Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μέχρι 80€ την βραδιά λέω.. πρωινό όχι απαραίτητο. Και γενικά μου αρέσει το περπάτημα στα ταξίδια.. οπότε 2 με 2-5 χλμ από κέντρο, το κάνω ας πούμε.. μπορεί και παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για διακοπές ζευγάρι στην Αίγινα το ερχόμενο Σαββατοκύριακο 24-25 Μαρτίου τι προτείνετε;

Θα είμαστε με ποδήλατα και γενικά οι αποστάσεις επειδή είχα ξαναπάει Πέρδικα (9χλμ από λιμάνι τα οποία είχα κάνει εύκολα με τα πόδια) μου φαίνονται πολύ εύκολες.

Για Αγιά Μαρίνα σκεφτόμουν σε κάποιο ξενοδοχείο για διανυκτέρευση ως τώρα. Καμιά άλλη πρόταση για το πού να μείνουμε και τι να δούμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/03/2018 στις 10:38 ΠΜ, Caiden είπε

Καλημερα σκεφτομαστε να παμε Λονδινο για 4 μερες τον Μαιο και θελω να ρωτησω ποια καρτα συμφερει για το μετρο, τρενα και λεωφορεια. Θα μεινουμε στην ζωνη 2. Εχω δει οτι υπαρχουν δυο επιλογες οι oyster visitor card και η weekly travelcard, προσανατολιζομαι προς την δευτερη. Μηπως υπαρχει καποια αλλη ή οι υπαρχουσες που να συνδυαζει και την μεταφορα απο Gatwick? Ποια ειναι η καλυτερη vfm επιλογη να αγορασουμε για να βγει οσο πιο οικονομικα γινεται?

Για 4 μέρες δε νομίζω να συμφέρει η weekly travelcard. Αν χρησιμοποιείς Oyster, όσο και να κυκλοφορήσεις υπάρχει ημερήσιο όριο. Για ζώνες 1-2 πχ είναι £6.60 τη μέρα. Η weekly για ζώνες 1-2 είναι £34.10. Οπότε για 4 μέρες σε συμφέρει η απλή Oyster. Εγώ θα πρότεινα, αν έχει πιστωτική/χρεωστική contactless ή Apple pay στο κινητό να χρησιμοποιήσεις αυτά. Θα χρεώνεσαι ακριβώς το ίδιο ποσό, δε θα προβληματίζεσαι μην σου τελειώσουν τα λεφτά, δε θα δώσεις £5 για την Oyster και δε θα σου μείνουν λεφτά μέσα στην Oyster στο τέλος. Προφανώς αυτό δεν βολεύει αν η πιστωτική σου έχει χρέωση για κάθε συναλλαγή στο εξωτερικό. Την contactless την χρησιμοποιείς με ακριβώς τον ίδιο τρόπο, δηλαδή την ακουμπάς στην υποδοχή όταν μπαίνεις και όταν βγαίνεις.

Επίσης, γιατί να πάρεις Oyster visitor; Αν θες Oyster, πάρε μία από τον σταθμό όταν φτάσεις. Πόση ουρά να έχει; Γλιτώνεις και τα έξοδα αποστολής. Αλλά ξαναλέω, καλύτερα contactless.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Spavento είπε

Μέχρι 80€ την βραδιά λέω.. πρωινό όχι απαραίτητο. Και γενικά μου αρέσει το περπάτημα στα ταξίδια.. οπότε 2 με 2-5 χλμ από κέντρο, το κάνω ας πούμε.. μπορεί και παραπάνω.

Εγώ είχα μείνει στην περιοχή του San giovanni, στο eurostars aeterna roma, που σε τιμή, χωρίς πρωινό, κάπου εκεί κοντά θα είναι ίσως και λίγο παραπάνω, αλλά μιλάμε για 4αστερο, με πολύ ωραία δωμάτια, φοβερό προσωπικό, συνδρομητική τβ κι ένα ΑΠΊΣΤΕΥΤΟ πρωινό.

Στην πρώτη μέρα έμεινα κοντά στην piazza Di poppolo σε μια μαλακια κι έφυγα άρον άρον το επόμενο πρωί. 

Γενικά, να κοιτάς την συνολική τιμή, γιατί η Ρώμη (και γενικά η Ιταλία) έχει επιπλέον φόρο ανά άτομο και ανάλογα την κατηγορία του ξενοδοχείου. 

Θα ρωτήσω κάνα 2 φίλους για το που έμειναν και θα επανέλθω. Ελπίζω να θυμούνται. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης.. από ποια εφαρμογή κλείνετε δωμάτια συνήθως? Το λέω γιατί έπεσα πάνω στην Orbitz που μέσω του app δίνει 15% έκπτωση.. είναι αξιόπιστη όμως? Η θα ψαχνομαι όταν πάω στο ξενοδοχείο?? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Spavento είπε

Επίσης.. από ποια εφαρμογή κλείνετε δωμάτια συνήθως? Το λέω γιατί έπεσα πάνω στην Orbitz που μέσω του app δίνει 15% έκπτωση.. είναι αξιόπιστη όμως? Η θα ψαχνομαι όταν πάω στο ξενοδοχείο?? :)

Booking , Hotels.com και η εταιρεία πίσω από την hotels που δε μου ερχεται τώρα το όνομα της.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/23/2018 στις 1:29 ΜΜ, FilipposMD είπε

Για 4 μέρες δε νομίζω να συμφέρει η weekly travelcard. Αν χρησιμοποιείς Oyster, όσο και να κυκλοφορήσεις υπάρχει ημερήσιο όριο. Για ζώνες 1-2 πχ είναι £6.60 τη μέρα. Η weekly για ζώνες 1-2 είναι £34.10. Οπότε για 4 μέρες σε συμφέρει η απλή Oyster. Εγώ θα πρότεινα, αν έχει πιστωτική/χρεωστική contactless ή Apple pay στο κινητό να χρησιμοποιήσεις αυτά. Θα χρεώνεσαι ακριβώς το ίδιο ποσό, δε θα προβληματίζεσαι μην σου τελειώσουν τα λεφτά, δε θα δώσεις £5 για την Oyster και δε θα σου μείνουν λεφτά μέσα στην Oyster στο τέλος. Προφανώς αυτό δεν βολεύει αν η πιστωτική σου έχει χρέωση για κάθε συναλλαγή στο εξωτερικό. Την contactless την χρησιμοποιείς με ακριβώς τον ίδιο τρόπο, δηλαδή την ακουμπάς στην υποδοχή όταν μπαίνεις και όταν βγαίνεις.

Επίσης, γιατί να πάρεις Oyster visitor; Αν θες Oyster, πάρε μία από τον σταθμό όταν φτάσεις. Πόση ουρά να έχει; Γλιτώνεις και τα έξοδα αποστολής. Αλλά ξαναλέω, καλύτερα contactless.

Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες. Οσον αναφορα τις μετακινησεις εχεις δικιο συμφερει η oyster με το daily cap που εχει. Οποτε οταν φτασουμε κεντρο θα βγαλουμε απο εκει και θα την φορτωσουμε με ενα ποσο. Contactless εχω μονο εγω, οποτε καλυτερα να βγαλουμε και οι δυο oyster. Μια τελευταια ερωτηση. Για να παμε απο Stansted στο κεντρο ποιος τροπος συμφερει? Ειδα το Stansted express με μια τιμη κοντα στα 25 ευρω αν δεν κανω λαθος. Συμφερει να κλεισω τα εισιτηρια απο τωρα?

Επεξ/σία από Caiden
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Caiden είπε

Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες. Οσον αναφορα τις μετακινησεις εχεις δικιο συμφερει η oyster με το daily cap που εχει. Οποτε οταν φτασουμε κεντρο θα βγαλουμε απο εκει και θα την φορτωσουμε με ενα ποσο. Contactless εχω μονο εγω, οποτε καλυτερα να βγαλουμε και οι δυο oyster. Μια τελευταια ερωτηση. Για να παμε απο Stansted στο κεντρο ποιος τροπος συμφερει? Ειδα το Stansted express με μια τιμη κοντα στα 25 ευρω αν δεν κανω λαθος. Συμφερει να κλεισω τα εισιτηρια απο τωρα?

Stansted δεν πολυξέρω γιατί έχω ταξιδέψει μόνο μια φορά από εκεί. Έχει και λεωφορείο πιο φθηνό, αλλά μπορεί να κολλήσει στην κίνηση. Ψάξου λίγο εδώ:

http://www.stanstedairport.com/getting-to-and-from/stansted-to-london/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, FilipposMD είπε

Stansted δεν πολυξέρω γιατί έχω ταξιδέψει μόνο μια φορά από εκεί. Έχει και λεωφορείο πιο φθηνό, αλλά μπορεί να κολλήσει στην κίνηση. Ψάξου λίγο εδώ:

http://www.stanstedairport.com/getting-to-and-from/stansted-to-london/

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια σου. Θα το κοιταξω και αυτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, eaglej είπε

Booking , Hotels.com και η εταιρεία πίσω από την hotels που δε μου ερχεται τώρα το όνομα της.

Μάλλον από Hotels.com θα πάω, γιατί δεν θέλω να μπλέξω με τίποτα άλλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πάμε Θεσσαλονική οικογενειακώς ( 3 άτομα ) το Πάσχα ( Μ.Σαββατο και επιστροφή την Τρίτη του Πάσχα ). Θα ξεκινήσουμε από Αθήνα και θα πάμε με αμάξι. Στην επιστροφή θα κάνουμε και μια στάση στην Καλαμπάκα στα Μετέωρα. Θα ήθελα να προτείνετε τι να δούμε στην Θεσσαλονίκη, αν αξίζει να κάνουμε και κάποια στάση σε κάποιο μέρος off the road καθώς πηγαίνουμε στην Θεσσαλονίκη, αν έχετε να προτείνετε κάποιο μαγαζί για φαγητό κλπ. Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα , θα ήθελα κάποια πρόταση που να είναι κοντά στην Αθήνα ( περίπου μιάμιση ώρα με αμάξι ) για ζευγάρι .

Θα ήθελα να έχει κάτι να δούμε από άποψη φύσης και κάπου να μπορούμε να φάμε και να πιούμε έναν καφέ ( μονοήμερη )

Έχω πάει Ναύπλιο,  Αίγινα , Χαλκίδα , Λιβαδειά , Αράχοβα ...οπότε κάτι άλλο  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/22/2018 στις 12:38 ΜΜ, Caiden είπε

Καλημερα σκεφτομαστε να παμε Λονδινο για 4 μερες τον Μαιο και θελω να ρωτησω ποια καρτα συμφερει για το μετρο, τρενα και λεωφορεια. Θα μεινουμε στην ζωνη 2. Εχω δει οτι υπαρχουν δυο επιλογες οι oyster visitor card και η weekly travelcard, προσανατολιζομαι προς την δευτερη. Μηπως υπαρχει καποια αλλη ή οι υπαρχουσες που να συνδυαζει και την μεταφορα απο Gatwick? Ποια ειναι η καλυτερη vfm επιλογη να αγορασουμε για να βγει οσο πιο οικονομικα γινεται?

Θα πάρεις μια απλή oyster.

Μεταφορά αναλογα πόσοι θα είστε. Από 3 και πάνω αυτοκίνητο συμφέρει να πάρεις με οδηγό.

Επεξ/σία από doll
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, doll είπε

Θα πάρεις μια απλή oyster.

Μεταφορά αναλογα πόσοι θα είστε. Από 3 και πάνω αυτοκίνητο συμφέρει να πάρεις με οδηγό.

Ναι σε ευχαριστω θα βγαλει ο καθενας μια oyster οταν φτασουμε κεντρο. Ειμαστε 2 ατομα και εκλεισα με 23 λιρες πηγαινε ελα με stansted express.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...