Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παντως αυτο καποιων  που ανεκαθεν (ακομα και τωρα) πηγαινουν στα Σκοπια για Τζογο, βενζινη και αμφιβολης ποιοτητας προιοντα η στην Τουρκια για "Δερματινα¨και μαιμουδες ποτε δεν το καταλαβα. Με ξεπερναει κατα πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, louben είπε

Παντως αυτο καποιων  που ανεκαθεν (ακομα και τωρα) πηγαινουν στα Σκοπια για Τζογο, βενζινη και αμφιβολης ποιοτητας προιοντα η στην Τουρκια για "Δερματινα¨και μαιμουδες ποτε δεν το καταλαβα. Με ξεπερναει κατα πολυ.

Για βενζίνη, γιατρούς κλπ είναι καθαρά οικονομικό το θέμα, για μαϊμούδες και τζόγο δεν ξέρω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, zio10 είπε

Βάλε και τις τρομοκρατικές επιθέσεις...

Αμ αυτό που το πας; Ενώ αν πάει στο Παρίσι που αναφέρθηκε πριν, ή κυριολεκτικά σε οποιαδήποτε άλλη μεγαλούπολη της Ευρώπης δεν έχει τέτοια.. Αχαχούχα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, zio10 είπε

Νομίζω ότι βγαίνει και με καλύτερες συνθήκες, έτσι όπως το έγραψα δηλαδή. Απλά θα τρως λίγο πιο πρόχειρα και δεν θα κάνεις ψώνια. Με 40-50€ μπορείς να μείνεις αξιοπρεπώς και με άλλα τόσα να φας κλπ.

Επίσης οι ανθρώπινες συνθήκες ειναι διαφορετικές για τον καθένα, άλλος μένει με άλλους 10, περπατάει ολη μέρα και το θεωρεί μια χαρά κι άλλος θέλει 5αστερα ξενοδοχεία. 

Από τη μικρή εμπειρία μου δηλαδή, δεν έχω γυρίσει και όλο τον κόσμο :)

Το να μενεις σε δωματιο με κοινοχρηστη τουαλετα πχ δεν ειναι ανθρωπινες συνθηκες. Ειναι συμβιβασμος. Δε λεμε να μεινεις σε 5αστερο, υπαρχουν κι ενδιαμεσες λυσεις. Αν πας μονο για να βγαλεις φωτογραφιες και στερεισαι στις διακοπες σου ή εισαι τοσο ταληροπνιχτης που τσιγκουνευεσαι το εισιτηριο του μετρο, ε κατσε σπιτι σου. 

Μολις γυρισα απο ταξιδι στο εξωτερικο.

-Εισιτηρια light χωρις βαλιτσα

-3 διανυκτερευσεις σε 3* χωρις πρωινο

-Φαγητο μονο σε αμερικανικες αλυσιδες

-Δυο εξοδοι βραδυ αλλα απο μια μπυρα ο καθενας

-Ελαχιστα σουβενιρ

-Λιγα εισιτηρια εισοδου σε αξιοθεατα

-Πρωινο συνηθως απο σουπερμαρκετ

Σημερα εκανα λογαριασμο. €380 στον καθενα μας

Και χωρις να μεινουμε σε 5αστερο...

4 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Επ ευκαιρία πριν λίγο είχε ένα δελτίο που οι Τούρκοι εμποροι σε δύο κεντρικές αγορές της Τουρκίας ειπαν ότι πριν τα γεγονότα έρχονταν 30 λεωφορεια κάθε βδομάδα..τώρα ήρθαν 1-2 

Επισεις η αγορά ήταν γεμάτοι από Έλληνες που ψώνιζαν και ξόδευαν φράγκα.τωρα δεν υπάρχει ούτε ένας.

Πίστεψε με πονάει γιατί είμαστε γειτονικη χώρα και πάει αρκετός κόσμος ειδικά από β.ελλαδα εκεί και χαλάει αρκετά χρήματα. Τώρα με αυτά τέλος. Και καλά έκαναν.

Η Ανδριανουπολη ειναι μια μικρη πολη της Τουρκιας (περιπου 150,000 κατοικοι) στην οποια οντως ψωνιζαν αρκετοι απο τον Εβρο και η απουσια τους μπορει να κανει διαφορα. Η Κων/πολη εχει πληθυσμο σχεδον 1,5 μεγαλυτερο απο την Ελλαδα και εκατομμυρια τουριστες. Η απουσια του Μπαμπη και της Μαιρουλας απο την Κατω Τουμπα δε θα τους τσουξει και παρα πολυ. Μαλλον δε θα την καταλαβουν καθολου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, totem_lost είπε

Αμ αυτό που το πας; Ενώ αν πάει στο Παρίσι που αναφέρθηκε πριν, ή κυριολεκτικά σε οποιαδήποτε άλλη μεγαλούπολη της Ευρώπης δεν έχει τέτοια.. Αχαχούχα..

Και στο Παρίσι αλλά ειδικά στην Κωνσταντινούπολη έχουν γίνει πάρα πολλές. Κάποιοι το σκέφτονται.

6 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Το να μενεις σε δωματιο με κοινοχρηστη τουαλετα πχ δεν ειναι ανθρωπινες συνθηκες. Ειναι συμβιβασμος. Δε λεμε να μεινεις σε 5αστερο, υπαρχουν κι ενδιαμεσες λυσεις. Αν πας μονο για να βγαλεις φωτογραφιες και στερεισαι στις διακοπες σου ή εισαι τοσο ταληροπνιχτης που τσιγκουνευεσαι το εισιτηριο του μετρο, ε κατσε σπιτι σου. 

Μολις γυρισα απο ταξιδι στο εξωτερικο.

-Εισιτηρια light χωρις βαλιτσα

-3 διανυκτερευσεις σε 3* χωρις πρωινο

-Φαγητο μονο σε αμερικανικες αλυσιδες

-Δυο εξοδοι βραδυ αλλα απο μια μπυρα ο καθενας

-Ελαχιστα σουβενιρ

-Λιγα εισιτηρια εισοδου σε αξιοθεατα

-Πρωινο συνηθως απο σουπερμαρκετ

Σημερα εκανα λογαριασμο. €380 στον καθενα μας

Και χωρις να μεινουμε σε 5αστερο...

Σε ποια πόλη; Δεν εννοούσα κι εγώ σε hostel, κοινόχρηστα κλπ.

Πχ Μιλάνο νομίζω βγαίνει να πάνε με το budget που έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, zio10 είπε

Και στο Παρίσι αλλά ειδικά στην Κωνσταντινούπολη έχουν γίνει πάρα πολλές. Κάποιοι το σκέφτονται.

Σε ποια πόλη; Δεν εννοούσα κι εγώ σε hostel, κοινόχρηστα κλπ.

Πχ Μιλάνο νομίζω βγαίνει να πάνε με το budget που έχουν.

Δουβλινο. Αλλα τα εισιτηρια ηταν μονο 120€, δηλαδη ενα νορμαλ ποσο για Ευρωπη. Ακομα και η Ryanair εχει τετοιες τιμες για αρκετους προορισμους...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Δουβλινο. Αλλα τα εισιτηρια ηταν μονο 120€, δηλαδη ενα νορμαλ ποσο για Ευρωπη. Ακομα και η Ryanair εχει τετοιες τιμες για αρκετους προορισμους...

Ναι μέχρι τόσα να δώσουν σε εισιτήρια, έτσι το έχω υπολογίσει κι εγώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/15/2018 στις 2:57 ΜΜ, JustGud είπε

Κοίταξα αρχικά για Παρίσι και Ρώμη, απλώς υπέθεσα(ίσως λανθασμένα, ότι αφού βρήκα φθηνά εισιτήρια για εκεί, θα βρω γενικά φθηνά για παντού)
Κωνσταντινούπολη τρώει άκυρο λόγο της κατάστασης που επικρατεί. Βουδαπέστη και Πράγα φαίνονται όντως όμορφα από λίγο ψάξιμο που έκανα.
Επίσης, σκεφτόμουν μήπως αξίζει, όπου και να πάμε, να νοικιάσουμε και αυτοκίνητο αντί των ΜΜΕ. Αξίζει γενικά?

Φίλε μου, αμάξι μόνο εάν έχεις σκοπό να κινηθείς εκτός της πόλης που θα μείνεις, διαφορετικά θα αγχωθείς τζάμπα. Αν, για παράδειγμα, αποφασίσετε να πάτε Φλωρεντία και θελήσετε να γυρίστε την περιοχή της Τοσκάνης, τότε ναι το αυτοκίνητο είναι μονόδρομος και συμφέρει, διαφορετικά όχι. Στο εξωτερικό δεν είναι Ελλάδα που παρκάρεις όπου βρεις κι ας είναι διπλοπαρκαρισμένο πάνω σε διάβαση και αντίθετα στο μονόδρομο. Ξέχνα το. Το άγχος του πάρκινγκ θα σου χαλάσει τις διακοπές σου, εκτός εάν πεις ότι θα το παρκάρεις σε κλειστό πάρκινγκ, όποτε το μπάτζετ πάει περίπατο. Στις περισσότερες ευρωπαϊκές πόλεις τα ΜΜΜ είναι αξιοπρεπέστατα και συνεπέστατα στα δρομολόγιά τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/15/2018 στις 2:57 ΜΜ, JustGud είπε

Κοίταξα αρχικά για Παρίσι και Ρώμη, απλώς υπέθεσα(ίσως λανθασμένα, ότι αφού βρήκα φθηνά εισιτήρια για εκεί, θα βρω γενικά φθηνά για παντού)
Κωνσταντινούπολη τρώει άκυρο λόγο της κατάστασης που επικρατεί. Βουδαπέστη και Πράγα φαίνονται όντως όμορφα από λίγο ψάξιμο που έκανα.
Επίσης, σκεφτόμουν μήπως αξίζει, όπου και να πάμε, να νοικιάσουμε και αυτοκίνητο αντί των ΜΜΕ. Αξίζει γενικά?

Σωστά τα λέει ο καλόγερος πιο πάνω.

Θα βγάλεις μια κάρτα απεριόριστων διαδρομών για τις μέρες που θες για τα ΜΜΜ. Πολλές φορές αυτή η κάρτα συνδυάζεται με εισιτήρια και για τα μουσεία - κάθε πόλη έχει τα δικά της. Ψάξτο λίγο, θα γλυτώσεις αρκετά χρήματα.

Επεξ/σία από djcat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kalogeros είπε

Φίλε μου, αμάξι μόνο εάν έχεις σκοπό να κινηθείς εκτός της πόλης που θα μείνεις, διαφορετικά θα αγχωθείς τζάμπα. Αν, για παράδειγμα, αποφασίσετε να πάτε Φλωρεντία και θελήσετε να γυρίστε την περιοχή της Τοσκάνης, τότε ναι το αυτοκίνητο είναι μονόδρομος και συμφέρει, διαφορετικά όχι. Στο εξωτερικό δεν είναι Ελλάδα που παρκάρεις όπου βρεις κι ας είναι διπλοπαρκαρισμένο πάνω σε διάβαση και αντίθετα στο μονόδρομο. Ξέχνα το. Το άγχος του πάρκινγκ θα σου χαλάσει τις διακοπές σου, εκτός εάν πεις ότι θα το παρκάρεις σε κλειστό πάρκινγκ, όποτε το μπάτζετ πάει περίπατο. Στις περισσότερες ευρωπαϊκές πόλεις τα ΜΜΜ είναι αξιοπρεπέστατα και συνεπέστατα στα δρομολόγιά τους.

Δεν έχω πάει βορειότερα από τη Ρώμη, όπου λογικά σε συμπεριφορά ο κόσμος έχει περισσότερο σχέση με την Ελβετία, αλλά από τη Ρώμη και κάτω (και στη Ρώμη) η κατάσταση στους δρόμους μοιάζει με τη δική μας. Κόρνες, φωνές, περάσματα με κόκκινο, διπλοπαρκαρισμένα και πολλά άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, djcat είπε

Σωστά τα λέει ο καλόγερος πιο πάνω.

Θα βγάλεις μια κάρτα απεριόριστων διαδρομών για τις μέρες που θες για τα ΜΜΜ. Πολλές φορές αυτή η κάρτα συνδυάζεται με εισιτήρια και για τα μουσεία - κάθε πόλη έχει τα δικά της. Ψάξτο λίγο, θα γλυτώσεις αρκετά χρήματα.

Συμφωνω και εγω. Ξεχνα το αυτοκινητο. Μονο αν θελεις να εξερευνησεις την Τοσκανη αξιζει ,ι σως και για τις λιμνες με αφετηρια το Μιλανο .

Οπουδηποτε αλλου ειναι παντελως αχρηστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ενημερωσω ολη τη παρεα για μια αποζημιωση που ελαβα απο Ryanair.

Στις 16/1/18 πεταγα για Βερολινο και η πτηση μας απο SKG ειχε καθυστερηση 3 ωρες λογω "επειχηριακων λογων". 
Οταν γυρισα,μετα απο λιγο καιρο ανακαλυψα τη σελιδα skyrefund.com η οποια υποστηριζει οτι μπορει να σου κερδισει μια αποζημιωση εως και 600€

Της εδωσα την ευκαιρια της,κατεθεσα οσα στοιχεια ειχα και μου ειπαν πως μπορω να διεκδικησω εως 400 ευρω.
Πραγματι,διχως να το πιστευω εξαρχης, μετα απο 3 βδομαδες απο τη στιγμη που κατεθεσα αξιωση πηρα τα 400 ευρω απο τη Ryanair. Στη skyrefund κατεθεσα ενα 25% για τις υπηρεσιες τους. Δε με χαλασε.

Υ.Γ. Δε προμοταρω τη skyrefund. Υπαρχουν πολλες εταιριες σαν αυτη. Τυχαια τη διαλεξα. Μου βγηκε σα διαφημιση στο Facebook σκεφτειτε. 
Υ.Γ.2 Οσα λεω ειναι οντως αληθεια,εχω καθε πιστηριο για οποιον ενδιαφερεται. Τη τεταρτη (21/03/18) πεταω για Βουδαπεστη-Βιεννη χαρη σε αυτο το 300αρι που ηρθε εξουρανου.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Christospliakos είπε

Να ενημερωσω ολη τη παρεα για μια αποζημιωση που ελαβα απο Ryanair.

Στις 16/1/18 πεταγα για Βερολινο και η πτηση μας απο SKG ειχε καθυστερηση 3 ωρες λογω "επειχηριακων λογων". 
Οταν γυρισα,μετα απο λιγο καιρο ανακαλυψα τη σελιδα skyrefund.com η οποια υποστηριζει οτι μπορει να σου κερδισει μια αποζημιωση εως και 600€

Της εδωσα την ευκαιρια της,κατεθεσα οσα στοιχεια ειχα και μου ειπαν πως μπορω να διεκδικησω εως 400 ευρω.
Πραγματι,διχως να το πιστευω εξαρχης, μετα απο 3 βδομαδες απο τη στιγμη που κατεθεσα αξιωση πηρα τα 400 ευρω απο τη Ryanair. Στη skyrefund κατεθεσα ενα 25% για τις υπηρεσιες τους. Δε με χαλασε.

Υ.Γ. Δε προμοταρω τη skyrefund. Υπαρχουν πολλες εταιριες σαν αυτη. Τυχαια τη διαλεξα. Μου βγηκε σα διαφημιση στο Facebook σκεφτειτε. 
Υ.Γ.2 Οσα λεω ειναι οντως αληθεια,εχω καθε πιστηριο για οποιον ενδιαφερεται. Τη τεταρτη (21/03/18) πεταω για Βουδαπεστη-Βιεννη χαρη σε αυτο το 300αρι που ηρθε εξουρανου.

Καλή φάση.Η αποζημίωση ήταν μόνο σε ταξείδι ή μπορούσες και να πάρεις τα 300 ευρώ σε μετρητά.;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...