Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδές επειδή βλέπω το έχετε κάνει πολύ επιστήμη το θέμα, κάτι απλό για έναν που καπνίζει marlboro lights, βολικό value for money υπάρχει για παραγγελία από Ελλάδα; Δε το θέλω για μένα, για τον father είναι κι αν καθίσω να του πω για περιελίξεις και υαλοβάμβακα και συνταγές με τα λάδια, δε πρόκειται να αφήσει την μαλβοριά. Kάτι σαν τον τρολλ ας πούμε επειδή πρέπει να έχει και καλή μπαταρία και κάποιο ποιοτικό λάδι που να μοιάζει σε γεύση με τα τσιγάρα που ανέφερα χωρίς πολλές γλύκες κ μαλακίες με την ίδια ποσότητα σε νικοτίνη... Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Βασικά αν δεν τον πας σε ένα μαγαζί να δοκιμάσει συσκευή αλλά (το κυριότερο) υγρό, κατά 90% δεν θα του αρέσει.

 

Προσωπικά θα πρότεινα iStick 30ρι η 40ρι και Ναυτίλο Μίνι, από υγρά τώρα πολύ δύσκολο... RY4, Κάποιο Virginia , ή ίσως Bebeca ή Gina της Atmos. Απλά θέλει δοκιμή για να κρατήσει, οι περισσότεροι δοκιμάζουν ένα υγρό στην τύχη, δεν τους αρέσει, και το αφήνουν στην άκρη.

 

Επίσης, μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί τόση διαφορά το Ni200 με το Kanthal στη γεύση; Στον Τρίτωνα/Gs Tank το υγρό μου (Virginia) βγάζει μια ελαφρά γλυκάδα/χορταρίλα που παραπέμπει σε αρωματικό καπνό. Δεν με χαλάει τόσο, αντιθέτως, δεν είναι εκεί το θέμα όμως. Στον Troll που έχω στήσει με Kanthal A1 βγάζει εντελός ξερό καπνικό, χωρίς ίχνος επίγευσης... παίζει μήπως ρόλο το πάχος του σύρματος, ή όντως η διαφορά στα δύο υλικά είναι τόσο μεγάλη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τον GS air MS στα 1.2Ω και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Σκεφτόμουν να πάρω ναύτιλο mini, έτσι για δοκιμή.

 

Επειδή οι απόψεις διίστανται γενικά, θέλω τη γνώμη κάποιου που έχει δοκιμάσει και τους 2.

Θεωρείτε ότι θα ήταν "αναβάθμιση" ή κατά κάποιο τρόπο καλύτερος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αν δεν τον πας σε ένα μαγαζί να δοκιμάσει συσκευή αλλά (το κυριότερο) υγρό, κατά 90% δεν θα του αρέσει.

 

Προσωπικά θα πρότεινα iStick 30ρι η 40ρι και Ναυτίλο Μίνι, από υγρά τώρα πολύ δύσκολο... RY4, Κάποιο Virginia , ή ίσως Bebeca ή Gina της Atmos. Απλά θέλει δοκιμή για να κρατήσει, οι περισσότεροι δοκιμάζουν ένα υγρό στην τύχη, δεν τους αρέσει, και το αφήνουν στην άκρη.

 

Επίσης, μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί τόση διαφορά το Ni200 με το Kanthal στη γεύση; Στον Τρίτωνα/Gs Tank το υγρό μου (Virginia) βγάζει μια ελαφρά γλυκάδα/χορταρίλα που παραπέμπει σε αρωματικό καπνό. Δεν με χαλάει τόσο, αντιθέτως, δεν είναι εκεί το θέμα όμως. Στον Troll που έχω στήσει με Kanthal A1 βγάζει εντελός ξερό καπνικό, χωρίς ίχνος επίγευσης... παίζει μήπως ρόλο το πάχος του σύρματος, ή όντως η διαφορά στα δύο υλικά είναι τόσο μεγάλη;

σημερα πηγαμε με πρωταρι που ηθελε τσιγαρισια τζουρα , και πηραμε 2200 ego μπαταρια με Τ2 ατμοποιητη , με 3 χ 10 μελα liqua, φορτιστες , καλωδια , θηκες στα 40 ευρο.

πηραμε liqua traditional tobacco , και liqua  light bright tobacco , σε 12mg και 6mg αντιστοιχα.

 

δεν ηθελε να διαθεσει πολλα λεφτα. και δεν ηξερε αν θα το κρατησει το ηλεκτρονικο , οποτε ηταν μια δικαιη επιλογη πιστευω.

 

 

τωρα για  την γευση που λες , παιζουν και 2 ρολο! με ni200 παιρνω τελειως διαφορετικες γευσεις.το κανθαλ το προτειμω να σου πω την αληθεια και ας μην εχω ελεγχω θερμοκρασιας.

 

με 1000 προτειμω SS απο το ni200. και για μενα πλεον το SS ειναι καλυτερο μακραν απο ολα τα αλλα συρματα.

 

Έχω τον GS air MS στα 1.2Ω και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Σκεφτόμουν να πάρω ναύτιλο mini, έτσι για δοκιμή.

 

Επειδή οι απόψεις διίστανται γενικά, θέλω τη γνώμη κάποιου που έχει δοκιμάσει και τους 2.

Θεωρείτε ότι θα ήταν "αναβάθμιση" ή κατά κάποιο τρόπο καλύτερος?

γνωμη μου δεν εξιζει η μεταβαση.μικρες διαφορες.

 

επομενη αγορα αν ειχα gs θα ηταν ο subtank και πανω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα το πω όσο πιο απλά μπορώ κ κάποιοι από εσάς σίγουρα θα με καταλάβουν.

Καπνίζω από παιδί άφιλτρα εδώ και χρόνια Camel άφιλτρο.. (2 πακέτα την ημέρα)

Τώρα λέω "δεν πάει άλλο" ..

Οι ερωτήσεις είναι αυτό είναι καλή αρχή για έμενα να δοκιμάσω να ξεφύγω ? > http://www.atomizer.gr/show_1pro.asp?proid=1482&cat_name=Vamo%20v5%20KIT%20%EC%E5%20iClear30

Υπάρχει καλύτερη ολοκληρωμένη πρόταση ?

Τα λαδάκια είδα τα καπνικά,νομίζω θα βρω λίγο άκρη στην γεύση,αν και θέλω ν'ακουσω και εσάς ..

Σίγουρα έχετε απαντήσει κάποια από αυτά που ρωταω γι'αυτο ξεκίνησα με την προσωπική μου συνήθεια το θέμα μας..

Με ενδιαφέρει η γνώμη σας.

 

Thanks Guys

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, όσον αφορά τα υγρά, καλά για πρώτα καπνικά που έχω δει ότι αναφέρονται και τα έχω κάνει και εγώ είναι:

 

Halo tribeca (18-20 ευρώ τα 30ml), atmos lab bebeca (αντιγραφη tribeca) 11 ευρώ 30ml, Nobacco nomber 1 (θυμίζει κάπως tribeca/bebeca) 9 ευρώ 20 ml, ecig old harbor (δεν το έχω κάνει, μόνο δοκιμάσει και σε με τρέλανε αλλά σε πάρα πολλούς βλέπω ότι αρέσει) 5.5 ευρώ 15ml.

 

Σήμερα πήρα και το dandy joplin 8.90 ευρώ 15ml (και καλά τύπου tribeca/bebeca πάλι, καπνικό δηλαδή με καμένη ζάχαρη αλλά εγώ δεν την νοιώθω τη ζάχαρη :P). Νομίζω καλύτερο από bebeca, tribeca, number 1.

 

Τώρα όσον αφορά για ένα καλό αρχικό ''πακέτο'', εγώ θα έλεγα να δοκιμάσεις κάποια σε μαγαζία πριν πάρεις κάποιο. Μπορεί να λένε για έναν ατμοποιητή τα καλύτερα αλλά να μη σου κάνει εσένα.

 

Υπάρχουν πάντως επιλογές στα 65-70 ευρώ, με καλή μπαταρία και κάποιον καλο οικονομικό ατμοποιητή (ας σου πούνε οι υπόλοιποι καλύτερα και προτάσεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

moviemaker καλωσορισες φιλε , σε φανταζομαι δυνατο στελεχoς του συγκεκριμενου thread σε λιγο καιρο (οπως του αλλου με το hackintosh :) )

 

ΣΟΡΡΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ!!

 

 

λοιπον , καπνιζεις πολυ , και βαρια τσιγαρα. το συγκεκριμενο που ποσταρες ισως ηταν καλο πριν 2 χρονια (και παλι ειχε τα προβληματα του)

 

το ερωτημα το δικο μου ειναι θες να το κοψεις?

 

αν θες , αξιζει η προσπαθεια.και υπαρχουν πολλες επιλογες.

στα 40 ευρο δες το παραπανω ποστ μου , το τι αγορασα για τον πατερα απο εναν φιλο μου.

 

καταρχην , πρεπει να μαθεις τα βασικα περι ηλεκτρονικου.δηλαδη , το τι ειναι ενα ηλεκτρονικο , απο τι αποτελειτε και το ειναι τα 'λαδακια' που ειναι τα υγρα μας.

 

ενα ηλεκτρονικο τσιγαρο αποτελειτε :

απο την μπαταρια , το chip που ελεγχει την ενταση , τα βραχυκυκλωματα , και μας δινει πληροφοριες σχετικα με τον ατμοποιητη και την μπαταρια.

απο τον ατμοποιητη , ο οποιος κραταει το υγρο μας , και εξατμιζει ενα μικρο μερος του , αυτο το οποιο εχει παει πανω στο βαμβακι ας πουμε που λειτουργει σαν τροφοδοσια, του ατμοποιητη.και το αξατμιζει , εχωντας ενα συρμα η αλλιως αντισταση , συγκεκριμενου τυπου (δηλαδη δεν μπορεις να βαλεις χαλκινο σιρμα , η χρυσο , η σιδερενιο). αυτο θερμενεται απο την κυκλοφορια του ρευματος που δινει το chipακι της μπαταρια , σε τετοιο σημειο που οταν ερχεται σε επαφη με το υγρο μας , το εξατμιζει.και ατμιζουμε εμεις.

 

τις διαφορες απο τις συσκευες εισαι πολυ εξυπνος για να τις καταλαβεις , οποτε εδω δεν θα εχουμε προβλημα ;)

(εννοω, watt , ohm , volt , ampere)

 

τωρα , στο θεμα μας (δεν ρωτησα τι λεφτα διαθετεις..υπαρχουν λυσεις απο φθηνες μεχρι παν-παν ακριβες.) ενας γενικος μπουσουλας παντως ειναι καποιο istick 30w-40w και καποιος ατμοποιητης , οπως , nautilus , gs-air η ακομα και aerotank. υπαρχουν και ποιο καλες επιλογες φυσικα..

 

τα υγρα απο την αλλη , ειναι τελειως υποκειμενικα..εσενα σ αρεσουν , εγω τα απεχθανομαι..αν αρεσει σ εσενα τοτε ειναι καλο.

για νικοτινη , ειναι παλι υποκειμενικο , γιατι αναλογος τον ατμοποιητη και τις ρυθμισεις που θα εχει , μπορει να κανεις και 6αρα νικοτινη. μπορει να κανεις και 18αρα σε αλλο ατμοποιητη. και να περνεις το ιδιο αποτελεσμα.

 

επισης τα υγρα ειναι το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ κεφαλαιο στο ηλεκτρονικο τσιγαρο.αυτα ειναι που περνουμε μεσα μας.

 

χαιρομαι να βλεπω ατομα με ego και t2 και halo, fa , liqua υγρα  (φθηνος εξοπλισμος , ποιοτικα υγρα)

παρα να βλεπω τυπαδες με πανακριβο εξοπλισμος και υγρα του περιπτερα που ηρθαν απο αγνωστο μερος ,αγνωστου κατασκευαστη με 5 ευρο 50ml.

 

οποτε μην τσιγουνευτεις κατι λιγο πιο αλμηρο στην τιμη. υπαρχουν ερευνες - αναλυσεις , μπορεις να τις ζητας απο τα καταστηματα , η να τα βλεπεις και απο το internet μονος σου.οι μεγαλες εταιριες τουλαχιστον εχουν.

οπως θα πρεπει να δεις και τι χημικα θα πρεπει να αποφυγεις μεσα απο το ηλεκτρονικο που εχουν καποια υγρα. (τα εχουμε φαει - πιει πολλακης ολα αυτα τα χρονια σε διαφορα αλλα προιοντα , αλλα απο την στιγμη που λενε οτι δεν ειναι καλα , εγω τα αποφευγω προσωπικα.)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, όσον αφορά τα υγρά, καλά για πρώτα καπνικά που έχω δει ότι αναφέρονται και τα έχω κάνει και εγώ είναι:

 

Halo tribeca (18-20 ευρώ τα 30ml), atmos lab bebeca (αντιγραφη tribeca) 11 ευρώ 30ml, Nobacco nomber 1 (θυμίζει κάπως tribeca/bebeca) 9 ευρώ 20 ml, ecig old harbor (δεν το έχω κάνει, μόνο δοκιμάσει και σε με τρέλανε αλλά σε πάρα πολλούς βλέπω ότι αρέσει) 5.5 ευρώ 15ml.

 

Σήμερα πήρα και το dandy joplin 8.90 ευρώ 15ml (και καλά τύπου tribeca/bebeca πάλι, καπνικό δηλαδή με καμένη ζάχαρη αλλά εγώ δεν την νοιώθω τη ζάχαρη :P). Νομίζω καλύτερο από bebeca, tribeca, number 1.

Και εγώ είμαι των "καπνικών" και γενικά δεν άλλαζα τα Halo (tribeca-prime).

Πήρα το 7 lives της Seven και μου άρεσε πάρα πολύ, το έχουν σχεδόν όλοι διαθέσιμο για δοκιμή οπότε ρίξτε μια ματιά αν το βρείτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, θα το κοιτάξω.

 

Ρίχνω και μια ματία εδώ τώρα (στο 9:40, πρώτο το δοκιμάζει... το γαρίφαλο που λέει φοβάμαι.. ούτε στο φαι δεν το μπορώ): 

 

https://www.youtube.com/watch?v=7a3wwIHrUzY

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Halo tribeca (18-20 ευρώ τα 30ml), atmos lab bebeca (αντιγραφη tribeca) 11 ευρώ 30ml,

Το 1ο υγρο που ειχα παρει ηταν το bebeca. Οταν διαβασα πως ειναι αντιγραφη του tribeca αποφασισα να δοκιμασω το ''original''.

Πηρα μια φορα tribeca και τελος. Δεν ξερω γιατι δεν μου αρεσε καθολου. Ενω το bebeca το εχω πιπιλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά και τα 2 αλλά νομίζω το bebeca και εμένα μου καθότανε πιο καλά.

 

Το κακό τους είναι ότι πολύ εύκολα συνηθίζεις τη γεύση τους και μετά κάνεις κάνεις και δεν καταλαβαίνεις τί κάνεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, θα το κοιτάξω.

 

Ρίχνω και μια ματία εδώ τώρα (στο 9:40, πρώτο το δοκιμάζει... το γαρίφαλο που λέει φοβάμαι.. ούτε στο φαι δεν το μπορώ)

Σε αυτό που λέει στο review πάντως έχει δίκιο.. Και εγώ ήμουν επιφυλακτικός για το μέλι και το γαρύφαλλο αλλά γενικά μου βγάζει κάτι διαφορετικό ως σύνολο γεύσεων παρά αυτά μεμονωμένα.

 

Και το 7 wonders μου άρεσε (καραμέλα) γιατί δεν είναι πολύ γλυκό (όπως πχ τα υγρά που βασίζονται σε flavour art).

Τα φρουτένια της σειράς μου έβγαζαν κάτι σε κολόνια... 

Υποκειμενικά όλα αυτά πάντα, δοκίμασε και πες μας εντυπώσεις :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά και τα 2 αλλά νομίζω το bebeca και εμένα μου καθότανε πιο καλά.

 

Το κακό τους είναι ότι πολύ εύκολα συνηθίζεις τη γεύση τους και μετά κάνεις κάνεις και δεν καταλαβαίνεις τί κάνεις..

Ναι οντως τα συνηθιζεις ευκολα και μετα ειναι σαν να κανεις σκετη βαση. Δεν νοιωθεις καθολου γευση.

 

Εγω τωρα τελευταια κανω 10ml bebeca, μετα κανω 10ml σκετη βαση, μετα παλι 10ml bebeca κοκ.

Ετσι την γευση οταν κανω bebeca την καταλαβαινω... B)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...