Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παίδες.Σκέφτομαι φέτος να πάω Κεφαλονιά.Περίπου μέσα ιουλίου.Μπορείτε να μου πείτε μερικά βασικά πράγματα;Αν υπάρχει κάτι να προσέξω;

Αξίζει να πάρουμε αμάξι;πόσο κοστίζει η μεταφορά του με φέριμποτ;

 

αν έχει ξαναειπωθεί,πείτε μου σελίδα του thread να πεταχτώ

 

Επειδή τα έχω πολύ πρόσφατα...

 

Αυτοκίνητο πήγαινε έλα απο Κυλλήνη είναι ~80 ευρώ και απο κει και πέρα ~18 ευρώ το άτομο(14 φοιτητικό). Η διαδρομή είναι περίπου 1μιση ώρα και καταλήγει στο λιμάνι του Πόρου. Αυτό με ionian ferries.

 

Υπάρχει πάντα και η επιλογή της πάτρας όπου κάνεις περίπου στο 3ωρο για Αργοστόλι και πληρώνεις ένα κατιτίς παραπάνω (υπάρχουν όλα στο site/strintzis νομίζω είναι η main εταιρεία για πήγαινε έλα).

 

Γενικά πανέμορφο νησί/συνδυασμός φύσης/θάλασσας κτλ αλλα δυστυχώς δεν έχω σπουδαία πράγματα να σου προτείνω μιας και πήγα για δουλειά και σε περίεργη εποχή. Θα ξαναπάω για combo δουλειά/διακοπές όμως μέσα Ιουνίου οπότε και θα σε πώ λεπτομερώς τι και πώς...

 

Φαντάζομαι οτι καλό είναι να κλείσεις λίγο καιρό πιο πρίν γιατί ακόμα και τώρα το πλοίο απο άποψη αυτοκινήτων ήταν μισογεμάτο (ή μισοάδειο your choice). Επίσης οι δρόμοι δεν είναι ότι πιο άνετο έχω δεί ποτέ αλλα αυτό ισχύει σε όλα τα νησία. Δεν θέλω πάντως να τους δώ με κίνηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

για την ιστορία πήγα τελικά στα Νέα Φλογιτά Χαλκιδικής απέραντη πεντακάθαρη παραλία καταγάλανα κρυστάλινα νερά το μείων για όσους επιζητούν νταβαντούρι ειναι οτι ακόμη τουλάχιστον μου φάνηκε πολύ ησυχα και οικογενειακά που προσωπικά αν και 31 χρονών μου αρέσει πολύ.

 

Απο ΚΤΛ Θεσσαλονίκη νομίζω ειναι 40 λεπτά το πολύ αν θυμάμαι καλά ξεκούραστη διαδρομή και κοντινός προορισμός.σιγουρα ξαναπάω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Απέραντη πεντακάθαρη παραλία καταγάλανα κρυστάλινα νερά". Στα φλογητά όλα αυτά;

Που να πήγαινες και σε φυσιολογική παραλία ή σε καμια Μήλο ξερωγώ.

Afaic τα φλογητά και τα πέριξ είναι κάτω του μέτριου και borderline επιλογή για να κάνω μπάνιο χωρίς να σιχαίνομαι εντελώς τον εαυτό μου. Θερμαϊκός γάρ :P

 

Whatever works όμως. Το θέμα είναι οτι πέρασες καλά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Μάιο είναι ανεκτα τα φλογητα γιατι δεν έχουν κόσμο κ η παραλία αρκετά καθαρή, απο Ιούνιο που γεμίζει αρχίζει να θολώνει το νερό...,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wait να σκάσει ο φοίνικας με το νικελωμένο το παπί στα φλογητά, μετά θα είναι ήσυχα. Prof_Chaos την επόμενη φορά πήγαινε κάπου αλλού, να μείνεις τουλάχιστον με την καλή ανάμνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα παραλια εχουν τα φλογητα...για 40 λεπτα διαδρομη απο σαλονικα μια χαρα ειναι

αλλιως παμε για 2ο ποδι οπου εχουμε και τις καλυτερες παραλιες της χαλκιδικης.

 

εγω κατι αλλο θα ηθελα, καμια ησυχη παραλια που να πας και να εισαι ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ η αντε αλλα 10 ατομα στην χαλκιδικη εχετε να μου προτεινετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 2ο ποδι? Απειρες... οπως και στο πρωτο βεβαια. Αν εχεις καποιο οχημα κανε 2-3 βολτες και θα τις ανακαλυψεις μονος σου.

 

αυτο ειναι και το προβλημα..δεν εχω..οποτε ακουω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι παραλια του Αγιου Μαμα (κοντα στα Νεα.Μουδανια) φετος προτινετε για αυτους που θελουν την υσιχια τους ο λογος? Η Natura εκλεισε ολες τις καντίνες-beach bar και πλεον ολοι η παραλια απο τον αγιο μαμα μεχρι την Ποτίδαια (πριν την γεφυρα) θα είναι χωρίς μαγαζιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποιο site να αναγραφει αναχωρησεις εξωτερικου και να ειναι εγκυρο; Απο το Ελ. Βενιζελος, κατι θελω να τσεκαρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Απέραντη πεντακάθαρη παραλία καταγάλανα κρυστάλινα νερά". Στα φλογητά όλα αυτά;

Που να πήγαινες και σε φυσιολογική παραλία ή σε καμια Μήλο ξερωγώ.

Afaic τα φλογητά και τα πέριξ είναι κάτω του μέτριου και borderline επιλογή για να κάνω μπάνιο χωρίς να σιχαίνομαι εντελώς τον εαυτό μου. Θερμαϊκός γάρ :P

 

Whatever works όμως. Το θέμα είναι οτι πέρασες καλά..

 

 

Κοιταξε να δείς μου έκανε κ εμένα εντύπωση περίμενα να έιναι μέτρια..αλλα τα νερά πεντακάθαρα και κρυστάλινα.Στο λέω γιατι είμαι απο νησί (Ανδρο) κ ξέρω απο Θαλασσα.

Η αλήθεια ειναι οτι δεν είχε κόσμο και επίσης φύσαγε προς τα μέσα οπότε κάπως εξηγείτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξε να δείς μου έκανε κ εμένα εντύπωση περίμενα να έιναι μέτρια..αλλα τα νερά πεντακάθαρα και κρυστάλινα.Στο λέω γιατι είμαι απο νησί (Ανδρο) κ ξέρω απο Θαλασσα.

Η αλήθεια ειναι οτι δεν είχε κόσμο και επίσης φύσαγε προς τα μέσα οπότε κάπως εξηγείτε.

Έχω παει πολλές φορές στα φλογητα, και μπορω να πω ότι όντως είναι ανάλογα με το που φυσάει ο αέρας, άλλες φορές είναι καλη και άλλες φορές είναι χάλια αφου επειδη είναι πολυ κοντά στον Θερμαϊκό επηρεάζεται πολυ απο τον καιρο που επικρατεί στη περιοχη της Θεσσαλονίκης και προς τα που φυσάει ο αέρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...