Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σκιαθος????????????? μμμμ καλη ιδεα. thanks

 

btw αν σκεφτεσαι και Επτανησα, σε Ζακυνθο και Κερκυρα θα βρεις τη ζωη που ζητας. Θα βρεις και παρα πολλους ξενους τουριστες βεβαιως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η Μαγιόρκα δεν αξίζει και πολλά. Μόνο η φύση στη βόρεια πλευρά του νησιού είναι εντυπωσιακή, όχι όμως κάτι που δεν μπορείς να βρεις στη Σάμο πχ.

 

Από νυχτερινή ζωή έτσι κι έτσι για τα γούστα μου.

 

Οι τιμές για ψαρικά καλές, sto Σαρεναλ πάνω στην προβλήτα, οι σειρήνες. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ΦΑΓΗΤΟ.

 

Τα ξενοδοχεία καλά και φθηνά, αλλά υπάρχει αναντιστοιχία τιμών αστεριών.

 

Για 4-5 ημέρες είναι το νησί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Μαγιόρκα δεν αξίζει και πολλά. Μόνο η φύση στη βόρεια πλευρά του νησιού είναι εντυπωσιακή, όχι όμως κάτι που δεν μπορείς να βρεις στη Σάμο πχ.

 

Από νυχτερινή ζωή έτσι κι έτσι για τα γούστα μου.

 

Οι τιμές για ψαρικά καλές, sto Σαρεναλ πάνω στην προβλήτα, οι σειρήνες. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ΦΑΓΗΤΟ.

 

Τα ξενοδοχεία καλά και φθηνά, αλλά υπάρχει αναντιστοιχία τιμών αστεριών.

 

Για 4-5 ημέρες είναι το νησί.

 

Βασικα η Μαγιορκα εχει εναν περιεργο καιρο, αυτον τον Μαγιατικο ελληνικο σχεδον ολο το χρονο

Επισης εχει καλες παραλιες. Καλες. Οχι πολυ καλες.

Πολλους τουριστες, στις καλες παραλιες υπερβολικα πολλους και σαν διασκεδαση...χμ...κλαμπ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ, χειροτερα των ελληνικων καθοτι εχει υπερβολικο κοσμο χωρις λογο ασε που πολλα ειναι κλειστα, στο λιμανι εχει μια ωραια περατζαδα που την βγαζουν και οι νεολαιοι Μαγιορκεζοι και ψιλολεει και μια ωραια σειρα με μπαρακια(το μονο αξιολογο) με καρεκλιτσες και τραπεζακια εξω σε ενα σαν παρκινγκ σκαφων(λιγο μεσα απο το λιμανι)

 

Ειχε ενα πολυ ομορφο βραχο-μπιτς μπαρ λιγο εξω απο την πολη που βλεπεις και τα αεροπλανα αν απογειωνονται

 

Γενικα μου αφησε εντυπωσεις "Καλη αλλα τιποτα που δεν βρισκω σε ενα μεγαλο Ελληνικο νησι-τυπου Χιου"

Εννοειται δεν συγκρινεται σε διασκεδαση με Μυκονους, Ροδους, Παρους κτλ ουτε σε ομορφια με Μηλο, Ζακυνθο κτλ

Βασικα δεν θα την συνεστινα σε κανεναν που θελει να κανει "Ελληνικες" διακοπες σε ξενο νησι, ας μεινει Ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι ακόμη γερμανοκρατούμενο το νήσι ή απελευθερώθηκε;

 

είχα πάει παλιά και σε πολλά μέρη μου θύμιζε το Φαληράκι και τα Μάλια σε γερμανικό στυλ (bratwurst και μπύρες)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το σκεφτηκα απο δω, το σκεφτηκα απο κει, και κατεληξα στην ενδιάμεση λύση! Μπαλί δεν παίζει, για να κάνουμε οικονομία, μήπως φέρει ο τζίγγερ αγκουέρο και μιλίτο, και χρειαστεί να πάρω διαρκείας ( :P ), οπότε...καλοκαιρινές διακοπές, κλείνω προς μαγιορκα/ιμπιζα/τενεριφη! ή τέλος πάντων, προς κάποιον φθηνότερο προορισμό!

(και συγκεκριμένα, μάλλον σε ενα πακετο 8 ημερων,για μαγιορκα/ιμπιζα).

βασικά, η αποψη που με ενδιαφέρει να ακούσω πιο αναλυτικά, είναι για τις παραλίες που παίζουν εκεί, όχι για τη διασκέδαση και το φαί!

(και αν παίζει τίποτα ενδιαφέρον πολιτιστικά)!

(και για τενερίφη φυσικά, ή κάποιον άλλο ευρωπαικό προορισμό)!

Επεξ/σία από antreaslam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη Μαγιόρκα που είμαι και φρέσκος να σε πω.

 

Είναι το μεγαλύτερο νησί από τα 4-5 του συμπλέγματος (Ιμπιζα, Μινόρκα κλπ), ουσιαστικά είναι ένα βουνό το οποίο από τη νότια πλευρά έχει διαβρωθεί, επομένως έχει μεγάλες παραλίες που βλέπεις στις καρτ ποσταλς. Εκεί γίνεται τις πουτάνας, αλλά από ότι λέγανε έχει πέσει η κίνηση. Επίσης χαμός γίνεται σε όλα τα γνωστά θέρετρα γύρω γύρω. Θα τα καταλάβεις διότι είναι ουσιαστικά πόλεις.

 

Δε χρειάζεται να πάτε σε αυτές τις παραλίες, αλλά πρέπει να νοικιάσετε αυτοκίνητο και διάθεση για περπάτημα σε απόκρημνες πλαγιές, μπορείτε να πάτε σε πολύ όμορφες παραλίες στο βόρειο τμήμα του νησιού, βράχος, πεύκα και βότσαλο (ή και άμμος μερικές φορές), οι οποίες δεν έχουν και πολύ κόσμο (μιλάω για την εβδομάδα που μας πέρασε).

 

Πολιστικά; Υπάρχει η παλιά πόλη, τα σοκάκια και αυτά, αρκετά κάστρα γύρω γύρω στο νησί και κάτι σπήλαια. Στα σπήλαια μην πάτε. Δεν έχει τίποτα που να αξίζει, μία μαλκία και μισή για μια ώρα (χοχοχοχο) που στοιχίζει 19 ευρά.

 

Γενικά, αν είναι να πάτε Μαγιόρκα/Ιμπιζα, γενικά Βαλεαρίδες νήσους, πηγαίνετε Σκιάθο/Σκόπελο/Αλόνησο ή νοικιάστε σκάφος και κάντε τον περίπλου των νησιών, που μάλλον αξίζει πολύ, αλλά δεν ξέρω πόσο κοστίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα,σκιάθο εχω παει, σκόπελος είναι στα αμεσα σχέδια, απλά λέγαμε να παμε για 1η φορά (καλοκαίρι) εξωτερικό!

Μινόρκα πηγες καθόλου που εχω ακούσει επίσης πολύ καλά λόγια?

δε μου λες, οι παραλίες της είναι οργανωμένες (με την έννοια της ομπρέλας?) ! Δεν εχω και...πολύ καλή σχέση με τον ήλιο!!!

για πες επισης, η περιήγηση με αμάξι μεσα στο νησί είναι εύκολη?

(πινακίδες,κατευθύνσεις,κλπ)? και πόσο σου πήγε η ενοικίαση πε΄ριπου?

καιρικές συνθήκες?

 

(σε επηξα ε? ΣΟΡΡΥ)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι Μινόρκα δεν πήγα, βασικά έχει η Ryanair απευθείας πτήση από εδώ που είμαι με 40 ευρώ, πήγαινελα και πήγα για ένα μεγάλο σαββατοκύριακο (5 ημέρες).

 

Υπάρχουν, οργανωμένες παραλίες, αλλά είναι σαν να πηγαίνεις σε παραλία του ΕΟΤ στη Βαρκιζα, πολύς κόσμος, παιδάκια, κουβαδάκια, μεθυσμένοι. Για παράδειγμα μία εξαιρετική παραλία: http://maps.google.com/maps?ll=39.928431,3.134537&spn=0.027512,0.132093&z=14&lci=com.panoramio.all&layer=c&cbll=39.928431,3.134536&cbp=11,0,,0,5&photoid=po-335415

 

που την έχουν μπιπ μπιπ με τις ξαπλώστρες και τις ομπρέλες. Εμείς πήγαμε κατά τις 18.00 και την είχαμε όλη μόνοι μας... Κοίτα όμως τις φώτος από τους γύρω κολπίσκους, τι γαμάτοι που είναι, αλλά χρειάζονται σκάφος ή πολύ περπάτημα.

 

Το νησί έχει εθνική σχεδόν από τη μία άκρη ως την άλλη, και γενικά, έχει κίνηση προς και από την Πάλμα τις εργάσιμες ημέρες και ώρες. Αν θες να πας στα όμορφα μέρη, θα φας και σκατόδρομους, πολύ στενούς με πολλές στροφές και τέτοια. Γενικά έχει καλή σήμανση, αλλά είχαμε πάρει μαζί μας και το gps, επομένως αν εξαιρέσεις κάτι μόνόδρομους κατα τα άλλα όλα καλά.

 

Το polo που νοικιάσαμε από τη Hertz αλλά το είχαμε κλείσει μαζί με τα αεροπορικά εισιτήρια, κόστιζε 25 ευρώ την ημέρα. Το περίεργο ήταν πως δεν είχε πλήρη ασφάλεια (γρατζουνιές κλπ) ή οποία κόστιζε άλλα 13 ευρώ την ημέρα. Δεν την πήρα, επομένως χρεώθηκε η κάρτα μου 670 ευρώ, τα οποία και επιστράφηκαν. Τώρα που έχω πάει και ξέρω πως οδηγούν, μάλλον θα έπαιρνα και την εξτρα ασφάλιση, όχι πως είχα καμία γρατσουνιά, απλά για να οδηγώ όπως οι ντόπιοι...

 

Για τον καιρό, είχε 28 βαθμούς μαξ όταν είχε ηλιοφάνεια, αλλά 2 ημέρες έβρεξε. Είχε αρκετή υγρασία, γενικά.

 

++++++++++>>> Το γράφω ξανά: Δεν τη συνιστώ και ειδικά για έλληνες <<<++++++++++

 

Για Κανάρια δεν το σκέφτεστε καθόλου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν σου πω οτι δεν το ειχα σκεφτει ΚΑΘΟΛΟΥ ομως? αλλά ΚΑΘΟΛΟΥ?

ούτε το ειχα ψάξει να δω τι λεει απο παραλίες, από τιμές, κλπ!

εχεις παει?

 

(για γκραν κανάρια μιλάμε?) ή για τενερίφη που χωρίς να εχω διαβάσει κάτι, απλά την απερριψα -ηλιθιωδως-?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος έχει πάει πρόσφατα διακοπές στην Μήλο παρακαλώ να μου στείλει ένα pm να τον ρωτήσω 1-2 πραγματάκια πιο συγκεκριμένα που θέλω....

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γκραν Κανάρια, δεν έχω πάει. Αλλά είναι διαφορετικό το φυσικό περιβάλλον από όλα τα μεσογειακά νησιά. Επομένως, αν είναι να πάτε σε νησί, να πάτε να δείτε κάτι διαφορετικό. Αν το οργανώσετε καλά, μπορείτε να πάτε σε 2-3 νησάκια, μεταξύ των οποίων και η Τενερίφη (αν δεν κάνω λάθος).

 

Σημαντική σημείωση: Πετάει η airberlin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks for the info!

πριζωθηκα να το ψάξω παραπάνω!

(αν και από ότι βλέπω, ταξιδωτικά πρακτορεία, σου κλείνουν μόνο για ενα νησί απο αυτα, αλλα θα το ψάξω λιγο παραπανω!)! Thanks again!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σκεφτηκα απο δω, το σκεφτηκα απο κει, και κατεληξα στην ενδιάμεση λύση! Μπαλί δεν παίζει, για να κάνουμε οικονομία, μήπως φέρει ο τζίγγερ αγκουέρο και μιλίτο, και χρειαστεί να πάρω διαρκείας ( :P ), οπότε...καλοκαιρινές διακοπές, κλείνω προς μαγιορκα/ιμπιζα/τενεριφη! ή τέλος πάντων, προς κάποιον φθηνότερο προορισμό!

(και συγκεκριμένα, μάλλον σε ενα πακετο 8 ημερων,για μαγιορκα/ιμπιζα).

βασικά, η αποψη που με ενδιαφέρει να ακούσω πιο αναλυτικά, είναι για τις παραλίες που παίζουν εκεί, όχι για τη διασκέδαση και το φαί!

(και αν παίζει τίποτα ενδιαφέρον πολιτιστικά)!

(και για τενερίφη φυσικά, ή κάποιον άλλο ευρωπαικό προορισμό)!

OXI OXI KAI OXI

Iμπιζα=Μυκονος. Γαμηλιο δεν ειπαμε πας?(βεβαια στα λεει καποιος που γαμηλιο πηγε Λας Βεγκας αλλα τεσπα)

Μαγιορκα-Τενεριφη=>Μετρια. Οχι ασχημα. Μετρια. Παραλιες μετριες, αντε καλες. Οχι κακες, απλα υποφερτες

Μεγαλο νησι η Μαγιορκα. Τρως χιλιομετρα αρκετα. Οδικο δικτυο καλο μπορω να πω εως ενα βαθμο.

ΑΝ το αντεχεις εχει αρκετα ψευτοτουριστικα/γραφικα χωρια ή κωμοπολεις που αξιζουν για οποιον ψηνεται.

 

Να το πω πιο απλα, η Μαγιορκα εχει ωραια πραγματα και να δεις και να κανεις. Το θεμα ειναι οτι κανενα τους δεν εχει σχεση με Ελληνικες διακοπες αλλα με πιο "Δυτικοευρωπαικες". Αν πας σε οσα μοιαζουν-γιατι μοιαζουν οντως-με το Ελληνικο στυλ, θα απογοητευτεις, εχεις παει σιγουρα σε 5-6 καλυτερα

 

Για την Τενεριφη, πηγε γαμηλιο ταξιδι φιλικο ζευγαρι. Φωτογραφιες μας εδειξαν κυριως απο Βαρκελωνη. You get the point I think

 

Ρε δεν βαζεις τα λεφτα των αεροπορικων στην ακρη να πας καπου υπεργαματα και λουξ Ελλαδα να τελειωνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα! ρε καιζερ,δεν εχεις αδικο! αλλά ετσι κ αλλιως, η λογική λεει ότι καλοκαίρι, ελλάδα, κάπου θα πας! και θα χαλάσεις το λιγότερο 1500-2000.

ε, λεγαμε να βαλουμε ενα χιλιάρικο ακόμα, το πολύ,και να πάμε εξωτερικό, απλά "για να έχουμε να λέμε" (αλλιως θα βαζαμε αλλο ενα, και θα πηγαίναμε μπαλί που μου εχει κάτσει, αλλά...στην επόμενη προαγωγή)!

για μαγιόρκα, ακουσα διαφορα σχόλια αρνητικά η αλήθεια... (η ιμπιζα 2 ημέρες ήταν μόνο στο ταξίδι αυτό)!

τενεριφη και λας πάλμας, διαβαζα εδω και εκεί καλύτερα λόγια από ότι για μαγιόρκα, αλλά...με απογοητεύεις (αν και η βαρκελώνη ειναι οντως ποολύ όμορφη ρε)!

 

ΥΓ: ρε απαραδεκτε, πήγες λας βεγκας, και κράζεις το 2ημερο ιμπιζα? αισχος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...