Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικώς δεν είμαι τύπος του σαματά και ειδικά στην περίοδο που θα πάμε, αυτό που θα θέλουμε είναι κατά βάση ησυχία. Η γυναίκα=γυναίκα και η ηλικία=29 για μένα και 28 για εκείνη. Να σου πω για Θάσο και Σαμοθράκη δεν το έχουμε πολυσκεφτεί, αλλά για κάποιον άρρωστο λόγο, όπως ανέφερες και εσύ, τις έχουμε αποκλείσει. Εγώ θα έλεγα ότι το κύριο κριτήριό για την επιλογή μας είναι οι παραλίες και η φυσική ομορφιά. Επ' αυτού ποια θα ήταν η επιλογή σας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φαντάζομαι οτι η Κρήτη που αναφέρει ο Λούσι είναι η καλύτερη επιλογή αλλα είναι και χαοτική και επίσης και πολύ μακριά απο εμάς, αν ισχύει το Θεσσαλονίκη που έχεις στο προφίλ σου.

 

Τέλη Αυγούστου βασικά οπουδήποτε και να πάς θα είναι ήσυχα. Ο πολύς φοιτητόκοσμος πάει όπου είναι να πάει μέσα στον Ιούλιο γιατί απο 15αυγουστο και μετά αρχίζει το countdown της εξεταστικής του Σεπτεμβρίου, οπότε όπου και να πάτε θα είναι θέλετε δεν θέλετε ήσυχα.

 

Σε λογική απόσταση απο εμάς οι προτάσεις μου είναι Σκιάθο - Θάσο - Λευκάδα.

Η φυσική ομορφιά της Σκιάθου είναι προφανής αλλα σου δίνει και επιλογές για ένα ποτάκι το βράδυ που λογικά θα βρείς και κάτι χαλαρό την περίοδο που θα πάτε. Στην τελική μπορείτε να μην μένετε στη χώρα οπότε και να είστε μακριά απο τον οποιοδήποτε Σαματά και να επιλέγετε τα τι και πώς. Μια βόλτα απο κουκουναριές βρωμόλημνο αχλαδιά, ένα τριπ στα Λαλάρια και μία ανάβαση στο κάστρο θα σας υπερκαλύψουν τις ημέρες...

 

Η θάσος δεν έχει επίσης να ζηλέψει τίποτε απο τη Σκιάθο. Μόνο ο κόσμος είναι αρκετά λιγότερος και μεγαλύτερος συνήθως σε ηλικία. Το καλό είναι οτι θα βρείτε φθηνά δωμάτια και επίσης τα μεταφορικά απο Καβάλα είναι ελάχιστα. Έχει πολλές μικρές παραλιούλες αν την γυρίσεις, οπού μπορείς να κάνεις και πριβέ μπανάκι αν το ψάξεις λίγο.

 

Η λευκάδα τέλος έχει τρομερές παραλίες στο μάτι αλλα πρακτικά έχει αρκετά κρύα και βαθειά νερά. Όπως στο περιβόητο πόρτο κατσίκι ή στους έγκρεμνους ας πούμς.. Ο δρόμος προς τα Ιωάννινα πλέον είναι πολύ βολικός όμως. Οι άνθρωποι μιέχ και μιέχ. Προτείνεται.

 

Α.. γιατί τέλος.. Μια καλή επιλογή θα μπορούσε να ήταν Πάργα-Παξοί. Να κάτσετε ένα διήμερο Πάργα ας πούμε και τις υπόλοιπες μέρες να πάρετε το καραβάκι και να αράξετε Παξούς. Πολύ ησυχία όμως ε.

 

Τώρα άν έχετε σκοπό να τραβηχτείτε πολύ μακριά πές και το βλέπουμε :P

Α.. απο θεσσαλονίκη επειδή έτυχε να το βλέπω σήμερα έχει πλοία προς Λήμνο Λέσβο Σαμοθράκη Χίο Σάμο Κάλυμνο Σκιάθο Σκόπελο Ρόδο Κώ και κάποια άλλα μέρη που μου διαφεύγουν αν ring any bells.

 

Τέλος. Σαν την χαλκιδική δεν έχει. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για Λευκάδα και παξούς από μένα. Στα + της Λευκάδας ότι πας νησί χωρίς να μπεις σε καράβι (=πας ότι ώρα θες και όχι ότι ώρα έχει καράβι). Οι παξοί όμως θεωρώ ότι είναι πολύ πιό όμορφοι.

 

Γενικά, όντως, σαν την χαλκιδική δεν έχει. Αλλά αν όχι χαλκιδική, τότε Ιόνιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παξοί ftw!Από τα πιο όμορφα νησιά που έχω επισκεφθεί,απίστευτα ήσυχο όχι όμως βαρετό με πολλές φυσικές ομορφιές.

Αν πας,οπωσδήποτε πας κι Αντίπαξους για τις 2 φανταστικές παραλίες στυλ Καραιβική.(Βρίκα και Βουτούμι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι οτι η Κρήτη που αναφέρει ο Λούσι είναι η καλύτερη επιλογή αλλα είναι και χαοτική και επίσης και πολύ μακριά απο εμάς, αν ισχύει το Θεσσαλονίκη που έχεις στο προφίλ σου.

 

Τέλη Αυγούστου βασικά οπουδήποτε και να πάς θα είναι ήσυχα. Ο πολύς φοιτητόκοσμος πάει όπου είναι να πάει μέσα στον Ιούλιο γιατί απο 15αυγουστο και μετά αρχίζει το countdown της εξεταστικής του Σεπτεμβρίου, οπότε όπου και να πάτε θα είναι θέλετε δεν θέλετε ήσυχα.

 

Σε λογική απόσταση απο εμάς οι προτάσεις μου είναι Σκιάθο - Θάσο - Λευκάδα.

Η φυσική ομορφιά της Σκιάθου είναι προφανής αλλα σου δίνει και επιλογές για ένα ποτάκι το βράδυ που λογικά θα βρείς και κάτι χαλαρό την περίοδο που θα πάτε. Στην τελική μπορείτε να μην μένετε στη χώρα οπότε και να είστε μακριά απο τον οποιοδήποτε Σαματά και να επιλέγετε τα τι και πώς. Μια βόλτα απο κουκουναριές βρωμόλημνο αχλαδιά, ένα τριπ στα Λαλάρια και μία ανάβαση στο κάστρο θα σας υπερκαλύψουν τις ημέρες...

 

Η θάσος δεν έχει επίσης να ζηλέψει τίποτε απο τη Σκιάθο. Μόνο ο κόσμος είναι αρκετά λιγότερος και μεγαλύτερος συνήθως σε ηλικία. Το καλό είναι οτι θα βρείτε φθηνά δωμάτια και επίσης τα μεταφορικά απο Καβάλα είναι ελάχιστα. Έχει πολλές μικρές παραλιούλες αν την γυρίσεις, οπού μπορείς να κάνεις και πριβέ μπανάκι αν το ψάξεις λίγο.

 

Η λευκάδα τέλος έχει τρομερές παραλίες στο μάτι αλλα πρακτικά έχει αρκετά κρύα και βαθειά νερά. Όπως στο περιβόητο πόρτο κατσίκι ή στους έγκρεμνους ας πούμς.. Ο δρόμος προς τα Ιωάννινα πλέον είναι πολύ βολικός όμως. Οι άνθρωποι μιέχ και μιέχ. Προτείνεται.

 

Α.. γιατί τέλος.. Μια καλή επιλογή θα μπορούσε να ήταν Πάργα-Παξοί. Να κάτσετε ένα διήμερο Πάργα ας πούμε και τις υπόλοιπες μέρες να πάρετε το καραβάκι και να αράξετε Παξούς. Πολύ ησυχία όμως ε.

 

Τώρα άν έχετε σκοπό να τραβηχτείτε πολύ μακριά πές και το βλέπουμε :P

Α.. απο θεσσαλονίκη επειδή έτυχε να το βλέπω σήμερα έχει πλοία προς Λήμνο Λέσβο Σαμοθράκη Χίο Σάμο Κάλυμνο Σκιάθο Σκόπελο Ρόδο Κώ και κάποια άλλα μέρη που μου διαφεύγουν αν ring any bells.

 

Τέλος. Σαν την χαλκιδική δεν έχει. :P

 

Κατ' αρχάς ευχαριστώ για την εκτενή ανάλυση όπως και τους υπόλοιπους για τις απαντήσεις.

Σαν τη Χαλκιδική δεν έχει με την καμία, αλλά σαν Χαλκιδικιώτης (καταγωγή) έχω περάσει όλα τα καλοκαίρια της ζωής μου εκεί, οπότε δεν μετράει για διακοπές.

 

Κρήτη πήγαμε το 2008. Πάρα πολύ όμορφη με άπειρα πράγματα να δεις και να κάνεις. Σε δέκα μέρες κάναμε περίπου 2800 χλμ. Όποτε απορρίπτεται χωρίς δεύτερη σκέψη.

 

Δεν θέλουμε να πάμε κάπου πολύ μακριά από Θεσ/νίκη όπως Κω, Ρόδο, Σάμο κλπ.

 

Οι Παξοί μπορώ να πω ότι μου κάνουν κλικ αλλά έχω ακούσει ότι είναι πανάκριβα (νησί των σκαφάτων κι έτσι). Ισχύει? Επίσης όπου και να πάμε θα μείνουμε σε ένα μέρος λόγω δελτίων κοινωνικού τουρισμού. Δε βολεύει δηλαδή συνδυασμός Πάργας και Παξών ή Λευκάδας ας πούμε.

 

Πάντως στο παιχνίδι μπαίνει και η Θάσος για την ώρα.

 

Φλασιά... Η Κεφαλλονιά πέφτει λίγο μακρυά αλλά τι λέει? Πλοίο μόνο από Κυλήνη

πάει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο Πάτρα Κυλήνη και Ηγουμενίτσα πάει Κεφαλλονιά. Επίσης περνάει ΚΑΙ απο Λευκάδα που λόγω του οδικού της υπόθεσης ίσως να σε βολεύει. Δεν έχω άποψη για το νησί. Σίγουρα θα έχει κρύα νερά πάντως ;p

Οι παξοί βασικά παραείναι ήσυχοι για τα γούστα μου. Αλλα ναι είναι όμορφοι. Δεν θα καθόμουν με την καμία μία εβδομάδα εκεί όμως.

Αν απαραίτητα ο τόπος διαμονής θα είναι ένας και μοναδικός, stay with Λευκάδα και Σκιάθο. Είναι οι μόνες επιλογές που κάθε μέρα θα μπορείς να κάνεις και κάτι διαφορετικό.

 

Σκιάθο έχει πλοίο απο Θεσ/νικη. Θα πρέπει να νοικιάσεις μηχανάκι για να είσαι άνετος στα πέρα δώθε εκεί. Ξέχνα το αυτοκίνητο εκτός αν κινείσαι περιφερικά και όχι στη χώρα.

 

Λευκάδα θα είσαι σε λίγο σχετικά χρόνο και χωρίς ιδιαίτερη κίνηση/διόδια. ++Δεν χρειάζεται να νοικιάσεις μέσο για τις μετακινήσεις σου,ούτε χρειάζεται να πληρώσεις έξτρα για να το "περάσεις" όπου πάς. Αν βάλεις τις βενζίνες στα +/- though, δεν παίζει τρομερή διαφορά με το να νοικιάσεις ένα μηχανάκι στη Σκιάθο.

 

Θάσο θα περάσεις αυτοκίνητο με το φέρυ σχετικά οικονομικά, όμορφα θα είναι, αλλα την υπερβολική ησυχία δεν ξέρω αν θα αντέξετε παρόλα τα καλά του νησιού.

 

Ότι και να αποφασίσεις να περάσεις καλά κτλ κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς ευχαριστώ για την εκτενή ανάλυση όπως και τους υπόλοιπους για τις απαντήσεις.

Σαν τη Χαλκιδική δεν έχει με την καμία, αλλά σαν Χαλκιδικιώτης (καταγωγή) έχω περάσει όλα τα καλοκαίρια της ζωής μου εκεί, οπότε δεν μετράει για διακοπές.

 

Κρήτη πήγαμε το 2008. Πάρα πολύ όμορφη με άπειρα πράγματα να δεις και να κάνεις. Σε δέκα μέρες κάναμε περίπου 2800 χλμ. Όποτε απορρίπτεται χωρίς δεύτερη σκέψη.

 

Δεν θέλουμε να πάμε κάπου πολύ μακριά από Θεσ/νίκη όπως Κω, Ρόδο, Σάμο κλπ.

 

Οι Παξοί μπορώ να πω ότι μου κάνουν κλικ αλλά έχω ακούσει ότι είναι πανάκριβα (νησί των σκαφάτων κι έτσι). Ισχύει? Επίσης όπου και να πάμε θα μείνουμε σε ένα μέρος λόγω δελτίων κοινωνικού τουρισμού. Δε βολεύει δηλαδή συνδυασμός Πάργας και Παξών ή Λευκάδας ας πούμε.

 

Πάντως στο παιχνίδι μπαίνει και η Θάσος για την ώρα.

 

Φλασιά... Η Κεφαλλονιά πέφτει λίγο μακρυά αλλά τι λέει? Πλοίο μόνο από Κυλήνη

πάει?

 

Παρόλο που είμαι κεφαλονίτης θα προσπαθήσω να είμαι αντικειμενικός. :P Πανέμορφο νησί, ειδανικό ιδανικό για οικογενειακού τύπου διακοπές. Αν θέλεις νταβαντούρι έλα πριν 15 Αυγούστου, αλλά απ'ότι κατάλαβα θες κάτι πιο χαλαρό οπότε τέλη Αυγούστου είναι μια χαρά. Κρύα είναι η θάλασσα τον Ιούνιο και πολύ αρχές Ιουλίου ίσως. Αύγουστος και Σεπτέμβρης ιδανική. Απίστευτες παραλίες, οι περισσότερες και πολύ απλές καντίνες και λίγες ξαπλώστρες, και φυσική ομορφιά με πολύ όμορφα τοπία, ιδικά στα βόρεια του νησιού, Φισκάρδο, Άσος. Από θεσσαλονίκη σε συμφέρει να κατέβεις από Εγνατία-Ιονία και από Λευκάδα γύρω στις 2 ώρες παρά αν θυμάμαι καλά. Αλλιώς πας πάτρα. Από Πάτρα είναι 3 παρά τέταρτο ώρες (με 2 δρομλόγια τη μέρα) και από κυλλήνη 1,5. Πάτρα-Κυλλήνη 45λ.-1ώρα, οπότε διαλέγεις περισσότερη ώρα στο αυτοκίνητο ή στο καράβι. Για περισσότερες πληροφορίες πες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για Κεφαλονιά από σαλλλονίκη όντως ο καλύτερος δρόμος είναι μέσω Λευκάδας. Το πλοίο φεύγει από Βασιλική, ένα χωριό τέρμα νότια στο νησί. Η κεφαλονιά είναι γαμάτη, αλλά και μεγάλη (=αν θες να δεις τις παραλίες θα κάνεις πολύ χιλιόμετρο). Δίπλα και η Ιθάκη, ακόμα και για ημερήσια, πολύ όμορφη με ωραία χωριουδάκια με γαμάτες ψαροταβέρνες αλλά μέτριες παραλίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για Κεφαλονιά από σαλλλονίκη όντως ο καλύτερος δρόμος είναι μέσω Λευκάδας. Το πλοίο φεύγει από Βασιλική, ένα χωριό τέρμα νότια στο νησί. Η κεφαλονιά είναι γαμάτη, αλλά και μεγάλη (=αν θες να δεις τις παραλίες θα κάνεις πολύ χιλιόμετρο). Δίπλα και η Ιθάκη, ακόμα και για ημερήσια, πολύ όμορφη με ωραία χωριουδάκια με γαμάτες ψαροταβέρνες αλλά μέτριες παραλίες.

 

ναι περίπου μισή ωρίτσα από την πόλη είναι η Βασιλική..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για Αμοργό ξέρει κανείς κάτι; ενδιαφέρονται φίλοι για camping..ποιο να προτιμήσουν; γενικά σαν νησί τη ζωή, κόσμο ,παραλίες έχει;

 

εγώ σκεφτομαι για Ικαρία...τι λετε; άκουσα ότι γίνονται φασαρίες πολλές..ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι φασαρίες γίνονται στην Ικαρία;

 

Χαρακτηριστικά της νοοτροπίας:

 

1. Το φεστιβάλ βραδυφαγίας

2. Πας στον φούρνο, βλέπεις ότι δεν είναι κανείς και ακούς μία φωνή από απέναντι, πάρε ότι θες και άσε τα λεφτά στο ταμείο.

3. Ρεεεεεεεεεεεεεεεκλα.

 

Αγαπημένος μου προορισμός κατα το παρελθόν, έχω χρόνια να πάω όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...