Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

Τελικα πηρα το Πιτσος. Το φανταζομαι οτι ειναι φασον, ισως ειναι καλο αυτο μια και δεν εχει παρελθον η εταιρεια στα κλιματιστικα. Γενικα τα ζυγισα και μου φαινεται καλη περιπτωση για τα χρηματα αυτα. Πολυ σημαντικη πληροφορια αυτη σχετικα με τα φιλτρα και την απενεργοποιηση τους.

Οταν δοκιμασα να μαθω την τιμη τους απο την εξυπηρετηση πελατων της εταιρειας ακουσα το απιστευτο: "Δεν μπορουμε να σας πουμε!" πρεπει να το παρετε και να δειτε τον κωδικο του μηχανηματος και να μας τον δωσετε! Με αυστηρο υφος οτι και καλα ζηταω ενα εξειδικευμενο ανταλλακτικο. Του εξηγησα οτι δεν ειναι ανταλλακτικο αλλα αναλωσιμο αφου θελει στανταρ αλλαγη καθε χρονο και απο αυτο ισως εξαρτηθει αν θα το παρω γιατι επηρεαζει το κοστος χρησης. Δηλαδη του λεω αν παρεις εναν εκτυπωτη δε θες να ξερεις πριν τον αγορασεις ποσο κοστιζουν τα μελανια του; Η απαντηση που ελαβα ηταν: πηγαινε σε ενα μαγαζι που εχει το κλιματυιστικο που θες, δες τον κωδικο σε μια συσκευη και δως τον μας να σου πουμε την τιμη. Τελωσπαντων, ελπιζω να μου βγει καλο,θα σας πω εντυπωσεις μολις πιασουν τα κρυα!

Η αντιμετώπιση τους είναι απαράδεκτη για μένα . 

 

Βασικά ο χρόνος θα δείξει κατα πόσο αξιόπιστο είναι . Δεν εχω διαβάσει τίποτα αρνητικό η θετικό σε κανένα φορουμ . Αλλωστε είναι καινούριος ο τομέας κλιματιστικών της Pitsos οπότε όσοι αγοράζετε τώρα pitsos είστε κατα καποιο τρόπο τα... "πειραματόζωα" για μας    :P 

 

Kαλορίζικο !

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τελικα ο φιλος που ειχε προβλημα με την καταναλωση του inventor σε stnb , τι εγινε; βρηκε ακρη ; Ρωταω γιατι με ενδιαφερει το 18αρι vision της εταιρειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα ο φιλος που ειχε προβλημα με την καταναλωση του inventor σε stnb , τι εγινε; βρηκε ακρη ; Ρωταω γιατι με ενδιαφερει το 18αρι vision της εταιρειας.

Η ήταν πρόβλημα του μηχανήματος ή σφάλμα μέτρησης ή οτιδήποτε . Παντως σε καμία περίπτωση δεν έχει κατάσταση αναμονής την κατανάλωση που είπε . To Pdesign test report  του συγκεκριμένου κλιματιστικού λέει ξεκάθαρα 4 watt σε standby . 

 

Το μοντέλο του δεν το έχω ελεγξει απο κοντά . Αλλά μοντέλα σειράς vision και Alfa  τα έχω μετρήσει (τα χουν φίλοι μου ) και δεν βρήκα απόκλιση σύμφωνα με τις τιμές του Pdesign report που έχει ανακοινώσει η εταιρία . 

 

Στο vision είναι 1 watt.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας,

 

μια βοηθεια.εχω ενα χωρο 45τ.μ. δευτερος οροφος πανω-κατω κατοικουνται και θερμαινονται οι οροφοι.

διπλα τζαμια σε καλη πολυκατοικια οχι πολυ νεα αλλα νορμαλ μονωμενοι τοιχοι.ειμαι μεταξυ 18000 btu και 24000 btu.μεχρι 1.000 ευρω το αντεχω +-50 δεν ειναι θεμα αμα καποιο αξιζει.

 

εχω δει μερικα θα ηθελα τι γνωμη καποιου.

https://www.skroutz.gr/s/6518816/Inventor-Vision-V4MVI-24WFR-V4MVO-24.html?from=recommendation

https://www.skroutz.gr/s/2862296/Hitachi-RAK-60PPA-RAC-60WPA.html?from=recommendation

 

αυτα τα 2 για 24αρι

 

https://www.skroutz.gr/s/6520590/Inventor-Vision-V4MVI-18WFR-V4MVO-18.html?from=recommendation

για 18αρι

 

τα hitachi ειναι τοσο καλα στη θερμανση?γιατι το θελω και για χειμωνα.

inventor τα εχει κανεις για μια γνωμη μετα απο χρηση?


Η ήταν πρόβλημα του μηχανήματος ή σφάλμα μέτρησης ή οτιδήποτε . Παντως σε καμία περίπτωση δεν έχει κατάσταση αναμονής την κατανάλωση που είπε . To Pdesign test report  του συγκεκριμένου κλιματιστικού λέει ξεκάθαρα 4 watt σε standby . 

Το μοντέλο του δεν το έχω ελεγξει απο κοντά . Αλλά μοντέλα σειράς vision και Alfa  τα έχω μετρήσει (τα χουν φίλοι μου ) και δεν βρήκα απόκλιση σύμφωνα με τις τιμές του Pdesign report που έχει ανακοινώσει η εταιρία . 

Στο vision είναι 1 watt.

γεια σας,

 

μια βοηθεια.εχω ενα χωρο 45τ.μ. δευτερος οροφος πανω-κατω κατοικουνται και θερμαινονται οι οροφοι.

διπλα τζαμια σε καλη πολυκατοικια οχι πολυ νεα αλλα νορμαλ μονωμενοι τοιχοι.ειμαι μεταξυ 18000 btu και 24000 btu.μεχρι 1.000 ευρω το αντεχω +-50 δεν ειναι θεμα αμα καποιο αξιζει.

 

εχω δει μερικα θα ηθελα τι γνωμη καποιου.

https://www.skroutz....=recommendation

https://www.skroutz....=recommendation

 

αυτα τα 2 για 24αρι

 

https://www.skroutz....=recommendation

για 18αρι

 

τα hitachi ειναι τοσο καλα στη θερμανση?γιατι το θελω και για χειμωνα.

inventor τα εχει κανεις για μια γνωμη μετα απο χρηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μήπως ρώτησες για αντλία κενού;

Για την εγκατάσταση του κλιματιστικού άμα την κάνουν με αντλία κενού και ξεχωριστές μονώσεις σωληνώσεων τότε ναι . Αλλιώς και 10 ευρώ να ζητάγαν εγώ δεν θα τους προτιμούσα . Βασικά δεν θα πρότεινα ούτε θα προτιμούσα κάποιον που δεν χρησιμοποιεί αντλία κενού. Είναι απαράδεκτο αυτό και δυστυχώς υπάρχουν πολλοί .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

θέλω ένα 10άρι και ένα 18άρι και έχω καταλήξει σε inventor.

 

Το μικρό είναι αυτό και το μεγάλο είμαι ανάμεσα σε αυτό και αυτό

 

Ποια είναι η γνώμη σας;

 

Έχετε κάποια άλλη πρόταση;

 

ΥΓ. Έχει ρωτήσει και o GEOMAGKARLOU λίγο posts πιο πάνω για ένα από αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

θέλω ένα 10άρι και ένα 18άρι και έχω καταλήξει σε inventor.

 

Το μικρό είναι αυτό και το μεγάλο είμαι ανάμεσα σε αυτό και αυτό

 

Ποια είναι η γνώμη σας;

 

Έχετε κάποια άλλη πρόταση;

 

ΥΓ. Έχει ρωτήσει και o GEOMAGKARLOU λίγο posts πιο πάνω για ένα από αυτά.

Για μένα είναι best value for money . Εναλλακτικά σε κάτι λίγο φθηνότερο midea αλλα επιμένω σε inventor . 

Για το ΄9αρι που επέλεξες είναι το πιο αθόρυβο της εταιρίας και καλά εκανες αφού λογικά το προορίζεις για υπνοδωμάτιο. 

Για το 18άρι τώρα. Το passion και το vision είναι πάνω κάτω ίδια με την διαφορά ότι το vision είναι λίγο πιο αθόρυβο έχει ελάχιστα μικρότερο ανεμιστήρα . Σε καταναλώσεις είναι στα ίδια επίπεδα . Αυτό όμως που ίσως για κάποιους είναι σημαντικό μειονέκτημα είναι ότι στο passion οι κάθετες περσίδες είναι χειροκίνητες και όχι απο το χειριστήριο . Στο vision είναι απο το χειριστήριο .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ Dare-Devil για την αναμενόμενη απάντησή σου :)

 

Απλώς για το μεγάλο, βλέπω ότι το vison έχει πολύ καλύτερα χαρακτηριστικά κατανάλωσης στην ψύξη από το passion.

 

Για vison λέω και μεγάλο και μικρό :)

 

Έλεγα για κανένα toyotomi ή fujitsu αλλά μπα εεε;;; Και daikin έλεγα αλλά βλέπω ότι ξεφεύγουν οι τιμές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ Dare-Devil για την αναμενόμενη απάντησή σου :)

 

Απλώς για το μεγάλο, βλέπω ότι το vison έχει πολύ καλύτερα χαρακτηριστικά κατανάλωσης στην ψύξη από το passion.

 

Για vison λέω και μεγάλο και μικρό :)

 

Έλεγα για κανένα toyotomi ή fujitsu αλλά μπα εεε;;; Και daikin έλεγα αλλά βλέπω ότι ξεφεύγουν οι τιμές...

Στα λεφτά αυτά δεν βρίσκεις κάτι καλύτερο σε χαρακτηριστικά . Αν το budget δεν είναι θέμα πάμε σε άλλες εταιρίες με πολλά περισσότερα λεφτά . Fujitsu είναι εγγύηση Daikin επισης . To θέμα είναι ότι για να πάρεις Daikin με ανάλογα χαρακτηριστικά με τα inventor θες τα διπλά λεφτά . Η Daikin είναι no 1 όνομα στον κλιματισμό με σπουδαία ιστορία και πρωτοπορεία στην ερευνα και αναπτυξη. Αυτό δεν το αμφισβητεί κανείς . Αλλά η τιμολογηση των προιόντων είναι λόγο καλού marketing. Οι τιμές τους για μένα δεν ανταποκρίνονται με την πραγματικότητα πλυν 2 μοντέλων  . Ενως οικονομικού με τα απολύτως βασικά που είναι σε πολύ καλή τιμή και του κορυφαίου κλιματιστικού παγκκοσμίως που δεν υπάρχει κανένα μοντέλο να το ανταγωνιστεί στην κατηγορία το γνωστό ururu sharara .

 

Για τα toyotomi δεν ακούω καλά λόγια για την αξιοπιστία τους (η τιμή τους για αυτά που προσφέρουν είναι σωστή ) όπως και για τα hitatchi κατα καιρούς ακούγονται θέματα με τις πλακέτες αλλα μάλλον είναι μεμονωμένα περιστατικά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελικά εγινε η αγορά ενος 18αριου της inventor και συγκεκριμενα του vision. Πρωτες εντυπώσεις θετικές , αθόρυβη και η εσωτερικη αλλα και η εξωτερικη μοναδα. Σε χωρο 45 τμ και αφου φερει τη θερμοκρασια στους 22 βαθμους που του εχω θεσει , μετα την συντηρει εκει με καταναλωση απο 0,80-1,10 kw. Το χειριστηριο δειχνει σαν ψευτικο και σαν φτηνη κατασκευη , τριγμοι προς το παρον δεν υπαρχουν και το μονο προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι του wifi. Δυστυχως δεν μπορω να το "δουλεψω"... Αν καποιος φιλος μπορει να βοηθησει στο θεμα αυτο θα του ειμαι ευγνωμων. Οτι αλλο θελει να με ρωτησει καποιος free...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

θέλω ένα 10άρι

 

Το μικρό είναι αυτό

Ποια είναι η γνώμη σας;

Να δωσεις 500ε για 9αρι αν μπορει να δουλευει σε φασμα ρευματων 300-170 watt και να μην ακουγεται η εξωτερικη μοναδα..

Μην στηριζεσαι στα τεχνικα χαρ. αν το κλιματιστικο δεν το δεις στην πραξη να δουλευει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι προτείνεις να κάνω gia_nnis;

 

Δυστυχώς κάποιος γνωστός μου δεν το έχει για να δω πως δουλεύει και να μου πει εντυπώσεις. Για αυτό προσπαθώ μέσα από σχόλια στο internet να έχω μια καλύτερη άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...