Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο Αθήνα να π  { αλλά και να επιστρέψω απ} Πάτρα δίνω το λιγότερο βενζίνη-διοδια κανα 50/60 γιουρο  συν ταλαιπωρία δεν μου λέει.Ασε που είναι ευκολο να πετάξω με easy πολύ ευκολα και φτηνα απο Αθήνα.Πάντως καλή πρόταση και η εποχή το Μιλάνο που σου δίνει την δυνατότητα   για ενδιαφέρουσες εκδρομές .Αλλά ψάχνω για οχι βαρβατο τουριστικό προορισμό.

 

Φίλιππε τώρα η Βαλτική όντως ενδιαφέρουσα.Και το Ταλιν όντως καλή επιλογή με αουτσάιντερ Λιθουανία και λιγότερο Λετονία.Αμα βρώ καμία καλή προοσφορά τησ Air Baltic ισως την τιμήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η air baltic τελευταία δεν βγάζει καλές προσφορές...

Εχω μπόλικα μίλια που έχουν φορτωθεί στη κάρτα μου :-D απο Aegean ομως.

Αν δεν βρω καλή προσφορά με Αιρ Μπαλτικ τότε ισως πάω Αγια Πετρουπολη με Α3 και μετά Ταλιν.Με ενα σμαρο δυο τριγώνια.

 

Εχω ακόμα χρόνο να αποφασίσω.

 

Αλλο που σκέφτομαι και σε αυτό εφόσον έρθει  ο ξάδελφος μου είναι να πάμε στο Μπέργκεν{Νορβηγία} και απο εκει Βος και Νορβικ{δεν θυμάμαι και πως το είπε}.Αλλα το όλο πακέτο είναι και λιγάκι ακριβό. :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβό αλλά αξίζει με χίλια. Το Bergen υπέροχο και το βουνό floyen από πάνω του ακόμη πιο γαμάτο.

 

Δες μια φωτό που έβγαλα λίγο βορειότερα για να καταλάβεις τι άλλο μπορείς να συναντήσεις σε αφθονία στη γύρω περιοχή...

http://pinterest.com/pin/256283035015185149/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα σχετικά είναι μεν, εγώ πήγα πριν 2 χρόνια και την έβγαλα πολύ φθηνά αλλά είχα κάνει μπόλικη δουλειά από το σπίτι. Δηλαδή ίσως οι εργατοώρες μου άξιζαν παραπάνω από τα λεφτά που γλύτωσα, όμως εκτός από τα λεφτά, το έκανα και γιατί το γούσταρα.

 

Φυσικά δεν εννοώ ότι έμεινα σε κανένα τροχόσπιτο (που κι αυτά θέλουν κανένα 50άρικο την ημέρα), μιλάμε για χλιδάτα ξενοδοχεία κλπ που τα έκλεισα σε τιμές φθηνότερες από τα αντίστοιχα τους στην Αθήνα με πρωινό, ενώ αυτά περιείχαν στην τιμή ένα γεύμα και καμιά φορά και πρόγευμα. Χρησιμοποιώ πληθυντικό γιατί έμεινα σε 6 (έκανα μεγάλο τουρ).

 

Εκεί που με ξέσκισαν όμως ήταν στο αυτοκίνητο. Αν και κατάφερα να βρω περίπου -30% σε σχέση με τις αρχικές τιμές που έβλεπα, και πάλι ήταν διπλάσια τιμή σε σχέση με την Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε Ανδρεα αν τελικά πάω Νορβηγία να σου στείλω κανα ραβασάκι για περισσότερες πληροφορίες?

 

Δεν είναι το φαβορί.Τέλη Μαρτιου θα ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στείλε το πρόγραμμα σου να πω καμιά γνώμη.

 

Το μυστικό είναι να κλείνεις αρκετούς μήνες πριν, να κάνεις κρατήσεις σε ξενοδοχεία που να μπορείς να ακυρώσεις χωρίς κόστος και να συνεχίζεις να ελέγχεις μια φορά την εβδομάδα μέχρι και την τελευταία στιγμή.
 

Για αεροπορικά εννοείται πας μόνο με προσφορά εκτός αν είσαι κωλόφαρδος και βρεις με norwegian την πρώτη ώρα που ανεβάζει τα δρομολόγια στη σελίδα της.

 

Το πιο απρόβλεπτο κόστος στη χώρα είναι το φαγητό. Αν καταφέρεις να στο παρέχουν τα ξενοδοχεία, μπορεί να βγει πολύ φτηνά. Αλλιώς την πάτησες, σε ολόκληρη τη χώρα εκτός ίσως του Όσλο δεν υπάρχει φτηνό εστιατόριο ούτε για δείγμα. Ακόμη και στα βενζινάδικα (!) τα χάμπουργκερς είναι αρκετά ακριβά.

 

Ενδεκτικά αναφέρω ότι αν πας σε σουπερ μάρκετ και αγοράσεις ψωμί-τυρί-ζαμπόν κλπ για να φτιάξεις πρόχειρα σάντουιτς για την οικογένεια σου, το συνολικό κόστος αγγίζει το κόστος της ταβέρνας στην Ελλάδα με μια μερίδα ανά άτομο, σαλάτα και ορεκτικά.

 

Εγώ μετά από αρκετή έρευνα είχα φτιάξει χάρτη στο κινητό και είχα βάλει πάνω πινέζες με όλα τα μαγαζιά που πουλούσαν φτηνό μαγειρευτό φαγητό. Ανάλογα που βρισκόμουν, κοίταζα τον χάρτη και ήξερα προς τα που να πάω για να μη με σκίσουν!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα ... Ξέρω ότι θα μου πείτε να μπω στο booking , στο trivago και σ άλλα παρόμοια site . Θέλω να μου πείτε οσοι έχετε προσωπική εμπειρία απο Ρώμη σε ξενοδοχείο ψάχνω κάτι οικονομικό για τέλος Απριλίου και φυσικά όσο το δυνατόν καλύτερο.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε, η Ρώμη έχει 1000+ ξενοδοχεία, επομένως μπορεί ο καθένας να αρχίσει να σου λέει το μακρύ του και το κοντό του.

Έχοντας προσωπική εμπειρία, έχε υπόψιν σου να εξής

1) Η Ρώμη είναι από τις ευρωπαϊκές πόλεις με τα ακριβότερα ξενοδοχεία

2) Αν θες κεντρικό ξενοδοχείο, να ξέρεις ότι θα είναι ψιλομάπα, γιατί το κέντρο της Ρώμης αποτελείται από παλία κτίρια

3) Αν θες κεντρικό και καλό, θα το μοσχοπληρώσεις.

4) Αν θες φτηνό ξενοδοχείο, θα πρέπει να κοιτάξεις ή προς τα έξω ή κοντά στο termini (σιδηροδρομικός σταθμός της Ρώμης)

 

Το termini παλιά ήταν πολύ κακόφημη περιοχή, αλλά τα τελευταία χρόνια η κατάσταση έχει βελτιωθεί αρκετά. Παντού υπάρχουν αστυνομικοί, τουλάχιστον τις ώρες που κυκλοφορούσα εγώ εκεί. Αν θέλεις κάτι οικονομικό και κεντρικό, δες το Doge, το Firenze και το Erdarelli, αλλά όπως προείπα, μην περιμένεις και τίποτα το συγκλονιστικό. Επίσης, θα σε συμβούλευα να αποφύγεις τις περιοχές του Κολοσσέο και της αρχαίας αγοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως είναι φτηνά τα ξενοδοχεία στο Τερμίνι αλλά είναι χάλια η περιοχή.

Αν μπορείς βρείτε κανα ξενοδοχείο κυρίως στη Ναβόνα.Τουλάχιστον στο ιστορικό κέντρο της Ρώμης.

Καλή λύση και σχετικά φτηνή είναι τα διαμερίσματα.

 

Καλύτερα ψάξε για διαμερίσματα.Αλλά προσπάθησε να βρείς στο κέντρο της Ρωμης που προανέφερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησα και πιο πάνω μηπως κάποιος πηγε πουθενα με την 1+1 προσφορά της Vodafone, μαλλον δεν πηγε κάποιος, οποτε να επαναδιατυπώσω και να κανω πιο συγκεκριμενο το ερώτημα. Βλεπω το κομμάτι της προσφοράς για Ρώμη, ειναι για το Degli Imperatori. Από ό,τι είδα το ξενοδοχείο είναι πάνω στον περιφερειακό, ήθελα να μαθω από κάποιον που έχει πάει Ρώμη πόσο απαγορευτικό είναι αυτό, με δεδομένο πως το πλάνο είναι να είμαστε όλη την μέρα έξω και να γυρνάμε το βράδυ για ύπνο..

 

Επίσης, πόσο θα βόλευε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο για οσο είμαστε εκεί.

 

Στο TripAdvisor βλέπω τα 3 πιο πρόσφατα σχόλια αρνητικά και με ανησυχεί κάπως, τα πιο κάτω πάντως είναι θετικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...