Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας παιδια!!!σε ενα μηνα απο τωρα σκοπευω να κανω ενα ταξιδι στην ηγουμενιτσα αλλα δεν ξερω ποια διαδρομη ειναι καλυτερη(οικονομικη,ασφαλεστερη κλπ).

απο οσο ξερω υπαρχουν 3 διαδρομες που μπορεις να ακολουθησεις απο αθηνα για ηγουμενιτσα!!!!

1.αθηνα-πατρα-αρτα-ηγουμενιτσα(μεσω του αυτοκινητοδρομου αρτα-πρεβεζας και πρεβεζας-ηγουμενιτσας).

2.αθηνα-πατρα-αμφιλοχια-πρεβεζα(μεσω υποθαλλασιας σηραγγας Ακτιου-Πρεβεζας)-ηγουμενιτσα.

3.αθηνα-πατρα-αρτα-ηγουμενιτσα(μεσω ιονιας οδου στην αρτα και μετα εγνατιας).

 

κανενας απο ηπειρο να με φωτισει??ευχαριστω πολυ!!!:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Χειμώνα ίσως να πρότεινα να στρίψεις αριστερά Αμφιλοχία και να πας Βόνιτσα-Άκτιο κι από εκεί Πρέβεζα-Ηγουμενίτσα. Όμως, καλοκαίρι, ο δρόμος αυτός πήζει στην κίνηση, ενώ επειδή έχουν θεριστεί ουκ ολίγοι στο κομμάτι Πρέβεζα-Πάργα (πολλοί παραθεριστές/τοπική κίνηση) υπάρχει έντονη παρουσία της τροχαίας, το οποίο είναι μεν καλό γιατί οι παραθερίζοντες κάγκουρες χαλαρώνουν λίγο, αλλά κακό αν έχουν εντολή να πάνε με το γράμμα του νόμου γιατί έχει πολλές διπλές γραμμές και χαμηλά όρια ταχύτητας.

 

Οπότε, προτείνω να δείξεις υπομονή, να πας Αγρίνιο, λογικά η περιφερειακή (κομμάτι της Ιονίας) θα έχει ξαναδοθεί στην κυκλοφορία (τσέκαρε με τροχαία Αιτωλοακαρνανίας), Άρτα (περιφερειακή Άρτας) και έξω από τα Γιάννενα μπαίνεις στην Εγνατία, οπότε ουσιαστικά τελείωσε η διαδρομή (35' μέχρι Ηγουμενίτσα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
ξερετε ποση ωρα ειναι το δρομολογιο με κτελ απο θεσσαλονικη - βολο και ποσο κοστολογειται το φοιτητικο εισιτηριο? :o:o

 

Μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδώ.

Επεξ/σία από Snoob
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδια!!!σε ενα μηνα απο τωρα σκοπευω να κανω ενα ταξιδι στην ηγουμενιτσα αλλα δεν ξερω ποια διαδρομη ειναι καλυτερη(οικονομικη,ασφαλεστερη κλπ).

απο οσο ξερω υπαρχουν 3 διαδρομες που μπορεις να ακολουθησεις απο αθηνα για ηγουμενιτσα!!!!

1.αθηνα-πατρα-αρτα-ηγουμενιτσα(μεσω του αυτοκινητοδρομου αρτα-πρεβεζας και πρεβεζας-ηγουμενιτσας).

2.αθηνα-πατρα-αμφιλοχια-πρεβεζα(μεσω υποθαλλασιας σηραγγας Ακτιου-Πρεβεζας)-ηγουμενιτσα.

3.αθηνα-πατρα-αρτα-ηγουμενιτσα(μεσω ιονιας οδου στην αρτα και μετα εγνατιας).

 

κανενας απο ηπειρο να με φωτισει??ευχαριστω πολυ!!!:-)

 

Χειμώνα ίσως να πρότεινα να στρίψεις αριστερά Αμφιλοχία και να πας Βόνιτσα-Άκτιο κι από εκεί Πρέβεζα-Ηγουμενίτσα. Όμως, καλοκαίρι, ο δρόμος αυτός πήζει στην κίνηση, ενώ επειδή έχουν θεριστεί ουκ ολίγοι στο κομμάτι Πρέβεζα-Πάργα (πολλοί παραθεριστές/τοπική κίνηση) υπάρχει έντονη παρουσία της τροχαίας, το οποίο είναι μεν καλό γιατί οι παραθερίζοντες κάγκουρες χαλαρώνουν λίγο, αλλά κακό αν έχουν εντολή να πάνε με το γράμμα του νόμου γιατί έχει πολλές διπλές γραμμές και χαμηλά όρια ταχύτητας.

 

Οπότε, προτείνω να δείξεις υπομονή, να πας Αγρίνιο, λογικά η περιφερειακή (κομμάτι της Ιονίας) θα έχει ξαναδοθεί στην κυκλοφορία (τσέκαρε με τροχαία Αιτωλοακαρνανίας), Άρτα (περιφερειακή Άρτας) και έξω από τα Γιάννενα μπαίνεις στην Εγνατία, οπότε ουσιαστικά τελείωσε η διαδρομή (35' μέχρι Ηγουμενίτσα).

 

Ειχα κανει περσι το καλοκαιρι τη διαδρομη απο Αθηνων-Λαμιας,ειχα περασει Δομοκο-Καρδιτσα-Τρικαλα-Καλαμπακα και ειχα μπει Εγνατια στον Α/Κ Παναγιας. Η διαφορα χιλιομετρων απο την περιοχη μου ηταν 10-15,απο το να πηγαινα απο την αλλη διαδρομη που λες εσυ και ο Snoob.Απο τη πλατεια συνταγματος που τα εβαλα στο google maps η διαφορα ηταν 50km.Απλα ηταν σαφως πιο ξεκουραστα λογω δρομου(και ασφαλεστερα) και το μονο δυσκολο-κουραστικο κομματι ηταν η αναβαση της καταρας για να βρεις τον Α/Κ Παναγιας και να μπεις Εγνατια.

 

Αυτα για μια εναλλακτικη διαδρομη.

 

 

Υ.Γ. Δεν ξερω σε ποιο σταδιο βρισκονται τα εργα στην Ιονια,ουτε ποσα χιλιομετρα και χρονο μπορεις να κερδισεις τωρα με οσα κομματια εχουν παραδωθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φετος σκεφτομαι να παω με την παρεα μου στην ιο για κανα 5-6 μερες.

 

εχει παει κανεις φετος? η εστω περσυ?

 

εντυπωσεις? αξιζει να παω η να βρουμε κατι αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

http://www.google.gr/images?um=1&hl=el&tbs=isch%3A1&sa=1&q=ios+party&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=

αν πατε για να τα σπασετε να πατε.βεβαια ειναι λιγο φαση μαλια-φαληρακι...

-------------------------------------

επειδη καθε χρονο στις ειδησεις βγαινουν και κλαιγοντε οτι κλεινουν και οτι εχουν μειωσει τις τιμες και δεν βγαινουν κτλ...

checkarete τιμες που δεινουν στο εξωτερικο τα λαμογια της Ελλαδας ,ακομη και για αυγουστο στα ξενα πρακτορεια ή τα all inclusive μαζι με αεροπορικα!

οι τιμες ειναι για 7ημερα και οχι για την μια μερα:P

http://www.lowcostholidays.com/

http://www.thomascook.com

http://www.lastminute.com/

http://www.google.gr/#hl=el&q=holidays+in+greece+all+inclusive&aq=1&aqi=g10&aql=&oq=holidays+in+greece+&gs_rfai=&fp=99eb3e7c1941a06e

 

BB=bed&breakfast

HB=half broad=breakfast and one other meal

AI=all inclusive

(συνηθως μπουφες ολη μερα και καποια μερα σε εστιατοριο του ξενοδοχειου.ποτα,καφεδες,αναψυκτικα κυριως μπυρες,κρασια οσα θες.Snack bar οτι θες αναλογα με το ξενοδοχειο...π.χ. cold snacks,cocktails,παγωτα.βραδυ περα απο τα παραπανω καμμια 5αρα κλασσικα ποτα-βοτκα,ρουμι,ουισκι,τεκιλα...- .Ολα αυτα παιζουν αναλογα με το ξενοδοχειο αλλα πανω κατω ετσι ειναι...

 

υ.γ οι τιμες δεν ειναι για του χρονου(εκει εχει μεγαλυτερη εκτπωση) αλλα για φετος ακομη και για αυγουστο.

υπαρχουν επιλογες μονο για ξενοδοχειο οποτε δεν χρεωνεστε τα μεταφορικα που εχουν απο αγγλια...

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκάμε Κύθηρα με καράβι 6 το πρωι, έχουμε νοικιάσει Αγ. Πελαγία, και δεν μπορούμε να κάνουμε check-in πριν τις 12 το πρωί. Καμμιά ιδέα τι κάνουμε τις 6 ώρες χαράματα στο Διακόφτι που μας αφήνει το πλοίο ή έστω στην Αγ. Πελαγία;;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπάνιο, έχει καλή παραλία το Διακοφτι. Κατά τα άλλα είναι πολύ μικρό και πέρα από το Ναυάγιο, δεν έχει να δεις τίποτα άλλο. Αν έχεις πολλές βαλίτσες τότε πες σε κανένα ταβερνιάρη να σε εξυπηρετήσει και να τις βάλει πουθενά (αν δεν έχεις όχημα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πω κ γω τα δικά μου!

Κλείσαμε για σαντορίνη..3 αγόρια!

Έχω ακούσει ότι είναι γεμάτο ζευγαράκια κλπ κλπ!Ισχύει κάτι τέτοιο??Γιατί όσο να ναι θέλουμε να δούμε κ κόσμο,μη ξενερώσουμε τη ζωή μας..

Απο διασκέδαση βραδάκι?

Στο φηροστεφάνι κλείσαμε,ελπίζω να ναι καλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί insomniacs, θα ήθελα την βοήθεια σας για μια κράτηση που έκανα με easyjet.

Αφού μου έστειλε email επιβεβαίωσης της κράτησης μου ζήτησε να προσθέσω πληροφορίες ταυτότητας. Ενώ έδωσα τα στοιχεία που χρειάζονται, κοιτάζοντας τις "κρατήσεις μου" το μήνυμα ότι πρέπει να γίνει καταχώρηση εξακολουθεί να υπάρχει. Δεν έλαβα ούτε μήνυμα επιβεβαίωσης ούτε σφάλματος όμως και δεν ξέρω πως θα βεβαιωθώ ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Τα στοιχεία που έδωσα είναι ακομα αποθηκευμένα αλλά μου έχει κόκκινο το πεδίο ημερομηνίας λήξεως εγγράφου που άφησα κενό αφού οι ταυτότητες από όσο ξέρω δεν λήγουν.

 

Η δεύτερη απορία μου είναι ότι η μια ταυτότητα έχει τον ελληνικό γράμμα Φ παρόλο που το όνομα αναγράφεται με λατινικούς χαρακτήρες. Πιστεύεται θα υπάρξει πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγγλία πάς;

Ναι δεν στέλνουν mail επιβεβαίωσης για τα έγγραφα. Και τη λήξη φυσικά την αφήνεις κενή.

 

Τώρα για το 2ο, θα σε γελάσω. Πόσο παλιά είναι αυτή η ταυτότητα; Έχει λατινικούς χαρακτήρες αλλα ο αριθμός είναι ακόμα με ελληνικά; Περίεργο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...