Προς το περιεχόμενο

Να κλειδωνετε τις πορτες ασφαλειας


Evgenios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

το δοκιμάζεις αυτό μπροστά μου ; βάζω τα εργαλεία κ τα υλικά.

 

αν δεν το πετύχεις κ μπλοκάρει η κλειδαριά, τι κερδίζω ;

 

https://www.youtube.com/watch?v=Vx5EneB-OL0

https://www.youtube.com/watch?v=ECy9kYVLZ74

Αν η κλειδαρια διαθετει καταπελτη θα πεσει και θα μπλοκαρει τους πιρους,οποτε θα είναι αδυνατη η παραβιαση.

Υπαρχουν όμως ορισμένες εταιρειες θωρακισμένων που για λογους κερδους βαζουν κλειδαριες χωρις καταπελτη και defender της πλακας των 20 ευρω(σχεδόν οι περισσοτερες).

Kαι ενας κλασικος τροπος σπασιματος defender

https://www.youtube.com/watch?v=5US1H_iMj5E

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Sorry αλλά και αυτό που απαντάς εσύ είναι ένα γραφικό επιχείρημα. Δεν είπε κανείς να μένεις με ανοιχτές τις πόρτες. Αν έχεις κάποιο αντικείμενο υψηλής αξίας στο σπίτι σου που μπορεί να κλαπεί και να πωληθεί με υψηλή αξία και το οποίο το έχουνε δει κάποιοι τότε θα σε στοχοποιήσουνε, δηαλδή σε βάλουν στο μάτι και τότε αργά ή γρήγορα θα βρουν τον τρόπο να μπούνε. Και δεν είναι θέμα μόνο πορτάς εισόδου, υπάρχουν τα παράθυρα το μπαλκόνι ο φωταγωγός και άλλα σημεία αν είσαι σε χαμηλό όροφο, σε σπάνιες περιπτώσεις και το ριφιφι. Αν ο άλλος πιστεύει οτι αξίζει να ρισκάρει να σου κάνει διάρρηξη για να κλέψει κάτι αξίας με οτι ρίσκο συνεπάγεται για αυτόν τότε θα στο κάνει.

 

Στην πολυκατοικία μας τα 2 τελευταία χρόνια έγιναν διαρρήξεις σε 2 διαμερίσματα με πόρτες ασφαλείας όταν οι ιδιοκτήτες έλλειπαν από το σπίτι. Η κλειδαριά ήταν κλειδωμένη και βρήκαν τρόπο και την ξεκλείδωσαν και άνοιξαν την πόρτα. Οι πόρτες αυτές ήταν των αρχών του 2000. Άρα πρακτικά τα δήθεν αδιάρρηκτα και απαραβίαστα συστήματα που παρουσιάζουνε κάποιες εταιρείες για να βγάλουν φράγκα είναι φούμαρα. Τώρα κάναμε γενική συνέλευση να δούμε αν συμφέρει να αλλάξουμε την κεντρική πόρτα της εισόδου και να βάλουμε ασφαλείας γιατί λογικά για να μπήκαν στο διαμέρισμα σημαίνει οτι παραβίασαν και την κεντρική είσοδο και τσακωνόμασταν για το κόστος.

 

Η πόρτα ασφαλείας σε προστατεύει για κάποια χρόνια μέχρι να αποκτηθεί από τους κλέφτες η απαραίτητη διαρρηκτική μέθοδος, σε μερικά χρονάκια η πόρτα είναι διαρρήξιμη λοιπόν. Για μένα κάθε 10-15 χρόνια πρέπει να αλλάζεις την κλειδαριά της πόρτας ασφαλείας με κλειδαριά τελευταίας τεχνολογίας, που σημαίνει μερικά εκατοντάδες ευρουλάκια ακόμα. Αν αυτά βέβαια τα έλεγαν οι εταιρείες καμια 15ετια πιο πριν που έσκαγε ο κόσμος τα λεφτά του για πόρτες ασφαλείας τότε οι μισοί σχεδόν δεν θα είχαν βάλει.

 

Καλύτερα να βάλεις ένα καλο σύστημα συναγερμού στο σπίτι, για την πόρτα κρατάς την παλιά με μια εσωτερική μπάρα ασφαλείας και μια πρόσθετη κλειδαριά και τελείωσες.

 

Sorry αλλά αυτά που γράφεις αν είναι απίστευτες γενικότητες!

 

Τα συστήματα ασφαλείας δεν είναι για πάντα, αλλά χρειάζονται περιοδική αντικατάσταση και συντήρηση. Αυτό σημαίνει σταθερό έξοδο. ¨ολα τα συστήματα ασφαλείας υπάρχουν με μοναδικό στόχο να στείλουν τον κλέφτη στο γείτονα και όχι σε εσένα. προφανώς και αν θέλει να σε κλέψει κάποιος και του δώσεις Χρόνο και Ελευθερία Θορύβου, τότε θα ανοίξει ακόμα και το πιο ασφαλές χρηματοκιβώτιο του πλανήτη.

 

Γενικότητες του τύπου όμως, αν θέλει να το ανοίξει το ανοίγει και για αυτο μην κάνετε τίποτα, είναι τουλάχιστον γελοίες.

 

πραγματικά δεν ξέρω τι να πιάσω πρώτο στο ποστ σου. Αν σου έλεγαν λέει ότι η κλειδαριά είναι για 10 χρόνια τότε, δεν θα έβαζες!!!! Σου είπε μήπως κανείς πως είναι για πάντα??????!!!!

 

Στην πολυκατοικία μας τα 2 τελευταία χρόνια έγιναν διαρρήξεις σε 2 διαμερίσματα με πόρτες ασφαλείας όταν οι ιδιοκτήτες έλλειπαν από το σπίτι. Η κλειδαριά ήταν κλειδωμένη και βρήκαν τρόπο και την ξεκλείδωσαν και άνοιξαν την πόρτα. Οι πόρτες αυτές ήταν των αρχών του 2000.

 

Διάβασες το τοπικ καθόλου?! Διάβασες ουκ ολίγες φορές ότι ΤΑ ΚΛΕΙΔΙΑ ΤΥΠΟΥ ΧΡΗΜΑΤΟΚΙΒΩΤΙΟΥ ΔΕΝ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΚΑΜΙΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ? Όταν το έμαθε ο 2ος γείτονας γιατί έκλεψαν τον δίπλα του, έκανε τίποτα για αυτό, ή απάντησε "Αν ειναι να σε κλέψουν, θα σε κλέψουν?!"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλειδαριά keso δεν υπάρχει. ο κύλινδρος θα είναι keso. (από 80€ έως 150€)

 

αν μας γράψεις όλα τα υλικα που θ αποτελούν την κλειδαριά θα σου πούμε για την τιμή αν κ είμαι ήδη σίγουρος οτι μπορείς να το βρεις και στα 350

 

η ωμέγα πουλιέται 150-160€ κ με τοποθέτηση 200-220-250 ανάλογα την περιοχή κ την προηγούμενη κλειδαριά.

 

το defender που για την ώρα δεν είναι απαραίτητο θα το βρεις στα 45 έως 80 ευρώ.

 

*λέω πως δεν ειναι απαραιτητο γιατι η κλειδαρια τρυπιέται δεν γίνεται διάρρηξη με τις γνωστές μεθόδους.

Ο συγκεκριμένος δεν εκανε καμια αναφορά στο τρίπτυχο κλειδαριά κύλινδρος defender . Αρκέστηκε μονο μα λεει οτι θα σου βάλω keso η οποία δεν εχει καμια σχεςη με τις ιταλικές χωρις κάποιο αλλο επιχείρημα. Το κλειδί που μου εδειξε ηταν με οπές.

Έχετε μήπως καποια πρόταση για τα τρία αυτά μέρη για ενα πολύ καλο και ασφαλές σύνολο ;

 

Ας κοστίζει κατι παραπάνω αλλα να ειναι σίγουρος οτι και η κλειδαριά και ο κύλινδρος και το defender θα ειναι όντως αυτά που πληρώνω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο συγκεκριμένος δεν εκανε καμια αναφορά στο τρίπτυχο κλειδαριά κύλινδρος defender . Αρκέστηκε μονο μα λεει οτι θα σου βάλω keso η οποία δεν εχει καμια σχεςη με τις ιταλικές χωρις κάποιο αλλο επιχείρημα. Το κλειδί που μου εδειξε ηταν με οπές.

Έχετε μήπως καποια πρόταση για τα τρία αυτά μέρη για ενα πολύ καλο και ασφαλές σύνολο ;

 

Ας κοστίζει κατι παραπάνω αλλα να ειναι σίγουρος οτι και η κλειδαριά και ο κύλινδρος και το defender θα ειναι όντως αυτά που πληρώνω .

  • Κύλινδρο NW4 της εταιρίας MAUER
  • Κλειδαριά LOS της Mul-t-lock.
  • Defender Monolito Sferik Rok του ιταλικού οίκου DISEC

Γιατί κανείς δεν διαβάζει λίγες σελίδες πίσω????!!!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.youtube.com/watch?v=Vx5EneB-OL0

https://www.youtube.com/watch?v=ECy9kYVLZ74

Αν η κλειδαρια διαθετει καταπελτη θα πεσει και θα μπλοκαρει τους πιρους,οποτε θα είναι αδυνατη η παραβιαση.

Υπαρχουν όμως ορισμένες εταιρειες θωρακισμένων που για λογους κερδους βαζουν κλειδαριες χωρις καταπελτη και defender της πλακας των 20 ευρω(σχεδόν οι περισσοτερες).

Kαι ενας κλασικος τροπος σπασιματος defender

https://www.youtube.com/watch?v=5US1H_iMj5E

 

επαναλαμβάνω, να σου δώσω τα εργαλεία + τα υλικά κ να το κάνεις επάνω σε πόρτα μπροστά μου ;

 

κι αν το δέχεσαι, τι κερδίζω αν δεν ανοίξεις.

 

βίντεο φτιάχνω κι εγώ. όταν τους κάνω ρόμπα στο ΣΑΕΚ μόνο για τα λεφτά μου λένε....

Ο συγκεκριμένος δεν εκανε καμια αναφορά στο τρίπτυχο κλειδαριά κύλινδρος defender . Αρκέστηκε μονο μα λεει οτι θα σου βάλω keso η οποία δεν εχει καμια σχεςη με τις ιταλικές χωρις κάποιο αλλο επιχείρημα. Το κλειδί που μου εδειξε ηταν με οπές.

Έχετε μήπως καποια πρόταση για τα τρία αυτά μέρη για ενα πολύ καλο και ασφαλές σύνολο ;

 

Ας κοστίζει κατι παραπάνω αλλα να ειναι σίγουρος οτι και η κλειδαριά και ο κύλινδρος και το defender θα ειναι όντως αυτά που πληρώνω .

 

πολύ καλή περίπτωση του φίλου SPHINX, ΥΠΕΡΕΚΤΙΜΗΜΕΝΗ όσο δεν πάει όμως.

 

αν η πόρτα σου είναι της τάξεως ~800€ μην ασχοληθείς με την κλειδαριά σε τόσο υψηλά χρηματικά επίπεδα, είναι άστοχο + άτοπο.

 

εγώ σαν κλειδαράς προτείνω το Μ.Ο χωρίς να δω την πόρτα κ την κατάσταση :

 

defender : disec monolito kripton ή το disec monolito rok

κλειδαριά : cisa revo pro

κύλινδρος : cisa ap3s / mauer crypto / iseo R50

 

να θυμάσαι : πόρτα μέχρι 1000€, δεν αξίζει κλειδαριά πάνω από 250€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολύ για τις προτάσεις σας. Η πόρτα, αν δεν απατώμαι, ειναι της τάξεως των 1500 ευρω.

 

να προσέξεις ποιος θα την ανοίξει + πως θα την κόψει τότε !  B)

 

μέχρι τα 300€ είσαι μια χαρά, αν είναι κ επώνυμη προχώρα κ για του sphinx την επιλογή !

 

για μια 4-5ετια θα είσαι 100% ήσυχος !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επαναλαμβάνω, να σου δώσω τα εργαλεία + τα υλικά κ να το κάνεις επάνω σε πόρτα μπροστά μου ;

 

κι αν το δέχεσαι, τι κερδίζω αν δεν ανοίξεις.

 

βίντεο φτιάχνω κι εγώ. όταν τους κάνω ρόμπα στο ΣΑΕΚ μόνο για τα λεφτά μου λένε....

Δεν εχω δοκιμασει ποτε να το κανω.Από κλειδαρα το εχω ακουσει και εψαξα και ειδα ότι οντως υπαρχει το 'εργαλειο' και σαν μεθοδος φαινεται να εχει λογικη.

Πχ σε μια πορτα χωρις κλειδαρια με καταπελτη,κυλινδρο χωρις break secure και defender απλο φανταζομαι ότι θα πετυχει καθως το defender κρατιεται με δυο βιδες πανω στην κλειδαρια.Επειτα το αρνητικο με το απλο είναι ότι μπορει καποιος να σου παρει το διακοσμητικο που παει κουμπωτο σε αντιθεση με το kripton που δεν βγαινει ουτε με καβουρα. 

Να το δοκιμασω αλλα όχι στην πορτα μου :P

ΥΓ:Στην πλειοψηφια των πορτων  βαζουν defender των 20 ευρω που δεν είναι σφαιρικα,όταν μπορεις να δωσεις 15 ευρω παραπανω και να παρεις ένα σφαιρικο γιατι να μην το κανεις?

Εχω δει θωρακισμένες που βαζουν κλειδαρια χωρις καταπελτη,defender απλο και κυλινδρο πχ cisa asix(χωρις break secure).

Για μενα το καλυτερο defender σε σχεση τιμης-αποδοσης είναι αυτό http://www.lockitnow.gr/disec-defender-monolito-kripton-bks200.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απλή κλειδαριά τύπου χρηματοκιβωτιου του 2000 που είναι κλειδωμένη 4 φορές πόσα λεπτά κάνει περίπου για να ανοίξει ?

 

Αποστολή από το C2105 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απλή κλειδαριά τύπου χρηματοκιβωτιου του 2000 που είναι κλειδωμένη 4 φορές πόσα λεπτά κάνει περίπου για να ανοίξει ?

 

Αποστολή από το C2105 με τη χρήση Insomnia App

 

5' έως 60', ανάλογα τα διαρρηκτικά + το χέρι ! μπορεί κ να μην ανοίξει βέβαια !

Δεν εχω δοκιμασει ποτε να το κανω.Από κλειδαρα το εχω ακουσει και εψαξα και ειδα ότι οντως υπαρχει το 'εργαλειο' και σαν μεθοδος φαινεται να εχει λογικη.

Πχ σε μια πορτα χωρις κλειδαρια με καταπελτη,κυλινδρο χωρις break secure και defender απλο φανταζομαι ότι θα πετυχει καθως το defender κρατιεται με δυο βιδες πανω στην κλειδαρια.Επειτα το αρνητικο με το απλο είναι ότι μπορει καποιος να σου παρει το διακοσμητικο που παει κουμπωτο σε αντιθεση με το kripton που δεν βγαινει ουτε με καβουρα. 

Να το δοκιμασω αλλα όχι στην πορτα μου :P

ΥΓ:Στην πλειοψηφια των πορτων  βαζουν defender των 20 ευρω που δεν είναι σφαιρικα,όταν μπορεις να δωσεις 15 ευρω παραπανω και να παρεις ένα σφαιρικο γιατι να μην το κανεις?

Εχω δει θωρακισμένες που βαζουν κλειδαρια χωρις καταπελτη,defender απλο και κυλινδρο πχ cisa asix(χωρις break secure).

Για μενα το καλυτερο defender σε σχεση τιμης-αποδοσης είναι αυτό http://www.lockitnow.gr/disec-defender-monolito-kripton-bks200.html

 

λογική υπάρχει αλλά δεν είναι τόσο απλό. απλώς σκέψου πως κρατιούνται όλα αυτά επάνω σε λαμαρίνα -συνήθως μάπα-...άρα μπορεί να κατεβάσεις όλη την πόρτα...

 

το 99% των κλειδαριών είναι με καταπέλτη, εκτός απ'τις securemme που πάντα ήταν μάπα κ φθηνές.

οι κύλινδροι είτε break secure είτε όχι, είναι θέμα χρόνου το πότε θα σπάσουν..

άλλος σπάει σε 50'' αλλος σε 3' κ άλλος σε 10'.

 

το κρύπτον δε βγαίνει αλλά αν ξέρεις που τρυπάς ; τι λες...βγαίνει ; (2 αλενοβιδες το σφιγγουν το διακοσμητικό)

 

γενικώς να ξέρετε όλοι πως αγοράζετε χρόνο...όχι τη μέγιστη ασφάλεια.

 

όποιος θέλει περισσότερες πληροφορίες σε πμ, γιατί δεν ειναι αναγκη να λέμε όλους τους τροπους κ τα μυστικα διαρρηξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα. 

 

Είμαι και γω στο ψάξιμο για αλλαγή της πόρτας που έχω (πολυκατοικία, 3ος όροφος, Αθήνα). Μιλάμε για πόρτα 20ετίας+ με καινούρια σχετικά κλειδαριά mauer. Παρ' όλα αυτά η πόρτα πέφτει με μια κλωτσιά πιστεύω εύκολα :D

 

Δεν έχω καθόλου γνώσεις επί του θέματος, ούτε καν σε τι τιμές παίζουμε για ένα ολοκληρωμένο πακέτο ασφαλείας (πόρτα+κλειδαριές).

 

Όποιες συμβουλές και κατευθυντήριες γραμμές καλοδεχούμενες, ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα. 

 

Είμαι και γω στο ψάξιμο για αλλαγή της πόρτας που έχω (πολυκατοικία, 3ος όροφος, Αθήνα). Μιλάμε για πόρτα 20ετίας+ με καινούρια σχετικά κλειδαριά mauer. Παρ' όλα αυτά η πόρτα πέφτει με μια κλωτσιά πιστεύω εύκολα :D

 

Δεν έχω καθόλου γνώσεις επί του θέματος, ούτε καν σε τι τιμές παίζουμε για ένα ολοκληρωμένο πακέτο ασφαλείας (πόρτα+κλειδαριές).

 

Όποιες συμβουλές και κατευθυντήριες γραμμές καλοδεχούμενες, ευχαριστώ!

 

φτιάξε την πόρτα σε ξυλουργό κ αγόρασε τις κλειδαριές από κλειδαρά ή ίντερνετ, η φθηνότερη κ σίγουρη λύση.

 

αν επιμένεις όλα σε πακέτο, ξεκίνα απ'τα 1500 κ ανέβαινε, πιο κάτω παίρνεις λαμαρίνα κ ξύλο μάπα ανεξάρτητα απ'την κλειδαριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εχει βρει κανείς κάτι αντίστοιχο με το lockitron (https://lockitron.com) διαθέσιμο στην Ελλάδα ?

 

Δεν με ενδιαφέρει το app για κινητό, αλλά ο ηλεκτρονικός χειρισμός του σύρτη

(μπαίνει πάνω σε αυτόν, και τον ανοίγει/κλείνει ηλεκτρονικά, με κάποιο μηχανισμό wireless αντίστοιχο πχ με την ηλεκτρονική πόρτα γκαράζ).

post-61795-0-41569900-1436105903_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει στο YT ένα βιντεο με έναν τέτοιον πίρο, αλλά έχει κουτί απ' έξω και δεν ξέρω τι γίνεται αμα το σπάσουν. Γενικά δεν ξέρω τι προστασία έχουν αυτά σε παρεμβολές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...