Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια χαρά είναι, με προσοχή πιστεύω σχεδόν παντού βγαίνεις. Πχ 100€ για εισιτήρια που είπες ότι τα βρίσκεις φτηνά, 40-50€ τη βραδιά για ύπνο και άλλα τόσα να ξοδεύετε κάθε μέρα. 

Γράψε πόλεις που βρίσκεις φτηνά εισιτήρια για να σου απαντήσουν πιο συγκεκριμένα όσοι έχουν πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, JustGud είπε

Παίδες, καν φθηνό Ευρωπαϊκό προορισμό για ζευγάρι(νέοι και οι 2), κάπου αρχές Αυγούστου?
Λίγο πολύ που είδα, το θέμα πτήση έρχεται αρκετά οικονομικά με RyanAir, αλλά από εκεί και μετά?
Έλεγα για καμιά 5 μέρες.

Κατ' αρχην πες μας που πάνε οι φθηνές πτήσεις, να σου προτείνουμε μέρος.

Αλλιώς φθηνά και όμορφα είναι: Κωνσταντινούπολη, Βουδαπέστη, Πράγα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος του μήνα φεύγω για ταξίδι και πλησιάζει η ώρα για το συνάλλαγμα.
Τηλεφώνησα το πρωί στην Τράπεζα της Ελλάδος και μου είπαν ότι δεν κάνουν συνάλλαγμα πλέον και μου πρότειναν το Onexchange στη γωνία Σταδίου και Καραγιώργη Σερβίας
ή σε όποια τράπεζα έχω λογαριασμό.
Έχετε να μου προτείνετε κάποια εναλλακτική ή να πάω σε αυτά που μου είπαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδες εγω με την κοπελια κλεισαμε για Ρωμη 3ημερο,θελω να ρωτησω 3 πραγματα,

1. εγω ανανεωσα την ταυτοτητα μ πριν 2 χρονια, της κοπελας μ ειναι του 2005, λετε να εχει προβλημα? ειναι και στα λατινικα αλλα ειναι χειρογραφα,

2. εχετε να μ δωσετε καποια συμβουλη τι να προσεξουμε ταξιδευουμε για πρωτη φορα εξωτερικο :D

3. εχουμε και οι 2 καρτοκινητα, με πακετα ομλια, sms, mb χρειαζεται να κανουμε και τπτ με τα κινητα για να επικοινωνούμε με Ελλαδα η Internet?

Επεξ/σία από Metaksas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, totem_lost said:

Κατ' αρχην πες μας που πάνε οι φθηνές πτήσεις, να σου προτείνουμε μέρος.

Αλλιώς φθηνά και όμορφα είναι: Κωνσταντινούπολη, Βουδαπέστη, Πράγα

Κοίταξα αρχικά για Παρίσι και Ρώμη, απλώς υπέθεσα(ίσως λανθασμένα, ότι αφού βρήκα φθηνά εισιτήρια για εκεί, θα βρω γενικά φθηνά για παντού)
Κωνσταντινούπολη τρώει άκυρο λόγο της κατάστασης που επικρατεί. Βουδαπέστη και Πράγα φαίνονται όντως όμορφα από λίγο ψάξιμο που έκανα.
Επίσης, σκεφτόμουν μήπως αξίζει, όπου και να πάμε, να νοικιάσουμε και αυτοκίνητο αντί των ΜΜΕ. Αξίζει γενικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακριά απο ταξιδακια στην Τουρκία μέχρι να βάλουν μυαλό.

 

Κ αν δείτε ο κόσμος από Ελλάδα έπαψε να πήγαινε τελείως και καλά κάνει.

 

Σιγα μην πάμε να αφήσουμε λεφτά σε αυτούς που μας βρίζουν και λένε θα πάρουν την πατρίδα μας και με την πρώτη ευκαιρία πετάνε κακία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σωστά, λογικά αν δεν πάει το αστείο δυναμικό των Ελλήνων τουριστών σε μια χώρα τέτοιου μεγέθους, σίγουρα θα αλλάξει η εξωτερική της πολιτική.
Πολύ σοβαρός λόγος να μην δεις ποτέ σου μια πανέμορφη πόλη με τεράστεια Ελληνική ιστορία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Metaksas είπε

παιδες εγω με την κοπελια κλεισαμε για Ρωμη 3ημερο,θελω να ρωτησω 3 πραγματα,

1. εγω ανανεωσα την ταυτοτητα μ πριν 2 χρονια, της κοπελας μ ειναι του 2005, λετε να εχει προβλημα? ειναι και στα λατινικα αλλα ειναι χειρογραφα,

2. εχετε να μ δωσετε καποια συμβουλη τι να προσεξουμε ταξιδευουμε για πρωτη φορα εξωτερικο :D

3. εχουμε και οι 2 καρτοκινητα, με πακετα ομλια, sms, mb χρειαζεται να κανουμε και τπτ με τα κινητα για να επικοινωνούμε με Ελλαδα η Internet?

Να ενεργοποιησεις το Roaming στα δεδομενα απο τις ρυθμισεις του κινητου σου. Αν εχεις φοιτητικο τοτε ο,τι περιλαμβανει το φοιτητικο πακετο δεν μετραει στο εξωτερικο (πχ στο CU τρως τα 600ΜΒ που σου δινει καθε μηνα αλλα οχι αυτα του Student Xclusive)

Τιποτα να μην προσεξετε. Ανθρωποι μενουν και στην Ιταλια και μαλιστα πολιτισμενοι. Οχι τιποτα κανιβαλοι :P

Μη νοικιασεις αμαξι στην Ιταλια γιατι ειναι φρενοκομειο. Καλυτερα ΜΜΜ εφοσον θα πατε Ρωμη

3 ώρες πριν, JustGud είπε

Κοίταξα αρχικά για Παρίσι και Ρώμη, απλώς υπέθεσα(ίσως λανθασμένα, ότι αφού βρήκα φθηνά εισιτήρια για εκεί, θα βρω γενικά φθηνά για παντού)
Κωνσταντινούπολη τρώει άκυρο λόγο της κατάστασης που επικρατεί. Βουδαπέστη και Πράγα φαίνονται όντως όμορφα από λίγο ψάξιμο που έκανα.
Επίσης, σκεφτόμουν μήπως αξίζει, όπου και να πάμε, να νοικιάσουμε και αυτοκίνητο αντί των ΜΜΕ. Αξίζει γενικά?

Ιταλια γενικα εχει φθηνα αμαξια αλλα ειναι το απολυτο χαος στους δρομους. Οχι οτι δε θα τα βγαλεις περα αφοσον οδηγεις σε ελληνικη πολη, αλλα γιατι να προσθετεις αγχος στην εκδρομη σου; ;)

2 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Μακριά απο ταξιδακια στην Τουρκία μέχρι να βάλουν μυαλό.

Κ αν δείτε ο κόσμος από Ελλάδα έπαψε να πήγαινε τελείως και καλά κάνει.

Σιγα μην πάμε να αφήσουμε λεφτά σε αυτούς που μας βρίζουν και λένε θα πάρουν την πατρίδα μας και με την πρώτη ευκαιρία πετάνε κακία.

Πραγματικα πιστευεις οτι θα νιωσει η Τουρκια στο πετσι της την απουσια των ελληνων τουριστων; Σιγα μη σκισουμε κανα καλσον...

7 ώρες πριν, Wintermute23 είπε

Τέλος του μήνα φεύγω για ταξίδι και πλησιάζει η ώρα για το συνάλλαγμα.
Τηλεφώνησα το πρωί στην Τράπεζα της Ελλάδος και μου είπαν ότι δεν κάνουν συνάλλαγμα πλέον και μου πρότειναν το Onexchange στη γωνία Σταδίου και Καραγιώργη Σερβίας
ή σε όποια τράπεζα έχω λογαριασμό.
Έχετε να μου προτείνετε κάποια εναλλακτική ή να πάω σε αυτά που μου είπαν;

Τσεκαρε τις χρεωσεις που εχει η τραπεζα σου μηπως συμφερει η χρηση χρεωστικης αντι να κανεις συναλλαγμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, totem_lost είπε

Ναι σωστά, λογικά αν δεν πάει το αστείο δυναμικό των Ελλήνων τουριστών σε μια χώρα τέτοιου μεγέθους, σίγουρα θα αλλάξει η εξωτερική της πολιτική.
Πολύ σοβαρός λόγος να μην δεις ποτέ σου μια πανέμορφη πόλη με τεράστεια Ελληνική ιστορία.

Συμφωνα με τη λογικη σου προτεινεις να συνεχισουμε να πηγαινουμε και να ενισχυουμε οικονομικα εστω και με 1 ευρω καποιους οι οποιοι ανεκαθεν μας δημιουργουσαν απειρα προβληματα και πλεον ανοιχτα και ξεκαθαρα μας προκαλουν και μας βλαπτουν (γεγονοτα των τελευταιων μηνων). Η λογικη του Κατευνασμου ποτε δεν ειχε αποτελεσμα προς οφελος του επιτιθεμενου (απο την προσφατη ιστορια δες τον τορπιλισμο της Ελλης και τις αντιδρασεις του Τσαμπερλαιν πριν τον Β παγκοσμιο).

Που φαινεται ακριβως η Ελληνικη της ιστορια πλεον? Στην Αγια ΣΟφια που την εχουν κανει Τζαμι και εσωτερικα εχει μεινει μονο Μια τειχογραφια?

Αν εσενα σου παρει το σπιτι η Τραπεζα , θα πηγαινεις μετα να το επισκεπτεσαι στους νεους ιδιοκτητες.

οποιος παει τουρκια το επομενο διαστημα ειναι αξιος της μοιρας του. Η ατμοσφαιρα μυριζει μπαρουτι και ειναι πιο εκτεθειμενος απο το να πηγαινε και στην Αφρικη ακομα.

Η ρωμη και η Βενετια ειναι διπλα μας (και το ΠΑρισι παραδιπλα) τι το ψαχνουμε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, zio10 είπε

Μια χαρά είναι, με προσοχή πιστεύω σχεδόν παντού βγαίνεις. Πχ 100€ για εισιτήρια που είπες ότι τα βρίσκεις φτηνά, 40-50€ τη βραδιά για ύπνο και άλλα τόσα να ξοδεύετε κάθε μέρα. 

Γράψε πόλεις που βρίσκεις φτηνά εισιτήρια για να σου απαντήσουν πιο συγκεκριμένα όσοι έχουν πάει.

2 ατομα στην Ευρωπη με 500€ σουμα; Πολυ, πολυ δυσκολο εκτος αν πχ δεν τρως εξω και φτιαχνεις sandwich απο το σουπερμαρκετ. Για 3ημερο μονο. Για 5 μερες ειναι απαγορευτικο. 

Επισης δεν εχει σημασια μονο να πας αλλα και σε τι συνθηκες θα γινει το ταξιδι σου. Αν μεινεις σε κανα μπουρδελο για να βρεις φθηνα και σιχαινεσαι να κανεις μπανιο. Αν φοβασαι να παρεις δυο καφεδες στο χερι. Αν λιωνεις στα ποδια σου για να μην παρεις ΜΜΜ. Αν τρως σε ο,τι τελειωμενο μαγαζι εχει φθηνο φαγητο κλπ κλπ. Καλυτερα 3 μερες με ανθρωπινες συνθηκες, παρα πεντε και καρμιρικες. Στο κατω κατω διακοπες πας, αμα φοβασαι να κατσεις να φας σαν ανθρωπος ή να πιεις ενα ποτο, μην πας καθολου. Πηγαινε ενα διημερο Χανια καλυτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

2 ατομα στην Ευρωπη με 500€ σουμα; Πολυ, πολυ δυσκολο εκτος αν πχ δεν τρως εξω και φτιαχνεις sandwich απο το σουπερμαρκετ. Για 3ημερο μονο. Για 5 μερες ειναι απαγορευτικο. 

Επισης δεν εχει σημασια μονο να πας αλλα και σε τι συνθηκες θα γινει το ταξιδι σου. Αν μεινεις σε κανα μπουρδελο για να βρεις φθηνα και σιχαινεσαι να κανεις μπανιο. Αν φοβασαι να παρεις δυο καφεδες στο χερι. Αν λιωνεις στα ποδια σου για να μην παρεις ΜΜΜ. Αν τρως σε ο,τι τελειωμενο μαγαζι εχει φθηνο φαγητο κλπ κλπ. Καλυτερα 3 μερες με ανθρωπινες συνθηκες, παρα πεντε και καρμιρικες. Στο κατω κατω διακοπες πας, αμα φοβασαι να κατσεις να φας σαν ανθρωπος ή να πιεις ενα ποτο, μην πας καθολου. Πηγαινε ενα διημερο Χανια καλυτερα...

Νομίζω ότι βγαίνει και με καλύτερες συνθήκες, έτσι όπως το έγραψα δηλαδή. Απλά θα τρως λίγο πιο πρόχειρα και δεν θα κάνεις ψώνια. Με 40-50€ μπορείς να μείνεις αξιοπρεπώς και με άλλα τόσα να φας κλπ.

Επίσης οι ανθρώπινες συνθήκες ειναι διαφορετικές για τον καθένα, άλλος μένει με άλλους 10, περπατάει ολη μέρα και το θεωρεί μια χαρά κι άλλος θέλει 5αστερα ξενοδοχεία. 

Από τη μικρή εμπειρία μου δηλαδή, δεν έχω γυρίσει και όλο τον κόσμο :)

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

 

Επ ευκαιρία πριν λίγο είχε ένα δελτίο που οι Τούρκοι εμποροι σε δύο κεντρικές αγορές της Τουρκίας ειπαν ότι πριν τα γεγονότα έρχονταν 30 λεωφορεια κάθε βδομάδα..τώρα ήρθαν 1-2 

Επισεις η αγορά ήταν γεμάτοι από Έλληνες που ψώνιζαν και ξόδευαν φράγκα.τωρα δεν υπάρχει ούτε ένας.

 

Πίστεψε με πονάει γιατί είμαστε γειτονικη χώρα και πάει αρκετός κόσμος ειδικά από β.ελλαδα εκεί και χαλάει αρκετά χρήματα. Τώρα με αυτά τέλος. Και καλά έκαναν.

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...