται φυσιολογικό για maintain , (πολλοί παράγοντες παίζουν ρόλο αλλα λέω οτι ρε παιδί μου δεν ειναι τίποτα θερμίδες υποσιτισμού ).

το καλοκαίρι βέβαια θα βρω κάτι να μου κόβει την πείνα γιατι θα είμαι χαμηλά σε cal αλλα και σαλάτες δεν θα τρώω 2-3 κιλά , ενα μικρό μπολάκι σε κάθε γευμα επειδή χρειάζεται αλλα όχι να παθαίνω τυμπανισμό

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^^ QFE.

 

Η σαλάτα σώζει ζωές. Για να ρίξουμε θερμίδες αντικαθιστούμε μέρος των γέυματων που τρώμε με πράσινη σαλάτα, δεν μειώνουμε την ποσότητα φαγητού που τρώμε.. δεν παλεύεται αλλιώς

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...