Προς το περιεχόμενο

Forex Trading


not87not

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Πτωτική τάση απ τις αρχές τις εβδομάδας και στήριξη στον SΜΑ 200 στο 4ωρο διάγραμμα για τον Χρυσό. ο MACD έχει υπερπουληθεί και έχει καβαλήσει. τι πιστεύετε για την ερχόμενη εβδομάδα? διόρθωση προς τα πάνω και συνέχεια της πτώσης? Σημαντικές αντιστάσεις βλέπω στο 1352.00 και 1342.00, στηρίξεις στο 1320.00 και 1310.00.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 676
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σωστα το ειπε ο φιλος σε προηγουμενο ποστ.

 

Το 90% χανει διοτι ειτε πεφτει στην παγιδα του καζινο χωρις να εχει διαβασει χωρις να εξασκηθει σε λογαριασμο ντεμο, χωρις να ξερει αγγλικα και χωρις να το εχει δει επαγγελματικα .

 

Το αντιστοιχο του babypips.com ειναι η isotimia.info στα Ελληνικα.

 

Διαβαστε πρωτα αυτα τα δυο οποιο σας αρεσει και λυστε και τα διαγωνισματα στο τελος της καθε ταξης.

 

Αν δεν εχετε χρηματα , χρονο πολυ (μπορει να παρει απο μηνες εως χρονια εως ποτε) καλα Αγγλικα μην ασχοληθειτε και επουδενι μην παρατησετε την δουλεια σας διοτι πιστεψατε οτι θα βρειτε μια ευκολη λυση με το trading.

 

Eνας αλλος δρομος επιπονος που μπορειτε να παρετε, ειναι να φτιαξετε ενα financial blog και σιγα σιγα να αρχισετε να μαθαινετε μετα απο μακροχρονη τριβη. Παραλληλα μπορειτε να εχετε καποια καλα affiliate προγραμματα στο blog σας και να βγαλετε  καποια χρηματα για τον κοπο σας και για τα εξοδα φιλοξενιας,

 

Σιγα σιγα και προσεκτικα η θαλασσα ειναι γεματη καρχαριες.

 

Μακρια απο τον metatrader λιανικης ,Καντε μια ερευνα για το  ποια ειναι η διαφορα ECN BUCKET SHOP

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σας!Ειμαι νεος στο φορεξ και διαβαζω αρκετα για να μπω με αληθηνο χρημα!προς το παρων χρησημοποιω δεμο

στην fxcm.Ολα ωραι και καλα μεχρι εδω!θα ηθελα να ρωτησω αν το να δουλεψεις σε πραγματικες συνθηκες ειναι τοσο ευκολο οσο στην κοσολα γιατι εγω απο την πρωτη μερα με 50000 Ε εκλεισα με κερδη 4717!!!Και τις υπολοιπες μερες επισεις με πολυ καλα ποσοστα και μαλιστα και με 7800 μια μερα!Ειναι αυτο δυνατον?τετοια αποδοση?Μηπως απλα σε γλυκενουν με το δεμο για να βαλεις αληθηνα λεφτα και μετα πεφτει καρπαζια?Παντως ειμαι υπερ του forex διοτι εχω απτο παραδειγμα τον κολλητο μου φιλο ο οποιος κερδιζει 15-20 % καθε μηνα(εχω δει τα εμβασματα γιατι ημουν απιστος θωμας...χαχαχα).

 

Ευχαριστω πολυ για την προσοχη σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σας!Ειμαι νεος στο φορεξ και διαβαζω αρκετα για να μπω με αληθηνο χρημα!προς το παρων χρησημοποιω δεμο

στην fxcm. 

 

1. Κανε demo για 3 συνεχόμενους μήνες στο οποίο θα έχεις τα συνεχόμενα αποτελέσματα που θέλεις, στο time frame που θέλεις και παίζεις με τον τρόπο ακριβώς που θέλεις.

2. Εξακρίβωσε ότι γνωρίζεις τους παρακάτω όρους και εφαρμόζεις συγκεκριμένες τακτικές από τους όλους τους όρους αυτούς στο trading σου. α)trading system, β)risk management, γ)technical analysis, δ) fundamental analysis, ε) trading phychology. Αν δεν γνωρίζεις έστω και ένα ξέχνα τα λεφτά σου.

3. Αφου ξεπεράσεις το βήμα (1) και (2) άνοιξε live account και άρχισε το trading

4. Αν χάσεις το 30% του live account σταμάτα τα όλα , ψάξε να βρεις το πρόβλημα και επέστρεψε στο βήμα (1) από την αρχή.

5. Aφού ξαναξεπεράσεις το βήμα (1) και (2) κάνε fund to live account στο 100% και ξανάρχισε

6. Συνέχισε έτσι μέχρι να πιάσεις το νόημα ή να παρατήσεις το forex.  

 

αν δεν κάνεις τα από πάνω πες αντίο στα λεφτά σου

 

 .Ολα ωραι και καλα μεχρι εδω!θα ηθελα να ρωτησω αν το να δουλεψεις σε πραγματικες συνθηκες ειναι τοσο ευκολο οσο στην κοσολα γιατι εγω απο την πρωτη μερα με 50000 Ε εκλεισα με κερδη 4717!!!Και τις υπολοιπες μερες επισεις με πολυ καλα ποσοστα και μαλιστα και με 7800 μια μερα!Ειναι αυτο δυνατον?τετοια αποδοση?Μηπως απλα σε γλυκενουν με το δεμο για να βαλεις αληθηνα λεφτα και μετα πεφτει καρπαζια? 

 

Αν ο broker δεν είναι market maker το demo είναι ίδιο με το live. Αν είσαι σε market maker / bucket shop σε αφήνει ελεύθερο στο demo και μετά σε γαμάει στο live. 

 

 

  εχω απτο παραδειγμα τον κολλητο μου φιλο ο οποιος κερδιζει 15-20 % καθε μηνα(εχω δει τα εμβασματα γιατι ημουν απιστος θωμας...χαχαχα).

 

 

Ποσο καιρό ασχολείται και πόσους μήνες βγάζει?. Αν είναι πάνω από 12 μήνες σερί που βγάζει 15-20% κάτι ξέρει. Είμαι σίγουρος όμως ότι τα βγάζει 2-3 μήνες γιατί αν τα έβγαζε 12 θα ήξερε να σου πει αυτά που σου είπα εγώ στην αρχή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα Αλεξ και ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση!

 

 

 

Αν ο broker δεν είναι market maker το demo είναι ίδιο με το live. Αν είσαι σε market maker / bucket shop σε αφήνει ελεύθερο στο demo και μετά σε γαμάει στο live

Δεν ξερω αν ειναι market maker η οχι, ειναι η πλατφορμα της FXCM.θα χαιρομου αν μου εξηγουσατε την διαφορα!

 

 

 

 

 

Ποσο καιρό ασχολείται και πόσους μήνες βγάζει?. Αν είναι πάνω από 12 μήνες σερί που βγάζει 15-20% κάτι ξέρει. Είμαι σίγουρος όμως ότι τα βγάζει 2-3 μήνες γιατί αν τα έβγαζε 12 θα ήξερε να σου πει αυτά που σου είπα εγώ στην αρχή.

 

Αυτος παιζει απο τον μαρτη του 2011 αλλα δεν εβγαζε αυτα τα ποσοστα απο την αρχη!στην αρχη εβαλε 100 και εχασε τα 80 σε μια βδομαδα μεχρι που ξεκινησε να ψαχνεται και να διαβαζει αλλα εκανε και δεμο μετα και ετσι εμαθε.Το ετησιοποιημενο του 2013 ηταν 214,7..% και του 2012 καπου περιπου 80κατι δεν ξερω καλα γιατι ουτε αυτος κρατουσε σωστα στοιχεια τοτε.Τεσπα και αυτος το ιδιο μου ειπε πανω κατω με εσενα αλλα μια δευτερη γνωμη δεν ειναι ασχημη!οσο για το μαρκετ τρειδερ δεν μου ειπε κατι απλα οτι τωρα δεν ειναι δικα μου τα λεφτα και παιζω με ανεση  ενω μετα θα σφιγγει η καρδουλα μου!

 

Το οτι εχω ενα ατομο να μου πει δυο πραγματα ομως δεν σημαινει οτι δεν θελω να ακουσω και συμβουλες και γνωμες απο αλους

γιαυτο ειναι ευπροσδεκτες η συμβουλες ολων σας!!!

 

Σας ευχαριστω πολυ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το market making είναι μια σχετικά ευρεία έννοια, οι περισσότεροι forex brokers/χρηματιστηριακές κτλ το εφαρμόζουν σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό.

 

Στην απλή-"αθώα" μορφή του, ο ενδιάμεσος (δλδ ο broker) απλά συνδυάζει 2 εντολές προσφοράς και ζήτησης (είτε εσωτερικά μεταξύ 2 πελατών του, είτε στην ευρύτερη αγόρα) και εισπράττει μια μικρή διαφορά (το λεγόμενο bid-ask spread). Στην συγκεκριμένη περίπτωση, ο broker δεν ενδιαφέρεται για την εξέλιξη της θέσης, αφού είτε χάσεις είτε κερδίσεις, αυτός έχει πάρει την προμήθειά του και δεν έχει κεφαλαιακή έκθεση στις διακυμάνσεις των τιμών.

 

Στην "ύπουλη" μορφή του (αυτό που ο Άλεξ είπε "bucket shop"), αντί να συνδυάζει εντολές, καλύπτει τη θέση του πελάτη του ανοίγοντας ο ίδιος την αντίθετη θέση (πχ αν πουλήσεις EUR/USD, αυτός αγοράζει) και φυσικά σε αυτή την περίπτωση το κέρδος σου θα είναι ζημιά του ή πιο πιθανά, η ζημιά σου θα είναι το κέρδος του. Πολλοί brokers που υπόσχονται απειροελάχιστα spreads (πχ <2pips) συνήθως δουλεύουν έτσι, χρησιμοποιώντας ως δέλεαρ τα χαμηλά spread για να προσελκύσουν πελάτες. Εδώ υπάρχει ξεκάθαρο συμφέρον του broker να ζημιωθείς, είναι εμφανές νομίζω το conflict of interest, οπότε τέτοιους brokers καλό είναι να τους αποφεύγουμε. (Δεν είναι απαραίτητο ότι θα σε "κλέψει", αν και έχουν παρατηρηθεί κατά καιρούς και τέτοια φαινόμενα, πιο πιθανό είναι να συνδυάζει επιλεκτικά ανά πελάτη τους 2 τρόπους, δλδ όταν βλέπει ότι στατιστικά κάποιος πελάτης ανοίγει συνέχεια ζημιογόνες θέσεις, χρησιμοποιεί το 2ο τρόπο market making, ενώ όταν στατιστικά κάποιος πελάτης κερδίζει συχνά, χρησιμοποιεί τον πρώτο τρόπο.)

 

Η FXCM που ρώτησε ο captain85 έχει και τους 2 τύπους market making για forex (με διαφορά στα spreads φυσικά), οπότε καλό είναι να κοιτάξει τις λεπτομέρειες πριν ανοίξει live λογαριασμό. Α και εννοείται ότι στα CFDs (USOil, XAU/USD, DJ30, S&P500 κτλ) λειτουργεί μόνο με τον 2ο τρόπο, ανεξαρτήτως τύπου λογαριασμού.

 

Τέλος να προσθέσω στις συμβουλές του Άλεξ ότι μετά το demo, καλό είναι ο αρχικός λογαριασμός να είναι σχετικά μικρός, γιατί κι εγώ στα demo μπορούσα να βγάλω 5-10Κ/ημέρα, αλλά ήταν παιχνίδι. Όταν είναι τα δικά σου λεφτάκια on the line, αλλάζει η ψυχολογία σου οπότε όταν με το καλό πας για live, ξεκίνησε με μικρό λογαριασμό και μην βιαστείς. Ανάλογα με το χρόνο και την όρεξη που έχεις, μπορεί να σου πάρει αρκετό καιρό να μάθεις/προσαρμοστείς και δεν είναι απίθανο να μηδενίσεις και 1-2 φορές τον λογαριασμό σου αν δεν προσέχεις, ειδικά όσον αφορά τη μόχλευση (δεν την λένε τυχαία δίκοπο μαχαίρι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ χαλαρά τα λες :)

 

Το market making είναι μια σχετικά ευρεία έννοια, οι περισσότεροι forex brokers/χρηματιστηριακές κτλ το εφαρμόζουν σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό.

 

Στην απλή-"αθώα" μορφή του, ο ενδιάμεσος (δλδ ο broker) απλά συνδυάζει 2 εντολές προσφοράς και ζήτησης (είτε εσωτερικά μεταξύ 2 πελατών του, είτε στην ευρύτερη αγόρα) και εισπράττει μια μικρή διαφορά (το λεγόμενο bid-ask spread). Στην συγκεκριμένη περίπτωση, ο broker δεν ενδιαφέρεται για την εξέλιξη της θέσης, αφού είτε χάσεις είτε κερδίσεις, αυτός έχει πάρει την προμήθειά του και δεν έχει κεφαλαιακή έκθεση στις διακυμάνσεις των τιμών.

 

Το bid ask spread ο broker το παίρνει πάντα είτε είναι market maker είτε δεν είναι, και το παίρνει το markup που βάζει πάνω στις στις τιμές που παίρνει από τους liquidisy providers. Στο πραγματικό ECN που περιγράφεις εσύ δεν κάνεις λάθος αλλά στο forex δεν παίζει πραγματικό ECN, όλα CFDs είναι είτε παρουσιάζονται ως ECNs είτε όχι.

 

 

 

Στην "ύπουλη" μορφή του (αυτό που ο Άλεξ είπε "bucket shop"), αντί να συνδυάζει εντολές, καλύπτει τη θέση του πελάτη του ανοίγοντας ο ίδιος την αντίθετη θέση (πχ αν πουλήσεις EUR/USD, αυτός αγοράζει) και φυσικά σε αυτή την περίπτωση το κέρδος σου θα είναι ζημιά του ή πιο πιθανά, η ζημιά σου θα είναι το κέρδος του. Πολλοί brokers που υπόσχονται απειροελάχιστα spreads (πχ <2pips) συνήθως δουλεύουν έτσι, χρησιμοποιώντας ως δέλεαρ τα χαμηλά spread για να προσελκύσουν πελάτες. Εδώ υπάρχει ξεκάθαρο συμφέρον του broker να ζημιωθείς, είναι εμφανές νομίζω το conflict of interest, οπότε τέτοιους brokers καλό είναι να τους αποφεύγουμε. (Δεν είναι απαραίτητο ότι θα σε "κλέψει", αν και έχουν παρατηρηθεί κατά καιρούς και τέτοια φαινόμενα, πιο πιθανό είναι να συνδυάζει επιλεκτικά ανά πελάτη τους 2 τρόπους, δλδ όταν βλέπει ότι στατιστικά κάποιος πελάτης ανοίγει συνέχεια ζημιογόνες θέσεις, χρησιμοποιεί το 2ο τρόπο market making, ενώ όταν στατιστικά κάποιος πελάτης κερδίζει συχνά, χρησιμοποιεί τον πρώτο τρόπο.) 

 

Στην ύπουλη μορφή του στο Forex το bucket shop δεν καλύπτει καμία θέση συνήθως, το να πάρει αντίθετη θέση σε πραγματικό liquidity provider έχει μεγάλο ρίσκο για ένα broker (και αν πάρει αντίθετη θέση το η ζημίας σου είναι 2x κέρδος για τον broker όχι 1x). Αυτό που κάνουν είναι να είναι ο broker o αντισυμβαλλόμενος σου και μετά σου κάνει stop loss hunting με "price injections" κάνει χύμα αυθαίρετες αυξήσεις spread, ακύρωση κερδών με ηλίθιες δικαιολογίες (να υπήρχε πρόβλημα με τις τιμές, να οι θέσεις σας είχαν πολύ μικρό profit, να υπάρχει bug στην πλατφόρμα και πολλές άλλες μπούρδες), καθηστερεί την επιστροφή χρημάτων για μήνες όταν τα ζητήσεις πίσω και πολλά άλλα


 

Τέλος να προσθέσω στις συμβουλές του Άλεξ ότι μετά το demo, καλό είναι ο αρχικός λογαριασμός να είναι σχετικά μικρός, γιατί κι εγώ στα demo μπορούσα να βγάλω 5-10Κ/ημέρα, αλλά ήταν παιχνίδι. Όταν είναι τα δικά σου λεφτάκια on the line, αλλάζει η ψυχολογία σου οπότε όταν με το καλό πας για live, ξεκίνησε με μικρό λογαριασμό και μην βιαστείς. Ανάλογα με το χρόνο και την όρεξη που έχεις, μπορεί να σου πάρει αρκετό καιρό να μάθεις/προσαρμοστείς και δεν είναι απίθανο να μηδενίσεις και 1-2 φορές τον λογαριασμό σου αν δεν προσέχεις, ειδικά όσον αφορά τη μόχλευση (δεν την λένε τυχαία δίκοπο μαχαίρι).

 

σωστός, το demo πρέπει να είναι ακριβώς όσα λεφτά σκοπεύουμε να επενδύσουμε. demo με 100.000 όταν θέλουμε να βάλουμε 1000 ευρώ είναι τελείως άκυρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μπορουσε καποιος αν ειναι ευκολο να μας αναφερει ποιοι ΔΕΝ ειναι market maker / bucket shop brokers ωστε να εχουμε μια εικονα?Εγω βασικα με τα DEMO FXCM και zouloutrade ειμαι πως να το πω,απογοητευμενος(ισως απο την καχυποψια μου) διοτι εχω κερδισει τρελα λεφτα ακομη και οταν δοκιμασα με διαθεσιμο κεφαλαιο 1000 οι κινησεις μου ηταν 99% σωστες πραγμα που με κανει να σκευτομαι οτι απλα με αφηνουν να κερδιζω!εχω με μικρο ρισκο 5 % του καιφαλαιου μου και θεσεις στις 10χιλ το πολυ πανω απο 7-8 % κερδος ημερησιως που δεν ακουγεται καθολου φισιολογικο για ενα αρχαριο!!!δεν ειμαι κερδοσκοπος και δεν θελω να πλουτισω.Απλα θελω να καταφερω καποια στιγμη να ειμαι κερδοφορος 2-2.5 % το ΜΗΝΑ με ενα κεφαλαιο 10000 ευρω!δεν ζηταω πολλα απλα θελω μια καλη επενδυση για τα χρηματα μου αλλα να ξερω οτι για το οτι κανω θα ειμαι υπευθυνος εγω και οχι καποιος broker που απλα πατησε ενα κουμπι και εχασα εγω!

 

θα ηθελα παρα πολυ να αναφερεται ποιοι δεν ειναι market maker / bucket shop και ας προσφερουν και χαμηλη μοχλευση!!!

 

Εκτιμω πολυ την βοηθεια σας και σας ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διοτι εχω κερδισει τρελα λεφτα ακομη και οταν δοκιμασα με διαθεσιμο κεφαλαιο 1000 οι κινησεις μου ηταν 99% σωστες πραγμα που με κανει να σκευτομαι οτι απλα με αφηνουν να κερδιζω!

Τι εννοεις οτι σε αφηνουν; Το demo σε real time quotes δεν ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

θα μπορουσε καποιος αν ειναι ευκολο να μας αναφερει ποιοι ΔΕΝ ειναι market maker / bucket shop brokers ωστε να εχουμε μια εικονα?

 

Εκτιμω πολυ την βοηθεια σας και σας ευχαριστω!

 

 

Υπάρχουν λίστες στο internet όπως αυτή 

 

http://www.100forexbrokers.com/stp-ecn-brokers

 

αλλά τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά. Η πλατφόρμα που χρησιμοποιείς είναι πολύ σημαντικό θέμα όσον αφορά το market making. Το διάσημο mt4 πχ δίνει όλα τα εργαλεία που χρειάζεται ο broker να κάνει ότι θέλει. Άλλες πλατφόρμες όχι. 

 

Θα πρέπει πριν καταθέσετε τα λεφτά σε κάποιους brokers να ψάξετε κατά πόσο είναι regulated και από ποια αρχή να ψάξετε αναφορές σε φορυμ στο internet, ( http://www.forexfactory.com/forumdisplay.php?f=74) και γιατί όχι να τους ρωτήσετε. Πρέπει να ρωτάτε από που έρχονται οι τιμές (το liquidity που υπάρχει από πίσω) και πόσο εμπλέκεται το dealing desk του broker με τις εντολές σας. 

 

Το 99.999999999999999999999999999999999% των traders δεν γνωρίζει τις πληροφορίες που σας λέω και θα λακίσουν αν δουν κάποιον που ξέρει τι ακριβώς συμβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ αλεξ!Διαβαζω συνεχομενα αλλα θελω και πρακτικη σε demo πριν παρω την αποφαση σε 5-6 μηνες για το αν θα ανοιξω κανονικο.

 

Εκτος των forum διαβαζω και απο εδω για τις ενοιες http://www.isotimia.info/γιατι ειναι και στα ελληνικα γιατι οσο και να ειναι μπορει η δουλει μου να ειναι στα αγγλικα ετσι και αλλιως αλλα αλλο να διαβαζεις και να μαθαινεις κατι οταν εισαι καινουριος στην γλωσσα σου και αλλο σε μια αλλη!

 

σας ευχαριστω πολυ για τα σχολια!!!


 

 

Τι εννοεις οτι σε αφηνουν; Το demo σε real time quotes δεν ειναι;

Ειναι σε real time αλλα χωρις να γινονται παρεμβασεις απο τον broker και πολλα αλλα που ανεφεραν οι συνομιλητες μας πιο πανω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ευχαριστω πολυ αλεξ!Διαβαζω συνεχομενα αλλα θελω και πρακτικη σε demo πριν παρω την αποφαση σε 5-6 μηνες για το αν θα ανοιξω κανονικο.

 

Εκτος των forum διαβαζω και απο εδω για τις ενοιες http://www.isotimia.info/γιατι ειναι και στα ελληνικα γιατι οσο και να ειναι μπορει η δουλει μου να ειναι στα αγγλικα ετσι και αλλιως αλλα αλλο να διαβαζεις και να μαθαινεις κατι οταν εισαι καινουριος στην γλωσσα σου και αλλο σε μια αλλη!

 

σας ευχαριστω πολυ για τα σχολια!!!

Ειναι σε real time αλλα χωρις να γινονται παρεμβασεις απο τον broker και πολλα αλλα που ανεφεραν οι συνομιλητες μας πιο πανω!

Δεν πρόκειται για παρεμβάσεις .

Πολύ απλά , στον κανονικό λογαριασμό πρέπει να ακολουθηθεί μια διαδικασία για τη συναλλαγή.

Εαν η αγορά κινείται γρήγορα αυτη η διαδικασία επανεκινείται για τη νέα τιμή , και σου ζητάει να δώσεις και το ΟΚ ωστε να ξεκινήσει στα νέα επίπεδα.

Στο ντέμο η συναλλαγή γίνεται απευθείας γιατι ειναι εικονική στον υπολογιστή σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαίρεται,ειμαι κανούργιος στο κόσμο του forex 

 

εδώ και 2 μήνες ασχολούμαι με demo λογαριασμό στην plus500 και παράλληλα διαβάζω από παντού και διαφορα περί τεχνικής και θεμελιώδης ανάλυσης !

στην αρχή άρχισα με eu/usd μετά ασχολήθηκα με bitcoin και τώρα ασχολούμαι μονο με nasdaq100 δεν ξέρω αλλα αυτόν το δείκτη τον βρίσκω πολύ ενδιαφέρον.

 

η προσωπικότητα μου στο forex είναι scalper άνοιγμα θέσης από μερικά δευτερόλεπτα έως το πολύ 10 λεπτά με το που δω ένα ικανοποιητικό κέρδος κλείνω την θέση αλλα από ότι έχω διαβάσει οι brokers δεν το συστήνουν αυτό το τρόπο trading αλλα ούτε οι έμποροι/χρηστες.

 

Ήθελα να ρωτήσω τους έμπειρους εμπορους της παρέας πια προσωπικότητα είναι στο forex και τι θα συνιστούσαν σε έναν αρχάριος σαν εμενα?

η plus500 είναι εντάξει εταιρεία?νομίζω κάποιους δείκτες δεν τους έχει καν πχ.Stockhastics,Fibonnaci(2 πολυ σημαντικοί δείκτες) k.a

πως κάνω τεχνική ανάλυση?

τι διάγραμμα να συμβουλεύομαι?

και τέλος κάποιο βιβλίο για διάβασμα ?

να επισημάνω πάλι πως έχω αδυναμία με nasdaq100

 

 

Ευχαριστώ και συγγνώμη αν κούρασα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...