Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λεω να μεινω Αι Γιαννη αν βρω κατι και να κινουμαι με αμαξι. Κλινω προς το να αποφυγω τη Σκιαθο μιας και θα ξοδεψω 130 μονο να περασω απεναντι με τη μηχανη , χρηματα τα οποια προτιμω να φαω καλυτερα. 

 

Μια χαρά, "δίπλα" είναι όλα αυτά τα μέρη και μπορείς να πηγαίνεις κάθε μέρα σε 2 παραλίες, πρωί - απόγευμα.

 

Το δίπλα το έβαλα σε εισαγωγικά καθώς οι στροφές θα σου φανούν ατελείωτες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πήγα 1.5 μέρα Πήλιο. Μπάνιο στον Αη-Γιάννη, καλύτερα όχι μπροστά στο δρόμο με τα μαγαζιά αλλά στο τέλος του δρόμου περνάς κάτι βράχια και βρίσκεσαι στην αμμουδιά. Επίσης δοκιμάσαμε να πάμε και Φακίστρα αλλά είχε τόσο αέρα που είναι αδύνατον να μπεις στη θάλασσα (βλ. φώτο).


post-82114-0-10609400-1470928793_thumb.jpg

 

 

Καταλήξαμε στην παραλία Λαμπινού, μικρή, πανέμορφη αλλά επίσης το πιάνει κύμα.
Γενικά έχε υπόψη σου ότι οι παραλίες από τη μεριά του Αιγαίου έχουν αέρα και ο ήλιος κρύβεται πιο νωρίς.

Μυλοπόταμο δε πήγα αλλά όλοι λένε γίνεται πανικός από κόσμο.

Για μένα βρες να μείνεις Τσαγκαράδα να πάρεις και γεύση ορεινού χωριού (με τα κοψίδια σου σε πλάτανο πλατείας) και από εκεί εξορμήσεις σε Αη-Γιάννη, Νταμούχαρη ίσως, Μυλοπόταμο.

Προσοχή στους δρόμους.

Σκιάθο πήγα αρχές Αυγούστου, πολύ πιτσιρικαρία. Δε ξέρω τι φάση ψάχνεις.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεω να μεινω Αι Γιαννη αν βρω κατι και να κινουμαι με αμαξι. Κλινω προς το να αποφυγω τη Σκιαθο μιας και θα ξοδεψω 130 μονο να περασω απεναντι με τη μηχανη , χρηματα τα οποια προτιμω να φαω καλυτερα.

 

Αϊ Γιαννης ειναι καλα, δεν ειναι καμία τρομερή παραλία αλλά ειναι πολύ μεγάλη όποτε και άνετη. Οι αποστάσεις δεν ειναι πολύ μεγάλες αλλά όπως σου είπαν έχει πολλα στροφιλίκια αν ένας απ τους δυο ζαλίζεται, δεν ειναι ο,τι καλύτερο. 3 μέρες Πηλιο ειναι μια χαρά , να πάτε να δείτε και κανένα χωριό απ την αλλη πλευρά, πχ το χωριό μου Πορταριά, και τη Μακρονιτσα δίπλα.

Δεν ειναι κοντά αλλά αν έχετε όρεξη για βόλτα αξίζουν σίγουρα.

Πάντως πριν κλείσεις ρίξε μια μάτια στον καιρό γιατί εκεί τέλος Αυγούστου λιγο γίνεται μουντρούχος :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αϊ Γιαννης ειναι καλα, δεν ειναι καμία τρομερή παραλία αλλά ειναι πολύ μεγάλη όποτε και άνετη. Οι αποστάσεις δεν ειναι πολύ μεγάλες αλλά όπως σου είπαν έχει πολλα στροφιλίκια αν ένας απ τους δυο ζαλίζεται, δεν ειναι ο,τι καλύτερο. 3 μέρες Πηλιο ειναι μια χαρά , να πάτε να δείτε και κανένα χωριό απ την αλλη πλευρά, πχ το χωριό μου Πορταριά, και τη Μακρονιτσα δίπλα.

Δεν ειναι κοντά αλλά αν έχετε όρεξη για βόλτα αξίζουν σίγουρα.

Πάντως πριν κλείσεις ρίξε μια μάτια στον καιρό γιατί εκεί τέλος Αυγούστου λιγο γίνεται μουντρούχος :P

Λες να εχω θεμα με τον καιρο? Γιατι Σκιαθο δεν θα ειναι μουντρουχος? Περυσι ιδια εποχη Σκοπελο απο τις 8 κ μετα ηθελες μπουφαν. 

 

Μονο αυτο με τον αερα με φοβιζει μην δεν κανουμε ουτε μπανιο σε 3 μερες αν ειναι ετσι οπως τα λετε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά στον πόρο που θα πάω στις 21 του μήνα γενικά το βραδακι έχει κρύο; Δηλαδή να πάρουμε και καμιά ζακέτα μαζί;

 

Ή είναι ζεστος ο καιρός και προς το τέλος αυγουστου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο αυτο με τον αερα με φοβιζει μην δεν κανουμε ουτε μπανιο σε 3 μερες αν ειναι ετσι οπως τα λετε. 

Δυστυχώς παίζει πάρα πολύ αυτό το σενάριο.

Στον Αγιόκαμπο Λαρίσης(ίδια ακτογραμμή με το Πήλιο) είχα πάει πρίν 3 χρόνια,λίγο μετά τον 15Αύγουστο και από τις 7 ημέρες που καθίσαμε, την μία καταφέραμε να κάνουμε μπάνιο στη θάλασσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι αναμεσα σε Σκιαθο και Πηλιο (ΑιΓιαννη ή Μυλοποταμο) για ενα τριημερο με τη γυναικα τελος Αυγούστου. 

 

Η σκιαθος ειναι οσο ακριβη λενε ? Αν ειναι να πληρωνω 10 ευρω ξαπλωστρες θα παω Πηλιο καλυτερα. Οποιος ξερει ας με καθοδηγησει σχετικα. 

Aν πας ΑιΓιαννη ή έστω περάσεις να πας να φας οποιοσδήποτε στην ταβέρνα "η ωραία αμουδια" ειναι στο τέλος της παραλίας μετα το σιδερένιο γεφυράκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες να εχω θεμα με τον καιρο? Γιατι Σκιαθο δεν θα ειναι μουντρουχος? Περυσι ιδια εποχη Σκοπελο απο τις 8 κ μετα ηθελες μπουφαν.

 

Μονο αυτο με τον αερα με φοβιζει μην δεν κανουμε ουτε μπανιο σε 3 μερες αν ειναι ετσι οπως τα λετε.

Βασικά αν έχει βόρειο άνεμο βγάζει μεγάλα κύματα. Είναι δύσκολο να μπεις, αλλά μην ανησυχείς, δεν είναι και αδύνατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αν έχει βόρειο άνεμο βγάζει μεγάλα κύματα. Είναι δύσκολο να μπεις, αλλά μην ανησυχείς, δεν είναι και αδύνατο.

Εγω δεν εχω προβλημα οι γυναικες ομως...

 

Απο νυχτα εχει τιποτα ο Αι Γιαννης , να πιουμε κανενα ποτο και περατζαδα οχι τιποτα εξωφρενικο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα χανια πιστευετε συμφέρει να νοικιάσουμε αμαξι? αντι να παίρνουμε καθε μερα κτελ για τις παραλίες...θα είμαστε τρια ατομα για τεσσερις μερες

Και απο οτι βλεπω τανεισιτηρια δεν ειναι και τόσο φθηνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα 1.5 μέρα Πήλιο. Μπάνιο στον Αη-Γιάννη, καλύτερα όχι μπροστά στο δρόμο με τα μαγαζιά αλλά στο τέλος του δρόμου περνάς κάτι βράχια και βρίσκεσαι στην αμμουδιά. Επίσης δοκιμάσαμε να πάμε και Φακίστρα αλλά είχε τόσο αέρα που είναι αδύνατον να μπεις στη θάλασσα (βλ. φώτο).

 

 

Καταλήξαμε στην παραλία Λαμπινού, μικρή, πανέμορφη αλλά επίσης το πιάνει κύμα.

Γενικά έχε υπόψη σου ότι οι παραλίες από τη μεριά του Αιγαίου έχουν αέρα και ο ήλιος κρύβεται πιο νωρίς.

 

Μυλοπόταμο δε πήγα αλλά όλοι λένε γίνεται πανικός από κόσμο.

 

Για μένα βρες να μείνεις Τσαγκαράδα να πάρεις και γεύση ορεινού χωριού (με τα κοψίδια σου σε πλάτανο πλατείας) και από εκεί εξορμήσεις σε Αη-Γιάννη, Νταμούχαρη ίσως, Μυλοπόταμο.

 

Προσοχή στους δρόμους.

 

Σκιάθο πήγα αρχές Αυγούστου, πολύ πιτσιρικαρία. Δε ξέρω τι φάση ψάχνεις.

 

 

ειχα παει πριν χρονια στη Φακιστρα και ηταν η πιο μαγικη παραλια που εχω μπει

Εχει φτιαχτει καθολου η προσβαση ? Θυμαμαι οτι εκανες μιση ωρα καταρριχηση για να πας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου στην αρχή του μονοπατιού (απ' όπου έβγαλα τη φώτο) είδαμε ότι είχε απίστευτο κύμα και κανείς δεν κολυμπούσε και αποφασίσαμε μην κατέβουμε αλλά να δοκιμάσουμε άλλη παραλία. Μισώαρο δε νομίζω να χρειάζεται, κανά 15λεπτο να κατέβεις και κανά 20λεπτο να ανέβεις βαριά, πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλος πολυ γενικο το ερωτημα σου.Δωσε στοιχεια (ποτε, που θελετε να πατε, budget κτλ) να σου πουμε.

Την αλλη εβδομαάδα στα χανιά στο παλιό λιμανι για τέσσερις μέρες

Θελουμε να παμε σιγουρα ελαφονήσι και μπάλο, μπορει και θαλάσσερνα

Αλλά βλεπω με τα κτελ θελεις κανα 40αρικο γ αυτα πηγαινε ελα, για αυτο δεν ξερω αν συμφέρει

Θα είμαστε τρεια ατομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...