Προς το περιεχόμενο

Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για ανεργους 18-29 ετων


Star_Light

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kathyrion

Ναι κανονικά όπως τα άλλα voucher είναι (θεωρία και πρακτική). Είναι πρόγραμμα του ΟΑΕΔ αυτό που υλοποιείται μόνο στην επαρχεία. Δεν το έχω δει αναλυτικά γιατί είδα τους όρους για να μπορούν να συμμετέχουν οι φορείς, που μας αποκλείουν εμάς και μου ανέβηκε η πίεση.

 

 

Maria_1987

Σε μας το τμήμα τελείωσε 16/10/2014 και πληρώθηκαν όλοι κανονικά τέλος Νοεμβρίου 2014.

5 μήνες για να πληρωθείς κάτι δεν πάει καλά!

Πάρε το SETE (www.sete.gr) ή την ΕΕΔΕ (www.eede.gr) με τον αριθμό του τμήματος και τον αρ. ΚΑΥΑΣ σου, ένα τηλέφωνο να δεις τι έχει γίνει με το τμήμα και καθυστερεί τόσο η πληρωμή σας.

Πήρα τηλέφωνο στο σετε ρωτάω γιατί υπάρχει τόσο μεγάλη καθυστέρηση στην πληρωμή και μου απάντησε ότι πληρώνουν με σειρά ανά τμήματα.Της λέω τον κωδικό του προγράμματος που ήμουν και μου λέει ότι δεν τους έχουν στείλει ακόμη τους φακέλους μας από την εεδε και να πάρω και εκεί τηλ να ρωτήσω.Παίρνω και την εεδε και μου είπαν ότι θα στείλουν σήμερα τα χαρτιά μας στο σετε και από δευτέρα θα αρχίσουν οι πληρωμές λογικά...Άντε να δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στο voucher για 7000 ανέργους η θεωρία και η πρακτική είναι 1040 ώρες... για 3.120 € μικτά???

Δλδ 2.372 € καθαρά? δλδ  2.28 ολόκληρα €/ώρα??? Και χωρίς ένσημα???

ΠΡΕΠΕΙ να είμαστε και πτυχιούχοι??? Αλήθεια λένε??? Πιο πολύ να μας ξεφτιλίσουν γίνεται?? ΑΙΣΧΟΣ!!

 

Και το άλλο... τα μικτά που θα πάρουν τα κεκ (sorry politechnon, τπτ προσωπικό, ευχαριστούμε για τη βοήθειά σου) θα είναι 3.302 €!!! Δλδ περισσότερα και από αυτά που θα πάρουμε εμείς!!!

 

Αλίμονο σε εμάς τα κορόιδα... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

anthobeio

Αυτά είναι τα καλά προγράμματα που βγάζει ο ΟΑΕΔ και τα υπογράφει μόνος του ο διοικητής του ΟΑΕΔ!!!

Και που να δεις αυτό που τρέχει τώρα ο ΟΑΕΔ voucher 29-64. 1600€ ο ωφελούμενος και 4500€, αν δεν κάνω λάθος, το Κέντρο Δία Βίου Μάθησης και μόνο για τα "μεγάλα" Κέντρα Δία Βίου Μάθησης 2  μπορούν να συμμετέχουν.

Είναι πολύ τυχεροί που δεν τα βλέπει κανείς από την Ε.Ε. αυτά τα προγράμματα που βγάζει ο ΟΑΕΔ γιατί θα τους παίρνανε με τις πέτρες.

Η μεγαλύτερη ζημιά που μπορεί να τους κάνει κάποιος πάντως είναι να μην κάνει αίτηση κανείς στα προγράμματα που βγάζει μεμονωμένα ο ΟΑΕΔ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το νέο voucher των 7000, το έχω κοιτάξει λίγο και φαίνεται ίδιο με τα άλλα voucher επί της ουσίας.

 

Με επιφύλαξη γιατί το κοίταξα χθες:

 

Η διαφορά είναι ότι απευθύνεται μόνο σε ΑΕΙ/ ΤΕΙ και έχει θέσεις μόνο σε επαρχία. Τα κριτήρια είναι οι μήνες ανεργίας, το εισόδημα, ο βαθμός πτυχίου και αν είσαι πάνω ή κάτω από 26. Σε ισοβαθμία τους παίρνουν όλους, αλλιώς κλήρωση. 

 

Οι αιτήσεις ξεκινάνε από 22 Δεκεμβρίου και είναι μέχρι 14 Ιανουαρίου.

 

Επίσης παίζει να υπάρχει διαφορά στα λεφτά και τις ώρες πρακτικής.

 

Αναθεώρησις: Τελικά λήγει στις 14 Ιανουαρίου, όχι στις 15.

 

Στα λεφτά και στις ώρες φαίνεται να υπάρχει μεγάλη διαφορά. Οι ώρες θεωρίας είναι 208 αντί για 80 στο κανονικό, ενώ οι ώρες πρακτικής είναι 832 αντί για 450 στο κανονικό!! Τα εκπαιδευτικό επίδομα είναι 3.120 ευρώ, οπότε δεν ξέρω αν συμφέρει οικονομικά. Το ωράριο δε μάλλον θα είναι 8ωρο.

 

Μετά λέει διάφορα περίεργα που δεν είμαι σε θέση να τα αναλύσω με σιγουριά. Μου δίνει την εντύπωση ότι δίνει περισσότερη αρμοδιότητα στους παρόχους για την επιλογή της επιχείρησης, ενώ βάζει στο παιχνίδι και ένα σύμβουλο εργασίας που θα συνεργάζεται με τον πάροχο. 

 

Επίσης κάτι λέει ότι μπορείς να αρχίσεις πρακτική παράλληλα με τα θεωρητικά, αν το ερμηνεύω σωστά.

Μπαίνω σε αυτή την σελίδα, πατάω "αίτηση" και μου βγάζει αυτή την σελίδα που έχω στο συνημμένο. Πως την κάνουμε την αίτηση; Κάνω κάτι λάθος;

post-208098-0-10807000-1419249468_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, Gokuthelegend, μπήκες σε αυτό των παρόχων. Πρέπει να μπεις στο από πάνω τετράγωνο που λέει για τους ωφελούμενους. Μπορεί να το μην το είχαν βάλει από την αρχή. Πάντως στη σωστή σελίδα είσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια για το προγραμμα 29-64 ειδα σημερα οτι θα βγουν στις 29 τα αποτελεσματα ΑΛΛΑ λεει κατι για δήλωση της διοικητικής εμπειρίας, τι ειναι αυτο τωρα το εβγαλαν γιατι οταν εκανα αιτηση δεν το ειχε ξερεις καποιος να δωσει πληροφοριες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λεφτα εχουν προπληρωθει στην ειδικη υπηρεσια εφαρμογης κατα την προκυρηξη ενος προγραμματος εσπα.το οτι αργουν μετα οι πληρωμες στους ωφελουμενους,οφειλεται καθαρα σε γραφειοκρατικα θεματα και σε κωλυσιεργεια δημοσιων υπαλληλων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα... Τα αποτελέσματα για 29-64 ειχαν πει ότι θα βγούνε σήμερα στις 11 αλλά

μεχρι τώρα δεν εχει βγει κάτι... Ξερει κανείς κάτι;;;

 

λογικα λογω πολιτικων εξεληξεων θα αργησουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια 2 ερωτησεις που μαλλον ξερω τις απαντησεις εκτως και αν εχω χασει επεισοδια!! :P

1) οι αιτησεις για το voucher τουρισμου εχουν ανοιξει?
2) τα αποτελεσματα για τους επιλαχοντες 25-29 εχουν βγει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...