Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε πόσους τοίχους από τους τέσσερεις εκτεθειμένους υπάρχει παράθυρο;

Σου είναι εύκολο να μου πεις τις διαστάσεις του χώρου;

Πάνω τον χώρο υπάρχει άλλος όροφος ή είναι ταράτσα;

Το σπίτι είναι παλιό από θέμα μόνωσης πως πάει;

Η κεντρική είσοδος και ένα παράθυρο στο βορρά ,μία μεγάλη μπαλκονόπορτα μία κανονική και ένα παράθυρο δυτικά .Από επάνω έχω τον 2ο όροφο (μεζονέτα)Το σπίτι είναι 4ετίας και έχει 5αρι φενιζολ (BASF) .Περίπου 9χ6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να ρωτησω και εγω κατι.

 

Υπαρχουν καποια ορια για την αποσταση μεταξυ της εξωτερικης μοναδας με την εσωτερικη?

 

Θελω να βαλω κλιματιστικο αλλα εκει που με βολευει να βαλω την εσωτερικη μοναδα ειναι μακρυα σε σχεση με την εξωτερικη. Και επομενως χρειαζονται καποια μετρα σωληνα.

Ποση ειναι η αποσταση ωστε να μην εχω σοβαρες απωλειες?

 

ΥΓ. Αυτο εννοω αν δεν το εξηγησα καλα. Χρειαζομαι καποια μετρα τετοιου σωληνα ωστε να το βαλω εκει που θελω

 

 

post-354697-0-92866400-1450471468_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κεντρική είσοδος και ένα παράθυρο στο βορρά ,μία μεγάλη μπαλκονόπορτα μία κανονική και ένα παράθυρο δυτικά .Από επάνω έχω τον 2ο όροφο (μεζονέτα)Το σπίτι είναι 4ετίας και έχει 5αρι φενιζολ (BASF) .Περίπου 9χ6.

 

Στον 2ο όροφο και το ισόγειο υπάρχει θέρμανση ή είναι κλειστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω και εγω κατι.

 

Υπαρχουν καποια ορια για την αποσταση μεταξυ της εξωτερικης μοναδας με την εσωτερικη?

 

Θελω να βαλω κλιματιστικο αλλα εκει που με βολευει να βαλω την εσωτερικη μοναδα ειναι μακρυα σε σχεση με την εξωτερικη. Και επομενως χρειαζονται καποια μετρα σωληνα.

Ποση ειναι η αποσταση ωστε να μην εχω σοβαρες απωλειες?

 

ΥΓ. Αυτο εννοω αν δεν το εξηγησα καλα. Χρειαζομαι καποια μετρα τετοιου σωληνα ωστε να το βαλω εκει που θελω

Υπάρχουν όρια διαφοράς ύψους μεταξύ μονάδων και μήκους σωληνώσεων  ( 2 όρια δηλαδή) 

Ο κάθε κατασκευαστής έχει τα δικά του και αναγράφονται συνήθως στο manual . Συνήθως τα όρια είναι ευνοϊκά και δεν αντιμετωπίζει κανένας πρόβλημα !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κεντρική είσοδος και ένα παράθυρο στο βορρά ,μία μεγάλη μπαλκονόπορτα μία κανονική και ένα παράθυρο δυτικά .Από επάνω έχω τον 2ο όροφο (μεζονέτα)Το σπίτι είναι 4ετίας και έχει 5αρι φενιζολ (BASF) .Περίπου 9χ6.

Επειδη εχω περιπου ιδια διαρυθμιση αλλα με 48 τ.μ. , πηρα το 18αρι της inventor (vision) . Αλλα θα χρησιμοποιηθει αποκλειστικα για ψυξη. Για θερμανση εχω αμφιβολιες αν θα το καλυψει λογω διαρροης στον πανω οροφο της ζεστης. Οποτε μαλλον πας για μεγαλυτερο. Ψυκτικος θα σου δωσει πιο εγκυρες γνωμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον 2ο όροφο και το ισόγειο υπάρχει θέρμανση ή είναι κλειστά;

Θέρμανση υπάρχει κανονικά σε όλο το σπίτι .Το κλιματιστικό όπως είπα θα το χρησιμοποιώ κυρίως το καλοκαίρι και άνοιξη-φθινόπωρο που δεν έχω ανάψει ακόμη θέρμανση να σπάει λίγο η υγρασία .Τι  θα είναι αυτό το οποίο θα πρέπει να προσέξω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέρμανση υπάρχει κανονικά σε όλο το σπίτι .Το κλιματιστικό όπως είπα θα το χρησιμοποιώ κυρίως το καλοκαίρι και άνοιξη-φθινόπωρο που δεν έχω ανάψει ακόμη θέρμανση να σπάει λίγο η υγρασία .Τι  θα είναι αυτό το οποίο θα πρέπει να προσέξω ?

Για αρχη μαρκα με καλο after sale. Για την χρηση που το θες μην δωσεις πολλα λεφτα..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ γιά τίς απαντήσεις , μετρήθηκε η θερμοκρασία δίπλα στίς περσίδες κ εδειξε γύρω στούς 50c , μού ειπε η αδελφή μου εστρωσαν σήμερα μέ μοκέτα τό δωμάτιο κ θά δούν τί αποτέλεσμα θά εχει , εγώ νομίζω οτι φταίει η τοποθέτηση δηλ. βλέπει μόνο τό 1/4 τού δωματίου η εσωτ. μονάδα  κ κυρίως η ανυπαρκτη μόνωση τού σπιτιού.εγώ στό δικό μου σπίτι 80τμ2  1ος οροφος ακριβώς πάνω από τήν πυλωτή , μιλάμε γιά πολύ κρύο ζεσταινόταν τό σπίτι μέ τό ζόρι  κ πάντα κρυώναμε , πρίν από 5 χρόνια εγινε εξωτ. μόνωση μέ φελιζόλ 5 ή 6 mm κ ηταν σάν νά εμπαινα κυριολεκτικά σέ αλλο σπίτι μιλάμε γιά τεράστια διαφορά .η εγγύηση τοποθέτησης τής αδελφής μου  ισχύει εως τέλος ιανουαρίου  2016 οπότε νά δούμε αν παίζει γιά νά αλλάξει αλλο σημείο τοποθέτησης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν όρια διαφοράς ύψους μεταξύ μονάδων και μήκους σωληνώσεων  ( 2 όρια δηλαδή) 

Ο κάθε κατασκευαστής έχει τα δικά του και αναγράφονται συνήθως στο manual . Συνήθως τα όρια είναι ευνοϊκά και δεν αντιμετωπίζει κανένας πρόβλημα !

Χοντρικα εναν μεσο ορο για τα ορια αυτα ξερει κανενας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χοντρικα εναν μεσο ορο για τα ορια αυτα ξερει κανενας?

25 m μήκος 10 m υψομετρική διαφορά . 

 

Θα ταν καλύτερα να μου πεις ένα μοντέλο που ενδιαφέρεσαι να σου πω για το συγκεκριμένο !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλα ορια! Μια χαρα...

 

Μοντελο δεν το εχω ψαξει ακομα...

Αλλα μιας και ειμαι εδω ας ακουσω και προτασεις...

Ο χωρος ειναι γυρω στα 75 τετραγωνικα. Το air-condition το θελω κυριως για θερμανση.

Προκειται για καταστημα. Θελω να εχει ζεστη βεβαια, αλλα οχι και τρελες απαιτησεις οπως θα ηθελα στο σπιτι ας πουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλα ορια! Μια χαρα...

 

Μοντελο δεν το εχω ψαξει ακομα...

Αλλα μιας και ειμαι εδω ας ακουσω και προτασεις...

Ο χωρος ειναι γυρω στα 75 τετραγωνικα. Το air-condition το θελω κυριως για θερμανση.

Προκειται για καταστημα. Θελω να εχει ζεστη βεβαια, αλλα οχι και τρελες απαιτησεις οπως θα ηθελα στο σπιτι ας πουμε...

Θα σε απογοητεύσω αλλά θα χρειαστείς 2 κλιματιστικά . Σίγουρα ένα 24άρι και λογικά ένα 12 άρι αλλιώς θα κάνεις μια τρύπα στο νερό μόνο με ένα 24άρι . 

Τί μαγαζί είναι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπα δεν χρειαζομαι ζεστη στο φουλ. Να σπαει λιγο το κρυο, να μπορεις να κατσεις και να μην τουρτουριζεις. Με ενα 24αρι πιστευω ειμαι ok...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέρμανση υπάρχει κανονικά σε όλο το σπίτι .Το κλιματιστικό όπως είπα θα το χρησιμοποιώ κυρίως το καλοκαίρι και άνοιξη-φθινόπωρο που δεν έχω ανάψει ακόμη θέρμανση να σπάει λίγο η υγρασία .Τι  θα είναι αυτό το οποίο θα πρέπει να προσέξω ?

 

Να προσέξεις την ισχύ του κλιματιστικού σου. Επειδή είναι μεγάλος ο χώρος σου με διάφορα ανοίγματα (πόρτες παράθυρα) και υπάρχει και μόνωση από οτι λες, καλύτερα να απευθυνθείς σε κάποιον μηχανολόγο να σου υπολογίσει το φορτίο του χώρου σου, εγώ δεν μπορώ να σου πώ ακριβώς τι χρειάζεσαι, πρέπει να είναι ένα κλιματιστικό μεταξύ 18000-24000 BTU.

Οπως ειπα δεν χρειαζομαι ζεστη στο φουλ. Να σπαει λιγο το κρυο, να μπορεις να κατσεις και να μην τουρτουριζεις. Με ενα 24αρι πιστευω ειμαι ok...

 

Δεν επαρκεί με τίποτα το 24αρι για τον χώρο σου, βάλε οτι θα εισέρχεται-εξέρχεται κόσμος και θα ανοιγοκλείνει η πόρτα εισόδου, αν υπάρχουν τζαμαρίες ακόμα χειρότερα, από 30αρι και πάνω θέλεις ή 2 μονάδες όπως σωστά είπε ο dare devil. Το πρόβλημα δεν είναι μόνο αν θα τουρτουρίζουν οι άλλοι, αλλά οτι ακόμα και αν πετύχεις να μην τουρτουρίζουν που αυτό θα γίνει μετά από αρκετή ώρα λειτουργίας του κλιματιστικού για να φτάσει την επιθυμητή θερμοκρασία, το κλιματιστικό θα λειτουργεί στο full και θα χάσεις τα πλεονεκτήματα της τεχνολογίας inverter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπα δεν χρειαζομαι ζεστη στο φουλ. Να σπαει λιγο το κρυο, να μπορεις να κατσεις και να μην τουρτουριζεις. Με ενα 24αρι πιστευω ειμαι ok...

Θα κανεις δουλεια με ενα 24αρι αλλα προσεξε που θα τοποθετηθει το κλιματιστικο..

πχ να μην εχει κατευθυνση ο αερας του κλιματιστικου στην μερια που ειναι η πορτα εισοδου-εξοδου.

Οπως ειπα δεν χρειαζομαι ζεστη στο φουλ. Να σπαει λιγο το κρυο, να μπορεις να κατσεις και να μην τουρτουριζεις. Με ενα 24αρι πιστευω ειμαι ok...

Να κοιταξεις το 24αρι να εχει οσο το δυνατον μεγαλη ονομαστικη αποδοση στην θερμανση και καλο fan

Εγω εβαλα 12αρι αλλα στην θερμανση αποδιδει 14500btu με ταχυτητα ανεμιστηρα 12.5 m3/min ή αλλιως 750

πχ αλλο 12αρι θα λεει στην θερμανση 13300btu με ταχυτητα αν. 650

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...