Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 ώρες πριν, maxdore217 είπε

Καλημέρα , θα ήθελα κάποια πρόταση που να είναι κοντά στην Αθήνα ( περίπου μιάμιση ώρα με αμάξι ) για ζευγάρι .

Θα ήθελα να έχει κάτι να δούμε από άποψη φύσης και κάπου να μπορούμε να φάμε και να πιούμε έναν καφέ ( μονοήμερη )

Έχω πάει Ναύπλιο,  Αίγινα , Χαλκίδα , Λιβαδειά , Αράχοβα ...οπότε κάτι άλλο  :P

Λίιιιγο πιο μακριά, αλλά προς Βυτίνα - Δημητσάνα είναι καλή επιλογή για ζευγαροκατάσταση

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 3/24/2018 στις 10:45 ΜΜ, takatakaros είπε

Θα πάμε Θεσσαλονική οικογενειακώς ( 3 άτομα ) το Πάσχα ( Μ.Σαββατο και επιστροφή την Τρίτη του Πάσχα ). Θα ξεκινήσουμε από Αθήνα και θα πάμε με αμάξι. Στην επιστροφή θα κάνουμε και μια στάση στην Καλαμπάκα στα Μετέωρα. Θα ήθελα να προτείνετε τι να δούμε στην Θεσσαλονίκη, αν αξίζει να κάνουμε και κάποια στάση σε κάποιο μέρος off the road καθώς πηγαίνουμε στην Θεσσαλονίκη, αν έχετε να προτείνετε κάποιο μαγαζί για φαγητό κλπ. Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη :D

Φίλε μου, τα μετέωρα δεν είναι στάση, αλλά ολόκληρη παράκαμψη. Αν θες στάση στη διαδρομή, προτείνω παλαιό Παντελεήμονα, Τέμπη και Αμπελάκια.

Στη Θεσσαλονίκη να δείτε τα κλασσικά: Λευκό Πύργο, Αρχαιολογικό και Βυζαντινό μουσείο, Επταπύργιο και πύργο Τριγωνίου, άγιο Δημήτριο, αγία Σοφία, Καμάρα και ανάκτορο Γαλερίου, ρωμαϊκή αγορά, βόλτα στη νέα παραλία κλπ. Αν έχετε χρόνο, αξίζει να κάνετε μια αυθημερόν εκδρομή στη Βεργίνα, αλλά πρώτα βεβαιωθείτε ότι θα είναι ανοιχτά, γιατί λόγω εορτών παίζει να φάτε πόρτα.

Για φαγητό έχει πολλά ωραία μέρη, ανάλογα τα γούστα σας και την τσέπη σας, αλλά μείνετε μακρυά από την πλατεία Άθωνος. Οπωσδήποτε να δοκιμάσετε τρίγωνα Πανοράματος από τον Ελενίδη, έχει ένα κατάστημα κοντά στην πλατεία Ναυαρίνου. Σε ποια περιοχή θα μείνετε;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, kalogeros said:

Φίλε μου, τα μετέωρα δεν είναι στάση, αλλά ολόκληρη παράκαμψη. Αν θες στάση στη διαδρομή, προτείνω παλαιό Παντελεήμονα, Τέμπη και Αμπελάκια.

Στη Θεσσαλονίκη να δείτε τα κλασσικά: Λευκό Πύργο, Αρχαιολογικό και Βυζαντινό μουσείο, Επταπύργιο και πύργο Τριγωνίου, άγιο Δημήτριο, αγία Σοφία, Καμάρα και ανάκτορο Γαλερίου, ρωμαϊκή αγορά, βόλτα στη νέα παραλία κλπ. Αν έχετε χρόνο, αξίζει να κάνετε μια αυθημερόν εκδρομή στη Βεργίνα, αλλά πρώτα βεβαιωθείτε ότι θα είναι ανοιχτά, γιατί λόγω εορτών παίζει να φάτε πόρτα.

Για φαγητό έχει πολλά ωραία μέρη, ανάλογα τα γούστα σας και την τσέπη σας, αλλά μείνετε μακρυά από την πλατεία Άθωνος. Οπωσδήποτε να δοκιμάσετε τρίγωνα Πανοράματος από τον Ελενίδη, έχει ένα κατάστημα κοντά στην πλατεία Ναυαρίνου. Σε ποια περιοχή θα μείνετε;

Κοντά στην εκκλησία Δώδεκα Απόστολοι είναι το ξενοδοχείο, επί της οδού Αγίου Δημητρίου. Ξέρεις αν υπάρχει κάποιο μαγαζί ανοιχτό για το Σάββατο βράδυ μετά την Ανάσταση με μαγειρίτσες και τα σχετικά; Για την Κυριακή λέμε να πάμε στην Χασαποταβέρνα του Ανέστη στην Περαία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, αρχικά δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό θέμα οπότε αν κάνω λάθος συγχωρέστε με. Ετοιμάζομαι για ταξίδι με την κοπέλα μου στο Λονδίνο . Θα ταξιδέψουμε με ταυτότητες κανένας από τους δυο μας δεν έχει διαβατήριο. Μιας και θα βρισκόμαστε αρκετές μέρες στο Λονδίνο σκεφτήκαμε ότι θα ήταν καλή ιδέα να πηγαίναμε στο Παρισι. Επειδή οι τιμές σε τραίνο και αεροπλάνο είναι αποτρεπτικές είπαμε να πάμε με λεωφορείο. Ευτυχώς πριν  κλείσω τα εισιτήρια έστειλα μήνυμα στο facebook στο πρακτορείο το οποίο θα έκλεινα τα εισιτήρια και ρώτησα αν θα μπορέσω να ταξιδέψω με την ταυτότητα μου και η απάντηση ήταν ότι χρειάζομαι απαραίτητα διαβατήριο. Έχει κάποιος μήπως ανάλογη εμπειρία να με βοηθήσει ; το ξεχνάω το ταξίδι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από το couchserfing υπάρχει κάποια άλλη πλατφόρμα,ώστε να συναντήσω ντόπιους εκεί που θα πάω; 

 

Προτιμώ να έχω και 1-2 άτομα από την χώρα που θα πάω ώστε να μου δείξουν μερικά πράγματα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, chbl είπε

Καλησπέρα παιδιά, αρχικά δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό θέμα οπότε αν κάνω λάθος συγχωρέστε με. Ετοιμάζομαι για ταξίδι με την κοπέλα μου στο Λονδίνο . Θα ταξιδέψουμε με ταυτότητες κανένας από τους δυο μας δεν έχει διαβατήριο. Μιας και θα βρισκόμαστε αρκετές μέρες στο Λονδίνο σκεφτήκαμε ότι θα ήταν καλή ιδέα να πηγαίναμε στο Παρισι. Επειδή οι τιμές σε τραίνο και αεροπλάνο είναι αποτρεπτικές είπαμε να πάμε με λεωφορείο. Ευτυχώς πριν  κλείσω τα εισιτήρια έστειλα μήνυμα στο facebook στο πρακτορείο το οποίο θα έκλεινα τα εισιτήρια και ρώτησα αν θα μπορέσω να ταξιδέψω με την ταυτότητα μου και η απάντηση ήταν ότι χρειάζομαι απαραίτητα διαβατήριο. Έχει κάποιος μήπως ανάλογη εμπειρία να με βοηθήσει ; το ξεχνάω το ταξίδι ;

Δε χρειάζεσαι διαβατήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/26/2018 στις 2:07 ΜΜ, takatakaros είπε

Κοντά στην εκκλησία Δώδεκα Απόστολοι είναι το ξενοδοχείο, επί της οδού Αγίου Δημητρίου. Ξέρεις αν υπάρχει κάποιο μαγαζί ανοιχτό για το Σάββατο βράδυ μετά την Ανάσταση με μαγειρίτσες και τα σχετικά; Για την Κυριακή λέμε να πάμε στην Χασαποταβέρνα του Ανέστη στην Περαία. 

Πιθανολογώ ότι το ξενοδοχείο που θα μείνεις είναι ή το Telioni ή το Tobacco. Σε απόσταση 500-600 μέτρων έχει ένα από τα παλαιότερα σουπάδικα της πόλης, τον Τσαρούχα (ή Τσαρουχά). Ξέρω ότι μπορεί να σου φαίνεται μεγάλη η απόσταση, αλλά επειδή έχω χρόνια να κυκλοφορήσω στην περιοχή δεν μπορώ να θυμηθώ κάποιο άλλο. Είναι στην όδο Ολύμπου 78. Οι Θεσσαλονικείς τον έχουμε σε μεγάλη εκτίμηση, έχει μεγαλώσει γενιές και γενιές, είναι κάτι σαν ορόσημο για την πόλη μας. Θέλω να πιστεύω ότι θα έχει Μαγειρίτσα, αλλά καλού-κακού κάνε ένα τηλέφωνο και ρώτα (2310 271621). Υπόψιν ότι επειδή είναι το πιο γνωστό σουπάδικο της πόλης και επειδή μιλάμε για το βράδυ της Ανάστασης, μπορεί να γίνεται χαμός από κόσμο.

Για την χασαποταβέρνα του Ανέστη στην Περαία, δεν μπορώ να σου πω, τελευταία φορά που πήγα ήταν πριν καμιά 15αριά χρόνια, οπότε ας απαντήσει κάποιος άλλος καλύτερα. Γενικά, πάντως, έχει όνομα εδώ και χρόνια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, kalogeros said:

Πιθανολογώ ότι το ξενοδοχείο που θα μείνεις είναι ή το Telioni ή το Tobacco. Σε απόσταση 500-600 μέτρων έχει ένα από τα παλαιότερα σουπάδικα της πόλης, τον Τσαρούχα (ή Τσαρουχά). Ξέρω ότι μπορεί να σου φαίνεται μεγάλη η απόσταση, αλλά επειδή έχω χρόνια να κυκλοφορήσω στην περιοχή δεν μπορώ να θυμηθώ κάποιο άλλο. Είναι στην όδο Ολύμπου 78. Οι Θεσσαλονικείς τον έχουμε σε μεγάλη εκτίμηση, έχει μεγαλώσει γενιές και γενιές, είναι κάτι σαν ορόσημο για την πόλη μας. Θέλω να πιστεύω ότι θα έχει Μαγειρίτσα, αλλά καλού-κακού κάνε ένα τηλέφωνο και ρώτα (2310 271621). Υπόψιν ότι επειδή είναι το πιο γνωστό σουπάδικο της πόλης και επειδή μιλάμε για το βράδυ της Ανάστασης, μπορεί να γίνεται χαμός από κόσμο.

Για την χασαποταβέρνα του Ανέστη στην Περαία, δεν μπορώ να σου πω, τελευταία φορά που πήγα ήταν πριν καμιά 15αριά χρόνια, οπότε ας απαντήσει κάποιος άλλος καλύτερα. Γενικά, πάντως, έχει όνομα εδώ και χρόνια.

Ναι στο Telioni θα μείνουμε. Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!! Κάτι τελευταίο, από θέμα parking στο ξενοδοχείο πως να κινηθούμε; Θα βρούμε να παρκάρουμε το αμάξι σε κάνα στενό εκεί τριγύρω;

PS: Πήρα τον Τσαρούχα τηλέφωνο και είπαν ότι το Μεγάλο Σάββατο κλείνουν από τις 17:00 και ξανανοίγουν την Δευτέρα.

Επεξ/σία από takatakaros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, kalogeros είπε

Πιθανολογώ ότι το ξενοδοχείο που θα μείνεις είναι ή το Telioni ή το Tobacco. Σε απόσταση 500-600 μέτρων έχει ένα από τα παλαιότερα σουπάδικα της πόλης, τον Τσαρούχα (ή Τσαρουχά). Ξέρω ότι μπορεί να σου φαίνεται μεγάλη η απόσταση, αλλά επειδή έχω χρόνια να κυκλοφορήσω στην περιοχή δεν μπορώ να θυμηθώ κάποιο άλλο. Είναι στην όδο Ολύμπου 78. Οι Θεσσαλονικείς τον έχουμε σε μεγάλη εκτίμηση, έχει μεγαλώσει γενιές και γενιές, είναι κάτι σαν ορόσημο για την πόλη μας. Θέλω να πιστεύω ότι θα έχει Μαγειρίτσα, αλλά καλού-κακού κάνε ένα τηλέφωνο και ρώτα (2310 271621). Υπόψιν ότι επειδή είναι το πιο γνωστό σουπάδικο της πόλης και επειδή μιλάμε για το βράδυ της Ανάστασης, μπορεί να γίνεται χαμός από κόσμο.

Για την χασαποταβέρνα του Ανέστη στην Περαία, δεν μπορώ να σου πω, τελευταία φορά που πήγα ήταν πριν καμιά 15αριά χρόνια, οπότε ας απαντήσει κάποιος άλλος καλύτερα. Γενικά, πάντως, έχει όνομα εδώ και χρόνια.

Πολύ καλό φαγητό με πολύ καλές τιμές . Προτίμησε την μοσχαρίσια μπριζόλα γάλακτος ή την κανονική

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, takatakaros είπε

Ναι στο Telioni θα μείνουμε. Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!! Κάτι τελευταίο, από θέμα parking στο ξενοδοχείο πως να κινηθούμε; Θα βρούμε να παρκάρουμε το αμάξι σε κάνα στενό εκεί τριγύρω;

PS: Πήρα τον Τσαρούχα τηλέφωνο και είπαν ότι το Μεγάλο Σάββατο κλείνουν από τις 17:00 και ξανανοίγουν την Δευτέρα.

Κρίμα που δεν θα είναι ανοιχτός ο Τσαρούχας για μαγειρίτσα. Το επόμενο που μου έρχεται στο μυαλό είναι οι Εσπερίδες στη Σοφούλη (Καλαμαριά), αλλά είναι πολύ μακρυά από εκεί που θα μείνετε. Καλύτερα ας απαντήσει κάποιος που να ξέρει την περιοχή καλύτερα. Πάντως, καλού-κακού κάντε μια ερώτηση και στη reception του ξενοδοχείου, μπορεί να έχουν κάτι να προτείνουν.

Το θέμα πάρκινγκ στην περιοχή που θα μείνετε είναι πονεμένη ιστορία. Δυστυχώς, είναι πυκνοκατοικημένη περιοχή με ελάχιστες πυλωτες. Είναι πάγια τακτική στην περιοχή να διπλοπαρκάρουν και να αφήνουν το τηλέφωνό τους στο παρμπρίζ για να τους καλέσεις και να έρθουν να μετακινήσουν το αμάξι τους για να βγεις. Ίσως λόγω εορτών που θα φύγει ο κόσμος να είναι πιο υποφερτή η κατάσταση. Ρώτα το ξενοδοχείο μήπως έχουν κανένα πάρκινγκ στην περιοχή που συνεργάζονται για να το βάζεις εκεί πληρώνοντας με την ημέρα.

Αυτά, αν χρειαστείς οποιαδήποτε άλλη πληροφορία, ρώτα ελεύθερα. Με το καλό να μας έρθετε και να περάσετε υπέροχα!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Θα πάω Πράγα για 4 διανυκτερεύσεις και θέλω να μου πείτε αν υπάρχει κάτι που θα "έπρεπε" να δω και το δεν το έχω συμπεριλάβει και μέρη για φαγητό/ποτό.

Έχουμε και λέμε:

  • Μαύρο Θέατρο(Διάλεξα το IMAGE γιατί υποτίθεται είναι το καλύτερο σύμφωνα με διάφορα site)
  • Κάστρο της Πράγας με όσα περιλαμβάνει,Γέφυρα του Καρόλου,Old square και το ρολόι.
  • Σάββατο πρωι Farmer's Market για τοπικά εδέσματα και γενικότερα βόλτα.
  • Μια μέρα με πούλμαν στο Krumlov.

Πέρα από τα παραπάνω θα ήθελα να μάθω από όσους έχουν πάει αν όντως αξίζει μια μέρα να αναλωθεί στο Krumlov.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετώ το forum! Έρχομαι Ελλάδα διακοπές για 2 μιση μήνες αλλά δεν έχω αυτοκίνητο. Ποιά είναι η καλύτερη επιλογή μου για μίσθωση τέτοιας διάρκειας; Το leasing είναι τουλάχιστον ετήσιο από οτι ξέρω και οι τουριστικές ενοικιάσεις βγαίνουν πανάκριβες. Υπάρχει άλλη πρόταση;

Επεξ/σία από totem_lost
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, totem_lost είπε

Χαιρετώ το forum! Έρχομαι Ελλάδα διακοπές για 2 μιση μήνες αλλά δεν έχω αυτοκίνητο. Ποιά είναι η καλύτερη επιλογή μου για μίσθωση τέτοιας διάρκειας; Το leasing είναι τουλάχιστον ετήσιο από οτι ξέρω και οι τουριστικές ενοικιάσεις βγαίνουν πανάκριβες. Υπάρχει άλλη πρόταση;

Ναι,αν έρθεις Αθήνα να σε κάνω βόλτες εγώ με το αμάξι μου όπου θελεις :P

 

Πέρα από την πλάκα δεν νομίζω να βρεθεί για 2.5 μήνες κάτι οικονομικό.... Θα το πληρώσεις ακριβα. Leasing όπως λες δεν δίνεται λόγω χρόνου,και τουριστικά θα σου κοστίσει ακριβά. Το μόνο που μπορώ να δω σαν λύση είναι να νοικιάζεις ανά πχ 10-15 μέρες και να το επιστρέψεις και να το ξανα νοικιάζεις παλι,και να συμφωνήσετε σε μια τιμή.

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ρώτα και φίλους/ες/γνωστούς κλπ. μήπως έχει κάποιος αυτοκίνητο που δεν το πολυκινεί/χρησιμοποιεί ώστε να σου το δανείσει γι'αυτό το χρονικό διάστημα. Οπότε θα έχεις να πληρώνεις κυρίως τις βενζίνες του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δες μήπως μπορείς να κάνεις κάποια συμφωνία εκτός επίσημων τιμών. Μίλα με εταιρείες ενοικίασης και ζήτα προσφορές. 

Κι αυτό που λέει η nenya επίσης είναι καλή λύση.

Επεξ/σία από zio10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...